Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy mogą skorzystać ze szkoleń w ramach projektu "Cyfrowe Podlaskie"

Mieszkańcy mogą skorzystać ze szkoleń w ramach projektu "Cyfrowe Podlaskie"

8.05.2020, 15:00, akt. 15:26

Jak bezpiecznie korzystać z internetu, mediów społecznościowych czy załatwić sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu - będą mogli się nauczyć mieszkańcy woj. podlaskiego w ramach projektu "Cyfrowe Podlaskie". Rozpoczął się nabór chętnych na szkolenia.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Projekt "Cyfrowe Podlaskie" realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku zakłada, że z czterech rodzajów szkoleń będzie mogło łącznie skorzystać ponad 1,5 tys. osób dorosłych, z różnych grup wiekowych. Szkolenia mają się rozpocząć we wrześniu.

Ich główny cel to podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców w życiu codziennym i zawodowym - poinformowała w piątek (8.05) na konferencji prasowej online - wspólnej z wicemarszałkiem województwa Stanisławem Derehajło - dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Agnieszka Aleksiejczuk.Z projektu mogą skorzystać także osoby, które są wykluczone cyfrowo, a będą się mogły nauczyć nawet podstawowej obsługi komputera. Inni mogą np. zdobyć nowe, dodatkowe umiejętności, by jeszcze bardziej wykorzystać komputer do rozwoju swoich pasji, zainteresowań czy do rozwoju zawodowego.

Szkolenia mają się odbywać albo stacjonarnie, albo - w związku z pandemią - w formie zdalnej.


- W czasie epidemii koronawirusa przekonaliśmy się, jak ważna jest umiejętność efektywnego korzystania z internetu, jak bardzo ułatwia znajdywanie potrzebnych informacji (telefony, ogłoszenia, opinie, realizacja hobby), o ile zwiększa możliwości realizacji codziennych spraw takich, jak: zakupy, usługi bankowe, usługi z zakresu zdrowia, sprawy urzędowe, wreszcie, jak ułatwia komunikację z rodziną i znajomymi - napisano w przekazanej przez dyrektor Aleksiejczuk informacji o projekcie.


Wicemarszałek Stanisław Derehajło przypomniał, że jednym z priorytetów działań obecnego zarządu województwa podlaskiego jest nauka mieszkańców regionu, by mogli swobodnie korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje internet i takie projekty jak ten temu służą.


- Mam nadzieję, że zainteresowanie cyfrowym Podlasiem będzie bardzo duże i że również będziemy mogli rozbudować ten projekt o kolejne komponenty - mówił Derehajło.


Wartość projektu to prawie 1 mln zł. Ponad 826 tys. zł z tej kwoty to pieniądze z UE z programu Polska Cyfrowa 2014-2020.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie: 20 szkół w projekcie podniesienia kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli

8.05.2020, 12:14

20 szkół w Podlaskiem będzie doposażonych w sprzęt, a nauczyciele skorzystają ze szkoleń w ramach projektu podnoszenia kompetencji cyfrowych. 3,5 mln zł na ten cel pochodzi z UE z regionalnego programu operacyjnego województwa.


Wirtualna rewolucja - felieton Adama Dąbrowskiego

4.05.2020, 09:13

To jest proces, który postępował powoli, ale nieprzerwanie – Internet obejmował coraz większy obszar naszego życia. E-maile zastąpiły listy, SMS-y - telegramy, a tzw. emotikonki - wyrażanie własnych uczuć i nastroju. Jednak niedawno – wiadomo z jakiego powodu – ta ewolucja zmieniła się w rewolucję, a tzw. cyfryzacja połknęła obszar naszego życia dotychczas chyba dla większości ludzi niewyobrażalny.


Aplikacja do śledzenia kontaktów ma pomóc w walce z epidemią - UE określiła wymagania

17.04.2020, 18:10

Państwa unijne wypracowały zestaw wymagań dla aplikacji, które mają pomóc śledzić kontakty i rozprzestrzenianie się koronawirusa.


Laptopy z dostępem do internetu kupił augustowski ratusz dzieciom, które nie mogą korzystać z lekcji on-line

8.04.2020, 10:23

Zainwestowane pieniądze urząd będzie mógł sobie odebrać z dotacji rządowej przyznawanej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.


Władze Białegostoku i Łomży złożyły wnioski o dofinansowanie na komputery do zdalnej nauki

5.04.2020, 13:20

Z tej możliwości skorzystają w naszym regionie m.in. Białystok i Łomża. Władze tych dwóch miast złożyły już do Centrum Projektów Polska Cyfrowa wnioski o pieniądze na sprzęt komputerowy niezbędny do nauki zdalnej, bo taką - w związku z epidemią - szkoły teraz prowadzą.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem
74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok