Radio Białystok | Wiadomości | Kultura w regionie - filmy, zatopione wsie i festyny

Kultura w regionie - filmy, zatopione wsie i festyny

autor: Dorota Sokołowska

7.08.2020, 08:59, akt. 09:51

Komedie w Augustowie, produkcje koreańskie i "Włoskie wakacje" - to nasze filmowe propozycje na piątek. Poza tym warto wybrać się nad Zalew Siemianówka - tam dwudniowy festyn z historią w tle, a w Supraślu ostatnie wydarzenia SlowFest.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Film w plenerze w Augustowie

W  takie dni jak dziś (7.08) - a jest pełnia pięknego lata - najchętniej wybieramy takie propozycje, które pozwolą nam rozkoszować się piękną pogodą. Może więc kino pod chmurką?

Augustowskie Placówki Kultury zapraszają na spotkanie wyjątkowe, bo wyświetlane będą dwa znakomite, pełne humoru filmy. W piątek o 20:00 w amfiteatrze nad Neckiem na ekranie LED obejrzymy francuską komedię "Za jakie grzechy, dobry Boże?" (2018), a potem jej kontynuację z 2019 roku pt. "I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!".

O co chodzi? O cztery piękne córki na wydaniu i jedno marzenie ich poukładanych, konserwatywnych rodziców - żeby dobrze wyszły za mąż. Ale co zrobić, gdy czterech zakochanych mężczyzn to Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca Czarnej Afryki? O tym, że z takiej kulturowej mieszanki wyniknie mnóstwo nieporozumień, pomyłek i... fantastycznej zabawy będzie można przekonać się w piątek wieczorem. W drugiej części tej fantastycznej komedii sprawdzimy natomiast, do czego są zdolni rodzice, by zapobiec wyprowadzce ukochanych córek z kraju.

Bezpłatne wejściówki na ten seans można odbierać w Miejskim Domu Kultury przy ul. Nowomiejskiej 41 (wejście od strony boiska) lub w amfiteatrze przed pokazem w przypadku dostępności miejsc.

Uczestnictwo w wydarzeniach jest jednoznaczne z akceptacją zapisów Regulaminu Imprez organizowanych przez APK w czasie trwania epidemii COVID-19, znajdującego się na stronie www.apk.augustow.pl.

Zabawa z historią w tle

Na  dwa dni zaprasza do siebie Koło Gospodyń Wiejskich Sołectwa Bondary, które przygotowało mnóstwo atrakcji na Plaży w Rudni. Będzie gra plenerowa, wystawa piktogramowych map, warsztaty plastyczne, wokalne i kulinarne, festiwal plażowy "Rudnia Projekt", koncerty pieśni i śpiewów obrzędowych.

Wszystko zaczyna się w piątek przed południem i potrwa przez kilka godzin. O 11:00 otwarcie wystawy plenerowej: Zatopione wsie, pomost na plaży. Godzinę później festiwal plażowy: Mapa na piasku. Rudnia Projekt. A po 16:00 gra plenerowa: Od wioski do wioski, start przy wieży widokowej.

W sobotę o 10:00 odbędzie się uliczny warsztat muzyczny "Śpiewaj duszo" (start korowodu Osiedle Bondary). Potem cykl warsztatów: kulinarny - Tutejsze smaki i przysmaki (namiot na placu wspólnoty Bondary 2); a o 11:00 warsztat filcowania wełny (Cerkiew Juszkowy Gród). Pół godziny później Koncert pieśni religijnych (Siemianówka), a o 15:00 Koncert pieśni obrzędowych z pokazem obrzędu Kust.Rudnia projekt - Dziedzictwo Zatopionych Wsi - szczegóły i programZgłoszenia udziału i odbiór wejściówek na festiwal, grę plenerową oraz warsztaty do odebrania w siedzibie: KGW, Bondary, tel. 730 780 200.

Kino koreańskie

Do kina można wybrać się na nowy film "Włoskie wakacje" - grane w Heliosie. Akcja jest prosta: Robert z synem przyjeżdżają do Włoch, by sprzedać rodzinną willę. Przymusowe wakacje potrwają jednak dłużej niż zakładali, a w malowniczej Toskanii wszystko można zacząć od nowa.

Na Placu przed BOK-iem o 21:00 pokaz nowego kina koreańskiego. "Maggie" to obraz sprzed roku, słodko-gorzka, uwodząca kolorami i absurdalnym humorem opowieść o  szczerości, zaufaniu i druzgocących skutkach nieporozumień. Każdy kadr jest cukierkiem, a błyskotliwy montaż wciąga widza w grę zaskakujących wizualnych skojarzeń.

Film podbija serca publiczności, gdziekolwiek się pojawia, zdobywając szereg wyróżnień na światowych festiwalach. Światowa premiera odbyła się na festiwalu w Busan, gdzie obok Arthouse Award, Citizen Reviewers’ Award, KBS Independent Film Award, grająca główną rolę Lee Joo-young otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Na Azjatyckim Festiwalu Filmowym w Osace "Maggie" została uhonorowana Grand Prix, a europejska publiczność mogła ją poznać na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie.

Sukces filmu "Parasite" potwierdził  doskonałą kondycję południowokoreańskiego kina. "Maggie" jest dowodem, że także młode pokolenie twórców doskonale potrafi łączyć wrażliwość społeczną z niekonwencjonalnymi scenariuszami i błyskotliwą wizualną formą, portretując rzeczywistość koreańskich millenialsów w zaskakujący sposób.

SlowFest na ostatniej prostej

Ostatnia szansa na wzięcie udziału w Podlasie SlowFest w Supraślu. My polecamy sobotni recital piosenki autorskiej Mariusza Lubomskiego. Początek o 19:00. To będą piosenki z cyklu "mam ręce w kieszeniach, a kieszenie jak ocean".

 

| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mapy zatopionych wsi nad zalewem Siemianówka to efekt akcji koła gospodyń wiejskich [zdjęcia, wideo]

7.08.2020, 07:09

Pamięć o zatopionych wsiach była motywem przewodnim weekendowych (7-8.08) wydarzeń nad zalewem Siemianówka.


Wystawy, spektakle i koncert na festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar

20.08.2020, 05:52

Koncert Dagadany, wystawa "Strach" artystów z Europy Środkowej, spektakle, spacery edukacyjne czy spotkania - złożą się tegoroczny festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. Impreza odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia; wydarzenia będą dostępne także online.


Podlasie SlowFest – wakacje ze sztuką

16.07.2020, 14:44

Festiwal Podlasie SlowFest – wakacje ze sztuką odbędzie się w dniach 16 lipca - 9 sierpnia 2020 w Supraślu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Białystok Biega, fot. Joanna Szubzda
20.09.2020, 06:59, akt. 07:06

Biegacze z całej Polski opanują Białystok


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok