Radio Białystok | Wiadomości | Dobiega końca proces pseudokibiców piłkarskich - zarzuty usłyszało 46 osób

Dobiega końca proces pseudokibiców piłkarskich - zarzuty usłyszało 46 osób

17.06.2024, 12:44, akt. 15:54

Kolejni obrońcy wygłosili w poniedziałek (17.06) mowy końcowe w procesie osób związanych ze środowiskiem białostockich pseudokibiców piłkarskich, oskarżonych m.in. o czerpanie korzyści z prostytucji, pobicia, bójki z fanami innych drużyn i propagowanie faszyzmu. Chcą uniewinnienia.

Fotolia.com
Fotolia.com

To trzecia rozprawa przed Sądem Okręgowym w Białymstoku, na której strony wygłaszają mowy końcowe; w procesie zarzutami objętych jest 46 osób. Prokuratura domaga się dla nich kar od półtora roku do siedmiu lat więzienia. Ostatnia grupa adwokatów i sami oskarżeni mają wygłosić swoje mowy końcowe pod koniec czerwca.


Działanie w trzech grupach przestępczych

Proces trwa od trzech lat. Dwa obszerne akty oskarżenia białostockiej delegatury Prokuratury Krajowej, połączone przez sąd w jedną sprawę, obejmują łącznie 46 osób powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców Jagiellonii Białystok. Sprawa ma charakter wielowątkowy, bo dotyczy zarzutów działania w trzech zorganizowanych grupach przestępczych w latach 2009-2013.

Chodzi m.in. o organizowanie bójek (tzw. ustawek) z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, publiczne propagowanie ustroju faszystowskiego, napaści, m.in. z pobudek rasistowskich oraz o czerpanie korzyści z prostytucji. Są też zarzuty dokonania innych przestępstw, np. bezprawnego pozbawienia wolności w celu wymuszenia zwrotu zobowiązań finansowych czy rozliczeń.


Ustawki, bójki, faszyzm

Według prokuratury przestępstwa były popełniane w różnych składach osobowych. Niektóre z osób mają w zarzutach pojedyncze czyny, np. udział w bójce z pseudokibicami innych klubów sportowych, inne - również kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Tzw. ustawki objęte zarzutami to m.in. bójka w stolicy z pseudokibicami Legii Warszawa z sierpnia 2011 r., czy podobne starcie z pseudokibicami Piasta Gliwice z maja 2013 r. na trasie szybkiego ruchu w Łódzkiem. Są też bójki np. z pseudokibicami Sparty Augustów, Wigier Suwałki, ŁKS Łomża, Resovii Rzeszów, Stali Stalowa Wola czy Chełmianki Chełm.

Część oskarżonych odpowiada też przed sądem za publiczne propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym i za to, że z pobudek rasistowskich i narodowościowych popełniali przestępstwa. Chodziło m.in. o napaści i pobicia na tym tle, ale również o np. malowanie na murach "SS", "NSDAP", "Jude raus!" "White power", swastyk czy innych symboli faszystowskich albo publiczne okrzyki: "Nie przepraszam za Jedwabne".

W zarzutach pojawia się m.in. sprawa finału piłkarskiego Pucharu Polski z udziałem Jagiellonii i Pogoni Szczecin z maja 2010 r. w Bydgoszczy. Według śledczych podczas inscenizowanych zdjęć grupowych niektórzy białostoccy pseudokibice wznosili rękę w geście faszystowskiego powitania.


Uprowadzenia, pozbawienie wolności, nakłanianie do prostytucji

Kolejna grupa zarzutów to uprowadzenia i pobicia kwalifikowane jako bezprawne pozbawienie wolności i uszkodzenie ciała. Według śledczych chodziło np. o zemstę za kradzież sterydów czy o rozliczenia finansowe. Są też zarzuty nakłaniania do prostytucji i czerpania z takiej działalności korzyści finansowych. Według ustaleń prokuratury wielu oskarżonych działało w subkulturze skinheadów.

Obrońcy, którzy do tej pory wygłosili swoje mowy końcowe, wnioskują o uniewinnienie; przede wszystkim kwestionują zeznania dwóch świadków - dawnych członków grupy.


źródło: PAP | red: at, gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uniewinnienia domagają się oskarżeni o działanie w grupie związanej ze środowiskiem pseudo-kibiców Jagiellonii

11.06.2024, 20:20

Uniewinnienia chcą obrońcy osób związanych ze środowiskiem białostockich pseudokibiców piłkarskich oskarżonych m.in. o czerpanie korzyści z prostytucji, pobicia, bójki z fanami innych drużyn i propagowanie faszyzmu. We wtorek (11.06) przed sądem okręgowym rozpoczęły się mowy końcowe adwokatów.


Prokuratura chce od półtora roku do siedmiu lat więzienia dla pseudokibiców

8.05.2024, 18:37

Od półtora roku do siedmiu lat więzienia chce prokuratura w procesie kilkudziesięciu osób związanych ze środowiskiem białostockich pseudokibiców piłkarskich, oskarżonych m.in. o czerpanie korzyści z prostytucji, pobicia, bójki z fanami innych drużyn i propagowanie faszyzmu.


Proces białostockich pseudokibiców - do Sądu Okręgowego w Białymstoku trafiło ok. 30 apelacji

29.01.2024, 07:39

Sąd II instancji rozpozna ok. 30 apelacji w procesie dużej grupy białostockich pseudokibiców, którzy są oskarżeni m.in. o publiczne propagowanie faszyzmu, udział w tzw. ustawkach, rozboje, czy czerpanie korzyści z prostytucji.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok