Radio Białystok | Wiadomości | Szykują się zmiany w prawie - tabliczki na zabytkach będą obowiązkowe

Szykują się zmiany w prawie - tabliczki na zabytkach będą obowiązkowe

autor: Wojciech Szubzda

13.02.2020, 14:40, akt. 20:04

Dobra wola właściciela obiektu, wkrótce będzie obowiązkiem. Chodzi o zawieszanie tabliczek na nieruchomościach z informacją, że jest to obiekt zabytkowy chroniony prawem.

Szykują się zmiany w prawie - tabliczki na zabytkach będą obowiązkowe, fot. Wojciech Szubzda
Szykują się zmiany w prawie - tabliczki na zabytkach będą obowiązkowe, fot. Wojciech Szubzda

Trwają prace nad nowelizacją ustawy w tej sprawie. Wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz mówi, że takie tabliczki są potrzebne.


Znak ten powoduje, że turysta po pierwsze jest informowany, że ma przed sobą obiekt wpisany do rejestru zabytków. Z drugiej zaś strony, przez oznakowanie tych obiektów, uporządkowana jest przestrzeń publiczna, a także jest to forma edukacji o naszym dziedzictwie historyczno-zabytkowym - mówi wojewódzka konserwator zabytków, prof. Małgorzata Dajnowicz.


Konserwator zabytków rozmawiała w Białymstoku z przedstawicielami starostw powiatowych o szykowanych zmianach. Poprosiła, żeby to starostowie przekazali właścicielom obiektów informację, że powieszenie tabliczki będzie wkrótce obowiązkowe.

  

Wicestarosta siemiatycki Marek Bobel zapowiada, że starostwo kupi takie tabliczki i przekaże właścicielom wszystkich obiektów zabytkowych.


Dowiedziałem się, że na terenie powiatu jest 135 zabytków. Cieszy mnie to oczywiście. Dotrzemy do wszystkich osób, które są właścicielami poszczególnych obiektów. Zasponsorujemy jako powiat siemiatycki te plakietki wszystkim, którzy będą zainteresowani, a tym którzy nie będą, to będziemy namawiać, aby to oznaczyć - podał wicestarosta siemiatycki Marek Bobel.


W województwie podlaskim jest ponad 2300 zabytków nieruchomych.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 2 mln zł na ochronę podlaskich zabytków

4.02.2020, 17:39

Ponad 2,2 mln zł zostanie w 2020 r. przeznaczonych w Podlaskiem na inwestycje związane z ochroną zabytków - poinformowała we wtorek (4.02) na konferencji prasowej wojewódzki konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Wnioski można składać do 28 lutego.


Samorządy dostały ponad 50 mln zł dofinansowania projektów rewitalizacyjnych

31.01.2020, 10:47

Blisko 53,5 mln zł unijnego dofinansowania dostały podlaskie samorządy na dofinansowanie ich projektów rewitalizacyjnych. Dzięki temu będą remontowane placówki kultury, odnawiane zabytki i miejsca rekreacji lub uda się zmienić przeznaczenie obiektów, które nie są użytkowane.


Zabytkowy dwór w Klukowiczach czeka na remont i nowego właściciela

23.01.2020, 16:05

W Klukowiczach, w powiecie siemiatyckim, na malowniczym polsko-białoruskim pograniczu, stoi jeden z nielicznych, drewnianych dworów podlaskich. Ten z roku na rok popada w ruinę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok