Radio Białystok | Wiadomości | To inwestycja w bezpieczeństwo pacjentów - WSPR w Białymstoku ma 3 nowe ambulanse

To inwestycja w bezpieczeństwo pacjentów - WSPR w Białymstoku ma 3 nowe ambulanse

autor: Marcin Mazewski

16.12.2019, 14:19, akt. 18:52

1,2 mln zł kosztowały trzy nowe karetki pogotowia, które w poniedziałek oddano do użytku w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Trafią do pomocy pacjentom w Boćkach, Dąbrowie Białostockiej i Mońkach. Zakup karetek sfinansowało Ministerstwo Zdrowia.

Fot. Marcin Mazewski
Fot. Marcin Mazewski

1,2 mln zł kosztowały oddane do użytku trzy nowe ambulanse - relacja Marcina Mazewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku jest największą w Podlaskiem. Podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Dyrektor stacji Bogdan Kalicki poinformował, że kończący się 2019 r. był rekordowy, jeśli chodzi o zakup nowych ambulansów. Placówka kupiła łącznie 19 nowych karetek (10 z nich za pieniądze własne), które sukcesywnie zastępują najstarsze ambulanse. Kończy się wymiana starych karetek kupowanych jeszcze w 2009 r.

Białostockie pogotowie ratunkowe ma 34 karetki. Rocznie wyjeżdżają one średnio rocznie do 47 tys. pacjentów. Połowę pojazdów ratunkowych udało się wymienić na nowe. W 2020 r. mają być jeszcze wymienione dwie kolejne karetki.

Po tej zmianie żaden ambulans, który funkcjonuje w systemie ratownictwa medycznego nie, będzie starszy niż pięcioletni. Jest to cel, który zamierzamy osiągnąć

- powiedział Bogdan Kalicki. Jedna karetka kosztowała ok. 400 tys. zł. Jest wyposażona w podstawowy sprzęt medyczny taki, jak np. nosze, butle z tlenem czy krzesło kardiologiczne. Inne urządzenia są kupowane oddzielnie, a także przemontowywane z karetek, które będą wymienione.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego świadczy pomoc ok. 700 tys. pacjentów z siedmiu powiatów, w tym także miasta Białystok. Bogdan Kalicki podkreślał, że troska o pacjentów to zapewnienie im bezpieczeństwa na odpowiednim poziomie.

Ambulanse są najważniejszym instrumentem pracy zespołów ratownictwa medycznego, który jest największym pomocnikiem pracy lekarzy, ratowników  medycznych oraz pielęgniarek

– powiedział Kalicki. Zaznaczył, że sprawny sprzęt medycznego pozwala na skuteczną, jak najszybszą pomoc potrzebującym pacjentom w sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło powiedział, że nowy sprzęt będzie służył mieszkańcom regionu. "Tego typu narzędzia, które pomagają ratować życie ludzkie, są bezcenne" – mówił Derehajło.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przypomniał, że pieniądze na zakup karetek pochodziły z budżetu państwa i są kupowane w trybie przetargu.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku mogą się pojawić problemy z obsadą karetek pogotowia ratunkowego

3.12.2019, 16:17

Od nowego roku w Białymstoku mogą się pojawić problemy z obsadą karetek pogotowia ratunkowego – alarmuje Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego. W specjalnym piśmie do marszałka województwa, wojewody podlaskiego i podlaskiego oddziału NFZ opisują sytuację związaną z niedawno zakończonym naborem na ratowników kontraktowych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu

źródło: stock.adobe.com
MÓWI SIĘ
7.08.2020, 16:57, akt. 17:07

Wysokie ceny warzyw i owocówźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok