Radio Białystok | Gość | Michał Kuźmicz [wideo] - członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego

17.04.2024, 07:41, akt. 10:19

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska
Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Michałem Kuźmiczem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wkrótce minie rok od śmierci Kamilka z Częstochowy, która wstrząsnęła całym krajem. 

Co po tym tragicznym zdarzeniu zmieniło się w polskim prawie? Czy państwo gwarantuje ochronę ofiarom przemocy domowej? 

O tym z członkiem Izby Adwokackiej i ekspertem prawa karnego gospodarczego Michałem Kuźmiczem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Słyszeliśmy w zapowiedzi rozmowy to pytanie i teraz je powtórzę: czy państwo gwarantuje ochronę ofiarom przemocy domowej?


Michał Kuźmicz: Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci.


Musiały się wydarzyć tragiczne rzeczy, żeby to prawo zostało wprowadzone.


To znaczy ja powiem w ten sposób. Na pewno potrzebny był impuls i ten impuls był tragiczny. Natomiast panie redaktorze i drodzy państwo: każdego dnia dochodzi do przemocy w stosunku do dzieci. Każdego dnia dochodzi do sytuacji, w których dorośli krzywdzą dzieci.

Wczoraj rozmawiałem z jednym z moich przyjaciół adwokatów, gdzie za usiłowanie zabójstwa czteromiesięcznego dziecka śrubokrętem sąd wymierzył karę 9 lat pozbawienia wolności dla sprawcy. Ta sprawa nie jest nagłaśniana, ta sprawa nie jest znana, ale jest. To było mniej więcej w tym samym czasie, kiedy doszło do zabójstwa Kamila z Częstochowy. 

Przepisy dotyczące ustawy Kamila z Częstochowy zostały zawarte w sposób praktycznie jednogłośny i bez granic partyjnych. Tam 411 posłów było za podjęciem tej ustawy, w związku z tym to jest bardzo dużo. 11 było wstrzymujących się, 1 był przeciwko. Więc to pokazuje, że tak naprawdę każdy w jakiś sposób miał świadomość tego, jak ważny krok jest potrzebny. A ta ustawa to jest swego rodzaju łańcuch praw i obowiązków, który ma na celu zagwarantować to bezpieczeństwo.


W jaki sposób? Co zmienia się w prawie? Co już zmieniło się, a co się zmieni?


Może w ten sposób. W tej chwili zostały uregulowane pewne luki prawne czy luki w zachowaniu, które do tej pory były pewnego rodzaju dobrowolnością. Bo jeżeli popatrzymy np. na Polski Związek Piłki Nożnej, który już od jakiegoś czasu ma standardy ochrony dzieci wprowadzone bez konieczności ustawy, popatrzymy na niektóre środowiska edukacyjne, szpitalne, które również wprowadziły te standardy, to możemy powiedzieć, że tam to już było, ale było pewnego rodzaju może nie dobrowolnością, ale nie było tak sformalizowane, jak jest obecnie.

W tej chwili możemy przyjąć, że od momentu, kiedy ktoś zauważy, że dzieje się krzywda, następuje pewnego rodzaju domino obowiązków po stronie osób, które mają zapobiegać temu działaniu.


Czyli domino obowiązków to są właśnie standardy ochrony dzieci?


Inaczej – standardy ochrony dzieci to jest pewnego rodzaju początek, bo jeżeli my wprowadzamy standardy we wszystkich płaszczyznach, tak bym to nazwał, dotyczących dzieci, bo to nie jest powiedziane, że to mają być tylko szkoły, placówki edukacyjne, placówki religijne itd., tylko to są wszystkie miejsca, gdzie znajdują się dzieci.

A żeby było ciekawiej, to też są np. jednoosobowe działalności gospodarcze typu działalność psychologiczna, która pomaga dzieciom czy lekarska. Tam też mają być wprowadzone standardy ochrony dzieci.


Kiedy wszystkie te instytucje, wszystkie te podmioty będą musiały wprowadzić standardy ochrony dzieci? To jest pierwsze pytanie, a drugie – to może nie pytanie, a bardziej prośba o podanie kilku przykładów kilku tych właśnie standardów.


Powiem tak – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby te standardy były wprowadzane już. Dlatego że ustawodawca przewidział bardzo długi, ja uważam, okres vacatio legis i wprowadzenia standardu w życie. Co więcej, na stronach ministerstwa sprawiedliwości znajduje się zapowiedź tego, że zostaną przygotowane standardy do pobrania, ale ja jestem akurat przeciwnikiem tego typu opcji na zasadzie „kopiuj-wklej”, ponieważ każda jednostka, każdy podmiot jest inny i tak naprawdę nawet jeżeli będzie pewno rodzaju ukierunkowanie co do obiektów społecznych, środowiskowych, przedszkoli, żłobków itd., to to nie będzie często przypisane dokładnie do takiego miejsca, w którym jesteśmy, więc to będzie elastyczne.


