Radio Białystok | Gość | Dariusz Wasilewski [wideo] - przewodniczący Polskiej Ligi Husarskiej

Dariusz Wasilewski [wideo]

przewodniczący Polskiej Ligi Husarskiej

25.03.2019, 07:50, akt. 10:38

W naszym kraju powstała Polska Liga Husarska. Ma organizować istniejące grupy jeźdźców tej formacji.

Dariusz Wasilewski, fot. Joanna Szubzda
Dariusz Wasilewski, fot. Joanna Szubzda

Z Dariuszem Wasilewskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O tym przedsięwzięciu z przewodniczącym Polskiej Ligi Husarskiej Dariuszem Wasilewskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Ile kosztuje przygotowanie takiego zestawu husarskiego?


Dariusz Wasilewski: Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. W zależności od mistrza. Rzemiosło się odrodziło, ludzie wykuwają ze stali i tak jak to w życiu bywa tam, gdzie ręka człowieka dotyka, to też i cena za tym może iść. Ale można już mieć skromną zbroję, samą zbroję do około 5 tys. zł.


Nie ma żadnych plastików, wszystko z odpowiednich surowców?


Nie, nie, oczywiście. Wszystko ma być naturalne, skóra. Tak jak kiedyś również obecnie husaria jest, bo się odtworzyła w grupach rekonstrukcyjnych, formacją elitarną. Członków tychże grup naprawdę nie jest dużo. Zawsze mówię, że wszystkich husarzy jeżdżących konno w Polsce jest sto, sto osób, czyli tyle, ile np. w dwóch powiatach białostockich jest ułanów. Więc ze względu i na wyszkolenie konia, i na wyszkolenie samego jeźdźca, a i strój, i strój dla konia to jest wszystko duża przygoda.


Powiedzieliśmy o uzbrojeniu rycerza, natomiast jest jeszcze koń.


Koń - i to jest podstawa - powinien być wyszkolony, czyli odważny, śmiały, zwinny. Ta różnica była w polskiej jeździe, że konie były niesamowicie zwinne. Ale też i piękne, przyozdobione pięknym czaprakiem oraz całą ornamentyką, czyli kantarem czy całym rzędem wręcz z siodłem. Stąd ta piękność jeźdźca, zawsze nam zazdrościli wszyscy.


Formacja miała swoje 200 lat w historii, wygrywała, ale się to wszystko skończyło. Zatem po co?


Jest to fenomen. Są takie dwa cele. Z jednej strony pokazanie tej pozytywnej historii Polski, Polski zwycięskiej, świetnie zorganizowanej. Husarz to nie było takie huzia na Józia, jedziemy i panowie zwyciężajmy.


Czytałem taką opowieść o husarii, że ona się skończyła nie dlatego, że nastąpił takie zmiany na polu walki, że musiała wypaść, tylko ze względu na to, że osłabło szkolenie, że osłabł zapał.


Duch w narodzie, pewien taki pacyfizm. Była to taka ciepła woda w XVIII w. Cała formacja opierała się - raz - na mocnym patriotyzmie, czyli takiej woli, że służymy ojczyźnie, i dwa - od dziecka wtedy było wychowanie rycerskie, czyli umiłowanie władania szablą, ale też świetna jazda konno. Bo przypominam, husaria posługiwała się najdłuższą bronią w historii świata. Kopie miały 6 metrów.

I do tych tradycji wracamy. Chcemy pokazać w sposób widowiskowy, obrazkowy, ale też w miarę realny. Oczywiście, nie możemy się tutaj zmierzyć z realnym wrogiem, i dobrze, ale poprzez organizacje samych turniejów będziemy mieli taką namiastkę wyszkolenia husarza w pędzie, w galopie.


Czyli z jednej strony tradycja, ale z drugiej strony kształtowanie człowieka?


Oczywiście, że tak. I pokazywanie, zachęcanie. Jak widzimy po raz pierwszy w historii Polski, wszystkie grupy husarskie się zjednoczyły, czyli wyszły ze swoich takich małych egoizmów, opłotków, działań we własnej gminie, na własnym poletku, i się zgodziły, żeby utworzyć Polską Ligę Husarską. Mamy zaszczyt tutaj w Białymstoku, że koordynujemy to całe przedsięwzięcie.

1 września będziemy mieli pierwszy podlaski turniej husarski. Zaprosimy kolegów z całej Polski. Tam zobaczymy właśnie husarza w zbroi, w szyszaku, czyli tym, co ma na głowie, z kopią, z szablą, który w pełnym pędzie będzie pokonywał przeszkody. Za to jest punktacja, mierzy się czas. Wyłonimy najlepszego husarza na Podlasiu, a 14 września w Pułtusku będzie wielki finał na zamku i zobaczymy, kto jest najlepszym husarzem. A mamy tutaj też duże dokonania, bo nasz husarz Emil Mościcki w tamtym roku w takim mniejszym turnieju, ale też na skalę ogólnopolską, zwyciężył te potyczki.

Niesamowicie ciekawa rzecz. Rozpowszechniamy ideę husarską, rycerską w całej Polsce. I nie tylko my w Białymstoku, ale też się w Gdańsku, w Gniewie, w Golubiu-Dobrzyniu, w Bydgoszczy i w Krakowie będzie możliwość zobaczenia najlepszych husarzy z kraju.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Agnieszka Kaniewska, źródło: archiwum prywatne

Agnieszka Kaniewska

koordynatorka zbiórki na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku
23.04.2019

Kościół w syberyjskim Białymstoku będzie w tym roku odbudowany. Dzięki wsparciu z Polski i zagranicy, udało się zebrać potrzebną kwotę - ogłosiła we wtorek (23.04) Agnieszka Kaniewska, koordynatorka tej zbiórki.

Marcin Janoszuk, fot. Monika Kalicka

Marcin Janoszuk

z Politechniki Warszawskiej
23.04.2019

"W tych zawodach, jako koło, bierzemy udział od 30 lat, mamy duże doświadczenie, potrafimy zbudować samolot, który jest najlżejszy i który ma najlepsze osiągi" - mówi Marcin Janoszuk.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

dr hab. Anna Moniuszko

kierownik Zespołu Muzyki Dawnej Diletto
23.04.2019

"Muzyka baroku to moment takiego szczytu, jeżeli chodzi o kompozycje w nurcie muzyki poważnej, to takie wielkie połączenie i muzykalności, i wrażliwości muzycznej, ale też samego intelektu" - mówi Anna Moniuszko.


Oksana Voytyuk, fot. Monika Kalicka

dr Oksana Voytyuk [wideo]

z Katedry Polityki Międzynarodowej UwB
23.04.2019

"Zełenski jest dobrym aktorem, dobrym showmanem, ale w ogóle nie ma pojęcia co to jest polityka" - ocenia dr Oksana Voytyuk.

St. sierż. Łukasz Gocłowski, sierż. Izabela Kłosowska, asp. Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

22.04.2019

Czy w Lany Poniedziałek możemy bezkarnie lać wodę na innych?

abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
19.04.2019

"Potrzeba odnowy Kościoła, potrzeba odnowy wszystkich kapłanów, potrzeba przede wszystkim świętości kapłanów" - mówi arcybiskup Tadeusz Wojda


Katarzyna Zarzecka, fot. Monika Kalicka

mł. asp. Katarzyna Zarzecka

oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku
19.04.2019

Okres przedświątecznych zakupów to także czas zwiększonej aktywności kieszonkowców - przypominają podlascy policjanci.

Julita Charytoniuk, fot. Monika Kalicka

Julita Charytoniuk

etnografka
19.04.2019

"Wielki Post jest momentem zadumy i ludzie chcą go spędzać ze sobą, chcą się modlić, dzielić tym oczekiwaniem na przyjście Chrystusa w grupie. Tak dzieje się na wsiach" - mówi etnografka.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Kawecki

z Ministerstwa Cyfryzacji
18.04.2019

"Wyniki kontroli NIK są w niektórych przypadkach złe, w niektórych bardzo złe, w niektórych zatrważająco złe" - mówi nasz gość.


prof. Małgorzata Dajnowicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Dajnowicz [wideo]

wojewódzki konserwator zabytków
17.04.2019

"W budżecie wojewódzkiego konserwatora zabytków aktualnie mamy 2,3 mln zł. Jest to kwota rekordowa w porównaniu do lat ubiegłych. Od 1989 roku nigdy nie mieliśmy takiego budżetu. Były to zazwyczaj kwoty bardzo symboliczne".

ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
16.04.2019

- To kolejny skrawek świata, który na naszych oczach przepada - mówi ksiądz Gwiazdowski o pożarze średniowiecznej katedry Notre Dame w Paryżu.


ks. Jan Wierzbicki, foto: Monika Kalicka

ks. Jan Wierzbicki

proboszcz parafii św. Wojciecha w Białymstoku
16.04.2019

"Gdy patrzyłem wczoraj na płonącą katedrę Notre Dame w Paryżu, wszystko we mnie odżyło, nie mogłem zasnąć - 15 września 2013 roku doszło do pożaru naszego kościoła św. Wojciecha w Białymstoku" - mówi ks. Jan Wierzbicki.

Radosław Krupiński i Michał Heller, fot. Joanna Szubzda

Radosław Krupiński i Michał Heller

16.04.2019

Opera w Białymstoku zaprasza na spotkanie z językiem fotografii wypracowanym przez 30 lat przez członków suwalskiej grupy PAcamera Club.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski [wideo]

minister cyfryzacji
16.04.2019

W Białymstoku powstał Samsung Inkubator. Nowe laboratorium ma wspierać start-upy związane m.in. z ochroną zdrowia, ekologią czy edukacją.


asp. Wojciech Kosikowski, asp. Grzegorz Paprotny i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

15.04.2019

Jak zachować bezpieczeństwo podczas prac polowych? "Po pierwsze, całkowity brak alkoholu. Druga sprawa to niedopuszczanie dzieci do wykonywania jakichkolwiek prac niebezpiecznych oraz obsługiwania maszyn i urządzeń".

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy [wideo]

redaktor naczelna Telewizji Biełsat
15.04.2019

- Rosja nie musi wkraczać na Białoruś. Wystarczy, że będą rynkowe ceny światowe na surowce energetyczne, do tego zamknie się rynki zbytu i granice wobec białoruskich towarów rolno-spożywczych. I tak trzy do pięciu miesięcy i Białoruś już będzie leżeć.

Chris Carter, fot. Monika Kalicka

Chris Carter [wideo]

pisarz, muzyk
14.04.2019

Nigdy nie chciałem być pisarzem, w szkole nie napisałem nawet krótkiego wypracowania. Pisarzem zostałem przez przypadek - mówi Chris Carter, który zadebiutował jako pisarz po 40-tce.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok