Radio Białystok | Gość | Jacek Brzozowski [wideo] - wojewoda podlaski

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski

19.03.2024, 07:58, akt. 12:02

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda
Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Jackiem Brzozowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zatrważające są ustalenia Najwyższej Izby Kontroli dotyczące schronów w Polsce, także w województwie podlaskim. Na 82 takie obiekty w regionie tylko jeden jest w pełni sprawny i wyposażony.

Między innymi o tym z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, w województwie podlaskim są 82 schrony, większość w Białymstoku, ale ich stan techniczny, delikatnie mówiąc, nie napawa optymizmem, o ile w ogóle w takim temacie można mówić o jakimkolwiek optymizmie. Tylko jeden schron jest w pełni wyposażony i gotowy. Jak udało się ustalić dziennikarzom Polskiego Radia Białystok, to zastępcze centrum dowodzenia wojewody podlaskiego. I to chyba cieszy, że osoba, która ma zarządzać sytuacją, ma właśnie takie miejsce na wypadek zagrożenia. Ale pozostali mieszkańcy regionu nie mają takich miejsc i nie mogą czuć się bezpiecznie.


Jacek Brzozowski: To jest bardzo poważny temat. Natomiast to nie jest tak, że sytuacja, o której mówi raport, jest konsekwencją trzech, czterech czy pięciu ostatnich miesięcy. Jeżeli popatrzymy na czas rządów Prawa i Sprawiedliwości, to w zasadzie w tej sprawie nie zrobiono nic.

Przypomnę pewną chronologię. Bardzo ważnym aktem prawnym, na którym opierała się obrona cywilna w Polsce, była ustawa z 1967 roku, która regulowała ten obszar. Dotyczyła sfer organizacyjnych, formalno-prawnych, ale także obiektów, które uznawalibyśmy za obiekty schronienia, bo o definicjach pewnie za chwilę też porozmawiamy.

Potem w latach 90. pojawiały się nowele, które doprecyzowały różne zagadnienia. Natomiast przypomnę, że w 2022 r. ówcześnie rządząca partia wprowadziła ustawę o obronie Ojczyzny, która definiowana była jako wielki sukces tego ugrupowania w zakresie obronności kraju. Warto powiedzieć, że w wyniku rozwiązań formalno-prawnych, które wynikały wprost z tekstu tej ustawy, doprowadzano do - jak to ktoś napisał - wyrzucenia z obiegu prawnego pojęć z zakresu obrony cywilnej.

W związku z tym raport NIK, który jest bardzo ważny i nie należy go lekceważyć, wskazuje na te obszary, które były zaniedbane. Teraz koalicja, która sprawuje władzę od 13 grudnia, musi się z tym obszarem zmierzyć i to robi to. Mam nadzieję, że w trybie bardzo szybkim zrealizowane zostaną rozwiązania legislacyjne, a za nimi pójdą już te operacyjne.


Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że te zaniedbania są dużo większe niż kilka ostatnich lat. Można mieć zarzuty zarówno do Prawa i Sprawiedliwości, jak i do poprzednich rządów Platformy Obywatelskiej, pewnie jeszcze do rządów SLD, AWS-u, a także władz komunistycznych. Jest jedna ciekawostka dająca dużo do myślenia. Oględziny schronów przez kontrolerów NIK wykazały na przykład, że filtry powietrza mają datę ważności 1954 roku, czyli są przeterminowane 70 lat.


Tak jak powiedziałem, stoimy przed bardzo poważnymi wyzwaniami, ale żeby zejść do tego poziomu, w którym będziemy mogli tę sytuację naprawić, potrzebujemy dobrych rozwiązań legislacyjnych. W związku z tym rząd Rzeczypospolitej Polskiej, bardzo poważnie traktując obszar obrony cywilnej, od samego początku pracuje nad przygotowaniem projektu ustawy, która doprowadzi do regulacji, które w tym obszarze są niezbędne.

Przypomnę, że w zasadzie chyba do końca marca będziemy już mieli gotowy projekt tego aktu prawnego. Nowość polega na tym, że podchodzi się do tego w sposób holistyczny, czyli całościowy. To nie jest tak, że tylko jedno ministerstwo pracuje nad tekstem tego aktu prawnego, ale są prowadzone bardzo szczegółowe uzgodnienia międzyresortowe. Do tych prac wciągnięto Ministerstwo Obrony Narodowej, bez którego uważam, że ten akt prawny nie będzie dobrze napisany.

Pojawiają się określone informacje dotyczące całej filozofii myślenia na temat obrony cywilnej, której do tej pory w takim obszarze nie było. To na przykład przeniesienie poziomu zarządzania obroną cywilną, tego, z czym mieliśmy do czynienia w latach 90. czy na początku XXI wieku, czyli sytuacji, w której komendant główny Państwowej Straży Pożarnej był jednocześnie szefem obrony cywilnej, i podniesienie tego na poziom ministra spraw wewnętrznych i administracji, co jest bardzo dobrą informacją.

Druga rzecz, która też się dzieje i która jest niezbędna z punktu widzenia legislacyjnego, to jest zdefiniowanie pojęć, z którymi mamy do czynienia. Bo przypomnę też państwu, że obszarem, który także uznaję za zaniedbania poprzedniego rządu, to jest brak zdefiniowania pojęć, co nazywamy rzeczywiście schronem, a co innym obiektem, które umownie nazwiemy obiektem schronienia, ile ich tak naprawdę mamy i w oparciu o jaką metodologię możemy to policzyć.


Schron to, bardzo ogólnie mówiąc, obiekt przystosowany specjalnie na wypadek zagrożenia. Miejsce schronienia to na przykład parking w galerii handlowej też spełniający odpowiednie parametry.


W związku z tym potrzebujemy na poziomie ustawy bardzo szczegółowego zdefiniowania tych pojęć, po to, aby określić liczbę niezbędną z punktu widzenia województwa, gminy czy jednostki samorządu terytorialnego, a potem w momencie, kiedy będziemy mieli dobre prawodawstwo, rozpocząć już proces operacyjny związany z modernizacją istniejących obiektów spełniających określone kryteria bądź koniecznością budowy nowych.


Patrząc na raport NIK-u, rozumiem, że ustawa będzie też zakładała chociażby finansowanie budowy czy modernizacji takich obiektów.


To, co jest bardzo ważne, to tak jak powiedziałem, bardzo całościowe, komplementarne podejście do tego zagadnienia. To znaczy zwrócenie uwagi na to, jakie obiekty są, które mogą być zmodernizowane, gdzie te miejsca powinny powstać. Druga rzecz to stworzenie precyzyjnego systemu alarmowego, który jest także niezbędny w zakresie obrony cywilnej.

Trzecia rzecz, na którą zwraca się uwagę, to kwestia połączenia i współpracy pomiędzy władzą centralną w zakresie obrony cywilnej a jednostkami samorządu terytorialnego. Uważam, że tutaj te naczynia muszą być naczyniami połączonymi, ze względu na to, że ani sama władza centralna, ani samorząd terytorialny nie poradzi sobie z tym problemem.


Teraz może też pytanie bardziej do doktora Wydziału Stosunków Międzynarodowych niż do wojewody podlaskiego, żebyśmy troszkę może uspokoili słuchaczy. Nie oznacza to, że my przygotowujemy się na jakiś konflikt zbrojny, a rozmawiamy o tym, co by było na wypadek jakiegoś zagrożenia. Warto to podkreślić.


Oczywiście sytuacja międzynarodowa jest bardzo skomplikowana i o niej mówią najważniejsze osoby w państwie. Przypomnę, że Prezes Rady Ministrów podejmuje szereg działań związanych z tą szeroko rozumianą polityką międzynarodową. Oczywiście koncentrują się one wokół pomocy Ukrainie, która jej bardzo potrzebuje. Dzisiaj państwo polskie, i mówią o tym wszystkie organy władzy publicznej, jest państwem bezpiecznym.

Natomiast oczywiście należy podejmować działania zmierzające do tego, żeby być mądrym przed, a nie po szkodzie. I w związku z tym nie można przejść obojętnie wobec raportu NIK-u dotyczącego obrony cywilnej w naszym kraju. W związku z tym rząd od samego początku bardzo poważnie traktuje to wyzwanie. Bardzo szybko postępują prace nad projektem ustawy.

Wierzę, że one będą potem przebiegały także w zgodzie politycznej, bo suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej, nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ten akt prawny - tak bardzo potrzebny - zostanie w sposób przemyślany skonsultowany, przyjęty, wprowadzony w życie, co potem pozwoli na podejmowanie działań na poziomie operacyjnym.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok