Radio Białystok | Wiadomości | Tadeusz Truskolaski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Białegostoku

Tadeusz Truskolaski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Białegostoku

5.06.2018, 14:57, akt. 17:24

Tadeusz Truskolaski jest kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Białegostoku - decyzję ogłoszono w czasie konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej, zorganizowanej we wtorek (5.06) w tym mieście. Koalicja zamierza wystawić też wspólną listę do rady miasta.

Tadeusz Truskolaski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Białegostoku, fot. Edyta Wołosik
Tadeusz Truskolaski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Białegostoku, fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Tadeusz Truskolaski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Białegostoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Koalicja Obywatelska to porozumienie PO i Nowoczesnej dotyczące wspólnego startu w jesiennych wyborach samorządowych.

Informację o wspólnym kandydacie ogłosili na tej konwencji liderzy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej - Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer. Przedstawiciele obu partii symbolicznie podpisali też deklarację współpracy w wyborach samorządowych w Podlaskiem.

Tadeusz Truskolaski po raz czwarty prezydentem Białegostoku?

Tadeusz Truskolaski jest prezydentem Białegostoku od trzech kadencji. Cztery lata temu startował z własnego komitetu wyborczego, we wcześniejszych dwóch kadencjach - z poparciem Platformy Obywatelskiej, choć do tej partii nie należy.

Tadeusz Truskolaski dziękował liderom PO i Nowoczesnej za przyjazd i udzielone mu poparcie; mówił, że decyzja o powtórnym starcie nie była dla niego łatwa. Wymieniając sukcesy swoich trzech kadencji, powiedział m.in. o 3 mld zł inwestycji czy o "tysiącach miejsc pracy".

Do najtrudniejszych decyzji ostatnich 12 lat zaliczył przebudowę Rynku Kościuszki, budowę spalarni i nowego miejskiego stadionu czy sprzedaż komunalnej spółki MPEC. "To były decyzje na tamten moment trudne, krytykowane, ale które okazały się, w sumie, sukcesem; które są kamieniami milowymi naszego rozwoju" - mówił w czasie konwencji.

W poczuciu z jednej strony dobrze spełnionego obowiązku, ale z drugiej strony odpowiedzialności za miasto, mieszkańców, dzisiaj po raz czwarty chciałbym poprosić mieszkańców Białegostoku o wsparcie i o zaufanie - mówił, deklarując udział w jesiennych wyborach na prezydenta miasta.

Lider podlaskiej PO Robert Tyszkiewicz przypominał, że we wtorek minęło dokładnie 12 lat od dnia, w którym Truskolaski, wówczas szerzej nieznany ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku, został oficjalnie zaprezentowany jako kandydat w wyborach na prezydenta miasta. Zapewniał, że w kampanii Platforma Obywatelska będzie go wspierała.

Wspólna lista wyborcza do Rady Miasta Białystok

Koalicja Samorządowa zamierza wystawić wspólną listę wyborczą nie tylko do sejmiku województwa, ale też w wyborach do Rady Miasta Białystok. Obejmie ona też np. kandydatów związanych z Komitetem Wyborczym Wyborców Tadeusza Truskolaskiego, który to komitet cztery lata temu startował do rady miasta samodzielnie i wprowadził do niej sześcioro radnych (obecnie jest ich czworo); była też mowa o Forum Mniejszości Podlasia, czyli osobach ze środowiska prawosławnych w mieście.

Chcemy wygrać nie tylko te wybory na prezydenta, ale również do rady miasta, co pozwoli nam podejmować samodzielnie decyzje - dodał Truskolaski.

W obecnej kadencji większość w radzie miasta ma klub radnych PiS.

Kandydata, a także wykorzystywanie przez miasto funduszy unijnych chwalił lider Platformy Grzegorz Schetyna. "Nie byłoby lepszej Polski i lepszego jej obrazu, gdyby nie samorząd i samorządowcy wszystkich szczebli" - mówił, podkreślając znaczenie jesiennych wyborów. "Bardzo ważne, żeby Podlasie pozostało po dobrej stronie mocy, żeby ciągle mogło zmieniać się w dobrą stronę, żeby ciągle potwierdzało, że wszystko możemy, że możemy wygrywać, że możemy i chcemy być w Europie" - dodał Schetyna.

Te najbliższe wybory zadecydują, jaka będzie Polska. Czy rzeczywiście dalej pójdzie w tej drodze ku demokracji, ku decentralizacji, ku wolnościom - wolnościom osobistym i wolnościom gospodarczym, czy pójdzie w kierunku autorytaryzmu, centralizacji i likwidacji tego, co jest mocną stroną, czyli samorządności - mówiła przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

O województwie podlaskim powiedziała, że "wydaje się, że jest to region trudny" dla PO czy Nowoczesnej, ale - jak mówiła - jest to region, który "dochował się świetnych gospodarzy" i się rozwija. Dodała też, że jako zróżnicowany kulturowo i wyznaniowo, region ten może uczyć tolerancji i współpracy. Lubnauer powiedziała, że Nowoczesna "z pełnym przekonaniem" popiera Truskolaskiego.

Kto powalczy o fotel prezydenta Białegostoku?

Start w jesiennych wyborach na prezydenta Białegostoku ogłosiło wcześniej kilka innych osób. Kandydatem Zjednoczonej Prawicy ma być podlaski poseł Porozumienia Jacek Żalek, Kukiz'15 - były senator PO i były zastępca prezydenta Białegostoku Tadeusz Arłukowicz. Startować zamierzają też Marcin Sawicki z komitetu "Kocham Białystok" oraz Katarzyna Sztop-Rutkowska, liderka ruchu "Inicjatywa dla Białegostoku".

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

24.05.2018, 08:02

- Brak ładu przestrzennego w Białymstoku - wydaje mi się, że jest to jeden z największych problemów. Nie szanuje się też przestrzeni zabytkowej - mówi socjolożka dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Marcin Sawicki

10.05.2018, 08:33

Jakie są najważniejsze założenia kandydata na prezydenta, co zmienić w Białymstoku?


Tadeusz Arłukowicz

30.04.2018, 07:13

Kampania samorządowa, choć jeszcze nieoficjalna, to już nabiera tempa. Kandydował będzie m.in. były wiceprezydent Białegostoku, były przewodniczący białostockiej PO w powiecie i były senator Tadeusz Arłukowicz.


Jacek Żalek kandydatem na prezydenta Białegostoku

26.04.2018, 13:48

Przynajmniej trzy osoby ubiegać się będą o stanowisko prezydenta Białegostoku w jesiennych wyborach samorządowych. Po deklaracjach Tadeusza Arlukowicza - kandydata "Kukiz'15" i Marcina Sawickiego z komitetu "Kocham Białystok", Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że będzie to Jacek Żalek.


Poseł Adam Andruszkiewicz nie wyklucza, że będzie kandydował na prezydenta Białegostoku

18.04.2018, 13:16

Podlaski poseł Adam Andruszkiewicz z Koła Poselskiego Wolni i Solidarni nie wyklucza ubiegania się o fotel prezydenta Białegostoku w jesiennych wyborach. Zapowiedział to na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, choć zastrzegł, że nie jest to jeszcze oficjalna decyzja.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Paweł Wądołowski
21.05.2024, 19:41, akt. 22.05.2024, 19:45

Do skansenu w Nowogrodzie trafił ponad stuletni strój

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok