Radio Białystok | Gość | Jacek Słoma [wideo] - rolnik z Krynek

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek

20.03.2024, 07:29, akt. 08:41

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska
Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Jackiem Słomą rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W całym kraju rolnicy zorganizowali w środę (20.03) blokady dróg. Do wielu miast nie można wjechać ani z nich wyjechać. 

O tym, ale też o rolniczych postulatach z Jackiem Słomą - rolnikiem z Krynek rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Po co tak drastyczna forma protestu, która jest dziś skierowana w zasadzie przeciwko każdemu Polakowi, a nie przeciwko elitom rządzącym? Wiele osób nie może dojechać do pracy, do szkoły i sporo firm będzie miało też straty finansowe z powodu blokady dróg.


Jacek Słoma: Zaskoczyła mnie pani tym pytaniem, bo jeżeli spojrzymy na protesty w całej Europie, które de facto odbywają się już od dwóch miesięcy, to w Polsce te protesty są naprawdę bardzo łagodne. My próbowaliśmy już innych form protestu i przypominam, że chociażby drugi protest w Warszawie, który odbył się już kilka tygodni temu był nie na naszych warunkach i skończyło się to tak, jak się skończyło - mieliśmy do czynienia z prowokatorami i w mojej ocenie zbyt mocną reakcją policji i wydaje mi się, że taka forma protestu, którą próbowaliśmy w Warszawie jest nieskuteczna. W związku z tym wracamy do tego, co jest dla nas znane i czujemy się w tej formie protestu bezpiecznie.


Jesteście na własnym terenie.


Można tak powiedzieć, aczkolwiek chciałbym również podkreślić, że ja nie wypowiadam się jako organizator protestów, tych organizatorów jest kilkuset w całym kraju. Na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że mamy zarejestrowanych ponad 500 protestów w kraju i w zasadzie za każdy z tych protestów odpowiada osoba z imienia i nazwiska, nie ma tutaj centrali związkowej, która by to wszystko koordynowała.

W związku z tym wydaje mi się, że takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy, tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności.


Żebyśmy mieli zagwarantowane bezpieczeństwo żywnościowe, żebyśmy nie byli uzależnieni od obcych krajów.


Również. Ale także w kwestiach Zielonego Ładu. Przecież w ostatnim czasie mieliśmy dyrektywę budynkową, która uderzy po kieszeniach przede wszystkim najuboższą warstwę społeczną. Przede wszystkim w naszym regionie chodzi tutaj o mieszkańców właśnie wsi.

Dodatkowo, mamy kolejne kwestie, które w trakcie tych protestów od dwóch miesięcy wyszły na światło dzienne. Okazuje się, że na naszej granicy służby sanitarne nie bardzo kontrolują, co do naszego kraju wjeżdża. To rolnicy muszą wyręczać w wielu wypadkach te służby i to rolnicy pobierają próbki surowców wjeżdżających do Polski. I co się okazuje? Okazuje się, że w danych próbkach mamy przekroczone stężenia chociażby takiej substancji czynnej, jak pirymifos metylowy w rzepaku oraz innych substancji, które już zostały z Unii Europejskiej wycofane. Pani redaktor, gdybym ja bądź inny rolnik takie zboże, taki rzepak miał na swoim magazynie to bylibyśmy zobligowani do utylizacji tego surowca.


A co pan na komentarze, że niektórymi protestami mogą sterować osoby wrogie Polsce?


Wie pani, zawsze można próbować skanalizować protest do tzw. szurii, ruskich onuc, ruskich agentów. No ale bądźmy poważni, przecież jesteśmy obywatelami Polski i mamy prawo protestować. Protestujemy od dwóch miesięcy i powiem więcej - te postulaty, które głosiliśmy od samego początku w dalszym ciągu są aktualne, a według mnie coraz bardziej aktualne, chociażby z tego powodu, o którym mówiłem. A jeżeli ktoś próbuje rozmawiać na poziomie nie merytorycznym, tylko na zasadzie hasłowym „ruskie onuce”, albo że wspieramy jakieś bliżej nieokreślone instytucje, osoby czy wrogie państwa, no to trudno dyskutować z czyimiś fobiami.


Jak bardzo aktualne są wciąż postulaty rolników, skoro Komisja Europejska złagodziła swoje decyzje odnośnie Zielonego Ładu?


Pani redaktor, czy byłaby mi pani w stanie wskazać jakiekolwiek rozporządzenie, projekt takiego rozporządzenia właśnie ze strony władzy wykonawczej czy to w kraju, czy właśnie na poziomie europejskim? Ja na dzień dzisiejszy nie.


To są tylko deklaracje?


To są tylko deklaracje. Ja na potrzeby naszej rozmowy sprawdziłem sobie wczoraj na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ponieważ ruszyła nowa kampania jeżeli chodzi o kwestie dopłat, czy właśnie te rzeczy, o których pani mówi zostały wprowadzone. I oczywiście na dzień dzisiejszy mamy sytuację taką, jaką mieliśmy przy ostatniej kampanii, czyli dalej jesteśmy obligowani tymi wszystkimi ekoszaleństwami. 

W związku z tym to są tylko i wyłącznie deklaracje - my od dwóch miesięcy protestujemy, mamy tak naprawdę tylko dwa główne postulaty, a przez dwa miesiące nie wydarzyło się nic konkretnego co by sprawiło, że zamiast na ulicach będziemy mogli wrócić do naszych obejść i gospodarstw.


A porozumienie w sprawie zmian w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą to też tylko na razie słowa?


Mówi pani o dodaniu raptem jajek i z tego co pamiętam jeszcze przetworów mięsnych. Ale przypominam raz jeszcze, że to jest de facto to samo, co mamy już wcześniej odnośnie pszenicy i rzepaku i tutaj kwoty referencyjne - wytłumaczmy słuchaczom, o co chodzi.

Unia Europejska w zeszłym roku zezwoliła na bezcłowy import surowców rolnych z Ukrainy. I liczbą referencyjną, ilościową do tego jest rekordowy rok 2022 i 2023 pod względem eksportu tych produktów z Ukrainy. Ja tylko podam dane statystyczne Najwyższej Izby Kontroli, gdzie w roku 2021, czyli na rok przed wybuchem wojny na Ukrainie importowaliśmy jako Polska z Ukrainy ok. 3,5 tys. ton pszenicy rocznie, a później mieliśmy ponad 500 tys. ton pszenicy rocznie, rok do roku – w 2022 roku, rok po wybuchu wojny. Jeżeli chodzi o kukurydzę - 5 tys. ton importu, a później 1,85 mln ton importu. Tak to są zatrważające liczby.

W związku z tym my na dzień dzisiejszy zostaliśmy z tymi nadwyżkami, musimy myśleć, jak upłynnić te nadwyżki i nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami naszymi polskimi siłami, będziemy potrzebowali pomocy partnerów europejskich i Komisji Europejskiej. A to jest dodatkowy bodziec do tego, żebyśmy rozwijali naszą infrastrukturę portową, kolejową. Stąd, jeżeli ja słyszę też dyskusję o CPK to z perspektywy rolnika cieszę się, że taka inwestycja miałaby szansę powstać, ponieważ ona też jest bardzo ważna jeżeli chodzi o transport i eksport naszych płodów rolnych.


A jak w tej chwili przebiegają rozmowy z rolnikami resortu i ministra rolnictwa?


Jeżeli chodzi o rozmowy z rolnikami to faktycznie jest ich dużo, tylko problem z tymi rozmowami jest taki, że my od dwóch miesięcy mówimy to samo, a pan minister na każde spotkanie przychodzi bez żadnych konkretów. Od dwóch miesięcy pan minister nie był w stanie przedstawić żadnych konkretów. Wydaje mi się też, że dobór osób na te spotkania, gdzie w zasadzie strona rządząca dobiera sobie odpowiednich ludzi, z którymi chciałaby dyskutować, gdzieś odgrzebuje jakichś związkowców sprzed 20 lat i ignoruje dużą część osób, które faktycznie od początku protestują i jest to swego rodzaju w mojej ocenie formą przeczekania tych protestów.

Od dwóch miesięcy na dwa postulaty nie jesteśmy w stanie od ministra usłyszeć nic konkretnego, a przez te dwa miesiące doszły kolejne rzeczy, bo tak jak mówię, okazało się, że na granicy mamy ogromną dziurę, którą należy załatać. Dodatkowo mamy dyrektywę budynkową, dodatkowo mamy dyrektywę siedliskową, w związku z tym walec Zielonego Ładu jedzie dalej i można odnieść wrażenie, że ani Komisja Europejska, ani obecny polski rząd, czyli de facto cała klasa polityczna nas zawiodła. Walec Zielonego Ładu jedzie dalej, a my nie jesteśmy w stanie tak naprawdę go zatrzymać. To jest naprawdę bardzo frustrujące.


Mają go zatrzymać te rolnicze protesty. Rolnicy zapowiadają, że będą trwały do skutku. Czyli jak długo? Niedługo prace polowe pójdą pełną parą.


Prace polowe już trwają, w związku z tym to jest dla nas dodatkowa trudność. My naprawdę wolelibyśmy skupić się na pracy w naszych gospodarstwach niż protestować. To nie jest dla nas sytuacja wyjątkowa, my też de facto ponosimy straty w związku z tymi protestami. Nie wiem, jak długo te protesty będą trwały. Ja naprawdę życzyłbym sobie, państwu, nam wszystkim, abyśmy nie musieli protestować, ale raz jeszcze podkreślę, że to jest protest nie tylko w sprawach kwestii rolniczych, ale też w sprawach kwestii konsumenckich każdego z nas. 

Zielony Ład dotknął nas, rolników jako de facto pierwszą grupę społeczną. Zielony Ład dotknie również panią, państwa, którzy nas słuchacie, dotknie naszych portfeli, w związku z tym szanowni państwo - bądźcie mądrzy przed szkodą, pomóżcie nam w tych protestach. I też z drugiej strony proszę o wyrozumiałość, ponieważ faktycznie my chcielibyśmy mieć większą paletę możliwości protestowania, większą paletę rozwiązań, które moglibyśmy stosować. Ale tak jak podałem przykład warszawski, gdzie padliśmy ofiarami różnych prowokacji i w mojej ocenie zbyt radykalnej pracy policji – my musimy protestować w taki sposób, aby również sobie zapewnić bezpieczeństwo i to jest jedyna forma protestu, która jest przez nas w sposób kontrolowalny skalowalna oraz bezpieczna.


A dzisiejszy protest na drogach ma potrwać do 19:00. Dziękuję bardzo za rozmowę.


Dziękuję pani uprzejmie.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok