Radio Białystok | Wiadomości | W Muzeum Pamięci Sybiru o książce "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" opowiadała autorka Sylwia Szarejko

W Muzeum Pamięci Sybiru o książce "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" opowiadała autorka Sylwia Szarejko

autor: Edyta Wołosik

19.10.2023, 19:15, akt. 19:35

"Życzliwość, ciepło, serdeczność" - to zapamiętały ze swojego pobytu w Japonii „polskie dzieci Sybiru”. M.in. o tych odczuciach i historii z początku lat 20. dwudziestego wieku dowiadujemy się z najnowszej publikacji Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. W czwartek (19.10) odbyła się tam promocja książki dr Sylwii Szarejko "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni".

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
W Muzeum Pamięci Sybiru o książce "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" opowiadała autorka Sylwia Szarejko - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Gościem specjalnym spotkania był ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima, który mówił m.in. - prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a ta historia, która łączy nasze kraje pozwala mówić, że Japonia i Polska to kraje kwitnącej przyjaźni.

- Na początku lat 20. XX wieku w ogarniętej wojną domową Rosji, a rodzice, których wywieziono z dziećmi na daleką Syberię stoją przed ogromnym dylematem: czy rozstać się z dziećmi i mieć nadzieję, że przynajmniej one uratują się z tego chaosu rewolucyjnego - mówi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński i dodaje - z pomocą przychodzi rząd Japonii, który proponuje pomoc polskim dzieciom i pobyt na swoim terenie.

- One wspominały później pobyt w Japonii jako moment ocalenia i mówiły o tym z wdzięcznością - mówi autorka książki dr Sylwia Szarejko - ogromne wsparcie, którego doświadczyłam podczas pisania tej książki, zarówno ze strony japońskiej, jak i polskiej, było potwierdzeniem tego, o czym pisał w swoich wspomnieniach jeden z bohaterów publikacji.

Książka "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" jest dwujęzyczna: polsko - japońska.

Warto dodać, że w mieście Tsuruga powstało muzeum przybliżające historię. To ta japońska portowa miejscowość jako pierwsza przyjęła polskie "dzieci syberyjskie"Ewakuacja dzieci polskich z Syberii


| red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

13.10.2023, 10:58

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?


Festiwal Białoruskiej Książki Intelektualnej „Pradmowa” w Warszawie 10.10.2023

10.10.2023, 14:13

Festiwal Białoruskiej Książki Intelektualnej „Pradmowa” przez kilka lat odbywał się w Białorusi, promując białoruską literaturę nie tylko w stolicy czy dużych miastach ale także na prowincji. Jednak ze względu na represje reżimy Aleksandra Łukaszenki wobec wszystkiego co białoruskie, organizację Festiwalu przeniesiono do ośrodków emigracyjnych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok