Radio Białystok | Gość | Grzegorz Leszczyński - prezes Podlaskiej Izby Rolniczej

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej

8.10.2020, 08:09, akt. 09:46

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda
Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Z Grzegorzem Leszczyńskim rozmawia Michał Buraczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Organizacje rolnicze protestują przeciwko zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Na główne trasy w całej Polsce, także w Podlaskiem, wyruszyły w środę (7.10) kolumny ciągników. Tak rolnicy zwracali uwagę na zagrożenia, które ich zdaniem niesie ze sobą tak zwana "piątka dla zwierząt". I właśnie o tym z prezesem Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorzem Leszczyńskim rozmawiał Michał Buraczewski.Protesty rolnicze w całym kraju - blokowane były drogi w Podlaskiem
Michał Buraczewski: Jak pan ocenia postawę podlaskich rolników podczas protestu? 


Grzegorz Leszczyński: Budująca. Dotarło do nas wszystkich, ja też jestem rolnikiem, że zaproponowana nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, czyli ta sławna "piątka Kaczyńskiego" działa na szkodę nie tylko podlaskiego rolnictwa, ale też na szkody całego społeczeństwa. Rolnicy podlascy właśnie to wyrazili, spontanicznie, nikt ich nie namawiał. Wsiedli na traktory, ruszyli. Było naszym zdaniem około 800 traktorów, więc to już jest naprawdę duża siła. Nie chcieliśmy mieszkańcom miasta uprzykrzać życia, były tylko przejazdy, czyli spowolnienie ruchu. Widzimy, jak niemądre projekty nowelizacji ustaw doprowadzają ludzi czasami do ostateczności, nie powinno być takich procesów spontanicznych. My rolnicy powinniśmy spokojnie siać, orać.


Nie odnosi pan wrażenia, że rolnikom puszczają nerwy? 


Wszystkie branże policzyły, że my rolnicy i całe społeczeństwo, bo to też od tego są odprowadzane podatki, w ciągu roku możemy stracić około 9 miliardów zł. To się włos na głowie jeży, jak można do takich rzeczy dopuszczać. Nie ma na leki, w szpitalach są problemy finansowe, trwa epidemia... i proponuje się zlikwidować cały dział gospodarki, czy produkcję zwierząt futerkowych, która zjada prawie milion ton odpadów z produkcji drobiu i wołowiny, która jest eksportowana w koszerze i halalu w bardzo dobrych cenach. Do tego jeszcze się próbuje wprowadzić ORMO do naszych mieszkań i w mieście i we wsi.


ORMO, czyli? 


Działacze, którzy nie mają żadnych certyfikatów, nie są przeszkoleni, a mogą wchodzić do prywatnych mieszkań. Jest dobra ustawa, gdzie tylko weterynarz może stwierdzić, co się dzieje z tym zwierzęciem, czy w oborze, czy w mieszkaniu, czy pies jest zdrowy, czy się z nim dobrze właściciele obchodzą... Rolnicy nie mogą tego zrozumieć. Co się stało, że taka ustawa, projekt nowelizacji został zgłoszony do Sejmu?


Rząd przekonuje, że są to jedynie małe obszary, jeśli chodzi o rolnictwo. 


Właśnie nie, już mówiłem o tych sumach. Nie wiem, dlaczego też się próbuje zmarginalizować ten problem. No ja się nie dziwię władzy. Władza podejmuje zawsze słuszne decyzje i tutaj chcę mówić, że na przykład 800 tys. ton drobiu ubijanym w hallu to jest margines. 


Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił, że każdy dobry człowiek powinien poprzeć tę ustawę.


Ja nie odważyłbym się w kogoś rzucić kamieniem i oceniać drugiego człowieka. My tutaj jako organizacje rolnicze, też Podlaska Izba Rolnicza, domagaliśmy się od wielu, wielu lat, żeby wprowadzić obowiązkowe czipowanie psów i kotów, gdzie to by rozwiązało dużo problemów w razie wypadku, czy w razie znęcania się, czy bezdomnych psów, po prostu można było odnaleźć właściciela. Niestety nie wprowadza się takich rozsądnych projektów ustaw... To chyba jest jakaś podejrzana gra polityczna. Wszyscy się dopatrują drugiego dna.


Nie obawiacie się tego, że po tym proteście, kiedy wyjechaliście na drogi, zniechęcicie do siebie część społeczeństwa? 


Nie, właśnie nie. Społeczeństwo może też troszeczkę się obudzi i zwracamy uwagę, że ta nowelizacja ustawy, ta piątka sławna, jest przeciwko właśnie społeczeństwu, bo koszty utylizacji odpadów drobiowych, wołowych zostaną przerzucone na całe społeczeństwo - i na klienta, i na rolnika. To jest koszt około miliarda złotych, około miliona ton zutylizować. Tutaj nie ma próżni, przedsiębiorcy będą musieli przerzucić te koszty, obniżając rolnikom zapłatę za drób, za żywiec wołowy, natomiast w sklepach na pewno to podrożeje. 


Odrzucenie "piątki dla zwierząt" to jedyne rozwiązanie, które w tej chwili widzicie?


Tak, sprawy zaszły już tak daleko, że jedynym rozwiązaniem jest odrzucenie "piątki" i jeśli rządzący PiS, pan Jarosław Kaczyński, chce wprowadzić zmiany, które będą z korzyścią dla zwierząt, więc normalnie - trybem konsultacyjnym, rządowym, przecież na to można poświęcić kilka miesięcy - tutaj kompromis jest do osiągnięcia. Ja chcę powiedzieć, że 99% rolników to są ekolodzy, to są działacze prozwierzęcy, oni się tymi zwierzętami zajmują dobrze i muszą się zajmować, bo by nie mieli z tego korzyści, więc nie można nas oskarżać taką propozycją, że my jesteśmy barbarzyńcami wręcz. 


Czyli odrzucenie "piątki Kaczyńskiego", ale kompromis jest możliwy. W jakim zakresie? 


Czipowanie psów i kotów - domagaliśmy się tego od zawsze i jeśli ten punkt by został to dobrze, zgadzamy się, a reszta jest na razie do odrzucenia. 


Prezydent Andrzej Duda może zawetować ustawę, ale Sejm również to weto może odrzucić. 


Problem jest naprawdę szerszy, bo 3/4 praktycznie posłów poparło ustawę, większość społeczeństwa też chyba popiera, nie rozumiejąc wszystkiego. Myślę, że tutaj rzetelna informacja i rzetelne konsultacje dużo by wyjaśniły.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.


Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.


Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.

Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.


Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.

foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.


Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".

Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.

prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.


Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?


Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.


Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok