Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie mogą głosować na projekty do budżetu obywatelskiego

Białostoczanie mogą głosować na projekty do budżetu obywatelskiego

3.10.2022, 08:46, akt. 16:57

W poniedziałek (03.10) rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego Białegostoku na 2023 rok. Do wyboru jest 180 propozycji ogólnomiejskich i osiedlowych, pula pieniędzy do podziału to 12 mln zł. Głosować można do 17 października.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

34 propozycje to projekty o charakterze ogólnomiejskim, 146 - osiedlowe; ich łączna wartość sięga 83 mln zł. We wrześniu projekty były promowane, m.in. odbył się festyn obywatelski w miejskim Parku Planty, podczas którego były przedstawiane.

Wśród zakwalifikowanych do głosowania projektów (wybranych spośród blisko 250) jest ponad 40 związanych ze zdrowiem (chodzi głównie o zakupy sprzętu medycznego, ale jest też np. pilotażowy program in vitro o wartości 50 tys. zł) i bezpieczeństwem w mieście, ale są również m.in. remonty budynków, pomysły budowy boisk czy placów zabaw, są też tzw. projekty zielone - nasadzenia, mała architektura, leśny park kieszonkowy czy wybiegi dla psów.

"Myślę, że będzie zacięta walka, bo pomysłów jest dużo, dużo jest pomysłów w szkołach" - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, oficjalnie inaugurując głosowanie.

Pytany o wpływ inflacji na wartość projektów ocenił, że na razie nie widać wzrostu cen w przetargach.

Dlatego, że ceny trochę wyhamowały, bo wcześniejszy ich wzrost był spowodowany dużym popytem, który teraz troszeczkę spada. Myślę, że tegoroczny przyrost inflacyjny został już skonsumowany, jeżeli chodzi o sprawy związane z inwestycjami

- powiedział Tadeusz Truskolaski.

Głosy na projekty BO można oddawać na cztery dowolne projekty - na papierowych kartach do głosowania, m.in. w magistracie oraz Centrum Aktywności Społecznej oraz przez Internet. Decyduje liczba oddanych głosów, z tym, że przy tworzeniu listy rankingowej ważna będzie też wartość projektu. Oznacza to, że jeśli wyczerpie się pula pieniędzy i projekt będzie zbyt drogi do realizacji, wybierany jest kolejny, mieszczący się w budżecie.

Zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński zachęcał zwłaszcza do głosowania online. 

To jest najprostsza metoda. Wystarczy wybrać projekty, wpisać wszystkie potrzebne tam informacje, zagłosować, odebrać mail potwierdzający i go potwierdzić

- mówił. 

Podkreślał, że głosowanie, to element budujący społeczeństwo obywatelskie miasta. Wyniki przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego miasta mają być znane do końca października.

W ramach budżetu obywatelskiego na obecny rok, mieszkańcy Białegostoku wybrali do realizacji 32 projekty. Do podziału na pomysły ogólnomiejskie i osiedlowe również było łącznie 12 mln zł. W tamtej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy oddali blisko 57,5 tys. głosów, ale aż 8 tys. było nieważnych.

źródło: PAP | red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Grupa rodziców chce zdobyć pieniądze na remont kortów w Białymstoku

20.09.2022, 12:41

Rodzice biorą sprawy w swoje ręce, bo chcą, by ich dzieci mogły nadal korzystać ze szkolnych kortów. Chodzi o obiekt przy ulicy Gdańskiej w Białymstoku, przy podstawówce nr 3. Placówka nie dostała pieniędzy z budżetu miasta na jego modernizację, dlatego rodzice chcą pozyskać pieniądze z budżetu obywatelskiego.


Znamy projekty zakwalifikowane do białostockiego budżetu obywatelskiego [lista projektów]

7.09.2022, 13:53

Aż 180 projektów powalczy o głosy mieszkańców podczas jubileuszowej, 10. edycji białostockiego budżetu obywatelskiego. Właśnie ogłoszono listę inicjatyw, które za miesiąc wybiorą mieszkańcy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok