Radio Białystok | Gość | Dariusz Wasilewski [wideo] - przewodniczący Polskiej Ligi Husarskiej

Dariusz Wasilewski [wideo]

przewodniczący Polskiej Ligi Husarskiej

25.03.2019, 07:50, akt. 10:38

W naszym kraju powstała Polska Liga Husarska. Ma organizować istniejące grupy jeźdźców tej formacji.

Dariusz Wasilewski, fot. Joanna Szubzda
Dariusz Wasilewski, fot. Joanna Szubzda

Z Dariuszem Wasilewskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O tym przedsięwzięciu z przewodniczącym Polskiej Ligi Husarskiej Dariuszem Wasilewskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Ile kosztuje przygotowanie takiego zestawu husarskiego?


Dariusz Wasilewski: Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. W zależności od mistrza. Rzemiosło się odrodziło, ludzie wykuwają ze stali i tak jak to w życiu bywa tam, gdzie ręka człowieka dotyka, to też i cena za tym może iść. Ale można już mieć skromną zbroję, samą zbroję do około 5 tys. zł.


Nie ma żadnych plastików, wszystko z odpowiednich surowców?


Nie, nie, oczywiście. Wszystko ma być naturalne, skóra. Tak jak kiedyś również obecnie husaria jest, bo się odtworzyła w grupach rekonstrukcyjnych, formacją elitarną. Członków tychże grup naprawdę nie jest dużo. Zawsze mówię, że wszystkich husarzy jeżdżących konno w Polsce jest sto, sto osób, czyli tyle, ile np. w dwóch powiatach białostockich jest ułanów. Więc ze względu i na wyszkolenie konia, i na wyszkolenie samego jeźdźca, a i strój, i strój dla konia to jest wszystko duża przygoda.


Powiedzieliśmy o uzbrojeniu rycerza, natomiast jest jeszcze koń.


Koń - i to jest podstawa - powinien być wyszkolony, czyli odważny, śmiały, zwinny. Ta różnica była w polskiej jeździe, że konie były niesamowicie zwinne. Ale też i piękne, przyozdobione pięknym czaprakiem oraz całą ornamentyką, czyli kantarem czy całym rzędem wręcz z siodłem. Stąd ta piękność jeźdźca, zawsze nam zazdrościli wszyscy.


Formacja miała swoje 200 lat w historii, wygrywała, ale się to wszystko skończyło. Zatem po co?


Jest to fenomen. Są takie dwa cele. Z jednej strony pokazanie tej pozytywnej historii Polski, Polski zwycięskiej, świetnie zorganizowanej. Husarz to nie było takie huzia na Józia, jedziemy i panowie zwyciężajmy.


Czytałem taką opowieść o husarii, że ona się skończyła nie dlatego, że nastąpił takie zmiany na polu walki, że musiała wypaść, tylko ze względu na to, że osłabło szkolenie, że osłabł zapał.


Duch w narodzie, pewien taki pacyfizm. Była to taka ciepła woda w XVIII w. Cała formacja opierała się - raz - na mocnym patriotyzmie, czyli takiej woli, że służymy ojczyźnie, i dwa - od dziecka wtedy było wychowanie rycerskie, czyli umiłowanie władania szablą, ale też świetna jazda konno. Bo przypominam, husaria posługiwała się najdłuższą bronią w historii świata. Kopie miały 6 metrów.

I do tych tradycji wracamy. Chcemy pokazać w sposób widowiskowy, obrazkowy, ale też w miarę realny. Oczywiście, nie możemy się tutaj zmierzyć z realnym wrogiem, i dobrze, ale poprzez organizacje samych turniejów będziemy mieli taką namiastkę wyszkolenia husarza w pędzie, w galopie.


Czyli z jednej strony tradycja, ale z drugiej strony kształtowanie człowieka?


Oczywiście, że tak. I pokazywanie, zachęcanie. Jak widzimy po raz pierwszy w historii Polski, wszystkie grupy husarskie się zjednoczyły, czyli wyszły ze swoich takich małych egoizmów, opłotków, działań we własnej gminie, na własnym poletku, i się zgodziły, żeby utworzyć Polską Ligę Husarską. Mamy zaszczyt tutaj w Białymstoku, że koordynujemy to całe przedsięwzięcie.

1 września będziemy mieli pierwszy podlaski turniej husarski. Zaprosimy kolegów z całej Polski. Tam zobaczymy właśnie husarza w zbroi, w szyszaku, czyli tym, co ma na głowie, z kopią, z szablą, który w pełnym pędzie będzie pokonywał przeszkody. Za to jest punktacja, mierzy się czas. Wyłonimy najlepszego husarza na Podlasiu, a 14 września w Pułtusku będzie wielki finał na zamku i zobaczymy, kto jest najlepszym husarzem. A mamy tutaj też duże dokonania, bo nasz husarz Emil Mościcki w tamtym roku w takim mniejszym turnieju, ale też na skalę ogólnopolską, zwyciężył te potyczki.

Niesamowicie ciekawa rzecz. Rozpowszechniamy ideę husarską, rycerską w całej Polsce. I nie tylko my w Białymstoku, ale też się w Gdańsku, w Gniewie, w Golubiu-Dobrzyniu, w Bydgoszczy i w Krakowie będzie możliwość zobaczenia najlepszych husarzy z kraju.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Gowin, fot. Monika Kalicka

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia
16.07.2019

- Gdyby wygrał obóz Zjednoczonej Prawicy, to jest dwóch naturalnych kandydatów na premiera. To jest obecny premier Mateusz Morawiecki (...) i lider całego obozu pan prezes Jarosław Kaczyński.

Marcin Malewski, fot. Marcin Mazewski

Marcin Malewski

wokalista, pianista, kompozytor
16.07.2019

Zaczynał od muzyki klasycznej. - Ale po namowach paru osób i konsultacjach z innymi muzykami stwierdziliśmy, że stworzymy projekt rozrywkowy.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej i pełnomocnik PiS w Podlaskiem
15.07.2019

"Mamy nadzieję, że wsparcie europarlamentarzystów plus kampania ogólnopolska pozwolą nam osiągnąć lepszy wynik w tym roku w wyborach parlamentarnych" - mówi Dariusz Piontkowski.


Mirosław Olczak, Emilia Kuprewicz i Marcin Cywoniuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.07.2019

Kibic nie może wnosić wszelkiego rodzaju broni, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, napojów alkoholowych, narkotyków, środków pobudzających, nie powinien rzucać przedmiotami, nie powinien zakłócać porządku publicznego - o obowiązkach kibiców przypominają policjanci.

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo]

prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego
12.07.2019

Są dwie strony sporu. Każda uważa, że ma rację. Chodzi o organizację Pikniku Rodzinnego w dniu Marszu Równości.

Marta Szałkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Marta Szałkiewicz

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.07.2019

Jeszcze można zgłaszać się do XI Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”.


Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

ze Stowarzyszenia "Białostocki Klub Balonowy"
10.07.2019

"Chcemy pokazać kolorowy, balonowy świat nad Białymstokiem" - zachęcają organizatorzy.

Marlena Maląg, fot. Marcin Mazewski

Marlena Maląg

prezes PFRON
9.07.2019

PFRON przekaże województwu podlaskiemu dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na projekty wspierające aktywność osób niepełnosprawnych.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
8.07.2019

"Wiemy, że czeka nas jeszcze dużo pracy. Wszystkie plany, marzenia, które mamy i cele do zrealizowania, na pewno do pierwszego meczu nie zrobimy, jest to projekt na najbliższe 2 lata" - mówi Wojciech Winnik.


st. sierż. Patryk Marcinczyk i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

8.07.2019

Drzewo rośnie u sąsiada, ale gałęzie zwisają nad naszą działką. Co zrobić z owocami? Czy możemy je zerwać z drzewa, czy musimy czekać, aż spadną?

Kamila Lićwinko, Mityng Gwiazd w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka
7.07.2019

- Ten sezon bardzo dobrze się dla mnie rozwija. Skaczę ze startu na start coraz lepiej, mimo że dzisiejszy wynik jest taki sam jak w Lozannie. Mam jeszcze dużo pracy do zrobienia na skoczni, a już skaczę wysoko jak na siebie po przerwie - mówi Kamila Lićwinko.

Cezary Chwicewski, fot. Wojciech Szubzda

Cezary Chwicewski

dyrektor artystyczny festiwalu Up To Date
7.07.2019

Dancing Międzypokoleniowy to najnowsza inicjatywa twórców festiwalu Up To Date.


Rafał Supiński, fot. Monika Kalicka

Rafał Supiński

aktor i wokalista
5.07.2019

To jest niesamowita sprawa dla mnie, spełnienie marzeń - mówi o stypendium w Royal Academy of Music w Londynie Rafał Supiński.

Józef Kotowicz, fot. Sylwia Krassowska

Józef Kotowicz

białostocki organista, pedagog, kierownik Katedralnych Koncertów Organowych
5.07.2019

Bohaterem pierwszego recitalu Katedralnych Koncertów Organowych będzie kierownik muzyczny imprezy Józef Kotowicz - świętujący 25-lecie pracy artystycznej.

Piotr Tomaszuk, fot. Monika Kalicka

Piotr Tomaszuk

reżyser teatralny, dramaturg i scenarzysta
5.07.2019

"Radio jest dla mnie szansą stworzenia pewnej przestrzeni dla słowa, intrygującego otoczenia dla sytuacji zrodzenia się słowa w wyobraźni słuchacza" - mówi Piotr Tomaszuk.


Piotr Domagała, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Domagała

kurator muzyczny Podlasie SlowFest
3.07.2019

"Jesteśmy magnesem, artyści chcą do nas przyjeżdżać, chcą poczuć atmosferę kontaktu z drugim człowiekiem, kontaktu z naturą" - mówi Piotr Domagała.

Adam Malecki - dzielnicowy z Łap, fot. Renata Reda

Adam Malecki

sierżant sztabowy, dzielnicowy z Łap
2.07.2019

Sierżant sztabowy Adam Malecki - dzielnicowy z Łap to jeden z laureatów ogólnopolskiego konkursu "Policjant, który nam pomógł".

Jarosław Kazberuk, asp. sztab. Aneta Łukowska, asp. Jarosław Szoka, asp. Wojciech Kosikowski, fot. Wojciech Szubzda

10:10 z dzielnicowym

1.07.2019

O bezpieczeństwie podczas wakacji, letnich pracach polowych, wyjazdach i odpoczynku nad wodą z gośćmi rozmawia Grzegorz Pilat.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok