Radio Białystok | Wiadomości | Kolejny odcinek ekspresowej S8 oddany do użytku

Kolejny odcinek ekspresowej S8 oddany do użytku

20.07.2018, 15:50, akt. 15:56

Dwoma jezdniami można od piątku (20.07) jeździć na kolejnym odcinku trasy ekspresowej S8 na trasie Warszawa-Białystok.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Chodzi 9,4 km nowej drogi od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do granicy województw: podlaskiego i mazowieckiego. Na razie obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 100 km/h.

Jak poinformował Rafał Malinowski z oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, to pierwszy z mazowieckich odcinków S8 prowadzonych przez białostocki oddział GDDKiA. Dodał, że od teraz wjeżdżając na obwodnicę Ostrowi Mazowieckiej dojedzie się do Białegostoku dwiema jezdniami.

To około 100 kilometrów nowej, dwujezdniowej drogi, która pozwala na płynną, bezpieczną i komfortową jazdę

 - powiedział Rafał Malinowski.

Na razie, na nowym odcinku obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu, która ma potrwać do końca sierpnia. Wtedy powinny zakończyć się wszystkie roboty i uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Do tego czasu obowiązuje na tym odcinku ograniczenie prędkości do 100 km/h, miejscami - jak informuje GDDKiA mogą pojawiać się utrudnienia i dodatkowe ograniczenia związane z wykonywanymi robotami.

Chodzi o takie prace, jak roboty wykończeniowe i porządkowe dróg serwisowych i lokalnych, przebudowywanych w ramach kontraktu. Co ważne, gotowe są obie jezdnie w ciągu głównym, elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego (oznakowanie, bariery), jak i te chroniące środowisko (ekrany, większość przejść dla zwierząt)

 - dodał Malinowski.

Kontrakt z wykonawcą na ten ponad 9-kilometrowy odcinek od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej został podpisany w lutym 2016 roku; wartość inwestycji to 248,8 mln zł brutto. W ramach inwestycji - jak informuje GDDKiA - powstała dwujezdniowa jezdnia, cztery wiadukty drogowe nad trasą główną, jedna kładka dla pieszych oraz dwa duże przejścia dla zwierząt.

W budowie jest jeszcze fragment S8 od Wyszkowa do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej o długości blisko 29 km podzielony na pododcinki: Wyszków–Poręba, gdzie ruch ma być puszczony na przełomie września i października oraz węzeł Poręba-Ostrów Mazowiecka, który ma być udostępniony pod koniec sierpnia.

W minionych latach na podlaskim odcinku trasy S8 Białystok-Warszawa oddano do użytku: 23-km odcinek Białystok-Jeżewo, 11-km obwodnicę Zambrowa oraz 15-km odcinek od tej obwodnicy do Mężenina. Trwają jeszcze ostatnie prace przy budowie odcinka o długości 14 km między Mężeninem a Jeżewem oraz na 15-km odcinku od granicy województwa podlaskiego do obwodnicy Zambrowa.

Trasa S8, która biegnie od Wrocławia, przez Warszawę do Białegostoku, w województwie podlaskim ma kluczowe znaczenie transportowe, spełnia też rolę tranzytową między Polską, Białorusią i Litwą.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Budimex wybuduje 20 km drogi ekspresowej na szlaku Via Baltica

4.07.2018, 19:16

Budimex wybuduje kolejny odcinek drogi ekspresowej Via Baltica w województwie warmińsko-mazurskim. Droga powstanie na odcinku od Raczek w Podlaskiem do węzła Wysokie i będzie kosztowała 484 mln zł. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w środę (04.07) umowę na realizację tego odcinka.


Droga Suwałki-Białystok ma być zmodernizowana do 2025 roku

16.03.2018, 18:06

Samorządowcy z Suwałk i Augustowa opowiadają się za jak najszybszą budową ekspresowej trasy Suwałki-Białystok. Przypomnieli o tym podczas zakończonego w piątek (16.03) II Wschodniego Forum Drogowego, poświęconego m.in. planowanym w najbliższych latach inwestycjom.


Kolejny przetarg na ważną inwestycję drogową od strony Warszawy

1.02.2018, 15:27

Władze Białegostoku ogłosiły kolejny przetarg na ważną inwestycję na drodze wlotowej od strony Warszawy; pozwoli ona m.in. połączyć budowaną Trasę Niepodległości, czyli tzw. śródmiejską obwodnicę, z drogą ekspresową S8.


Fragment trasy S8 pomiędzy Jeżewem a Mężeninem do poprawy

25.01.2018, 14:59

Wykonawca będzie musiał poprawić nawierzchnię fragmentu trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Warszawy. Chodzi o kilka miejsc na odcinku z Jeżewa do Mężenina.


Ile teraz zajmuje przejazd z Białegostoku do Warszawy - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

12.01.2018, 15:22

Pod koniec 2018 roku powinniśmy do Warszawy dojechać całkowicie oddaną drogą ekspresową S8. Dwujezdniowa trasa w większości jest już przejezdna, ale są odcinki, które ciągle są w budowie - mówi rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rafał Malinowski.


Kolejny fragment krajowej ósemki gotowy – można już przejechać odcinkiem z Jeżewa do Mężenina

30.12.2017, 14:16

Kierowcy mogą już korzystać z liczącego 14,3 km odcinka trasy S8 Mężenin–Jeżewo. Dzięki temu cała, licząca blisko 80 km część trasy S8 w województwie podlaskim jest przejezdna - poinformował w sobotę (30.12) Rafał Malinowski, rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok