Radio Białystok | Gość | Leszek Mironiuk [wideo] - z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku

15.03.2024, 09:05, akt. 11:45

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda
Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Leszkiem Mironiukiem rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

15 marca to Światowy Dzień Praw Konsumenta. To okazja, by przypomnieć, jakie przywileje i obowiązki mają kupujący. Dotyczą one między innymi zawierania umów i składania reklamacji.

Z Leszkiem Mironiukiem, naczelnikiem Wydziału Prawno-Organizacyjnego, rzecznikiem Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku, rozmawia Edyta Wołosik.
Edyta Wołosik: Z okazji Światowego Dnia Konsumenta pytamy, czy i z jakimi sprawami mieszkańcy przychodzą do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku.


Leszek Mironiuk: Sprawy te można podzielić na dwa główne nurty. Jeden to sprawy związane z reklamacją towarów. Drugi to skargi dotyczące np. niewłaściwego oznaczenia towarów ceną czy innych nieprawidłowości występujących w sklepach. W przypadku reklamacji towarów zakres jest przeróżny. Zdarzają się sprawy dotyczące butów, nagrobków, usług fryzjerskich.


Rozumiem, że gdy ktoś przychodzi do państwa, to znaczy, że sprzedawca, właściciel firmy, ten, który świadczył usługę, nie uznał reklamacji złożonej przez konsumenta.


Tak, tylko wtedy, jeżeli konsument już podjął kroki w tym celu, żeby załatwić reklamację, zgłosił ją i nie doszło do jej uwzględnienia, tylko wtedy możemy podjąć swoje działania. Wtedy konsument może złożyć wniosek do Inspekcji Handlowej i wszczynamy postępowanie polubowne, czyli taką mediację lub koncyliację, które mają doprowadzić do tego, żeby strony doszły do porozumienia, zawarły ugodę i żeby obie strony tego sporu były zadowolone.


Czy zdarza się, że to jednak konsument nie miał racji?


My nie rozstrzygamy w postępowaniu polubownym, kto ma rację. W tego rodzaju sprawach staramy się doprowadzić - tak jak mediator - do zawarcia ugody. Natomiast nie oceniamy, czego często oczekiwaliby od nas konsumenci, kto ma rację. Takie działania możemy podjąć w ramach działającego przy Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Białymstoku sądu polubownego. Jeżeli strony są w konflikcie w zakresie spraw konsumenckich, mogą skierować taki zapis na sąd polubowny, i wtedy on rozstrzyga spór definitywnie.

W przypadku bardziej skomplikowanych spraw sąd powołuje rzeczoznawcę, który ocenia, która ze strony ma rację, i z reguły na podstawie tej opinii wydawany jest wyrok. Ten wyrok ma taką moc prawną jak wyrok sądu powszechnego, czyli podlega egzekucji, sprawa jest szybciej załatwiana i jest bardziej odformalizowana.


Czy łatwiej jest mediować w przypadku przedmiotów, to znaczy uszkodzonych butów, uszkodzonego ubrania, uszkodzonego sprzętu, niż na przykład w przypadku usług?


Jeżeli te usługi nie mają charakteru trwałego, albo są jakieś ocenne, czyli coś zostało nieładnie wykonane, np. fryzura, to oczywiście ocena takiej usługi jest dosyć skomplikowana. I chociażby z uwagi na to, że w przypadku usług fryzjerskich fryzura zaraz ulegnie zmianie, ważne jest, aby konsument zgromadził materiał dowodowy, czyli sporządził jakieś zdjęcia, na których byłoby widać, jak ta fryzura wygląda.

Z punktu widzenia mediatora jedna i druga sprawa wygląda podobnie. Tryb postępowania jest taki sam. Sposób prowadzenia postępowania, jego jakość najbardziej zależy od nastawienia stron - czy są one gotowe do tego, żeby szukać jakiejś nici porozumienia, czasami ustąpić trochę, ale rozstać się w zgodzie, czy też na przykład chcą tylko się kłócić na ten temat i tak naprawdę nie widzą możliwości takiego rozwiązania sporu.

Często też zdarzają się takie sytuacje, że przedsiębiorcy po prostu odmawiają udziału w postępowaniu polubownym.


Myślę, że Światowy Dzień Praw Konsumenta to też znakomita okazja, by przypomnieć, że w przypadku internetowych zakupów przysługuje nam prawo np. do zwrotu towaru, ale w przypadku towarów zakupionych stacjonarnie już niekoniecznie.


Tak, zgadza się, dlatego proponowałbym w przypadku zakupów, kiedy nie jesteśmy pewni, a nawet jeżeli jesteśmy pewni, od razu zapytać w sklepie, czy i kiedy, na jakich warunkach możemy taki towar zwrócić, czy dostaniemy w takim wypadku zwrot gotówki, czy też na przykład dany przedsiębiorca daje jakieś karty podarunkowe, żeby potem nie być zaskoczonym.

Albo ewentualnie dokładnie przemyśleć ten zakup, którego dokonujemy, ponieważ zdarzają się też takie sygnały od konsumentów, którzy zakupili towar w sklepie stacjonarnym, że chcieliby go zwrócić, a sprzedawca odmawia takiego zwrotu.


Ma do tego prawo.


Tak, jak najbardziej. Sprzedawcy większych sieci handlowych posiadają coś takiego jak regulaminy sprzedaży, ale oczywiście trudno wymagać od konsumenta, żeby udając się do jakiejś sieci handlowej, studiował wcześniej regulamin sprzedaży tej sieci.


Kolejną kwestią są ceny towarów. To też państwo sprawdzacie.


Tak, to segment kontrolny naszej działalności, główny, jeżeli chodzi o Inspekcję Handlową. Tutaj rzeczywiście mamy do czynienia z nieprawidłowościami. Konsumenci skarżą się na to, że występuje różnica pomiędzy ceną na półce a ceną, którą trzeba zapłacić w kasie. Skarżą się również na to, że w przypadku cen wprowadzonych dyrektywą Omnibus, czyli tej najniższej ceny w ciągu 30 dni, to ta cena jest uwidoczniona na wywieszkach bardzo małą czcionką i trudno ją odczytać.

Ze swojej strony również prowadzimy takie cykliczne kontrole w tym zakresie i wydajemy decyzje administracyjne, które nakładają kary na poszczególnych przedsiębiorców, którzy nie oznaczają właściwie towaru ceną zgodnie z obowiązującym prawem.


Jeśli chodzi o różnicę w cenie na półce i przy kasie, to rzeczywiście jest tak, że powinniśmy zapłacić za towar tyle, ile wskazuje cena na półce?


Tak, oczywiście mamy takie uprawnienie jako konsument. Możemy się tego domagać i sprzedawca powinien nam w takiej cenie ten towar sprzedać. W praktyce wygląda to bardzo różnie. Z naszych doświadczeń wynika, że sami sprzedawcy albo nie znają tych przepisów, albo też próbują uniknąć tej sprzedaży, ponieważ czasami się zdarza, że różnica jest dosyć znacząca. Z tym że też trzeba tutaj dokładnie patrzeć na wywieszki cenowe, bo zdarzają się takie sytuacje, że - szczególnie w sklepach samoobsługowych - towar zostaje przez konsumentów przełożony z miejsca na miejsce i możemy być pewni swoich racji, natomiast przy dokładnym sprawdzeniu okaże się, że cena dotyczy całkiem innego towaru.


Możemy przeczytać opinie, że towar czasami jest tak ustawiany na półkach, a ceny tak blisko siebie, że do końca nie wiadomo, czy to jest właśnie ten towar w niższej cenie, czy też niekoniecznie.


Niestety występują czasem tego rodzaju manipulacje. Dlatego warto patrzeć na przykład na ceny jednostkowe, czyli w przypadku towarów na ceny za 100 gramów, za kilogram, ceny za litr towaru, warto porównywać ceny, ponieważ różnice mogą być znaczące. Warto również patrzeć na najniższą cenę w ciągu ostatnich 30 dni, z tego względu, że może się okazać, że 15-20 dni temu mogliśmy ten towar kupić o wiele taniej.


Czy rzeczywiście warto jest walczyć o swoje prawa? Bo wiadomo, że to trzeba przyjść do Inspekcji, wypełnić wniosek, wziąć udział w postępowaniu polubownym. Nie każdemu się chce.


To już jest nasza indywidualna decyzja, czy czujemy się pokrzywdzeni zachowaniem sprzedawcy, czy nie. Natomiast musimy też mieć świadomość, że jesteśmy pewnym elementem rynku i nasze zachowania, nasze działania wpływają na ten rynek, więc im więcej osób korzysta ze swoich uprawnień, chociażby żądania zakupu towaru w niższej cenie albo też innych praw konsumenta, tym bardziej ogólnie wzrasta świadomość konsumentów i sprzedawcy muszą bardziej się stosować do przepisów obowiązującego prawa.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok