Radio Białystok | Gość | Paweł Wdówik - wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych

16.06.2020, 08:29, akt. 09:02

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl
Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Z Pawłem Wdówikiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Czy w czasach pandemii są także programy pomocy dla niepełnosprawnych? Jest to o tyle ważne, że dotyczy to ponad 12 procent naszego społeczeństwa. O tych sprawach z pełnomocnikiem rządu d/s osób niepełnosprawnych, a jednocześnie wiceministrem ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Pawłem Wdówikiem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Panie ministrze, jak i czy w ogóle uda się przetrwać różnorodnym ośrodkom wsparcia dla niepełnosprawnych? 


Paweł Wdówik: Wczoraj miałem okazję odwiedzić dwa takie ośrodki na Suwalszczyźnie, jeden w Suwałkach, jeden w Brodzie Nowym i muszę powiedzieć, że byłem niesłychanie pozytywnie zaskoczony, jak zapytałem w jednym z tych ośrodków - jak z pieniędzmi, czy są potrzebne, to powiedzieli - dziękujemy, na razie sobie radzimy. 

Ale my i tak oczywiście opracowujemy programy pomocowe. Zwłaszcza na te niespodziewane, nieprzewidywane wydatki dotyczące środków zabezpieczających, razem z Państwowym Funduszem Rehabilitacji przygotowujemy taki program, żeby wesprzeć warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej, różne miejsca, w których osoby niepełnosprawne już się pojawiają, wracają do swojej normalnej aktywności w tej nowej rzeczywistości, w nowej normalności.


Wielu nauczycieli, zajmujących się na przykład dziećmi, wskazywało, że praca zdalna cofa wręcz to wszystko, co oni osiągnęli w pracy z uczniami.


To jest takie pytanie, na które bardzo trafnie odpowiedziała mi doktor Maria Król z Zamościa, prowadząca tam Stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych "Krok za krokiem". Ona powiedziała, że my mamy wybór czy zgodzić się na regres, czy akceptować ryzyko śmierci. I rzeczywiście wykonywaliśmy wybór pomiędzy mniejszym złem, wiedząc że wyjście z trybu zajęć codziennych, zajęć bezpośrednich będzie oznaczać regres, ale też przyjęliśmy, że zagrożenie życia w przypadku osób z niepełnosprawnością, które bardzo często mają dodatkowe choroby, czy sprzężone niepełnosprawności, na przykład przy osobach na wózkach, to układ oddechowy jest zupełnie inny i kondycja niż osoby pełnosprawnej, że jednak ważniejsze jest ochronić tę grupę osób przed koronawirusem. 

Teraz już wracamy do aktywności. Wiemy, że ośrodki od 25 maja ruszyły, rehabilitacja też ruszyła i mam nadzieję, zwłaszcza po tym co widziałem tutaj na Suwalszczyźnie, to jestem pewien, że ludzie którzy prowadzą tego typu placówki z dużą odpowiedzialnością i mądrością podchodzą do kwestii bezpieczeństwa i potrzeb osób niepełnosprawnych, szukają tego złotego środka.


Ale teraz trzeba będzie okres, kiedy zajęć nie było, nadrobić.


To jest prawda, ale myślę, że to wygląda tak, jak w normalnym procesie rehabilitacyjnym -  zaczynamy od punktu startowego, nawet jeśli to jest punkt regresu, czyli cofnięcia się w stosunku do tego, co było wcześniej i odrabiamy straty. Powoli, ale konsekwentnie do przodu.


Czy są specjalne programy pomocy, aby przetrwać pandemię, dla osób niepełnosprawnych, dla instytucji zajmujących się niepełnosprawnymi, dla zakładów na przykład pracy chronionej?


Jedna rzecz, to jest pomoc dla osób niepełnosprawnych, druga rzecz, to jest pomoc dla pracodawców. Jeżeli chodzi o pomoc dla osób z niepełnosprawnością, pewnie większość osób o tym wie, że funkcjonują programy dla tych, którym odcięto możliwość codziennych pobytu w ośrodkach, z PFR uruchomiliśmy taki program 3 x 500 zł dla tych wszystkich, którzy nagle z dnia na dzień stracili możliwość korzystania z takiego wsparcia. Teraz realizujemy ten program, przygotowujemy program wsparcia tych ośrodków pod kątem wyrównania ich budżetów, ze względu na środki zabezpieczające. 

Ale chcę zwrócić uwagę też na fakt, ze poza pandemią toczy się normalne życie, to znaczy my zakładamy, że wracamy do rzeczywistości, do normalności i przygotowujemy działania dotyczące rozwiązań długofalowych. Właśnie w piątek skończyliśmy konsultacje społeczne na temat strategii polityki państwa wobec osób niepełnosprawnych na lata 2020-2030. To bardzo ważny dokument, uchwalenie tego dokumentu jest warunkiem dostępu do środków unijnych z funduszu społecznego w nowej perspektywie finansowej. Mamy sporo sugestii od środowisk osób niepełnosprawnych, od różnych organizacji, które teraz będziemy przetwarzać. 

A dodatkowo, jeśli chodzi o programy, przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. To jest rzecz, o której prezydent Duda powiedział w karcie rodziny, nikt tego nie zauważył, bo wszyscy zauważyć LGBT, ale on deklarował większe wsparcie, nowe programy i niebawem, myślę że do końca przyszłego tygodnia, kolejne działania w tym obszarze ogłosimy. 

Poza tym z funduszu solidarnościowego do tej pory były programy adresowane do samorządów, które mogły realizować wsparcie dla swoich mieszkańców niepełnosprawnych, teraz chcemy je uzupełnić o programy dla organizacji pozarządowych, zwłaszcza tutaj chodzi o program asystenta osobistego, który cieszył się ogromną popularnością, ale wiele samorządów niestety po ten program nie sięgnęło. Dlatego chcemy go uzupełnić teraz wersją prowadzoną przez NGO'sy, żeby także te obszary kraju, w których obywatele nie mieli możliwości skorzystać, bo samorządy nie podjęły tego tematu, żeby też je pokryć.


Ale w tych programach pojawia się też ciekawa inicjatywa, to tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych. To było gdzieś zawsze spychane na bardzo daleki plan, pojedyncze przypadki były tylko realizowane, ale tu zapowiadane są już większe działania.


Jeśli chodzi o centra opiekuńczo-mieszkalne, to one rzeczywiście się toczą. Myślę, że wypada słuchaczom powiedzieć dwa zdania co to jest, te centra opiekuńczo-mieszkalne. Państwo wiedzą, co to są domy pomocy społecznej, my chcemy, żeby powstawały miejsca alternatywne, które mają bardziej ludzką twarz. Dlatego finansujemy w stu procentach tworzenie takich miejsc, takich domów, w których może maksymalnie przebywać do 20 osób, czyli to nie są molochy, w których te osoby mogą albo przebywać w trybie dziennym, albo w pobycie całodobowym, to zależnie od tego, jak samorządy będą chciały. 

Akurat Podlasie jest tutaj jednym z wiodących regionów, tych wniosków już bodajże 7 z Podlasia do nas wpłynęło. Ale dodatkowo będziemy starali się także od września lub października, zobaczymy jak to nam wyjdzie, bo musimy wprowadzić zmiany ustawowe, uruchomić równoległy program, gdzie także organizacje pozarządowe będą mogły z takich środków korzystać, tworząc takie domy dla swoich członków, czy osób którymi zajmują się. A oprócz tego, dzisiaj będąc w Białymstoku, będę podpisywał z wojewodą umowę o przekazanie środków na opiekę wytchnieniową i usługi opiekuńcze, więc kolejne pieniądze dla Podlasia są prawie w drodze.


To czekamy na ich przyjazd, dziękuję za rozmowę.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok