Radio Białystok | Gość | Rafał Rudnicki [wideo] - zastępca prezydenta Białegostoku

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku

13.05.2024, 07:02, akt. 09:54

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński
Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Rafałem Rudnickim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czy wszyscy absolwenci podstawówek dostaną się do wymarzonej szkoły? Gościem Polskiego Radia Białystok jest zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, a rozmawia z nim Renata Reda.Renata Reda: Niż demograficzny robi swoje, ale główną przyczyną jest reforma oświaty. Władze Białegostoku na przyszły rok szkolny przygotowały dwa razy mniej miejsc niż w kończącym się roku szkolnym. Czy dla wszystkich starczy miejsca?

Rafał Rudnicki: Myślę że z tym nie będzie większych problemów. Wszyscy ci, którzy będą chcieli znaleźć miejsce w szkole ponadpodstawowej, takie miejsce znajdą. Tym bardziej, że w białostockich placówkach oświatowych uczy się także bardzo wiele osób spoza Białegostoku, które tutaj aplikują, bo uważają, że poziom naszych szkół ponadpodstawowych jest wyższy od tego, które proponują miejscowości okoliczne. 

Miejsc przygotowaliśmy rzeczywiście ponad 3 tysiące. 


A będą jakieś dodatkowe miejsca? Coś na zapas? Spodziewacie się ilu chętnych do szkół ponadpodstawowych?

Rekrutacja zaczęła się dzisiaj, o ósmej rano, potrwa do 18 czerwca. To jest pierwsza rekrutacja. Później będziemy mieli jeszcze do czynienia - od 21 czerwca do 9 lipca - z drugą rekrutacją. Zawsze znajdują się osoby, które proszą o to, aby im w jakiś sposób pomóc, żeby umożliwić im dalszą naukę. Bo czasami tak się zdarza, że osoby zdolne, z dobrymi wynikami aplikują - załóżmy - do szkół, które są ich szkołami wymarzonymi, ale np. w przypadku egzaminu ósmoklasisty coś się nie uda. 


I doskonały uczeń przegrywa z systemem. 

Tak. Chociaż zmieniliśmy te zasady w poprzednim roku szkolnym, że można aplikować nie do trzech, a do pięciu szkół ponadpodstawowych właśnie po to, żeby ułatwić tym wszystkim dostanie się do systemu. Ale zmiany w ramach systemu są oczywiście możliwe. Do nich dochodzi sporadycznie - w przypadkach takich, które dotyczą wyjątkowo zdolnego ucznia, który nie dostał się do szkoły wymarzonej, wtedy staramy się pomóc, żeby jednak w tej szkole się znalazł. 


Czyli w tym roku będzie - powiedzmy - mniej wpadek tego rodzaju, że nie wystarczą dobre oceny na świadectwie i z egzaminu ósmoklasisty, by dostać się do wymarzonej szkoły. 

To jeszcze inaczej. My już na piątkowej konferencji prasowej z panią radną Katarzyną Kisielewską-Martyniuk mówiliśmy o tym, żeby młodzi ludzie, którzy decydują się na dalszą naukę w szkołach, szczególnie w liceach, dokonywali bardzo świadomego wyboru. By nie robili tego w sposób emocjonalny, ale by na początku poczekali na wyniki egzaminów ósmoklasisty. 

Ja przypomnę, że te egzaminy rozpoczynają się 14 maja. I wtedy kiedy będzie wynik, niech uczniowie świadomie składają dokumenty w ramach systemu. Czas mamy do 18 czerwca, więc tego czasu jest bardzo wiele. Ważne, żeby ten wybór był przemyślany.

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja chociażby ze szkolnictwem zawodowym. Mamy w branżowych szkołach pierwszego stopnia 280 miejsc. Łącznie we wszystkich szkołach w mieście utworzyliśmy 107 oddziałów. Myślę że to bardzo dużo i to bardzo dobra propozycja. 

Od ośmiu lat zajmuję się edukacją i myślę że przez ten czas naprawdę zrobiliśmy bardzo wiele, by poprawić bazę szkół zawodowych w mieście, by one były takimi miejscami, w których chce się uczyć. A jeszcze do tego dochodzi czynnik związany z tym, że wszyscy ci, którzy kończą szkoły zawodowe mają doskonałe propozycje na rynku pracy. Rynek pracy jest wręcz podporządkowany pod absolwentów tychże szkół. Wynajdują ich lokalni przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani tym, żeby jeszcze na etapie szkolenia, nauki w szkołach z nimi się w pewien sposób związać. Po to, żeby mieć dobrego pracownika. 


Zobaczymy jak ta pana wypowiedź teraz wpłynie na rekrutację. 

Oczywiście większość osób ma już przemyślany ten kierunek - czy chcą iść na studia, czy chcą iść do szkoły zawodowej. Ale my od ośmiu lat jako miasto Białystok bardzo mocno wspieramy szkolnictwo zawodowe. Bo zależy nam na tym, żeby te proporcje między szkołami zawodowymi a liceami ogólnokształcącymi wyglądały mniej więcej po połowie. Nie wszyscy muszą skończyć liceum. Rynek naprawdę jest przygotowany na osoby po szkołach zawodowych. 

Natomiast zobaczymy jak to wyjdzie po tej pierwszej rekrutacji. Mam nadzieję, że wyjdzie w sposób odpowiedni. 


Jednak jest dwa razy mniej miejsc w przyszłym roku szkolnym. Czy to oznacza, że klasy będą mniej liczne? Czy będzie znacznie mniej oddziałów w szkołach, a klasy nadal ponad trzydziestoosobowe?

Przede wszystkim będzie mniej oddziałów, bo to wynika z sytuacji związanej z reformą, że zmniejsza się nam ilość uczniów, nie ma tego podwójnego rocznika i w związku z tym mamy mniej dzieci w systemie.

Klasy nie będą aż tak liczne, ale oczywiście są takie przypadki - tutaj mówię o kwestiach związanych z tymi liceami, które są w topie - chociażby rankingu Perspektyw, że tam te klasy mogą być nieco bardziej liczne. Dlatego że młode osoby chcą uczyć się w tych klasach, więc my jako samorząd Białegostoku nie będziemy tego utrudniali, będziemy starali się pomóc, żeby do tych swoich wymarzonych klas te osoby trafiły -  medycznych chociażby. 


Wspomniał pan, że będzie mniej oddziałów w szkołach - co to oznacza dla nauczycieli? Szykujecie zwolnienia. 

Nie szykujemy zwolnień. Ci, którzy są w systemie w dalszym ciągu będą mieli pracę. My nie jesteśmy od tego, żeby zwalniać ludzi. Raczej staramy się zawsze im pomagać. 

Oczywiście praca w klasie, która liczy 30, czy 32 uczniów jest o wiele trudniejsza od takiej pracy w klasie, która liczy 26 uczniów. My zawsze staramy się wspierać naszych nauczycieli. Myślę że mają dobre warunki do pracy plus możliwość szkoleń. Zależy nam na tym, żeby ci, którzy edukują najmłodszych mieszkańców naszego miasta byli jak najlepiej przygotowani. 


A jak przygotowujecie się na kolejne lata? Też pan obiecuje, że nie będzie zwolnień wśród nauczycieli?

Będziemy na pewno przyglądali się sytuacji, temu co się dzieje na rynku edukacyjnym. Zobaczymy jakie rozwiązania zaproponuje Ministerstwo Edukacji, bo tutaj też są planowane zmiany. Myślę że na przyszłość trzeba patrzeć z optymizmem. Żadnej rewolucji w edukacji na pewno nie będzie. 


Na razie rozpoczyna się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Mogą uczniowie złożyć maksymalnie pięć wniosków. Jakie są zasady?

Zasady są dosyć proste. Przede wszystkim trzeba wypełnić wniosek, po drugie trzeba oczywiście donieść później świadectwo i egzamin ósmoklasisty. Tutaj te wnioski można składać w formie elektronicznej lub odręcznie. Wniosek można pobrać w każdej szkole ponadpodstawowej. Można wysłać wniosek drogą mailową na adres szkoły - skan, w postaci pdf. Można dostarczyć dokumenty w wersji papierowej do placówki. Można potwierdzić wniosek w systemie profilem zaufany, w takim przypadku nie jest konieczne składanie go w formie papierowej. 

Ja przypomnę, że ogłoszenie listy tych szczęśliwców, którzy dostali się do swoich wymarzonych szkół nastąpi 16 lipca o godzinie 10:00. Oczywiście jeśli ktoś się nie dostanie do żadnej z wybranych przez siebie szkół, będzie mógł wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Ta liczba miejsc jest dostosowana do liczby uczniów nieprzyjętych w rekrutacji zasadniczej. 

Ja oczywiście przypomnę, że są jeszcze dodatkowe punkty, chociażby za kwestie związane z udziałem w olimpiadach, kwestie związane z sytuacją rodzinną. W informatorze, który znajduje się na stronie internetowej miasta Białystok, ale też i jest dostępny we wszystkich placówkach oświatowych na terenie miasta. Można się z tym zapoznać. Zresztą, ci którzy w rekrutacji uczestniczą doskonale wiedzą, za co są dodatkowe punkty przyznawane. I myślę że tutaj nie będzie żadnych z tym problemów. 

My oczywiście też mamy dodatkowe klasy w postaci oddziału międzynarodowego, oddziałów przygotowania wojskowego oraz oddziałów prowadzących szkolenia sportowe. Tam ten termin złożenia wniosku jest troszeczkę inny. Od 13 do 29 maja. Dlatego że od 31 maja do 7 czerwca odbywać się będą testy sprawności fizycznej w tych klasach sportowych oraz sprawdziany kompetencji językowych w oddziale międzynarodowym. Też tutaj chętnych - szczególnie do tego oddziału międzynarodowego nie brakuje. I są to też osoby z bardzo dobrymi wynikami na egzaminie ósmoklasisty. Co nas bardzo cieszy, my ten oddział wspieramy dużymi kwotami, bo zależy nam na tym, żeby młodzi ludzie, którzy uczą się w Białymstoku byli jak najlepiej wyedukowani.

Ale powiem jeszcze jedną rzecz. Bardzo nam zależy na tym, by ci, którzy trafiają do białostockich szkół wiązali swoją przyszłość z naszym miastem. Ta baza, która tutaj jest - jeśli idzie o szkoły ponadpodstawowe i o szkoły wyższe - jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Warto związać swoją przyszłość z Białymstokiem wybierając szkołę ponadpodstawową, a później kierunek studiów i potem życie w naszym mieście. Myślę że Białystok jest doskonałym miejscem do życia. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok