Radio Białystok | Wiadomości | Minister Klimatu prawdopodobnie zwróci do poprawki wniosek burmistrza Choroszczy ws. Lasu Turczyńskiego

Minister Klimatu prawdopodobnie zwróci do poprawki wniosek burmistrza Choroszczy ws. Lasu Turczyńskiego

autor: Ryszard Minko

13.01.2020, 15:32, akt. 20:09

Oficjalnej decyzji jeszcze nie ma, ale wiele wskazuje na to, że przeciągnie się procedura zmiany Lasu Turczyńskiego na cmentarz.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Las Turczyński to kilkudziesięcio hektarowy obszar w gminie Choroszcz, który sąsiaduje z kilkoma białostockimi osiedlami. I to właśnie mieszkańcy tych okolic najaktywniej protestują przeciwko wycince drzew na potrzeby cmentarza.

Nekropolię chciałaby wybudować białostocka kuria, co spotkało się już z akceptacją między innymi władz Choroszczy i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Minister Klimatu, do którego kilka tygodni temu trafił wniosek o zgodę na zamianę 29 hektarów lasu na cmentarz.

Procedura może się jeszcze przeciągnąć, bo jak poinformowało nas biuro prasowe ministerstwa: "wniosek burmistrza Choroszczy został rozpatrzony ale stwierdzono w nim braki formalne". Najprawdopodobniej wniosek będzie cofnięty w celu uzupełnienia, ale projekt wezwania nie jest jeszcze gotowy. Resort Klimatu nie informuje też, o jakie braki we wniosku chodzi.

Plany kurii od samego początku budzą sprzeciw kilku białostockich organizacji pozarządowych, które wskazują, że błędem jest wycinka lasu na potrzeby nekropolii. Rzecznik Kurii ks. Andrzej Dębski przyznaje, że cały czas trwają poszukiwania alternatywnej lokalizacji. Jedną z propozycji jest sąsiedztwo lotniska na białostockich Krywlanach.


| red: rbon, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Las Solnicki zamiast Turczyńskiego? Poszukiwania lokalizacji nowego cmentarza w Białymstoku

3.01.2020, 12:54

Białostocka Kuria i urząd miejski potwierdzają, że trwają rozmowy nad znalezieniem niekonfliktowej lokalizacji cmentarza archidiecezjalnego.


Obrońcy lasu Turczyńskiego czekają na odpowiedź arcybiskupa ws. utworzenia cmentarza

16.12.2019, 08:43

Nie wiadomo czy arcybiskup spotka się z obrońcami lasu Turczyńskiego, ale zamierza odpowiedzieć na protesty dotyczące planów budowy kompleksu cmentarnego niedaleko Białegostoku.


Grupa mieszkańców apeluje do kurii ws. wycinki lasu turczyńskiego

11.12.2019, 16:36

Społecznicy, którzy nie zgadzają się z ewentualnymi planami wycinki około 29 ha lasu turczyńskiego koło Białegostoku pod cmentarz, zaapelowali w środę (11.12) do metropolity białostockiego abp Tadeusza Wojdy, aby zrezygnował z tego pomysłu. W kurii złożyli list w tej sprawie.


Grupa społeczników nie chce wycinki Lasu Turczyńskiego

5.12.2019, 15:31

Petycja do Ministra Klimatu, prośba o spotkanie z premierem i planowana akcja przekonywania białostockiej kurii. W ten sposób grupa społeczników walczy o wycofanie wniosku archidiecezji o przekazanie 29 hektarów Lasu Turczyńskiego na potrzeby kompleksu cmentarnego.


Wniosek ws. Lasu Turczyńskiego wysłany do Ministerstwa Środowiska - obrońcy nie poddają się

28.11.2019, 21:38

Pismo z opinią marszałka województwa podlaskiego w sprawie zmiany przeznaczenia części Lasu Turczyńskiego na cele nieleśne wysłane do ministra środowiska. W przyszłości miałby tam powstać kompleks cmentarzy.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok