Radio Białystok | Wiadomości | W Dniu Matki Amazonki i NFZ organizują w Białymstoku akcje zachęcające do badań

W Dniu Matki Amazonki i NFZ organizują w Białymstoku akcje zachęcające do badań

autor: Renata Reda

26.05.2023, 08:06, akt. 14:00

Szczęśliwa mama - to przede wszystkim zdrowa mama. Z tego założenia wychodzą organizatorzy różnych akcji profilaktycznych, które z okazji Dnia Matki zorganizowano w kilku miejscach w Białymstoku.

Akcja prozdrowotna podlaskiego NFZ na giełdzie przy ul. Andersa w Białymstoku, 26.05.2023, fot. Edyta Wołosik
Akcja prozdrowotna podlaskiego NFZ na giełdzie przy ul. Andersa w Białymstoku, 26.05.2023, fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
NFZ zachęca do badań - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

NFZ zachęca do badań

Na giełdzie przy ul. Andersa w Białymstoku można było za darmo zrobić analizę składu ciała oraz dowiedzieć się o programach profilaktycznych: raka szyjki macicy, raka piersi, raka jelita grubego, chorób układu krążenia, chorób odtytoniowych (w tym POCHP), profilaktyki gruźlicy, Profilaktyki 40 Plus.

Można też było zapoznać się z bezpłatnym programem żywieniowym z portalu diety.nfz.gov.pl.

Później (od 13:30 do 15:00) podobna akcja prozdrowotna odbędzie się w siedzibie Funduszu przy ul. Pałacowej w Białymstoku. Na miejscu będzie można wyrobić sobie kartę EKUZ na wakacje dla całej rodziny. Przychodząc do NFZ z upoważnieniem, można też wyrobić EKUZ w imieniu innych członków rodziny.


Tydzień Zdrowia Rodzin

W Dniu Matki rozpoczął się Tydzień Zdrowia Rodzin w Narodowym Funduszu Zdrowia. W ramach akcji można skorzystać z bezpłatnych konsultacji profilaktycznych, pomiarów ciała, analizy składu ciała czy rodzinnie wyrobić kartę EKUZ na wakacje. Każda osoba, która odwiedzi siedzibę NFZ przy ul. Pałacowej w Białymstoku, otrzyma karnet z zaproszeniem do wykonania bezpłatnych pomiarów w kiosku profilaktycznym, a także informację na temat programów profilaktycznych.

W kiosku profilaktycznym można wykonać pomiary: wzrostu, masy ciała, BMI, składu ciała, ciśnienia tętniczego krwi. Wydrukowane pomiary będzie można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia z Podlaskiego Oddziału NFZ. Doradcy będą również informować o możliwości skorzystania z kalendarza badań dla kobiet, mężczyzn i dzieci, na stronie Akademii NFZ.

Dodatkowo każda osoba uczestnicząca w Tygodniu Zdrowia Rodzin NFZ otrzyma zestaw materiałów informacyjnych i edukacyjnych m.in.: "Planuję Długie Życie", magazyn "Ze Zdrowiem" oraz "Przewodnik Pacjenta 2023".

Amazonki też zachęcają do badań

Amazonki w Dniu Matki chcą przypomnieć kobietom o zapisywaniu się na badania profilaktyczne i przeprowadzaniu regularnego samobadania piersi. Na Rynku Kościuszki w Białymstoku miała miejce akcja edukacyjna "Badamy nie tylko Mamy". 


- To okazja, by porozmawiać z lekarzami i osobami, które pokonały nowotwór piersi - mówi prezes Klubu Amazonki w Białymstoku Ewa Jabłońska-Grzelak.


Ewa Jabłońska-Grzelak podkreśla, że na raka piersi mogą zachorować także młode kobiety. Dodaje, że już 20-letnie kobiety powinny raz w miesiącu badać sobie piersi. Na USG piersi powinny się zgłaszać co dwa lata, a kobiety po 30. roku życia raz w roku.

Po przekroczeniu 50. roku życia należy natomiast robić raz w roku mammografię.

Eksperci podkreślają, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet, ale jego wczesne wykrycie daje szansę na skuteczne leczenie.

| red: wsz, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


640 tysięcy złotych dla 22 organizacji pozarządowych na profilaktykę zdrowotną

25.05.2023, 16:36

To rekordowa kwota dotacji, jaką samorząd województwa dotąd przeznaczył na działania prozdrowotne. W czwartek (25.05) marszałek województwa Artur Kosicki i Marek Malinowski z zarządu województwa podpisali umowy na dotacje z przedstawicielami organizacji pozarządowych.


Akcja "Zdrowo i wesoło" - przedszkolaki z białostockich placówek uczyły się, jak dbać o zęby

24.05.2023, 13:15

To promocja zdrowego stylu życia i nauka poprzez zabawę. Taki cel przyświecał organizatorom Dnia Dziecka w Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych - Szkole Policealnej Województwa Podlaskiego w Białymstoku.


Klub Amazonki w Białymstoku

31.03.2023, 13:48

Ta organizacja działa już od ponad 30 lat. Należy do niej przeszło 200 kobiet. Podstawowym jej celem jest wszechstronne działanie na rzecz kobiet leczonych z powodu raka piersi, wzajemne wsparcie emocjonalne i psychiczne oraz pomoc praktyczna.


O specjalistyczny sprzęt medyczny wzbogacił się szpital w Siemiatyczach

2.12.2022, 12:01

Szpital w Siemiatyczach kupił aparat RTG i mammograf. Chorzy nie będą już musieli jeździć na badania do innych ośrodków w regionie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok