Radio Białystok | Wiadomości | Proces odwoławczy kobiety, która nożem zaatakowała nową partnerkę byłego konkubenta

Proces odwoławczy kobiety, która nożem zaatakowała nową partnerkę byłego konkubenta

19.10.2021, 14:08, akt. 14:18

Czy celem był spowodowanie ciężkich, nieodwracalnych obrażeń - musi to ocenić Sąd Apelacyjny w Białymstoku w procesie kobiety, w pierwszej instancji nieprawomocnie skazanej na 3 lata i dwa miesiące więzienia za zaatakowanie nożem nowej partnerki życiowej byłego konkubenta. Apelację złożył obrońca, chce kary łagodniejszej.

Fotolia.com
Fotolia.com

47-latka zaatakowała nożem drugą kobietę

Wyrok ma być ogłoszony w czwartek (21.10). Prokuratura i pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych (rannej kobiety i jej konkubenta) chcą utrzymania orzeczenia, które w pierwszej instancji zapadło przed Sądem Okręgowym w Olsztynie.

47-letnia kobieta została oskarżona o to, że dwa lata temu w Węgorzewie (Warmińsko-Mazurskie) - działając umyślnie i z zamiarem ewentualnym spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i trwałego oszpecenia, zadała nowej partnerce jej byłego konkubenta ciosy nożem w policzek, okolice czoła i kark.

Jak opisywała to wtedy policja, mężczyzna ze swoją partnerką przyszedł do mieszkania byłej konkubiny odebrać swoje rzeczy. Doszło do kłótni, 47-latka zaatakowała nożem drugą kobietę.

Ostatecznie mężczyzna zdołał ją obezwładnić do czasu przybycia policji. Prokuratura zarzuciła atakującej usiłowanie spowodowania ciężkiego uszkodzenia ciała i gróźb karalnych pozbawienia życia. Po zatrzymaniu na pewien czas trafiła do aresztu.


Sąd pierwszej instancji skazał kobietę na 3 lata więzienia

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał ją na karę łączną 3 lat i dwóch miesięcy więzienia,
ma też zapłacić 10 tys. zł zadośćuczynienia. Apelację złożył obrońca. W jego ocenie sąd pierwszej instancji przyjął niewłaściwą kwalifikację prawną uznając, iż można w tej sprawie mówić o ciężkim uszczerbku na zdrowiu.

Obrona argumentuje, że rany były "mniej lub bardziej płytkie" i nie pozostawiły mocno widocznych, trwałych blizn, które stanowiłyby trwałe oszpecenie twarzy. Zwraca też uwagę na takie okoliczności, jak przyznanie się przez oskarżoną i wyrażona przez nią skrucha; chce łagodniejszej kary, nawet ograniczenia wolności.

Prokuratura uznaje wyrok za prawidłowy. I przypomina, że kobieta została skazana nie za spowodowanie ciężkich obrażeń ciała, a za usiłowanie. Zwraca też uwagę, że kara jest w dolnych granicach zastosowanej kwalifikacji prawnej.

Podobne stanowisko przedstawił pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych; zwracał uwagę, że ciosy były zadawane umyślnie, a do poważniejszych obrażeń nie doszło, bo zaatakowana robiła uniki i w porę interweniował mężczyzna.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd zaostrzył karę jednemu z braci oskarżonych o rozbój na dwójce grzybiarzy

12.10.2021, 18:29

Obaj bracia oskarżeni o napad i rozbój na dwójce starszych grzybiarzy - mają trafić do więzienia. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Wobec jednego utrzymał wyrok 2 lat i 3 miesięcy więzienia, drugiemu zaostrzył karę z 5 miesięcy w zawieszeniu do roku bezwzględnego więzienia. Obaj mają też zapłacić grzywnę i nawiązki pokrzywdzonym.


Nożownik z Augustowa z niższą karą

9.09.2021, 17:50

Do 10 lat więzienia obniżył Sąd Apelacyjny w Białymstoku karę dla 40-letniego mieszkańca Augustowa, za usiłowanie zabójstwa przypadkowego mężczyzny w centrum miasta. Uznał, że sprawca działał z zamiarem ewentualnym, a nie bezpośrednim. Wyrok jest prawomocny.


W sądzie w Białymstoku rozpoczął się proces 39-latka, który miał zastrzelić psa swojej matki

24.06.2021, 17:09

Miał zabić zwierzę ze szczególnym okrucieństwem - oskarżony nie przyznaje się do winy. W Sądzie Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się proces 39-latka, który miał zastrzelić psa swojej matki.


Nawet dożywotnie więzienie grozi mężczyźnie, który w jednej z suwalskich fabryk dźgnął nożem swoją konkubinę

27.05.2021, 09:21

Za ten czyn Prokuratura Rejonowa w Suwałkach oskarżyła 52-latka o usiłowanie zabójstwa.


Sąd złagodził karę suwalczance, która zabiła konkubenta, zadając mu cios nożem

15.04.2021, 07:21

To nie było zabójstwo w afekcie ani obrona konieczna, mimo to kara była zbyt surowa. Tak ocenił Sąd Apelacyjny w Białymstoku i obniżył karę 32-letniej suwalczance, która zabiła konkubenta. Ma spędzić w więzieniu nie 10, ale 8 lat.


Twórczyni piramidy finansowej z Ełku dobrowolnie poddała się karze 9 lat więzienia

7.04.2021, 15:10

Na 9 lat więzienia i 150 tys. zł grzywny skazał suwalski sąd mieszkankę Ełku, która stworzyła piramidę finansową. W wyniku działań 32-letniej Justyny W. ponad sto osób straciło w sumie 35 milionów złotych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok