Radio Białystok | Wiadomości | Będzie ponowny przetarg na zimowe utrzymanie Białegostoku

Będzie ponowny przetarg na zimowe utrzymanie Białegostoku

23.06.2021, 13:42, akt. 13:47

Miasto Białystok ogłosiło ponowny przetarg na zimowe utrzymanie miasta. W przypadku głównych ulic chce zawrzeć umowy z wykonawcami jedynie na najbliższy sezon, obowiązujące od października 2021 do maja 2022 r. Część przetargu dotyczy umów trzyletnich.

Poranek w Białymstoku 26 stycznia 2021 r., fot. Monika Kalicka
Poranek w Białymstoku 26 stycznia 2021 r., fot. Monika Kalicka

Pierwszy przetarg unieważniono w kwietniu, by nie powtórzyła się sytuacja z zeszłej zimy

Pierwszy przetarg został unieważniony w kwietniu. Magistrat podjął bowiem decyzję, że potrzebna jest taka zmiana specyfikacji, by nie powtórzyła się sytuacja z minionej zimy, gdy przez kilka tygodni firmy odśnieżające nie dawały sobie rady, a kierowcy narzekali na zły stan ulic i chodników.

Tamten przetarg był podzielony na 17 części. Wybrano wykonawców (w sumie to trzy firmy z Białegostoku i Lublina) tylko do pięciu zadań, a w pozostałym zakresie go unieważniono.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez Urząd Miejski w Białymstoku w Biuletynie Informacji Publicznej, teraz przetarg jest podzielony na 13 części. W większości sektorów chodzi o umowy od 1 października 2021 do 15 maja 2022 roku, w pozostałych miałyby te umowy obowiązywać do 30 września 2024 roku.

Całkowita wartość zamówienia szacowana jest na 24,7 mln zł netto. Oferty można składać do drugiej połowy lipca.


Na przełomie stycznie i lutego na białostockich ulicach zalegał śnieg i lód

Na przełomie stycznia i lutego Białystok przez dwa-trzy tygodnie zmagał się z trudną sytuacją na ulicach i chodnikach. Po intensywnych opadach (od końca stycznia do drugiej połowy lutego w mieście spadło prawie pół metra śniegu) i przy bardzo niskich temperaturach, w wielu miejscach kierowcy narzekali na bardzo trudne warunki, zalegający śnieg, a zwłaszcza na lód, którego długo nie udało się usunąć.

Oceniając potem sytuację magistrat podawał, że gdy nadeszły pierwsze opady, jeszcze nie tak obfite jak kolejne, to firmom odśnieżającym zabrakło soli i nie udało się należycie usunąć śniegu i lodu, co było początkiem późniejszych, jeszcze większych problemów. Kolejne opady spowodowały już bardzo trudną sytuację na miejskich ulicach.

Oceniając na lutowej sesji Rady Miasta sytuację związaną z zimowym odśnieżaniem, prezydent Tadeusz Truskolaski do podstawowych przyczyn stanu dróg i chodników zaliczył przede wszystkim złe przygotowanie do zimy firm odśnieżających - ich braki w zatrudnieniu, awarie sprzętu, zbyt małe zapasy soli i chlorków.

W tym czasie miasto ogłosiło przetarg na zimowe utrzymanie Białegostoku na kolejne trzy lata, dotychczasowe umowy wygasały bowiem z końcem marca. Ostatecznie w dużej części, zwłaszcza dotyczącej głównych ulic, został on jednak unieważniony.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Białegostoku unieważniły główną część przetargu na zimowe utrzymanie miasta

8.04.2021, 13:33

Miasto Białystok unieważniło główną część przetargu na zimowe utrzymanie miasta w kolejnych latach. Chce tak zmienić jego specyfikację, by nie powtórzyła się sytuacja z minionej zimy, gdy przez kilka tygodni firmy odśnieżające nie dawały sobie rady, a kierowcy narzekali na zły stan ulic i chodników.


Kary dla firm odśnieżających Białystok mogą sięgnąć 970 tys. zł

22.02.2021, 12:43

970 tys. zł mogą sięgnąć kary umowne wobec firm odśnieżających Białystok - poinformował w poniedziałek (22.02) prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.


Prezydent Białegostoku broni urzędników nadzorujących pracę firm odśnieżających miasto

19.02.2021, 16:22

Firmy odpowiedzialne za odśnieżanie nie wykonały należycie swojej pracy, ale nie ma w tym winy urzędników nadzorujących ich pracę - twierdzi Tadeusz Truskolaski.


Na niektórych białostockich ulicach wciąż zalegają śnieg i lód

18.02.2021, 16:30

Mieszkańcy Białegostoku mówią o fiasku odśnieżania miasta, a urzędnicy przyznają im rację i obiecują, że za rok się to nie powtórzy.


Radni Białegostoku niezadowoleni ze stanu odśnieżenia miasta

17.02.2021, 09:12

O 170 wzrosła liczba kolizji, do jakich doszło w Białymstoku w pierwszej połowie lutego, w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Najwięcej zdarzeń - prawie 70 - policja odnotowała 5 lutego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok