Radio Białystok | Gość | Jacek Brzozowski [wideo] - wojewoda podlaski

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski

19.03.2024, 07:58, akt. 12:02

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda
Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Jackiem Brzozowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zatrważające są ustalenia Najwyższej Izby Kontroli dotyczące schronów w Polsce, także w województwie podlaskim. Na 82 takie obiekty w regionie tylko jeden jest w pełni sprawny i wyposażony.

Między innymi o tym z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, w województwie podlaskim są 82 schrony, większość w Białymstoku, ale ich stan techniczny, delikatnie mówiąc, nie napawa optymizmem, o ile w ogóle w takim temacie można mówić o jakimkolwiek optymizmie. Tylko jeden schron jest w pełni wyposażony i gotowy. Jak udało się ustalić dziennikarzom Polskiego Radia Białystok, to zastępcze centrum dowodzenia wojewody podlaskiego. I to chyba cieszy, że osoba, która ma zarządzać sytuacją, ma właśnie takie miejsce na wypadek zagrożenia. Ale pozostali mieszkańcy regionu nie mają takich miejsc i nie mogą czuć się bezpiecznie.


Jacek Brzozowski: To jest bardzo poważny temat. Natomiast to nie jest tak, że sytuacja, o której mówi raport, jest konsekwencją trzech, czterech czy pięciu ostatnich miesięcy. Jeżeli popatrzymy na czas rządów Prawa i Sprawiedliwości, to w zasadzie w tej sprawie nie zrobiono nic.

Przypomnę pewną chronologię. Bardzo ważnym aktem prawnym, na którym opierała się obrona cywilna w Polsce, była ustawa z 1967 roku, która regulowała ten obszar. Dotyczyła sfer organizacyjnych, formalno-prawnych, ale także obiektów, które uznawalibyśmy za obiekty schronienia, bo o definicjach pewnie za chwilę też porozmawiamy.

Potem w latach 90. pojawiały się nowele, które doprecyzowały różne zagadnienia. Natomiast przypomnę, że w 2022 r. ówcześnie rządząca partia wprowadziła ustawę o obronie Ojczyzny, która definiowana była jako wielki sukces tego ugrupowania w zakresie obronności kraju. Warto powiedzieć, że w wyniku rozwiązań formalno-prawnych, które wynikały wprost z tekstu tej ustawy, doprowadzano do - jak to ktoś napisał - wyrzucenia z obiegu prawnego pojęć z zakresu obrony cywilnej.

W związku z tym raport NIK, który jest bardzo ważny i nie należy go lekceważyć, wskazuje na te obszary, które były zaniedbane. Teraz koalicja, która sprawuje władzę od 13 grudnia, musi się z tym obszarem zmierzyć i to robi to. Mam nadzieję, że w trybie bardzo szybkim zrealizowane zostaną rozwiązania legislacyjne, a za nimi pójdą już te operacyjne.


Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że te zaniedbania są dużo większe niż kilka ostatnich lat. Można mieć zarzuty zarówno do Prawa i Sprawiedliwości, jak i do poprzednich rządów Platformy Obywatelskiej, pewnie jeszcze do rządów SLD, AWS-u, a także władz komunistycznych. Jest jedna ciekawostka dająca dużo do myślenia. Oględziny schronów przez kontrolerów NIK wykazały na przykład, że filtry powietrza mają datę ważności 1954 roku, czyli są przeterminowane 70 lat.


Tak jak powiedziałem, stoimy przed bardzo poważnymi wyzwaniami, ale żeby zejść do tego poziomu, w którym będziemy mogli tę sytuację naprawić, potrzebujemy dobrych rozwiązań legislacyjnych. W związku z tym rząd Rzeczypospolitej Polskiej, bardzo poważnie traktując obszar obrony cywilnej, od samego początku pracuje nad przygotowaniem projektu ustawy, która doprowadzi do regulacji, które w tym obszarze są niezbędne.

Przypomnę, że w zasadzie chyba do końca marca będziemy już mieli gotowy projekt tego aktu prawnego. Nowość polega na tym, że podchodzi się do tego w sposób holistyczny, czyli całościowy. To nie jest tak, że tylko jedno ministerstwo pracuje nad tekstem tego aktu prawnego, ale są prowadzone bardzo szczegółowe uzgodnienia międzyresortowe. Do tych prac wciągnięto Ministerstwo Obrony Narodowej, bez którego uważam, że ten akt prawny nie będzie dobrze napisany.

Pojawiają się określone informacje dotyczące całej filozofii myślenia na temat obrony cywilnej, której do tej pory w takim obszarze nie było. To na przykład przeniesienie poziomu zarządzania obroną cywilną, tego, z czym mieliśmy do czynienia w latach 90. czy na początku XXI wieku, czyli sytuacji, w której komendant główny Państwowej Straży Pożarnej był jednocześnie szefem obrony cywilnej, i podniesienie tego na poziom ministra spraw wewnętrznych i administracji, co jest bardzo dobrą informacją.

Druga rzecz, która też się dzieje i która jest niezbędna z punktu widzenia legislacyjnego, to jest zdefiniowanie pojęć, z którymi mamy do czynienia. Bo przypomnę też państwu, że obszarem, który także uznaję za zaniedbania poprzedniego rządu, to jest brak zdefiniowania pojęć, co nazywamy rzeczywiście schronem, a co innym obiektem, które umownie nazwiemy obiektem schronienia, ile ich tak naprawdę mamy i w oparciu o jaką metodologię możemy to policzyć.


Schron to, bardzo ogólnie mówiąc, obiekt przystosowany specjalnie na wypadek zagrożenia. Miejsce schronienia to na przykład parking w galerii handlowej też spełniający odpowiednie parametry.


W związku z tym potrzebujemy na poziomie ustawy bardzo szczegółowego zdefiniowania tych pojęć, po to, aby określić liczbę niezbędną z punktu widzenia województwa, gminy czy jednostki samorządu terytorialnego, a potem w momencie, kiedy będziemy mieli dobre prawodawstwo, rozpocząć już proces operacyjny związany z modernizacją istniejących obiektów spełniających określone kryteria bądź koniecznością budowy nowych.


Patrząc na raport NIK-u, rozumiem, że ustawa będzie też zakładała chociażby finansowanie budowy czy modernizacji takich obiektów.


To, co jest bardzo ważne, to tak jak powiedziałem, bardzo całościowe, komplementarne podejście do tego zagadnienia. To znaczy zwrócenie uwagi na to, jakie obiekty są, które mogą być zmodernizowane, gdzie te miejsca powinny powstać. Druga rzecz to stworzenie precyzyjnego systemu alarmowego, który jest także niezbędny w zakresie obrony cywilnej.

Trzecia rzecz, na którą zwraca się uwagę, to kwestia połączenia i współpracy pomiędzy władzą centralną w zakresie obrony cywilnej a jednostkami samorządu terytorialnego. Uważam, że tutaj te naczynia muszą być naczyniami połączonymi, ze względu na to, że ani sama władza centralna, ani samorząd terytorialny nie poradzi sobie z tym problemem.


Teraz może też pytanie bardziej do doktora Wydziału Stosunków Międzynarodowych niż do wojewody podlaskiego, żebyśmy troszkę może uspokoili słuchaczy. Nie oznacza to, że my przygotowujemy się na jakiś konflikt zbrojny, a rozmawiamy o tym, co by było na wypadek jakiegoś zagrożenia. Warto to podkreślić.


Oczywiście sytuacja międzynarodowa jest bardzo skomplikowana i o niej mówią najważniejsze osoby w państwie. Przypomnę, że Prezes Rady Ministrów podejmuje szereg działań związanych z tą szeroko rozumianą polityką międzynarodową. Oczywiście koncentrują się one wokół pomocy Ukrainie, która jej bardzo potrzebuje. Dzisiaj państwo polskie, i mówią o tym wszystkie organy władzy publicznej, jest państwem bezpiecznym.

Natomiast oczywiście należy podejmować działania zmierzające do tego, żeby być mądrym przed, a nie po szkodzie. I w związku z tym nie można przejść obojętnie wobec raportu NIK-u dotyczącego obrony cywilnej w naszym kraju. W związku z tym rząd od samego początku bardzo poważnie traktuje to wyzwanie. Bardzo szybko postępują prace nad projektem ustawy.

Wierzę, że one będą potem przebiegały także w zgodzie politycznej, bo suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej, nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ten akt prawny - tak bardzo potrzebny - zostanie w sposób przemyślany skonsultowany, przyjęty, wprowadzony w życie, co potem pozwoli na podejmowanie działań na poziomie operacyjnym.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.


Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.


Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.


fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".


Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok