Radio Białystok | Wiadomości | Poznaliśmy zwycięzców 40. Konkursu gry na instrumentach pasterskich w Ciechanowcu

Poznaliśmy zwycięzców 40. Konkursu gry na instrumentach pasterskich w Ciechanowcu

autor: Adam Dąbrowski

5.12.2021, 13:36, akt. 14:08

Mateusz Zalewski z Dobrego i Tadeusz Augustyniak zdobyli pierwsze nagrody (po 1 tys. zł) za grę na ligawce w tegorocznym Konkursie gry na instrumentach pasterskich w Ciechanowcu.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Obaj mieszkańcy Mazowsza zwyciężyli w swoich kategoriach wiekowych: dorosłych i seniorów powyżej 65. roku życia. W grupie młodzieży do 18 lat za grę na ligawce jury pierwszą nagrodę (900 zł) przyznało Bartoszowi Tatarczukowi z Konabrodu, a spośród dzieci do lat 10 - Marcinowi Maliszewskiemu z Wieski-Wieś (500 zł).

To już czterdziesta edycja konkursu, który swój początek miał w 1975 r., kiedy ówczesny dyrektor Muzeum Rolnictwa Kazimierz Uszyński wymyślił Konkurs gry na ligawce.

W szóstej edycji konkursu pojawiły się pierwsze trombity, dlatego postanowiono, że kolejna będzie I Konkursem gry na instrumentach pasterskich.
Zaplanowano go na 20 grudnia 1981 r., ale nie odbył się, ponieważ tydzień wcześniej wprowadzony został stan wojenny.

Rok później rozegrany został więc II Konkurs, w którym wzięło udział prawie 30 uczestników. W ostatnich edycjach jest ich już ponad 150, co świadczy o tym, że tradycję gry na instrumentach pasterskich udało się w Ciechanowcu przywrócić - mówi etnograf Agnieszka Kiersnowska.

Od kilku lat jurorzy przyznają nagrody już w kilkunastu kategoriach - w różnych grupach wiekowych z podziałem na: ligawki, trombity, bazuny, rogi pasterskie i inne instrumenty muzyczne. Tych ostatnich jest w sumie kilkadziesiąt, a o nagrody rywalizują także goście z zagranicy - w tym roku m.in. ze Słowacji i Szwajcarii.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczęły się przesłuchania w Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu

4.12.2021, 18:09

Około 170 uczestników bierze udział w przesłuchaniach 40. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Jubileuszowa edycja miała być w ubiegłym roku, ale z powodu pandemii konkurs wówczas odwołano.


"Jesień w polu i zagrodzie" - festyn w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

26.09.2021, 10:18

Pokazy jesiennych zajęć gospodarskich na dawnej wsi, regionalne tradycyjne potrawy i występy zespołów i kapel ludowych ściągnęły setki odwiedzających do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.


Ogłoszono laureatów 39. konkursu gry na instrumentach pasterskich "Ligawki"

1.12.2019, 14:51

Mateusz Zalewski z Dobrego zwyciężył w głównej kategorii wiekowej gry na ligawkach w podsumowanym w niedzielę (01.12) w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu 39. konkursie gry na instrumentach pasterskich imienia Kazimierza Uszyńskiego, który był twórcą tego konkursu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok