Radio Białystok | Wiadomości | Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki skazany na 10 lat więzienia

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki skazany na 10 lat więzienia

autor: Anna Petrovska

3.03.2023, 11:47, akt. 12:28

10 lat więzienia dla noblisty. Zapadł wyrok w sprawie Alesia Bialackiego. Sąd w Mińsku skazał białoruskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego i trzech jego kolegów z Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna".

Aleś Bialacki, fot. Michał Stepaniuk
Aleś Bialacki, fot. Michał Stepaniuk

Trzej inni działacze i bliscy współpracownicy Bialackiego, Walancin Stefanowicz, Uładzimir Łabkowicz i Zmiecier Sałaujou (zaocznie), zostali skazani na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia.

O wyroku, który ogłosiła sędzia Maryna Zapaśnik, poinformowało centrum "Wiasna".

W politycznym procesie władze zarzuciły działaczom Wiasny początkowo "niepłacenie podatków". Potem zarzuty zmieniono na "kontrabandę" i "finansowanie protestów".

Aktywiści zostali zatrzymani 14 lipca 2021 roku i od tamtej pory przebywali za kratami.

Proces rozpoczął się w styczniu br. 9 lutego prokurator zażądał dla Bialackiego 12 lat więzienia, czyli maksymalnego wymiaru kary. Wnioskował również o 11 lat dla Stefanowicza i dziewięć dla Łabkowicza. Zaocznie sądzony był inny działacz Wiasny, Zmicier Sałaujou, któremu udało się uciec z Białorusi. Prokurator żądał dla niego 10 lat więzienia.


- Te wyroki to kolejny element represji i wojny przeciwko białoruskiemu narodowi - powiedział Polskiemu Radiu Białystok przewodniczący Związku Białoruskiego w Polsce Eugeniusz Wappa.


- Wyrok dla Alesia Bialackiego i jego przyjaciół jest niczym innym, jak kolejnym elementem represji i wojny ogłoszonej przeciwko własnemu narodowi i demokratycznemu społeczeństwu przez reżim Łukaszenki - powiedział Polskiemu Radiu Białystok Eugeniusz Wappa.


To nonsens i demonstracja siły reżimu - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Białystok Alena Łapcionak z Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna".


- Po raz pierwszy w historii odbywał się wyrok, który dotyczy laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Takiej sytuacji jeszcze nie było. To nonsens, demonstracja białoruskiego reżimu. Aleś Bialacki został osądzony, tak jak osądzono tysiące osób, którym pomagało Centrum Obrony Praw Człowieka - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem Białystok Alena Łapcionak.60-letni dziś Bialacki założył Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" w 1996 roku. Organizacja została zdelegalizowana przez reżim Alaksandra Łukaszenki w 2003 roku, jednak nigdy nie przerwała działalności. Na fali represji po protestach powyborczych na Białorusi w 2010 roku Bialacki został skazany na 4,5 roku więzienia za rzekome niepłacenie podatków. W 2014 roku wyszedł na wolność w ramach amnestii.

W 2022 roku Bialacki został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla wraz z rosyjską organizacją badającą zbrodnie stalinowskie Stowarzyszenie Memoriał i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich.

Skazani w piątek Białorusini już wcześniej zostali uznani za więźniów sumienia. Ogółem jest ich obecnie na Białorusi 1458.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zapadł wyrok w sprawie Alesia Bialackiego - 3.03.2023

3.03.2023, 11:50

Sąd w Mińsku skazał na 10 lat kolonii białoruskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego i trzech jego kolegów z Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna".


„Aleś” – książka poświęcona laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu 02.03.2023

2.03.2023, 15:03

Już jutro w Mińsku zostanie ogłoszony wyrok w sprawie karnej przeciwko liderom Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”. Prokurator zażądał skazania Alesia Bialackiego na 12 lat więzienia, Walancina Stefanowicza na 10 a Uładzimira Łabkovicza na 9 lat. Zaocznie w tym procesie sądzony jest także Źmicier Sałaujou, któremu grozi 10 lat więzienia.


W Białymstoku kolejny raz wspominano Polaków uwięzionych na Białorusi

27.02.2023, 19:06

"Wolność dla Andrzeja Poczobuta" czy "Siedzą bo są Polakami". Z takimi hasłami w centrum Białegostoku protestowali organizatorzy akcji solidarności z prześladowanymi Polakami na Białorusi.


Białostoccy radni przyjęli stanowisko, w którym solidaryzują się z Andrzejem Poczobutem

27.02.2023, 10:52

Białostoccy radni wyrazili solidarność z Andrzejem Poczobutem, ale też z jego rodziną i przyjaciółmi. Zapewnili też o nieustającym wsparciu Polaków na Białorusi dotkniętych represjami ze strony łukaszenkowskich władz. W tej sprawie przyjęli dziś (27.02) specjalne stanowisko.


Wyrok 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta 09.02.2023

9.02.2023, 13:49

Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi, dziennikarza Andrzeja Poczobuta.


Andrzej Poczobut prawdopodobnie pozostanie w areszcie w Grodnie do rozpatrzenia apelacji

9.02.2023, 11:49

W przypadku zaskarżenia wyroku sądu obwodowego Andrzej Poczobut pozostanie w areszcie w Grodnie do dnia rozpatrzenia apelacji przez Sąd Najwyższy - wynika z praktyki sądowej na Białorusi. Sąd powinien również teraz wydać zgodę na spotkanie Andrzeja Poczobuta z bliskimi.


Sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia

8.02.2023, 06:51

Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę (08.02) wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok