Radio Białystok | Wiadomości | "Tylko ból jest mój" - wystawa o doświadczeniach deportowanych kobiet w Muzeum Pamięci Sybiru

"Tylko ból jest mój" - wystawa o doświadczeniach deportowanych kobiet w Muzeum Pamięci Sybiru

autor: Edyta Wołosik

2.12.2023, 08:31, akt. 08:40

Z czym mierzyły się na Sybirze dziewczynki i kobiety? Czym jest kobiecość w sytuacjach granicznych? Czy kobiecie doświadczonej przez przemoc zostaje tylko ból? Do zastanowienia się m.in. nad tymi pytaniami ma skłaniać wystawa "Tylko ból jest mój" w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
"Tylko ból jest mój" - wystawa o doświadczeniach deportowanych kobiet w Muzeum Pamięci Sybiru - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To nowa, pierwsza czasowa ekspozycja w tej placówce. Składają się na nią prace plastyczne na płótnach, stworzone na podstawie świadectw Sybiraczek. 

Kuratorki wystawy dr Karolina Mosiej-Zambrano, Katarzyna Śliwowska i Magdalena Zięckowska-Tuchlińska chciały tą wystawą przede wszystkim podkreślić wagę kobiecego doświadczenia, oddać głos kobietom. 

Podczas pracy nad wystawą zbierano relacje kobiet, znajdujące się w placówce, ale też innych dokumentach. Fragmenty wybranych relacji przetworzyła artystycznie malarka Edyta Urwanowicz. Stworzyła płótna przedstawiające kobiety. 

Wystawę "Tylko ból jest mój" można oglądać do końca kwietnia 2024 roku. 

W sobotę (2.12) w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku odbędzie się (od 11:00 do 15:00) konferencja naukowa "Kobieta i wojna. Perspektywa kulturowa, społeczna i psychotraumatologiczna".


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trzy osoby odebrały statuetki "Przyjaciela Muzeum Pamięci Sybiru"

28.11.2023, 18:33

Trzy osoby odebrały we wtorek (28.11) statuetki "Przyjaciel Muzeum Pamięci Sybiru". To ambasador Japonii w Polsce - Akio Miyajima, dyrektor Instytutu Historii i Etnologii w Kazachstanie - Ziyabek Kabuldinov i zastępca prezesa białostockiego oddziału Związku Sybiraków.


W Muzeum Pamięci Sybiru o książce "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" opowiadała autorka Sylwia Szarejko

19.10.2023, 19:15

"Życzliwość, ciepło, serdeczność" - to zapamiętały ze swojego pobytu w Japonii „polskie dzieci Sybiru”. M.in. o tych odczuciach i historii z początku lat 20. dwudziestego wieku dowiadujemy się z najnowszej publikacji Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. W czwartek (19.10) odbyła się tam promocja książki dr Sylwii Szarejko "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni".


Sybiracy, wojsko i przedstawiciele władz Białegostoku uczcili Światowy Dzień Sybiraka

17.09.2023, 15:40

17 września to nie tylko rocznica sowieckiej agresji na Polskę, ale także Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji w Białymstoku sybiracy, wojsko i przedstawiciele władz, przed Pomnikiem Matki Sybiraczki oddali hołd poległym i deportowanym na nieludzką ziemię.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok