Radio Białystok | Galerie | "Pensjonat Pana Bielańskiego" w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia, wideo]

"Pensjonat Pana Bielańskiego" w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia, wideo]

autor: Dorota Sokołowska

9.09.2020, 12:47, akt. 13.09.2020, 09:07

Twórca "Koguta w rosole" - Marek Gierszał - reżyseruje kolejne przedstawienie na deskach Teatru Dramatycznego. To będzie pierwsza z premier, przygotowana jeszcze wiosną, która może mieć miejsce dopiero teraz.

Próba medialna spektaklu "Pensjonat Pana Bielańskiego" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Próba medialna spektaklu "Pensjonat Pana Bielańskiego" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Spektakl "Pensjonat Pana Bielańskiego" w Teatrze Dramatycznym - relacja Doroty Sokołowskiej

"Pensjonat Pana Bielańskiego" - recenzja Doroty Sokołowskiej

W sobotę w Teatrze Dramatycznym premiera "Pensjonatu Pana Bielańskiego" - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Premiera była pierwotnie planowana wiosną, ale plany teatru pokrzyżowała pandemia koronawirusa.
Dyrektor teatru Piotr Półtorak powiedział, że pandemia zaczęła się tuż przed próbami generalnymi do tego spektaklu. Aktorzy musieli wtedy opuścić teatr, prace, przygotowania odbywały się potem on-line, teraz są już bezpośrednio na scenie.

"Osiem miesięcy w nas pracował ten tekst, co widać. Mam nadzieję, że to zaprocentuje, że ludziom się będzie podobało, że będą chcieli chodzić (do teatru). Cieszymy się bardzo, że możemy pracować" - mówił dziennikarzom reżyser Marek Gierszał.

Komedia "Pensjonat Pana Bielańskiego" Herberta Kaluzy i Marka Gierszała powstała na podstawie sztuki Carla Laufsa i Wilhelma Jacoby'ego "Pension Schöller". Akcja sztuki rozgrywa się w Krakowie w czasach zaboru austriackiego.

"Jest to komedia o ludzkiej próżności. Zapraszam do tego, żeby się pośmiać z samych siebie, z naszych osobliwości, żeby nie być tak bardzo, bardzo serio. Ma to jakieś głębsze podłoże, ale myślę, że każdy widz znajdzie sobie coś dla siebie" - powiedział dziennikarzom Gierszał.

Reżyser zaznaczył, że przedstawienie będzie bawić widza, śmieszyć go, ma dać mu okazję do zapomnienia o otaczającej rzeczywistości, dowiedzenia się czegoś o sobie. "To jest tekst, który naśmiewa się z naszych słabostek, osobliwości" - mówił na konferencji prasowej.

Autorką kostiumów do spektaklu jest Hanna Sibilski. Powiedziała ona, że na scenie będzie można zobaczyć, jak się wówczas ubierano, poczuć klimat: sukien, kokard czy kapeluszy, zobaczyć jak się w takich strojach można poruszać czy tańczyć. "Chcieliśmy pokazać epokę: belle epoque czy fin de siecle z lekkim przymrużeniem oka" - powiedziała Sibilski i dodała, że teatr daje na to szansę. Kreacje powstały w pracowniach teatru, dużą rolę w oddaniu klimatu epoki będzie też odgrywać charakteryzacja i fryzury postaci.

Akcja przedstawienia toczy się w będącym pod zaborem austriackim Krakowie. Główny bohater - Maurycy Stolnik - odwiedzając metropolię liczy na przeżycie przygody, która pozwoli mu zabłysnąć przed swoim znajomym z rodzinnego miasteczka. 

Premiera przedstawienia zaplanowana jest na sobotę (12.09) na 19:00. „Pensjonat Pana Bielańskiego” będzie można obejrzeć także w kolejne weekendy września.

źródło: PAP | red: maj, mak, rbon


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kultura w regionie - teatralne premiery, finałowe koncerty i kino w plenerze

28.08.2020, 10:46

BTL proponuje komedię Szekspira w wersji dla najmłodszych, w Teatrze Dramatycznym spektakl "Irańska konferencja" do obejrzenia online, poza tym kino pod gwiazdami w Białymstoku i Tykocinie i finałowy recital Katedralnych Koncertów Organowych.


Przedstawienie "Hobbit" Teatru Dramatycznego nominowane do Podlaskiej Marki

16.08.2020, 12:32

W kategorii kultura o tytuł Podlaskiej Marki 2019 ubiega się m.in. przedstawienie "Hobbit" Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Prapremierze tego tytułu w reżyserii Grzegorza Suskiego patronowało Polskie Radio Białystok.


Teatr Dramatyczny w Białymstoku zaczyna sezon artystyczny wcześniej

1.08.2020, 15:29

Nie jak zwykle we wrześniu, ale jeszcze w sierpniu Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku wraca ze swoimi spektaklami na deski teatru. W dwa ostatnie weekendy sierpnia będzie można obejrzeć spektakle z repertuaru, a na wrzesień planowana jest pierwsza premiera.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie - fot. Robert Bońkowski
REGION
3.09.2020, 09:22, akt. 4.09.2020, 05:23

Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok