Radio Białystok | Wiadomości | Jagiellonia Białystok nie zagra w europejskich pucharach [zdjęcia]

Jagiellonia Białystok nie zagra w europejskich pucharach [zdjęcia]

20.05.2019, 07:48, akt. 12:09

Piłkarze Jagiellonii Białystok przegrali wyjazdowy mecz z Lechią Gdańsk 0:2 (0:1). Po tej porażce Jagiellonia zajmuje 5. miejsce w lidze i nie zagra w europejskich pucharach, bo nie wyprzedziła czwartej Cracovii. Mistrzem Polski po raz pierwszy w historii zostali zawodnicy Piasta Gliwice.

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, fot. Joanna Szubzda

W ostatnim meczu tego sezonu ekstraklasy Lechia wygrała na własnym stadionie z Jagiellonią 2:0 (1:0). Ten wynik sprawił, że gdańszczanie zakończyli rozgrywki na trzecim miejscu, a ekipa z Białegostoku uplasowała się na piątej pozycji.

Po meczu Dyrektor Operacyjny Ekstraklasy Marcin Stefański wręczył sztabowi szkoleniowemu oraz piłkarzom gospodarzy brązowe medale.

Wcześniej w tym sezonie Lechia już trzy razy pokonała Jagiellonię. Dwa razy uczyniła to w lidze - 20 lipca zwyciężyła na wyjeździe 1:0, a 25 listopada przed własną publicznością 3:2. Ponadto 2 maja w Warszawie na PGE Narodowym biało-zieloni okazali się lepsi w finale Pucharu Polski 1:0. Czwarta konfrontacja pomiędzy tymi zespołami także zakończyła się zwycięstwem podopiecznych trenera Piotra Stokowca - tym razem 2:0.

Pierwsza połowa nie była porywającym widowiskiem i wydawało się, że zakończy się bez bramek. Na przerwę gospodarze zeszli jednak przy prowadzeniu 1:0. W 44. minucie po centrze z rzutu wolnego Daniela Łukasika skuteczną główką popisał się Karol Fila. Co prawda golkiper gości Grzegorz Sandomierski odbił piłkę na słupek, ale ta wpadła do siatki. Był to pierwszy gol 20-letniego prawego obrońcy w ekstraklasie.

W 59. minucie "Jaga" powinna doprowadzić do wyrównania. Po zagraniu ręka Błażeja Augustyna i wideoweryfikacji sędzia Paweł Gil podyktował rzut karny dla drużyny z Białegostoku. Jesus Imaz wykonał jednak "11" w dziwaczny sposób - nie wziął rozbiegu, uderzył słabo niemalże w sam środek bramek i Dusan Kuciak nie miał problemów z obroną strzału Hiszpana.

Kolejna wideoweryfikacja była już korzystna dla gospodarzy. W 72. minucie piłkę do siatki rywali skierował Jarosław Kubicki - arbiter odgwizdał błąd stojącego koło bramkarza Flavio Paixao, ale później zmienił swoją decyzję i uznał to trafienie.

W tym momencie, kiedy Legia przegrywała u siebie 1:2 z Zagłębiem Lubin, Lechia, aby zostać wicemistrzem Polski, potrzebowała jeszcze jednej bramki. Trzeciego gola nie udało się jednak gospodarzom zdobyć, a poza tym warszawianie odrobili straty.

W tym meczu w Jagiellonii zadebiutował w ekstraklasie niespełna 19-letni środkowy obrońca Michał Ozga, który znalazł się w wyjściowym składzie. Z kolei w ekipie biało-zielonych po raz pierwszy zagrał Filip Dymerski. 17-letni obrońca pojawił się nas boisku w drugiej minucie doliczonego czasu.

Po meczu piłkarze Lechii pojechali otwartym autokarem do centrum miasta, gdzie odbyła się feta z kibicami. A jest co świętować. Był to bowiem najlepszy sezon w historii gdańskiego klubu. Biało-zieloni nie tylko po raz drugi wywalczyli w ekstraklasie trzecie miejsce, ale drugi raz sięgnęli po Puchar Polski - zdobyte w stolicy trofeum zabiorą na spotkanie z fanami. Poprzednio na najniższym stopniu podium stanęli w 1956, a w pucharowych rozgrywkach triumfowali w 1983 roku.

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Karol Fila (44-głową), 2:0 Jarosław Kubicki (72).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Michał Nalepa, Błażej Augustyn. Jagiellonia Białystok: Michał Ozga, Bodvar Bodvarsson, Martin Pospisil.

Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów 15 008.

W 59. minucie Jesus Imaz (Jagiellonia) nie wykorzystał rzutu karnego, obrona Dusana Kuciaka.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Karol Fila, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenovic - Konrad Michalak (85. Mateusz Żukowski), Jarosław Kubicki, Daniel Łukasik (90+2. Filip Dymerski), Tomasz Makowski, Michał Mak (88. Egy Maulana Vikri) - Flavio Paixao.

Jagiellonia Białystok: Grzegorz Sandomierski - Andrej Kadlec (70. Martin Kostal), Ivan Runje (80. Martin Adamec), Michał Ozga, Bodvar Bodvarsson - Jakub Wójcicki, Taras Romanczuk, Martin Pospisil, Marko Poletanovic (77. Patryk Klimala), Arvydas Novikovas - Jesus Imaz.

źródło: PAP | red: wsz, sk, zmj, maj

Jagiellonia Białystok w 36. kolejce Ekstraklasy pokonała zespół Legii Warszawa 1:0 po samobójczym golu Mateusza Wieteski. Kilku piłkarzy z Białegostoku zostało wyróżnionych za swój występ przeciwko mistrzom Polski i wybranych do najlepszej "jedenastki" minionej kolejki.

Po samobójczym golu Jagiellonia wygrywa z Legią Warszawa [zdjęcia]

16.05.2019, 03:58

Zdecydował jeden błąd zawodnika Legii Warszawa.

Zwycięstwem chcieliśmy podziękować kibicom - Romanczuk po zwycięstwie z Legią

16.05.2019, 00:43

Jagiellonia pokonała Legię Warszawa na stadionie przy Słonecznej w 36. kolejce Ekstraklasy 1:0. Samobójczego gola strzelił Mateusz Wieteska.

Jestem bardzo zadowolony z naszej gry w pierwszej połowie - Ireneusz Mamrot po zwycięstwie nad Legią

15.05.2019, 23:48

PZPN przyznał Jagiellonii licencję na przyszły sezon

14.05.2019, 19:52

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN przyznała licencję Jagiellonii Białystok na rozgrywki Ekstraklasy oraz UEFA w przyszłym sezonie.

Jagiellonia przegrała w finale Pucharu Polski [zdjęcia]

2.05.2019, 19:50

Piłkarze Lechii Gdańsk po raz drugi w historii, a pierwszy od 36 lat zdobyli Puchar Polski. W finale rozegranym w Warszawie pokonali Jagiellonię Białystok 1:0 po golu w doliczonym czasie gry Artura Sobiecha.