Radio Białystok | Gość | Jan Miłosz Zarzycki - dyrektor Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej

Jan Miłosz Zarzycki

dyrektor Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej

9.02.2018, 08:33, akt. 09:49

- Jest to ogromny zaszczyt i prestiż dla naszej instytucji, że minister kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował się przejąć mecenat nad naszą kameralną filharmonią - mówi dyrektor ŁFK.

Jan Miłosz Zarzycki, fot. Adam Dąbrowski
Jan Miłosz Zarzycki, fot. Adam Dąbrowski

Z Janem Miłoszem Zarzyckim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dziś w Łomży ma być podpisana umowa między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a władzami miasta o współfinansowaniu Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. To istniejąca od 40 lat instytucja zajmująca się upowszechnianiem kultury muzycznej. O jej działalności z dyrektorem Janem Miłoszem Zarzyckim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: To wielki dzień dzisiaj w historii w Harmonii Kameralnej w Łomży.


Jan Miłosz Zarzycki: Na pewno bardzo ważny z uwagi na umowę, która ma być podpisana pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydentem miasta Łomża.


Łomży już nie było stać na utrzymanie filharmonii?


Nie, to nie jest tak. Po prostu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przejmuje niektóre instytucje kulturalne w Polsce w tak zwane współprowadzenie, czyli taką formę współfinansowania. To nie wiąże się z jakimś brakiem środków na utrzymanie takiej instytucji przez lokalny samorząd, raczej jest to kwestia pewnej dobrej woli ministra, który w ten sposób pomaga wybranym przez siebie placówkom. 


Taki wyraz polityki kulturalnej państwa?


Zapewne tak.


Na co te pieniądze wydacie teraz?


Na naszą statutową działalność. 


Co robi Filharmonia Kameralna w Łomży? Mieszkańcy Białegostoku widzą bardziej Operę i Filharmonię Podlaską bardziej niż na przykład taką instytucję jak pana w Łomży.


Tak, aczkolwiek z dużą przyjemnością chciałbym powiedzieć, że od czasu do czasu gościmy w Białymstoku. Na przykład rok temu występowaliśmy w Operze i Filharmonii Podlaskiej, wykonywaliśmy jeden z koncertów karnawałowych, chyba 2 lata temu również występowaliśmy w głównej siedzibie Opery i w tym roku też mamy w planie koncert w Białymstoku, ale tym razem będzie to koncert w jednym z kościołów i to będzie już na wiosnę. 

Nasza placówka przede wszystkim szerzy kulturę muzyczną poprzez organizowanie koncertów, audycji muzycznych, poprzez nagrywanie płyt, udział w festiwalach krajowych, międzynarodowych - to jest nasza działalność, typowa działalność każdej tego typu instytucji artystycznej.


Dużo jest melomanów w Łomży?


To zależy, jak rozumiemy to słowo. Jest spora grupa melomanów zainteresowanych muzyką tak zwaną lekką, łatwą i przyjemną, także nasze karnawałowe, sylwestrowe i wszelkie inne pogodne, wesołe i lekkie koncerty nie narzekają na brak publiczności. Oczywiście nieco trudniej jest w wypadku muzyki typowo klasycznej, muzyki trudniejszej, która w każdym ośrodku ma nieco mniejszy krąg odbiorców, jest bardziej elitarna i tak samo jest również w Łomży.


Czy Filharmonia Kameralna w Łomży ma swoją siedzibę, ma gdzie koncertować?


W tej chwili siedziba naszej instytucji jest w generalnym remoncie połączonym z przebudową obiektu, przy czym właściwie nie cały budynek jest remoncie, tylko jego znaczna większość. Jest też taki segment, który już został wyremontowany w 2014 roku i w tej chwili tam mieszczą się nasze biura i sala prób oraz garderoby. Więc tam normalnie funkcjonujemy, pracujemy, natomiast nasze koncerty odbywają się w innych miejscach. Zazwyczaj to jest Sala Centrum Kultury należąca do Zespołu Szkół Katolickich w Łomży, ale bywają też inne sale - sala szkoły muzycznej, foyer urzędu miejskiego, kościoły, także tak nasza działalność koncertowa będzie wyglądała jeszcze przez rok.


I co będzie w tej nowej siedzibie, jak przebudujecie tę swoją salę koncertową, bo to chyba jest najważniejsze serce każdej filharmonii.


Gwoli ścisłości chciałbym tutaj zaznaczyć, że to nie my prowadzimy te inwestycje, tylko Urząd Miejski w Łomży. Mam nadzieję, że sala koncertowa, która powstanie, można użyć tego słowa, ponieważ po starej sali koncertowej właściwie już prawie nic nie zostało, było wyburzone prawie wszystko, zostały chyba takie resztki ścian, natomiast cała reszta została wymieniona od podłogi, która będzie w tej chwili obniżona o 2 metry w stosunku do stanu poprzedniego, aż po dach, który był zupełnie zdjęty, będzie wykonany z innych zupełnie materiałów i właściwie wszystko będzie w tej chwili inaczej. 

Jeszcze trwają pewne prace projektowe, to znaczy jeszcze są cały czas wprowadzane korekty w projekcie. Myślę, że będzie to piękna sala i że miasto Łomża będzie dumne z tej sali, a my będziemy mieli wielką radość w występowaniu właśnie tam. Zobaczymy, co w efekcie powstanie, takie czynniki, jak na przykład akustyka - trudno jest przewidzieć, jaki będzie ten ostateczny efekt. Są w Polsce sale koncertowe, które były budowane z ogromnym rozmachem za ogromne środki i robią drastyczne wrażenie, a potem okazuje się, że akustyka nie zawsze spełnia oczekiwania. 


Czego przykładem jest Opera i Filharmonia w Białymstoku, a po drugiej stronie Polski mamy wspaniały obiekt, czyli budynek Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w którym akustyka jest doskonała. Taka rozpiętość.


Jest co najmniej kilka takich nowych budynków w Polsce, gdzie na akustykę się narzeka. Mam nadzieję, że tego problemu nie będzie w naszym przypadku, ale naprawdę nie jest to tak łatwo przewidzieć. Możemy na razie tylko trzymać kciuki.


Kiedy oddanie nowej siedziby filharmonii po modernizacji?


Nie jestem osobą kompetentną do udzielania takich informacji. Spodziewać się, że za ok. 


To wtedy będzie wielkie wydarzenie muzyczne w Łomży?


W optymistycznej wersji będzie to końcówka roku bieżącego, w nieco bardziej pesymistycznej będzie to początek przyszłego roku. W przypadku tak dużych prac trudno jest precyzyjnie określić ten termin, to różne rzeczy mogą się jeszcze wydarzyć, także trzymamy kciuki, żeby wszystko skończyło się dobrze i o czasie.


Dzisiaj to ważne wydarzenie, państwo zaczyna się angażować w prowadzenie instytucji w taki niedużej miejscowości. Z pana punktu widzenia czy utrzymywanie tego rodzaju instytucji w mieście 60-70 tysięcznym, to da się czy nie?


Na pewno się da, najlepszy dowód jest taki, że ta instytucja istnieje już 40 lat i właśnie teraz obchodzimy okrągły jubileusz. Istnieje, jak sądzę z pewnym sukcesem, ponieważ to są ogromne ilości koncertów - dobrze ponad 1000 koncertów w tym czasie, jest to 11 nagranych płyt, z czego 5 nominowanych do Fryderyka, jedna całkiem niedawno, dwa miesiące temu, nominowana do International Classical Music Awards, to są koncerty, gdzie gościmy wspaniałych solistów, słynnych dyrygentów, to jest nasz udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, gościnne koncerty za granicą, we Francji, w Norwegii, w innych krajach, także da się, na pewno. 

Czy jest sens? No cóż oczywiście, że z punktu widzenia nas artystów, którzy pracujemy krzewiąc kulturę muzyczną, na pewno taki sens jest. Oczywiście prawdopodobnie, gdyby porozmawiać z obywatelami Łomży, pewnie opinie były różne, bo jest pewien krąg osób zainteresowanych muzyką czy w ogóle kulturą wysoką, a są też osoby, które nie są zainteresowane i pewnie są przeciwne utrzymywaniu takich instytucji kultury. Na pewno zdania byłyby różne, moim zdaniem jest sens jak najbardziej.


W każdym razie nobilituje to miasto z pewnością. 


Ponad wszelką wątpliwość. Jest to ogromny zaszczyt i prestiż dla naszej instytucji, że minister kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował się przejąć mecenat nad naszą Kameralną Filharmonią.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
22.01.2019

"W czasie ferii najważniejsze jest bezpieczeństwo młodzieży, nie zysk" - podkreśla wiceminister Zieliński.

Krzysztof Zemło, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Zemło

dyrektor Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży
22.01.2019

Łomżyński dom kultury dołącza do grona instytucji promujących młody, polski jazz.

sierż. szt. Tomasz Kamiński, Katarzyna Gromadzka, Monika i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

21.01.2019

- Jeśli ktoś do nas dzwoni i prosi o jakiekolwiek pieniądze, to już powinna nam się zapalić czerwona lampka, że coś jest nie tak - policjanci mówią, jak ustrzec się fałszywych wnuczków, funkcjonariuszy, urzędników, itp.


Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dąbrowski [wideo]

ekspert ws. gospodarek azjatyckich
21.01.2019

Czy powinniśmy się bać dominacji Chin? - Chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.

Ola Bilińska, fot. Zofia Analog

Ola Bilińska

wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka
20.01.2019

Baśnie, mity, bestiariusz, podświadomość i przede wszystkim pogranicze polsko-litewskie to słowa-klucze do najnowszej płyty Šulinys / Studnia autorstwa Oli Bilińskiej, która od kilku lat mieszka na Suwalszczyźnie, w pobliżu litewskiej granicy.

Jarosław Jabłoński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jabłoński

redaktor naczelny "Kuriera Porannego"
18.01.2019

"To jest możliwość pozostawienia po sobie śladu". Kurier Poranny przygotowuje kapsułę czasu, która zostanie otworzona za 100 lat. Przyłączyć się też mogą białostoczanie.


Zofia Daniszewska-Dek, fot. Joanna Szubzda

Zofia Daniszewska-Dek [wideo]

adwokat
18.01.2019

- Mowa nienawiści stała się narzędziem, niestety muszę powiedzieć, że narzędziem zbrodni. Wskutek tego, że doszły portale społecznościowe, mogliśmy ją zwielokrotnić, mogliśmy puścić w milionie egzemplarzy.

Urszula Kamińska i Natalia Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska

Mistrzyni Europy w short tracku, łyżwiarka Juvenii Białystok
17.01.2019

Popularność jest bardzo przyjemna, ale bywa też trochę męcząca. Przekonuje się o tym łyżwiarka Juvenii Białystok, Natalia Maliszewska.

Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
17.01.2019

"Bez akceptacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rzeczywiście 29 marca traktaty, co do zasady, powinny przestać obowiązywać w relacjach między państwami członkowskimi a Wielką Brytanią" - mówi nasz gość.


nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz, fot. Marcin Mazewski

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz

rzecznik podlaskiej policji i zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW
16.01.2019

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż miasta i jego okolic. - Niecodziennie jest wprowadzana taka sytuacja, że do miasta nie mogą wjeżdżać samochody ciężarowe. Mogliśmy zatrzymać ruch ciężarowy przed miastem. Problem wyniknął z niefrasobliwości kierowców ciężarówek.

Andrzej Kulesza, fot. Marcin Mazewski

Andrzej Kulesza

instruktor doskonalenia techniki jazdy
16.01.2019

Jak jeździć w trudnych zimowych warunkach, by bezpiecznie dojechać do celu?

Napoleon Waszkiewicz, fot. Monika Kalicka

dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo]

kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.01.2019

"To nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu czyn, to jest impuls pewnego rodzaju. Tam była plakietka, tam było przemyślane działanie" - ocenia czyn Stefana W. psychiatra.


Marian Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Marian Maciejewski

dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2019

Po tragedii w Gdańsku wraca temat bezpieczeństwa na imprezach plenerowych.

Leszek Dec - fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Dec

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
14.01.2019

- Z tego, co dzieje się w strefie szczególnie zadowoleni powinni być mieszkańcy Suwałk i Białegostoku, gdzie powstały miejsca dobrze płatnej pracy - mówi Leszek Dec.

fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.01.2019

- Główny ciężar odpowiedzialności na terenie imprezy masowej - zgodnie z ustawą - spoczywa na jej organizatorze - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


prof. Jerzy Halicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Halicki [wideo]

prorektor ds. studenckich Uniwersytetu w Białymstoku
14.01.2019

- Brakuje nam minimum 200 lat historii, żebyśmy mogli konkurować z tymi tuzami szkolnictwa wyższego, do których niestety odpływa nasza najzdolniejsza młodzież.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin [wideo]

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
11.01.2019

- Jeżeli chodzi o sytuację związaną z NBP, to nie zamierzam tego dalej komentować. Dalszą formą moich komentarzy są czyny (...) Podjęliśmy decyzję o tym, że w trybie pilnym przygotujemy ustawę, która ujawnia wysokość zarobków w NBP zarówno teraz, jak i w przeszłości.

Anna Petrovska i Michał Stepaniuk, fot. Joanna Szubzda

Anna Petrovska i Michał Stepaniuk

gospodarze programu Szczodry wieczar
11.01.2019

- To są setki życzeń mejlowych i telefonicznych - mówi Michał Stepaniuk. - Tego dnia dzwonią wszystkie telefony - w studiu, w redakcji, u strażnika - podkreśla Ania Petrovska. Czasami słuchacze nawet przychodzą osobiście.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok