Radio Białystok | Wiadomości | Województwo podlaskie ma zarząd nowej kadencji

Województwo podlaskie ma zarząd nowej kadencji

autor: Renata Reda

11.12.2018, 07:30, akt. 19:24

Województwo podlaskie ma nowy zarząd, stworzony przez - posiadający większość w sejmiku - klub radnych PiS. Wybór dwóch wicemarszałków i dwojga członków zarządu przeprowadzony został na wtorkowej sesji. Niektóre kandydatury poparło też kilku radnych opozycji.

Marek Malinowski, Wiesława Burnos, Artur Kosicki, Stanisław Derehajło, Marek Olbryś, fot. Wojciech Oksztol/Wrota Podlasia
Marek Malinowski, Wiesława Burnos, Artur Kosicki, Stanisław Derehajło, Marek Olbryś, fot. Wojciech Oksztol/Wrota Podlasia

Województwo podlaskie ma zarząd nowej kadencji - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W sejmiku PiS ma 16, na 30 mandatów

W sejmiku województwa podlaskiego PiS ma 16, na 30 mandatów i po ponad dwóch kadencjach trwania koalicji PO-PSL udało mu się samodzielnie  stworzyć zarząd tego regionu. W opozycji są radni Koalicji Obywatelskiej  (9 radnych) i PSL (5).

We wtorek (11.12) na wniosek marszałka-elekta Artura Kosickiego, wybranego na  to stanowisko trzy tygodnie temu, sejmik w tajnym głosowaniu powołał na  wicemarszałków Marka Olbrysia i Stanisława Derehajło, zaś na członków  zarządu - Wiesławę Burnos i Marka Malinowskiego.

Wszystkie te osoby są radnymi klubu PiS w sejmiku. Poza Markiem Malinowskim, pozostała trójka dostała o 1-2 głosy więcej ponad 16, czyli  zyskali poparcie również pojedynczych radnych opozycji.

Przed miesiącem Komitet Polityczny PiS rekomendował na marszałka w Podlaskiem Artura Kosickiego, na wicemarszałków - Marka Olbrysia i Romualda Łanczkowskiego, zaś na członków zarządu Marcina Sekścińskiego i  Jakuba Fica. Dwie ostatnie osoby nie są radnymi podlaskiego sejmiku.

Prawdopodobnie właśnie na tle tych ustaleń personalnych doszło do  sporów w klubie radnych PiS przed pierwszą sesją, wskutek czego w  głosowaniu na przewodniczącego sejmiku niespodziewanie wygrał kandydat  Koalicji Obywatelskiej Karol Pilecki, pokonując Marka Komorowskiego,  rekomendowanego przez Komitet Polityczny PiS. Pilecki dostał 16 głosów,  Komorowski 11, a trzy głosy były nieważne.

Na zwołanej jeszcze tego samego dnia kolejnej sesji, radni PiS już zgodnie wybrali na marszałka-elekta Artura Kosickiego, który 16 do 14  wygrał ze Stefanem Krajewskim, wspólnym kandydatem PSL i KO.

W wtorek po wyborze pełnego składu zarządu województwa, Kosicki został zaprzysiężony na marszałka. Dziękował radnym, również opozycji,  za przegłosowanie składu zarządu. - Spróbujemy sprostać i państwa  wymaganiom, chociaż łatwo nie będzie (...) Deklaruję pełną współpracę,  ponad wszelkimi podziałami, dla dobra województwa podlaskiego - mówił.

W kuluarach powiedział dziennikarzom, że wybrany zarząd to "kompetentni ludzie, merytorycznie przygotowani, żeby wziąć  odpowiedzialność za województwo"; mówił że zarząd zaczyna pracować nad  wypełnieniem programu, o którym była mowa w kampanii wyborczej.  Poinformował też, że w środę zarząd zbierze się po raz pierwszy i będzie  rozmawiał o podziale kompetencji pomiędzy poszczególne osoby.

Pewne wstępne przymiarki już były, ale to wymaga naszego na początku  uzgodnienia - dodał marszałek Kosicki. Zaznaczył, że on będzie  odpowiadał za Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego, w  ramach którego region ma do dyspozycji środki z UE.

Jerzy Leszczyński gratulował nowo wybranym władzom regionu

W imieniu ustępującego zarządu województwa marszałek Jerzy  Leszczyński (PSL) gratulował nowo wybranym władzom regionu. - To jest  duży mandat zaufania - mówił. W jego ocenie, miniona kadencja samorządu, to był "bardzo dobry czas" dla województwa, ale rozpoczęte  zadania trzeba kontynuować. Życzył jak najlepszego współdziałania. - Żeby  ta polityka, która jest na szczytach władzy, często taka wojna  polsko-polska, tutaj w jak najmniejszym zakresie miała miejsce -  powiedział Leszczyński, radny nowej kadencji.

Członek zarządu minionej kadencji, obecnie również radny PSL (i szef ludowców w regionie) Stefan Krajewski powiedział, że sejmikowa opozycja będzie wspierać te inicjatywy, które uzna za "rozsądne i ważne" dla  regionu.

Wtorkowa sesja sejmiku była formalnie dokończeniem sesji z 29 listopada

Wtorkowa sesja sejmiku była formalnie dokończeniem sesji z 29 listopada, przerwanej przez przewodniczącego Pileckiego po wyborze  komisji skrutacyjnej, która miała przeprowadzić m.in. wybory wiceprzewodniczących sejmiku, ale też głosowania w sprawie odwołania  przewodniczącego i powołania nowego.

Przed wyborem komisji skrutacyjnej salę obrad opuścili wtedy jednak -  na znak protestu - radni KO i PSL. Komisję udało się powołać z samych  radnych PiS, ale potem przewodniczący sesję przerwał, w związku z tym,  że nie uczestniczyli w niej radni KO i PSL. Po przerwanej sesji kluby  radnych wydały stanowiska o woli dialogu i współpracy, a radni PiS nie  wykluczali, iż mogliby zrezygnować z odwołania Pileckiego; doszło też do  kilku spotkań przedstawicieli klubów w sejmiku.

Ostatecznie radni PiS zgłosili na początku wtorkowej sesji zmiany w porządku obrad i wycofali plan odwołania obecnego przewodniczącego i powołania w jego miejsce nowego, co oznacza pozostanie Pileckiego na stanowisku.

Artur Kosicki powiedział dziennikarzom, że to, czy Karol Pilecki  zostanie na stanowisku przewodniczącego sejmiku na dłużej, będzie  zależało od tego, jak będzie wyglądała jego praca. "Będziemy się  przyglądali pracy pana przewodniczącego. Jeżeli będzie wykonywał swoje  obowiązki rzetelnie, zgodnie z przepisami prawa, do czego pewne  wątpliwości mieliśmy (...) to tyle, ile będzie to godnie wykonywał,  zgodnie z przepisami prawa i nie utrudniał działania sejmiku i  samorządu, to będzie na tym stanowisku" - mówił Kosicki.

Oprócz wyboru wicemarszałków i członków nowego zarządu, sejmik  dokonał też wyboru wiceprzewodniczących. Zostali nimi Marek Komorowski i  Łukasz Siekierko (obaj PiS) oraz Cezary Cieślukowski (PSL). Radni  zgodnie dokonali też wyboru członków komisji sejmiku.

źródło: PAP | red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy działacze PO: nie ma żadnych przesłanek do zmiany ustawy o samorządzie

10.12.2018, 13:41

Nie ma żadnych obiektywnych przesłanek do nowelizacji ustawy o samorządzie województwa - uważają podlascy działacze Platformy Obywatelskiej, krytykujący projekt ograniczeń w decyzjach przewodniczących sejmików, złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS.


Trudno rozstać się z władzą. Felieton Tomasza Kubaszewskiego

10.12.2018, 11:22

Odchodząca władza wojewódzka koalicji PSL-PO odnosi sukces za sukcesem. Nie tylko w Białymstoku, gdzie tak okopała się w sejmiku wojewódzkim, iż trzeba będzie znowelizować ustawę, ale też w Brukseli.


Karol Pilecki [wideo]

5.12.2018, 08:30

"Nikt nie chce doprowadzić do rozwiązania sejmiku województwa" - mówi przewodniczący Karol Pilecki.


Przerwana sesja sejmiku województwa podlaskiego będzie dokończona 11 grudnia

4.12.2018, 13:23

11 grudnia ma być dokończona sesja sejmiku województwa podlaskiego; w jej programie przewidziano powołanie w pełnym składzie zarządu tego regionu. To sesja przerwana w miniony czwartek (29.11), gdy salę obrad opuścili radni opozycji w proteście przeciwko planom odwołania przewodniczącego sejmiku.


Sytuacja w podlaskim sejmiku i białostockiej radzie miejskiej

3.12.2018, 13:13

Zamieszało się w podlaskim sejmiku i Radzie Miasta Białystok. W pierwszym przypadku nie mamy nadal zarządu województwa, wiceprzewodniczących i komisji. Natomiast w drugim również nie mamy wiceprzewodniczących i komisji.


Radni KO i PSL w sejmiku: mamy wolę porozumienia i współpracy

3.12.2018, 08:21

Nie w poniedziałek (3.12) a we wtorek (4.12) powinna zapaść decyzja w sprawie wznowienia sesji sejmiku województwa podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

fot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 14:08

Zmarł ksiądz Czesław Gładczukźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok