Radio Białystok | Wiadomości | Nowe technologie coraz częściej wykorzystywane w polskich szkołach

Nowe technologie coraz częściej wykorzystywane w polskich szkołach

autor: Ryszard Minko

31.03.2023, 15:00, akt. 15:22

Nie tylko tablice interaktywne i roboty edukacyjne, ale też drukarki 3D i okulary do wirtualnej rzeczywistości - to coraz powszechniejszy sprzęt wykorzystywany w edukacji w podlaskich szkołach.

Fot. Ryszard Minko
Fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Nowe technologie coraz częściej wykorzystywane w polskich szkołach - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W piątek (31.03) z okazji Dnia Nowych Technologii w Edukacji część placówek na otwartych lekcjach pokazywała, w jaki sposób uczniowie korzystają z technologicznych gadżetów.

Jedną z lekcji - w jakiej mogliśmy uczestniczyć - była biologa w szkole w Tykocinie.


- Uczniowie przy pomocy gogli VR poznawali budowę układu nerwowego. Mogli "wniknąć" do komórki nerwowej, zobaczyć ją z wielu stron i dokładniej poznać jej budowę. To nieporównywalnie inny przekaz od obrazków w podręczniku - mówi nauczycielka biologii z zespołu Szkół w Tykocinie Agnieszka Przeździecka.


Dodaje, że szkoła już od kilku lat korzysta z tablicy interaktywnej, a od niedawna także i z możliwości wirtualnej rzeczywistości. - Uczniowie przyswajają wiedzę szybciej, łatwiej jest też im wytłumaczyć zawiłe zagadnienia - mówi.

Sami uczniowie przyznają, że technologia to nieodzowna część ich życia i bez niej uczenie się byłoby trudniejsze.


- Na przykład pozornie zwykła zabawa z edukacyjnymi robotami może nas przygotować do późniejszego programowania - mówią uczniowie.


Pytani, czy i tak nie mają przesytu nowych technologii - odpowiadają, że trzeba znajdować w tym umiar.

Pokazowym lekcjom w Tykocinie przyglądał się też wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. W jego opinii w obecnych czasach szkoły nie mogą uciec od wykorzystywania nowych technologii, bo nie mogą być oderwane od rzeczywistości.


- Nowe technologie są po to, aby dzieci w sposób atrakcyjny mogły uzyskać wiedzę i zdobyć nowe umiejętności i gdyby była tylko kreda i tablica, to trudno byłoby przekazać ogromną wiedzę - mówi Dariusz Piontkowski.


Dodał, że szkoły się zmieniają nie tylko w dużych miastach, ale też i w niewielkich miejscowościach. - Musimy przegotowywać uczniów do życia w świecie, którego jeszcze nie znamy - powiedział wiceminister.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Centrum Szkolenia Zawodowego w Łapach otwarto pracownię samochodową

29.03.2023, 13:59

Dzięki tej inwestycji uczniowie mogą poznawać nowe technologie motoryzacyjne - np. budowę aut hybrydowych. W Centrum Szkolenia Zawodowego w Łapach powstała pracownia samochodowa.


W Suwałkach otwarto jeden z największych w województwie kompleks sportowy [zdjęcia]

27.03.2023, 15:06

Pięć wyremontowanych sal gimnastycznych, nowe pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, bieżnia oraz boisko do siatkówki. W Szkole Podstawowej nr 5 im. Alfreda Wierusza-Kowalskiego w Suwałkach oficjalnie otwarto warty 20 mln zł kompleks sportowy.


2,5 tysiąca uczniów podlaskich szkół weźmie udział w kampanii #wkręć się w technologię!

24.03.2023, 22:10

Zachęceniu młodych ludzi do świadomej edukacji z rozwijających się nowych technologii, które będą dominować w gospodarce, ale też pokazaniu im zagrożeń związanych np. z hejtem w Internecie, służy kampania społeczno-edukacyjna "+wkręć się w technologię!", którą rozpoczęła Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.


Ponad 1,1 mln zł na rozwój czytelnictwa w podlaskich szkołach i przedszkolach

20.03.2023, 18:07

Ponad 1,1 mln zł na rozwój czytelnictwa otrzymają placówki oświatowe w województwie podlaskim - poinformowano w poniedziałek (20.03) na konferencji prasowej w Białymstoku. Wsparcie trafi do 187 bibliotek w szkołach i przedszkolach a także do bibliotek pedagogicznych.


Szkoły mogą się starać o dofinansowanie do wycieczek - Poznaj Polskę

20.03.2023, 07:24

Do tej pory wnioski mogły składać tylko szkoły, które wcześniej z tego wsparcia nie korzystały. Od poniedziałku (20.03) od 10:00 taką możliwość mają już wszystkie. Chodzi o program "Poznaj Polskę", czyli o dofinansowanie szkolnych wycieczek.


Uczniowie Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku poznawali historię Polski w nowoczesny sposób

21.10.2022, 13:01

To sposób na przybliżanie historii Polski w nowoczesny sposób. Uczniowie Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku wzięli udział w pokazach filmowych w technologii wirtualnej rzeczywistości.


Uczniowie z Wizny i okolic wzięli udział w nietypowej lekcji historii

19.10.2022, 14:38

Lekcję historii z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości zorganizowano w podstawówce w Wiźnie. To jedna z nielicznych podlaskich szkół, w której realizowany jest ministerialny projekt wykorzystywania w nauczaniu technologii VR.


Uczniowie z Tykocina skorzystali z Mobilnego Centrum Edukacji Turystycznej

14.12.2021, 15:25

Ma na celu zachęcić do podróżowania po Polsce i poznawania najróżniejszych zakątków kraju. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tykocinie brali udział w "Turystycznej Szkole".


Uczniowie zaśpiewali wirtualnie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Szkoła do hymnu"

10.11.2020, 11:21

Równo o 11:11 uczniowie odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła do hymnu".


Dariusz Piontkowski

9.11.2020, 07:51

Jeżeli uczeń w domu nie ma warunków do tego, aby uczestniczyć w kształceniu na odległość, wówczas dyrektor szkoły zobowiązany jest do tego, aby udostępnić mu w tym celu pomieszczenia w szkole bądź nawet zorganizować naukę stacjonarną - podkreśla wiceminister.


Dariusz Piontkowski

19.10.2020, 08:18

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok