Radio Białystok | Galerie | Koncert plenerowy z okazji 77. rocznicy powstania w getcie białostockim [zdjęcia, wideo]

Koncert plenerowy z okazji 77. rocznicy powstania w getcie białostockim [zdjęcia, wideo]

16.08.2020, 20:52, akt. 23:07

W niedzielę (16.09) w parku Planty w Białymstoku można było posłuchać wyjątkowego koncertu z okazji 77. rocznicy powstania w getcie białostockim. Trio złożone z Oli Bilińskiej, Kamila Szuszkiewicza oraz Łukasza Owczynnikowa zaprezentowało kołysanki i pieśni śpiewane w jidysz.

Koncert plenerowy z okazji 77. rocznicy powstania w getcie białostockim, fot. Sylwia Krassowska
Koncert plenerowy z okazji 77. rocznicy powstania w getcie białostockim, fot. Sylwia Krassowska

Berjozkele to projekt muzyczny reinterpretujący w nowoczesny sposób tradycyjne i przedwojenne utwory w języku jidysz, nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat. Inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów piszących w jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka, pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld, dokonała starań, by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację.


  


Kołysanki to z założenia intrygujące formy – funkcjonujące na granicy jawy i snu; muzyczne przewodniki w podświadomość, wspomnienia, w czas dzieciństwa. Członkowie Berjozkele dokonali bardzo uważnej selekcji, by stworzyć program spójny stylistycznie pod kątem zawartych w tych utworach emocji, a zarazem różnorodny. Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych powołali te często ponad stuletnie kompozycje z powrotem do życia, nadając im współczesną frapującą formę przy pomocy zarówno elektronicznych, jak i akustycznych instrumentów.

Album “Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz” ukazał się 14 grudnia 2014 nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Wybrany przez najważniejszych polskich dziennikarzy zajmujących się muzyką tradycyjną „folkową płytą roku 2014” w plebiscycie portalu folk.pl, w maju 2015 roku otrzymał także tytuł Folkowego Fonogramu Roku przyznawany przez Program Drugi Polskiego Radia – to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla wydawnictw z muzyką tradycyjną w kraju.


Wystąpili:
Ola Bilińska – śpiew, syntezator, dzwonki orkiestrowe, looper
Łukasz Owczynnikow – kontrabas, mandolina, sampler
Kamil Szuszkiewicz – trąbka, elektronika, syntezator


źródło: mat. org. | red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy i władze Białegostoku uczcili pamięć ofiar powstania w getcie [zdjecia]

16.08.2020, 09:30

Uczczenie miejsc pamięci, spotkania o kulturze Żydów i plenerowy koncert - w ten sposób władze Białegostoku i społecznicy upamiętnili 77. rocznicę powstania w getcie białostockim.


Koncert plenerowy: Białystok Ghetto Underground [zdjęcia, wideo]

14.08.2020, 11:04

Koncert Białystok Ghetto Underground odbył się w miejscu, gdzie 77 lat temu, podczas powstania w getcie, miały miejsce najcięższe walki. Pośród współczesnych bloków, na rogu ulic Jurowieckiej i Fabrycznej, rozbrzmiały pieśni z getta i obozów.


"Nieobecna rodzina" - zbliża się 77. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim

10.08.2020, 13:37

W najbliższą niedzielę i poniedziałek (16-17.08), w budynku dawnej szkoły żydowskiej Tarbut przy ulicy Lipowej w Białymstoku, odbędzie się cykl spotkań i wystawa poświęcona historii białostockich Żydów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie - fot. Robert Bońkowski
REGION
3.09.2020, 09:22, akt. 4.09.2020, 05:23

Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok