Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - wiceminister edukacji

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji

9.11.2020, 07:51, akt. 11:27

Jeżeli uczeń w domu nie ma warunków do tego, aby uczestniczyć w kształceniu na odległość, wówczas dyrektor szkoły zobowiązany jest do tego, aby udostępnić mu w tym celu pomieszczenia w szkole bądź nawet zorganizować naukę stacjonarną - podkreśla wiceminister.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z powodu katastrofalnej sytuacji epidemicznej od poniedziałku (9.11) w domach uczą się też dzieci ze szkół podstawowych z klas 1-3, w pozostałych nauczanie zdalne prowadzone jest od października. Jak to wygląda teraz? Czy wyciągnęliśmy wnioski z wiosennego lockdownu?

Z wiceministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Jeśli chodzi o edukację, to można powiedzieć, że wracamy do systemu z czasów wiosennego lockdownu. Wtedy na początku było tak, że ponad 80 proc. nauczycieli wysyłało uczniom informacje o stronach, które mają przeczytać, ćwiczeniach, które mają wykonać, a ponad 60 proc. - przynajmniej takie były deklaracje - prowadziło lekcje na żywo za pomocą np. Zooma czy Skype'a. Tak wynika z prowadzony wiosną badań Fundacji "Centrum Cyfrowe". Czy teraz jest podobnie, czy jednak wyciągnęliśmy wnioski z tamtych doświadczeń?


Dariusz Piontkowski: Po pierwsze, jest jednak pewna różnica. Przedszkola, przynajmniej na razie, nie są zamknięte i mam nadzieję, że nie będziemy musieli tego robić. Dzieci najmłodsze mają największy problem z używaniem nowoczesnych technologii. Bez pomocy rodziców raczej nie będą w stanie kontaktować się z nauczycielami. Myślę, że dzieci klas 1-3 też mogą mieć z tym pewne problemy, ale decyzja została podjęta.

Nauczyciele powinni używać różnych metod kontaktu z uczniami. W przepisach, zarówno wiosną, jak i teraz, mówimy wyraźnie, że zajęcia na odległość nie muszą odbywać się tylko i wyłącznie za pomocą kamerki internetowej. To byłoby wręcz niezdrowe dla uczniów, gdyby musieli siedzieć kilka godzin dziennie przed kamerami, przed monitorami komputerów i uczestniczyć w zajęciach.

Lekcje powinny odbywać się w różnych formach. Na pewno nie powinno być tak, że wszyscy nauczyciele z danej szkoły każdego dnia wysyłają na przykład pocztą tylko i wyłącznie jakieś polecenia uczniom do wykonania. Trzeba różnicować sposoby zajęć. Tu jest duża rola dyrektora szkoły, który może sam bądź za pomocą wychowawców czy kogoś, kto nadzoruje nauczanie na odległość, doprowadzić do pewnej koordynacji sposobu prowadzenia zajęć, tak aby lekcje były prowadzone różnymi formami.


Ale nie ma obowiązku prowadzenia lekcji na żywo?


Nie, oczywiście, że nie. Nauczyciel może przecież nagrać jakiś materiał i odtworzyć go na potrzeby zajęć z daną grupą.


Czy ktoś kontroluje, jak odbywa się zdalne nauczanie? Czy powinien kontrolować?


Przede wszystkim dyrektor szkoły. Jeżeli jest potrzeba, to także Kuratorium Oświaty. Jeżeli są jakieś niepokojące sygnały, wówczas interweniują wizytatorzy.


Wiemy, że niektóre samorządy to robią - na przykład samorząd Radomia prowadzi takie kontrole. Prowadzi też szkolenia dla nauczycieli, żeby lepiej radzili sobie ze zdalnym nauczaniem. Przed wprowadzeniem tego systemu nauczania w Polsce tylko niespełna 15 proc. nauczycieli miało w ogóle z tym do czynienia.


Samorządy nawet wręcz powinny, ponieważ to one mają za zadanie prowadzenie ośrodków metodycznych. Doradcy metodyczni powinni pomóc nauczycielom w prowadzeniu tego typu zajęć.


Wspomniał pan o maluchach z klas 1-3. Rzeczywiście z nimi jest największy problem. Na przykład dzieci, które uczą się pisać, wymagają bezpośredniej pomocy nauczyciela, czasami nawet trzymania za rękę. Jak ten problem rozwiązać?


Tu bez pomocy rodziców niestety się nie obędzie. Nauczyciel jest w stanie zademonstrować uczniom część rzeczy, zachęcić ich do tego, aby powtarzali pewne czynności, część zajęć przeprowadzić formą zabawową. Ale w szkole także część nauki polega na tym, że uczeń np. ćwiczy pisanie literek i to samo musi robić w trakcie zajęć, które niestety odbywają się w domu.

Część dzieci jest w stanie samodzielnie wykonać polecenia nauczycieli, ale czasami potrzebna jest także pomoc ze strony rodziców, chociażby taka, by zachęcić dziecko do tego, aby powtórzyło sobie napisanie literki A, C czy D. Tego nikt za dziecko nie zrobi.

Trzeba pamiętać, że nauka to także samodzielny wysiłek ucznia. Nauczyciel próbuje oczywiście do tego zachęcać, ale zwłaszcza w przypadku kształcenia na odległość maluchów bez jakiejś formy pomocy rodziców niestety się nie obędzie. Uczeń w kształceniu na odległość musi także wykazywać pewną samodyscyplinę, a jeżeli tego nie ma, to rodzic powinien do niej zachęcać.

Trzeba pamiętać o tym, że nauczyciel w trakcie zajęć na odległość ma dużo mniej możliwości dyscyplinowania swoich podopiecznych i bez jakiejś pomocy rodziców tutaj dobrych efektów niestety nie będzie.


Tak, ale nie można też wszystkiego zrzucać na rodziców.


Oczywiście, pełna zgoda, że nauczyciel nie może wszystkiego zrzucić na rodziców, i jak sądzę, większość nauczycieli tego nie robi.


Czy jest szansa, że teraz, jesienią absolutnie wszyscy uczniowie będą objęci zdalnym nauczaniem? Że nie będzie takich offline, którzy z różnych powodów zaginęli w sieci?


Przede wszystkim nauczyciele i dyrektorzy byli zobowiązani, aby wszystkich uczniów objąć tym nauczaniem także i wiosną. To jest obowiązek szkolny, który powinien być wypełniany i dyrekcja szkoły ma obowiązek wypełniać go i sprawdzać, czy wszyscy uczniowie chodzą do tej wirtualnej szkoły. Podobnie jest teraz.

Tym razem wprowadziliśmy jeszcze dodatkowy zapis, który wyraźnie mówi o tym, że jeżeli uczeń nie ma warunków do tego, aby uczestniczyć w kształceniu na odległość w domu, wówczas dyrektor szkoły zobowiązany jest do tego, aby udostępnić mu pomieszczenia w szkole, tak aby uczestniczył w zajęciach zdalnych bądź - jeżeli nie ma takiej możliwości - nawet stacjonarnie uczył go w szkole nauczyciel.


W najnowszym rozporządzeniu z 5 listopada jest też zapis, że dyrektorzy szkół mają zapewnić opiekę dzieciom medyków i osób zwalczających epidemię. To jest bardzo dobra wiadomość.


Tak, oczywiście. Wyraźnie to wskazaliśmy. Dyrektor szkoły jest zobowiązany zorganizować takie zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Wystarczy oświadczenie rodzica o tym, że uczestniczy w jakiejś formie w walce z epidemią, a wówczas szkoła jest zobowiązana takie zajęcia zorganizować w formie stacjonarnej w szkole, tak aby rodzic spokojnie mógł pójść do pracy i zająć się tym najważniejszym problemem, z którym dzisiaj walczymy.


Wiosną problemem był dostęp do komputerów. Teraz tego sprzętu jest więcej, chociażby dzięki programom rządowym, są szkolne pakiety multimedialne, samorządy też doposażają szkoły. Czy możemy powiedzieć, że jesteśmy w stanie prowadzić zdalne nauczanie profesjonalnie pod względem technologicznym?


Wydaje się, że będzie już dużo łatwiej. Te luki zostały już wiosną w dużej mierze zasypane, także rządowymi programami. Dziś, podobnie jak i wiosną, dyrektor może wypożyczyć sprzęt szkolny na potrzeby nauczycieli czy uczniów.

Wiem, że czasami rodzice obawiali się wypożyczać taki sprzęt ze szkoły. Mam nadzieję, że dzisiaj, mając w perspektywie być może tygodnie, a nawet miesiące zdalnej nauki, takich oporów nie będzie i ten sprzęt, który został dostarczony samorządom, będzie teraz wykorzystany i nie będzie problemu z dostępem do narzędzi internetowych.

Dodatkowo uruchamiamy w tej chwili jeden program rządowy, niemal 300-milionowy, który ma być skierowany przede wszystkim do nauczycieli i ma zapewnić refundację kosztów zakupu urządzeń internetowych. Każdy nauczyciel, który uczestniczy w nauczaniu zdalnym, będzie mógł ubiegać się o refundację takich zakupów do 500 zł.


Czy dotyczy to tylko sprzętu kupionego teraz, czy może też wiosną? O to również pytają nauczyciele.


Była decyzja ministra Czarnka, pana premiera, aby starać się dodatkowo unowocześnić zdalne nauczanie, stąd decyzja, aby te zakupy mogły być rozliczane od 1 września. Do 7 grudnia będzie można składać wnioski do dyrektora swojej szkoły i on przekaże je do organu prowadzącego, do samorządu, który otrzyma zwiększoną subwencję. Z tych środków będzie mógł refundować zakupy, które będą udokumentowane imiennym dowodem zakupu dla poszczególnych nauczycieli. Przypomnę - do kwoty 500 zł.


Czyli rozumiem, że to nie dotyczy zakupów wiosennych, kiedy nauczyciele doposażali się w sprzęt?


W projekcie rozporządzenia jest na razie data 1 września. Taka zapadła decyzja.


Zawsze był pan zwolennikiem nauki stacjonarnej, ale przy takiej katastrofalnej sytuacji epidemicznej nie ma innego wyjścia. Kiedy pana zdaniem uczniowie znowu będą mogli wrócić do szkół?


Nadal uważam, że nie trzeba było podejmować decyzji o zamykaniu klas 1-3. Tam jest duży problem z utrzymaniem kontaktu i bez pomocy rodziców jest to bardzo utrudnione.

Kiedy natomiast szkoły wrócą do nauczania stacjonarnego? Będzie to oczywiście zależało od sytuacji epidemicznej. Jeżeli uda nam się doprowadzić najpierw do wypłaszczenia, a potem spadku liczby zachorowań, to będzie możliwa decyzja o powrocie do nauczania stacjonarnego.


Oczywiście wszyscy chcemy, żeby jak najszybciej uczniowie wrócili do szkół.


To też zależy od nas, bo jeśli zminimalizujemy w tej chwili kontakty społeczne i przez najbliższe trzy tygodnie uda nam się doprowadzić do zmniejszenia liczby zachorowań i mniejszego nacisku na szpitale, a służba zdrowia będzie spokojnie mogła zapewnić opiekę wszystkim, to wówczas będziemy mogli stopniowo myśleć o przywróceniu zajęć stacjonarnych w szkołach.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.06.2021

"Ten półmaraton będzie wyglądał zupełnie inaczej niż to, do czego wszyscy są przyzwyczajeni, jest to edycja wyjątkowa. Po pierwsze biegamy w czerwcu, a zawsze biegaliśmy w maju, po drugie będzie edycja nocna po raz pierwszy od 2013 roku" - mówi organizator półmaratonu.

Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

dr Tomasz Musiuk

z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce
16.06.2021

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
15.06.2021

"Zachęcam mieszkańców, żeby przyszli, wspólnie świętowali 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, bo to jest także ich święto" - mówi Mariusz Chrzanowski.


Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Mecze polskich spraw Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek

dziennikarz sportowy, komentator
14.06.2021

"Fakt, że jedziemy do Petersburga i gramy na rosyjskiej ziemi ze Słowakami i Szwedami to jest niecodzienna sytuacja" - mówi Stefan Szczepłek.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.

Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.


dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.


Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok