Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie mogą głosować na projekty do budżetu obywatelskiego

Białostoczanie mogą głosować na projekty do budżetu obywatelskiego

3.10.2022, 08:46, akt. 16:57

W poniedziałek (03.10) rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego Białegostoku na 2023 rok. Do wyboru jest 180 propozycji ogólnomiejskich i osiedlowych, pula pieniędzy do podziału to 12 mln zł. Głosować można do 17 października.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

34 propozycje to projekty o charakterze ogólnomiejskim, 146 - osiedlowe; ich łączna wartość sięga 83 mln zł. We wrześniu projekty były promowane, m.in. odbył się festyn obywatelski w miejskim Parku Planty, podczas którego były przedstawiane.

Wśród zakwalifikowanych do głosowania projektów (wybranych spośród blisko 250) jest ponad 40 związanych ze zdrowiem (chodzi głównie o zakupy sprzętu medycznego, ale jest też np. pilotażowy program in vitro o wartości 50 tys. zł) i bezpieczeństwem w mieście, ale są również m.in. remonty budynków, pomysły budowy boisk czy placów zabaw, są też tzw. projekty zielone - nasadzenia, mała architektura, leśny park kieszonkowy czy wybiegi dla psów.

"Myślę, że będzie zacięta walka, bo pomysłów jest dużo, dużo jest pomysłów w szkołach" - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, oficjalnie inaugurując głosowanie.

Pytany o wpływ inflacji na wartość projektów ocenił, że na razie nie widać wzrostu cen w przetargach.

Dlatego, że ceny trochę wyhamowały, bo wcześniejszy ich wzrost był spowodowany dużym popytem, który teraz troszeczkę spada. Myślę, że tegoroczny przyrost inflacyjny został już skonsumowany, jeżeli chodzi o sprawy związane z inwestycjami

- powiedział Tadeusz Truskolaski.

Głosy na projekty BO można oddawać na cztery dowolne projekty - na papierowych kartach do głosowania, m.in. w magistracie oraz Centrum Aktywności Społecznej oraz przez Internet. Decyduje liczba oddanych głosów, z tym, że przy tworzeniu listy rankingowej ważna będzie też wartość projektu. Oznacza to, że jeśli wyczerpie się pula pieniędzy i projekt będzie zbyt drogi do realizacji, wybierany jest kolejny, mieszczący się w budżecie.

Zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński zachęcał zwłaszcza do głosowania online. 

To jest najprostsza metoda. Wystarczy wybrać projekty, wpisać wszystkie potrzebne tam informacje, zagłosować, odebrać mail potwierdzający i go potwierdzić

- mówił. 

Podkreślał, że głosowanie, to element budujący społeczeństwo obywatelskie miasta. Wyniki przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego miasta mają być znane do końca października.

W ramach budżetu obywatelskiego na obecny rok, mieszkańcy Białegostoku wybrali do realizacji 32 projekty. Do podziału na pomysły ogólnomiejskie i osiedlowe również było łącznie 12 mln zł. W tamtej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy oddali blisko 57,5 tys. głosów, ale aż 8 tys. było nieważnych.

źródło: PAP | red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Grupa rodziców chce zdobyć pieniądze na remont kortów w Białymstoku

20.09.2022, 12:41

Rodzice biorą sprawy w swoje ręce, bo chcą, by ich dzieci mogły nadal korzystać ze szkolnych kortów. Chodzi o obiekt przy ulicy Gdańskiej w Białymstoku, przy podstawówce nr 3. Placówka nie dostała pieniędzy z budżetu miasta na jego modernizację, dlatego rodzice chcą pozyskać pieniądze z budżetu obywatelskiego.


Znamy projekty zakwalifikowane do białostockiego budżetu obywatelskiego [lista projektów]

7.09.2022, 13:53

Aż 180 projektów powalczy o głosy mieszkańców podczas jubileuszowej, 10. edycji białostockiego budżetu obywatelskiego. Właśnie ogłoszono listę inicjatyw, które za miesiąc wybiorą mieszkańcy.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
SILVA KULAKOWSKI OiFP

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok