Radio Białystok | Gość | Jacek Brzozowski [wideo] - wojewoda podlaski
"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
Szturm imigrantów na granicy, wojna w Ukrainie, coraz więcej konfliktów zbrojnych na świecie i cyberprzestępczość na ogromna skalę. Jak mimo wszystko zapewnić mieszkańcom województwa podlaskiego bezpieczeństwo? O tym z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska.
Fragment rozmowy:
Dorota Niebrzydowska: Tylko wczoraj 220 migrantów szturmowało niewielki odcinek granicy gdzie nie ma zapory. Około 2 tys. prób przekroczenia granicy już w kwietniu. Znowu mamy narastający kryzys migracyjny na naszej granicy. Kryzys migracyjny nie przestaje nas nękać. Pakt migracyjny przyjęty w Parlamencie Europejskim. W jakim miejscu jest województwo podlaskie? Stawiamy na bezpieczeństwo naszych obywateli? Premier Donald Tusk mówi: szczelność, skuteczna obrona polskiej granicy to priorytety polskiej polityki. To co to znaczy? Będziemy budowali kolejny płoty? Mieli stan wyjątkowy? Co tu będzie się działo?
Jacek Brzozowski: Po pierwsze, chciałbym zapewnić wszystkich obywateli, mieszkańców województwa podlaskiego, że państwo polskie, województwo podlaskie i jego mieszkańcy są bezpieczni. Odpowiedzialna polityka migracyjna, o której mówił wczoraj prezes Rady Ministrów, pan premier Donald Tusk polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa. I odwołując się do słów pana premiera, chciałbym wskazać, że państwo polskie, jego rząd i wszystkie służby, które są za to odpowiedzialne robią wszystko i zrobią wszystko, żeby wszystkie założenia, które są konsekwencją polityki prowadzonej przez ten rząd były w stu procentach zrealizowane.
Nie ma wątpliwości, że świat w którym żyjemy jest światem skomplikowanym. Nie jest światem w stu procentach bezpiecznym. A wszystko to, co obserwujemy wokół granicy polsko-białoruskiej nie jest konsekwencją wyłącznie chęci przedostania się obywateli różnych państw na terytorium państwa polskiego. Jest to oczywiście konsekwencja bardzo precyzyjnie zaplanowanej polityki - polityki prowadzonej oczywiście przez Kreml, a nie wyłącznie przez Aleksandra Łukaszenkę. I silne państwo nie może poddać się temu wszystkiemu, co obserwujemy. Tylko musi reagować w sposób skuteczny. I to jest zmiana filozofii myślenia tego rządu w stosunku do granicy państwa polskiego.
Trzeba to robić w spokoju, skutecznie, stanowczo, ale też oczywiście nie zapominając o tym o czym mówi i minister spraw wewnętrznych i administracji i prezes Rady Ministrów - to znaczy, zachowując te elementy humanitaryzmu, które z punktu widzenia tego rządu i filozofii myślenia na temat tego, co się dzieje - odgrywają zupełnie podstawową rolę.
To jakie działania zaraz, za chwilę? Bo wiosna powoduje to, że ta fala imigrantów jest coraz większa.
Całkiem niedawno pan minister spraw wewnętrznych i administracji odwiedził województwo podlaskie. Ja towarzyszyłem oczywiście panu ministrowi także podczas odpraw z funkcjonariuszami straży granicznej, byliśmy także blisko granicy. Widzę jak wygląda ta zapora. Widzimy oczywiście statystyki. One są takie jakie są i tutaj nie ma zakłamywania rzeczywistości. Natomiast pan minister w Białymstoku, pan premier wczoraj w Warszawie mówił o tym, że działania państwa polskiego będą zmierzały do jeszcze lepszego, jeszcze nowocześniejszego zabezpieczenia granicy państwa. Zapora będzie szczelna. To nie jest tylko płot. Ja mówię tutaj o zastosowaniu różnych technologii, które będą ograniczały możliwość napływu migrantów na terytorium państwa polskiego.
Skuteczna polityka migracyjna - jeszcze raz wrócę do tego, bo to bardzo ważne, żeby to bardzo mocno wybrzmiało - zaczyna się od ochrony granicy państwa. To znaczy, trzeba zrobić wszystko, żeby zniechęcić, a nie zachęcić do tego, żeby w sposób nielegalny tę granicę przekraczać.
Czyli działania niekoniecznie tu na granicy.
Cały szereg różnego rodzaju działań. Oczywiście szczelność zapory to jest jedno, odcięcie możliwości przekraczania szlaków i wyeliminowania tego szlaku to jest drugie. Szeroko rozumiana geopolityka i działania także na forum instytucji europejskich, międzynarodowych to jest kolejny problem. Więc to nie jest temat wyłącznie jednowątkowy - uszczelnimy granicę w znaczeniu poprawimy tylko i wyłącznie tę kwestie zapory. To jest działanie wielowymiarowe za które odpowiedzialna jest cała masa różnego rodzaju instytucji. I z mojego punktu najważniejsze jest to, że te instytucje działają. Dlatego powiedziałem że obywatele, mieszkańcy województwa podlaskiego mogą czuć się bezpiecznie.
Doszliśmy do tego tematu, który sprowadził nas dzisiaj do tego studia. Będziemy rozmawiać o e-bezpieczeństwie. Ta wojna, którą tu widzimy, ta wojna hybrydowa prowadzona chociażby przez Kreml też zaczyna się w Internecie, w sieci. Bo to tam są ogłoszenia, że Polska jest dobrym, przyjaznym krajem, który przyjmuje masę imigrantów i można tędy dostać się na Zachód do swojego wymarzonego miejsca do życia. To bezpieczeństwo obywateli naszego województwa przyjął pan jako swój priorytet. Czyli od czego pan zaczyna?
Kompetencje wojewody to jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom mojego województwa. I teraz oczywiście to bezpieczeństwo realizowane jest w różnych obszarach. Natomiast konsekwencją zmian w rozwoju świata, technologii jest kwestia tego e-bezpieczeństwa.
O tym mówimy coraz więcej w różnych kontekstach, na różnych poziomach i w różnych wymiarach. Zdiagnozowano problem, a instytucje badawcze, naukowe, takie jak np. NASK pokazują, że incydentów cyfrowych uderzających w bezpieczeństwo z roku na rok jest coraz więcej. Sięgnąłem do danych z 2023 roku. NASK 80 tys. różnego rodzaju incydentów uderzających w naszych obywateli. To jest dwa razy więcej niż w roku poprzednim. Nie mam jeszcze dokładnych danych z roku 2024, one będą na koniec kwietnia, ale one nie będą lepsze, tylko będą podobne lub gorsze. W związku z tym, wydaje mi się, że odpowiedzialna polityka polega na tym, że skoro zdiagnozowaliśmy problem, który dotyczy ogółu obywateli, to trzeba spróbować temu przeciwdziałać.
Wokół siebie mam fantastycznych fachowców, w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim - chciałbym tu przede wszystkim wymienić nazwisko dyrektora Madejczyka, wybitnego specjalisty od tego, o czym teraz mówimy. Są też inne instytucje, które mają charakter opiniotwórczy - tak jak Radio Białystok, które w tym będzie partycypować i współuczestniczyć...
...ale w czym?
W koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa. Bo taka powstanie. Podpiszemy list intencyjny na rzecz współpracy różnych instytucji o charakterze naukowym - mam tutaj na myśli Uniwersytet w Białymstoku, przede wszystkim Wydział Stosunków Międzynarodowych, Politechnikę Białostocką, media - przede wszystkim Radio Białystok i telewizję publiczną. I inne instytucje - NASK także. Po to, żeby nie tylko informować - bo my praktycznie każdego dnia właśnie w mediach otrzymujemy informację, że ktoś został naciągnięty, ktoś stracił pieniądze, coś się takiego wydarzyło. Ta skala 80 tys. tego rodzaju wydarzeń mówi sama za siebie i wydaje mi się, że obrazowo pokazuje nam, że mamy do czynienia z bardzo poważnym problemem.
Czyli diagnoza została postawiona i teraz trzeba odpowiedzialnie temu przeciwdziałać. Ja jestem zwolennikiem działań takich systematycznych, polegających na tym, że zaczynamy od początku.