Mogą już teraz, a muszą do?


15 sierpnia 2024 roku. I potem może być sytuacja taka, że do obiektu o godz. 8 rano wchodzi przedstawiciel wojewody, prezydenta, marszałka – w zależności od tego, kto jest w tym momencie na terenie danego miejsca uprawniony do weryfikacji, bo to wynika też z ustawy – przychodzi i tutaj nie ma dyskusji – ma prawo zweryfikować akta osobowe pracowników, ma prawo sprawdzić, czy zostały sprawdzone te osoby, które są pracownikami pod kątem przestępczości zwykłej, pospolitej w rejestrze karnym, bo ten wypis z rejestru karnego musi znaleźć się w aktach osobowych pracownika czy też – bo do tego też jest dostęp – został pracownik sprawdzony w rejestrze osób skazanych za przestępstwa seksualne. 

A jeżeli nie będzie tego, to wtedy taki pracownik, który będzie przedstawicielem właśnie czy prezydenta, czy wojewody, informuje policję, prokuraturę i są określone sankcje karne. I te sankcje karne są od kwestii wykroczeniowych i łącznie z karami od 5-10 tys. zł grzywny do kwoty nawet 30 tys. zł w skrajnych przypadkach recydywy, do nawet ustalenia, że doszło do popełnienia przestępstwa, jeśli ktoś świadomie zatrudniłby człowieka, który jest skazany za przestępstwo pedofilii np.


Interesujący jest wątek hoteli, także w kontekście weekendu majowego i wakacji, bo tak jak pan wspomniał, te przepisy już teraz można wprowadzać. Takie miejsca jak hotele mają wdrożyć właśnie te standardy najpóźniej do połowy sierpnia. O co chodzi? Jakie uprawnienia, jakie obowiązki będą mieli hotelarze?


Przede wszystkim trzeba powiedzieć tak: na początku, kiedy o tej ustawie się rozmawiało była taka informacja, która w mojej ocenie jest zła – że to jest pewnego rodzaju kaganiec dla hoteli, że to jest być może naruszenie RODO i że to będą martwe przepisy. Ja z mojego dużego doświadczenia zawodowego, ze współpracy z dużymi obiektami hotelarskimi uzyskałem informację inną. Przeprowadziliśmy już kilka, kilkanaście szkoleń z takimi podmiotami, gdzie pracownicy bardzo żywo reagują na kwestie krzywdzenia, bo wiedzą o tym, że to krzywdzenie gdzieś następuje i może u nich również występować. Natomiast hotele traktują to w wielu przypadkach jako pewnego rodzaju plus dla nich – my jako obiekt gwarantujemy waszym dzieciom bezpieczeństwo. To jest plus.


Możemy w końcu zareagować.


Tak, możemy zareagować, możemy to zrobić w sposób w pełni świadomy i legalny. Do tego jest potrzebna znowuż pewnego rodzaju procedura – procedura, która będzie dawała hotelom czy już daje hotelom pewne określone uprawnienia i tutaj – co ważne – hotele będą musiały - i to jest minus na pierwszy rzut oka - sprawdzać swoich pracowników, którzy mają kontakt z dziećmi. To będzie bardzo szerokie.

Oczywiście, były koncepcje, mam nadzieję, że nietrafne, wyłączania określonych pracowników hoteli z tego grona i oceny, ale to tylko powiedziałem o elastyczności tych przepisów, ale hotele tak naprawdę będą musiały weryfikować na przykład – i na pierwszy rzut oka, recepcjonistka, która przechodzi szkolenie widzi, że przyjeżdża mężczyzna w wieku 60-70 lat z dzieckiem 5-6 letnim i to dziecko się go boi, nie mówi do niego „dziadku”, „tato” ani „wujku”, tylko się go boi, to ten pracownik, ten recepcjonista zgłosi to swojemu koordynatorowi, który w ramach standardu jest powołany, a ten koordynator poinformuje nr 112, który też będzie przeszkolony jako właśnie ten element ogniwa łączącego w tej kwestii i poinformuje dalej policję, która również będzie miała taką wiedzę, bo taki jest zamysł tej ustawy. 

Tego nie będzie dużo. Nie bójmy się tego, że za chwilę zaczną się telefony z takimi informacjami – nie. To chodzi o to, żeby uczulić na pewne zachowania, które z perspektywy osoby patrzącej mogłyby powiedzieć „Za chwilę będzie ryzyko” Zawiadomię i co dalej?”. Nie będzie tego ryzyka.


Dobrze, że takie przepisy wchodzą w życie, tylko dziw bierze, że dopiero w 2024 roku.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.


źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.

fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.


fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.

Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.


Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.

Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.


screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.

Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.


Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?

Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.


Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.

fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.


YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.

Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.


prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.


Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok