Radio Białystok | Wiadomości | Nie będzie zmiany nazwy ulicy im. majora "Łupaszki" na Podlaską

Nie będzie zmiany nazwy ulicy im. majora "Łupaszki" na Podlaską

30.09.2020, 16:58, akt. 17:42

NSA oddalił w środę (30.09) skargę kasacyjną złożoną przez miasto Białystok - nie będzie zmiany nazwy ulicy im. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Orzeczenie jest prawomocne.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Nie będzie zmiany nazwy ulicy im. majora "Łupaszki" na Podlaską - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ulica na białostockim osiedlu Skorupy imię majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" nosi od ponad dwóch lat. Inicjatorami nadania tej nazwy byli radni PiS poprzedniej kadencji, którzy mieli wtedy większość w radzie. Radni nadali ulicy imię Szendzielarza, mimo że prezydent miasta proponował nazwę Podlaska.

Patron jednak od początku wzbudza w Białymstoku emocje. Praktycznie tuż po nadaniu ulicy imienia "Łupaszki" pojawiły się tam napisy i wlepki "zbrodniarz", tablice oblewane są czerwoną farbą, były też napisy "Łupaszko - morderca!!!" i "Miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii. Łupaszko to ludobójca!!!".

Przed rokiem rada nowej kadencji (większość ma w niej Koalicja Obywatelska) nazwę ulicy zmieniła na Podlaską, czyli pierwotnie planowaną przez magistrat. Autorzy tego projektu wskazywali, że na szlaku oddziałów majora Szendzielarza "były spalone wsie i ludność cywilna". W listopadzie wojewoda podlaski wydał jednak rozstrzygnięcie nadzorcze, stwierdził nieważność tej uchwały.

W maju obecnego roku WSA w Białymstoku nieprawomocnie oddalił skargę miasta na to rozstrzygnięcie nadzorcze. Uznał, że w procedurze podjęcia uchwały o nadaniu nowej nazwy doszło do istotnego naruszenia prawa i zgodził się w tej kwestii z oceną prawników wojewody, ujętą w rozstrzygnięciu nadzorczym.

WSA argumentował m.in., że uchwała dotyczyła nadania nazwy ulicy, gdy w rzeczywistości chodziło o jej zmianę (z im. Szendzielarza na Podlaską). Sąd ocenił też, że w uzasadnieniu projektu uchwały brak było wskazania jakichkolwiek przyczyn zmiany nazwy; samą treść uchwały ocenił jako niejednoznaczną, co - jak argumentował - narusza zasady tzw. techniki prawodawczej.

Praktycznie od razu po ogłoszeniu tego wyroku miasto zapowiedziało złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego i z końcem lipca rzeczywiście taka skarga do NSA trafiła.

W środę (30.09) zajął się nią sąd i wyrokiem oddalił - wynika z informacji uzyskanej w Wydziale Informacji Sądowej NSA. Orzeczenie jest prawomocne.

Po wyroku sądu pierwszej instancji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski apelował do białostockich radnych, by - biorąc pod uwagę to orzeczenie - rozważyli rezygnację z zabiegów o zmianę nazwy ulicy im. Szendzielarza "Łupaszki". Jego samego określił mianem "pewnej ikony środowiska Armii Krajowej, środowiska żołnierzy walczących o niepodległość naszego kraju".


Taki jest mój apel z uwagi na to, że dla naszego województwa, dla atmosfery, dla niegenerowania kolejnych podziałów, myślę, że w tym zakresie zgoda i utrzymanie stanu obecnego jest wskazane. Postać majora "Łupaszki" - wybitnego dowódcy polskiego podziemia - nie powinna stanowić elementu różnego rodzaju przetargów w zakresie takiej polityki bieżącej - mówił wojewoda. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tadeusz Truskolaski: Nie oceniam postaci "Łupaszki", ale osoby kontrowersyjne nie powinny być patronami ulic

28.05.2020, 14:09

Skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego na pewno będzie. To już wczoraj zapowiedział przewodniczący Rady Miasta - Łukasz Prokorym, ale do których kwestii konkretnie będzie się odnosić, decyzja zapadnie po przeanalizowaniu uzasadnienia. Tak - z kolei - mówił w czwartek (28.05) prezydent Białegostoku - Tadeusz Truskolaski. A chodzi o zmianę nazwy ulicy noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".


Czy białostocka ulica nadal będzie nosiła imię "Łupaszki"? 31.05.2020

31.05.2020, 00:48

Uchwała zmieniająca nazwę ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na Podlaską narusza prawo - tak ocenił Wojewódzki Sąd Administracyny w Białymstoku. Dlatego uznał, że wojewoda słusznie ją uchylił i oddalił skargę radnych w tej sprawie. To oznacza, że nazwa im. majora "Łupaszki" – może zostać.


Spór o ulicę im. "Łupaszki" w Białymstoku zdjęty z wokandy sądu administracyjnego

7.04.2020, 15:40

W związku z ograniczeniem działalności wymiaru sprawiedliwości wskutek pandemii koronawirusa, sąd administracyjny w Białymstoku nie rozpoznał we wtorek (07.04) sprawy dotyczącej uchwały o zmianie nazwy ulicy im. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Nowego terminu sprawy nie wyznaczył.


Baner z wizerunkiem "Łupaszki" na wieżowcu przy ul. Kopernika w Białymstoku

5.02.2020, 12:26

Ma pełnić funkcję edukacyjną i przypominać o zasługach żołnierza podziemia niepodległościowego. Na jednym z wieżowców w Białymstoku przy ul. Kopernika zawisł ogromny plakat promujący Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukźródło: stock.adobe.com
UWAGA!
23.10.2020, 08:01, akt. 10:57

Uwaga! Mikrofon czeka!źródło: ZUS
REGION
23.10.2020, 16:52, akt. 17:02

ZUS wstrzymuje wyjazdy do sanatoriów
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok