Radio Białystok | Wiadomości | W Sieburczynie rozpoczęły się poszukania miejsca, w którym mogą być pochowani uczestnicy powstania styczniowego

W Sieburczynie rozpoczęły się poszukania miejsca, w którym mogą być pochowani uczestnicy powstania styczniowego

autor: Paweł Wądołowski

25.03.2023, 07:49, akt. 12:09

W tej mogile mogą być szczątki ponad dwudziestu żołnierzy z czasów powstania styczniowego. W Sieburczynie, w gminie Wizna rozpoczęły się poszukania miejsca, w którym mogą być pochowani uczestnicy jednej z nielicznych wygranych bitew z tamtego okresu.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

- Rozpoczęliśmy poszukiwania mogiły, komory grobowej, powstańców styczniowych poległych pod Sieburczynem w lipcu 1863 roku. O tej potyczce wiemy niewiele, ale historia odkrywa powoli zapomniane wątki tejże bitwy. A to jedna z największych bitew powstania styczniowego na ziemi łomżyńskiej i jako jedna z nielicznych wygrana przez powstańców. Okupiona dużymi stratami, bo zginęło 29 powstańców. 27, prawdopodobnie, właśnie tu zostało pochowanych - mówi burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski. 

Pierwsze poszukiwania prowadzone było z wykorzystaniem georadaru - mówi profesor Radosław Mieszkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Naszym celem jest sprawdzić, czy coś jest pod ziemią, czy to jest prawda, czy to tylko przekaz, jakiś mit. Jeżeli to rzeczywiście są szczątki tych powstańców to w metodzie neoradarowej one powinny się objawić w jaki sposób. Nagromadzone kości to jest raz, dwa - niejednorodny grunt po wykopie, więc szukamy zmiany w gruncie, ewentualnie szukamy pewnych sygnatur fal elektromagnetycznych, które mogłyby tutaj powstawać jeżeli te szczątki tutaj są. A powinny być, bo kości czaszki, miednicy na pewno się nie rozłożyły 

- mówi Radosław Mieszkowski.

Badania ziemi trwały dwa dni. Teraz eksperci będą analizowali uzyskane dane, na podstawie których będzie można szukać mogiły powstańców.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Łomży będzie kolejne miejsce pamięci poświęcone powstańcom styczniowym

12.02.2023, 06:34

W Łomży będzie kolejne miejsce pamięci związane z powstaniem styczniowym. Do pomnika - głazu na tzw. mokrej łączce, dołączy teraz tablica na skwerze przed II Liceum Ogólnokształcącym przy placu Tadeusza Kościuszki.


"Pamięć znaczy życie" - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

14.05.2023, 06:43

Konstanty Kalinowski – nieznany bohater Powstania Styczniowego na Litwie.
Audycja w Konkursie Grand PiK otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wzorcową audycję dokumentalną o powstańcu styczniowym Konstantym Kalinowskim, łączącą wspólną przeszłość polsko – litewsko – białoruską ze współczesnością.


Nekropolie wielu wyznań opisane w książce "Cmentarze w Białymstoku"

1.01.2023, 14:14

Istniejące, ale także te, których już nie ma, cmentarze wielu wyznań opisano w książce "Cmentarze w Białymstoku", którą wydały władze miasta. Jest swego rodzaju kompendium wiedzy o nekropoliach w mieście.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok