Radio Białystok | Wiadomości | Nowa oferta edukacyjna Muzeum Podlaskiego

Nowa oferta edukacyjna Muzeum Podlaskiego

20.10.2021, 16:39, akt. 24.10.2021, 10:02

Pod hasłem "Muzealne Imperium Wiedzy" odbywać się będą zajęcia, warsztaty i spotkania w ramach nowej oferty edukacyjnej Muzeum Podlaskiego. W ofercie znalazły się propozycje dla dzieci, młodzieży, ale też dorosłych widzów i seniorów.

Ratusz w Białymstoku, fot. Marcin Gliński
Ratusz w Białymstoku, fot. Marcin Gliński

Muzealne Imperium Wiedzy - to nowy pomysł Muzeum Podlaskiego - o szczegółach mówi jego dyrektor Waldemar Wilczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Muzeum Podlaskie to największa instytucja muzealna w regionie. Muzeum składa się z siedmiu oddziałów: Ratusza w Białymstoku – siedziby głównej, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego oraz Muzeum Historycznego.

W środę zaprezentowano dziennikarzom nową ofertę edukacyjną muzeum, która odbywa się pod hasłem "Muzealne Imperium Wiedzy". "Dla nas to ważne wydarzenie, chcieliśmy zaprezentować to, co mamy w swojej ofercie edukacyjnej, ofercie wyjątkowej - takich zajęć nie można przeprowadzić gdzie indziej, takie zajęcia można przeprowadzić tylko w muzeum i na tym polega wyjątkowość tej oferty" - powiedział na wstępie dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski.

Ocenił, że tytuł "Muzealne Imperium Wiedzy" przyciągnie nowych odwiedzających, a - jak dodał - oferta skierowana jest do osób w różnym wieku: od najmłodszych do najstarszych. Zwrócił też uwagę, że każdy oddział muzeum jest inny, porusza inną tematykę, więc każdy powinien znaleźć ofertę dla siebie.

Oferta podzielona jest na grupy wiekowe, znalazły się też w niej propozycje dla rodzin. To oferta zarówno dla grup zorganizowanych jak i odwiedzających muzeum indywidualnie.

Jak wyjaśniła Joanna Januszkiewicz z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, odbiorcy zostali podzieleni na trzy kategorie "władcy przyszłości", "królowie teraźniejszości", "strażnicy przeszłości". "+Władcy przyszłości+ to wszyscy młodzi ludzie, którzy dopiero wstępują w świat muzealnictwa, historii i rozmaitych przygód. My chcemy im pokazać, że muzeum jest przestrzenią bardzo bezpieczną i przyjazną, że tutaj mogą przyjść, przeżyć przygodę, czegoś nowego się dowiedzieć" - mówiła edukatorka.

Opowiadając o "królach teraźniejszości" wskazała, że to oferta skierowana do młodzieży. Dodała, że została przygotowana tak, aby była uzupełnieniem podstawy programowej. "Muzeum wtedy to taki element, który wprowadza innowacyjną metodę przeprowadzenia lekcji" - dodała Januszkiewicz.

Natomiast, jeśli chodzi o "strażników przeszłości" to oferta skierowana do studentów, dorosłych i seniorów. Januszkiewicz mówiła, że te osoby mogą przyjść do muzeum i rozwijać swoje zainteresowania, czy też poszukiwać swoich pasji. "Przestrzeń muzealna to miejsce, w którym te osoby mogą się spotykać, rozmawiać, a wszystko to dzieje się w przestrzeni ekspozycji i wypełnione jest tym, co mamy najważniejsze - eksponatami, zabytkami" - powiedziała edukatorka.

Muzeum w Tykocinie, które mieści się w zabytkowej synagodze i gromadzi judaika, stawia w swojej ofercie na rozmowę i pytania. Jak mówiła Olimpia Skieterska, chce pokazać rodzinom, młodzieży, najmłodszym, że muzeum to przestrzeń, gdzie można zadawać pytania i w ten sposób poznawać inną kulturę.

W ofercie znalazły się np. zajęcia, podczas których będzie można dotykać różnych eksponatów. W ofercie dla dorosłych znalazły się m.in. zajęcia wokół żydowskich świąt, podczas których będzie można poznać ich historię i zwyczaje.

Natomiast Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego chce, aby zwiedzający przyszli do tego oddziału nie jeden raz, a kilka, stąd pomysł na cykle spotkań - mówiła Anna Malesińska z tego muzeum. Opowiadała, że w muzeum można zapoznać się z powstawaniem rzeźby na poszczególnych etapach, od narzędzi, jakie są potrzebne, przez modele, aż po ostateczną wykutą rzeźbę.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Husaria na ulicach Białegostoku [zdjęcia, wideo]

16.10.2021, 16:54

Pod hasłem Wielka Parada Branickich w Białymstoku zorganizowano w niedzielę (17.10) uroczysty przejazd ulicami miasta i pokazy rekonstruktorów - miłośników husarii. Impreza wpisała się w obchody upamiętniające 250. rocznicę śmierci hetmana Jana Klemensa Branickiego.


I Symposium Branicianum "Jan Klemens Branicki - splendor i miraż"

13.10.2021, 09:41

"Symposium Branicianum", organizowane przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku w związku z 250. rocznicą śmierci Hetmana, to okazja do podsumowania badań nad dziedzictwem Jana Klemensa Branickiego i magnackiego rodu Branickich.


"Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki" w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

10.10.2021, 09:55

"Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki" – to efekt warsztatów śpiewaczych, na których przypominano sobie pieśni śpiewane przy trumnie zmarłego.


Wystawa "Taniec życia, taniec śmierci" w Ratuszu [zdjęcia]

10.10.2021, 09:45

Ten rok należy do rodu Branickich. Muzeum Podlaskie postanowiło wykorzystać potencjał najsłynniejszych postaci, których nazwisko kojarzy się z Białymstokiem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok