Radio Białystok | Wiadomości | Główne uroczystości Ikony Matki Bożej w Supraślu

Główne uroczystości Ikony Matki Bożej w Supraślu

autor: Marta Nazarko

10.08.2020, 07:57, akt. 16:08

Nabożeństwa w monasterze w Supraślu trwały całą noc. Prawosławni modlą się przed Supraską Ikoną Matki Bożej.

Fot. Marta Nazarko
Fot. Marta Nazarko

Główne uroczystości Ikony Matki Bożej w Supraślu - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej

Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej przypada rokrocznie 10 sierpnia. Jest - obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa - najważniejszym w supraskim klasztorze.

Głównej liturgii, odprawionej w poniedziałek przy ołtarzu polowym przewodniczył abp Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej w asyście innych hierarchów. Uroczystość zakończyła procesja wokół głównej monasterskiej cerkwi.

Zgodnie z tradycją Kościoła wschodniego, uroczystości rozpoczęły się dzień wcześniej. Część wiernych przybyła na nie w pieszych pielgrzymkach i brała udział w wieczornych i nocnych nabożeństwach i modlitwach.


Przyszło wielu pielgrzymów 

Tradycyjnie najliczniejsza była grupa pątników, która przyszła do Supraśla w niedzielę z Białegostoku, oddalonego o kilkanaście kilometrów. Pielgrzymkę zorganizowało Bractwo Młodzieży Prawosławnej. W tym roku, z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, wzięło w niej udział 150 osób, a nie kilka razy więcej, jak miało to miejsce we wcześniejszych latach.

Z Gródka grupa pielgrzymów najpierw szła jeden dzień pieszo, a potem przypłynęła do Supraśla kajakami, nawiązując w ten sposób do historycznego przekazu o powstaniu klasztoru, założonego przez mnichów z Gródka w miejscu, gdzie dopłynął krzyż, spławiony przez nich rzeką Supraśl.


Historia ikony i klasztoru

Oryginalna Ikona Matki Boskiej Supraskiej pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami. Czcili go zarówno prawosławni, jak i katolicy.

W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los pozostaje nieznany do dziś. Obecna ikona, to jej kopia wykonana w XIX wieku. W monasterze jest też druga podobna kopia.

Ponad 500-letni klasztor w Supraślu, zwany Ławrą Supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Jego główna świątynia, cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, została wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim.

Niemal całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana. Wewnątrz świątyni trwa kolejny etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków. Prace prowadzone są z wykorzystaniem oryginalnej techniki pracy na mokrym tynku, bo tak powstały pierwotne polichromie w supraskiej cerkwi.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim.


| red: lma, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejny etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków w Supraślu

10.08.2020, 15:58

Ścianę północną nawy głównej, filary, chór i narteks, czyli przedsionek obejmuje kolejny etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków, zdobiących niegdyś główną cerkiew klasztoru w Supraślu, jednego z najważniejszych w kraju prawosławnych ośrodków życia monastycznego.


Prawosławna pielgrzymka z Białegostoku na doroczne uroczystości w Supraślu

9.08.2020, 13:21

150 osób bierze udział w prawosławnej pieszej pielgrzymce, która w niedzielę po południu (9.08) wyruszyła z Białegostoku do Supraśla. Pątnicy idą na dwudniowe uroczystości ku czci Supraskiej Ikony Matki Boskiej, należące do głównych świąt w supraskim klasztorze.


Uroczystość Zaśnięcia świętej Anny w Cerkwi prawosławnej

7.08.2020, 07:14

Jest patronką małżeństw, matek, wdów, piekarzy i żeglarzy. Cerkiew prawosławna świętuje w piątek (7.08) Zaśnięcie św. Anny, matki Bogurodzicy.


Uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej

10.08.2019, 06:39

Setki wiernych przybyły by pokłonić się cudownej ikonie Bogurodzicy. W monasterze w Supraślu trwają główne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej. Zgodnie z cerkiewną tradycją, nabożeństwo rozpoczęło się w piątek (9.08) wieczorem, w murach monasteru modlitwy trwały całą noc.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!Wypadek na wjeździe do Białegostoku, fot. KMP Białystok
WYPADEK
28.09.2020, 08:02, akt. 08:23

Wypadek na wjeździe do Białegostoku

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok