Radio Białystok | Gość | Magdalena Kozińska - psycholog

Magdalena Kozińska

psycholog

8.03.2021, 08:28, akt. 10:14

- Wciąż pokutują tradycyjne stereotypy na temat podziału ról i wciąż większość obowiązków związanych z prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci spoczywa na barkach kobiet, mimo że coraz częściej mężczyźni próbują się włączać.

Magdalena Kozińska, fot. Sylwia Krassowska
Magdalena Kozińska, fot. Sylwia Krassowska

Z Magdaleną Kozińską rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Współczesne Polki coraz częściej demonstrują swoją niechęć do postrzegania ich stereotypowo. Nie lubią, gdy uważa się je za gorszych kierowców, kury domowe czy Matki Polki - tak wynika z badań, które przeprowadził przed Dniem Kobiet serwis Prezentmarzeń. O czym to świadczy i jaki obraz Polki wyłania się z tych badań?

Z psycholog Magdaleną Kozińską rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Polemizują w mediach społecznościowych, prowadzą blogi albo manifestują na ulicach - w ten sposób Polki walczą ze stereotypami. Tak przynajmniej twierdzi prawie 80 proc. uczestniczek badań. Czy kobiety w Polsce mają mniej możliwości niż mężczyźni, żeby walczyć ze stereotypami i w ogóle, aby wypowiadać swoje zdanie publicznie?


Magdalena Kozińska: Myślę, że każdy ma możliwość wyrażania swojego zdania. Natomiast trzeba też w to uwierzyć, że ja tę możliwość mam, i na pewno trzeba mieć odwagę. Sytuacja, w której kobiety spotykają się razem i mówią jednym głosem, na pewno dodaje tej odwagi, na pewno jest czymś takim, co ułatwia wypowiedzenie tego, co być może jest trudne do wypowiedzenia w pojedynkę.


To, że kobiety nie chcą być postrzegane jako gorsi kierowcy czy kury domowe, raczej nie zaskakuje. Ale kobiety nie chcą być też uważane za Matki Polski i osoby bardziej emocjonalne niż mężczyźni. Dlaczego?


Dlatego że te cechy, o których pani redaktor mówi, to są stereotypy związane ze społecznym postrzeganiem roli płciowej, które funkcjonują w naszym społeczeństwie od wielu, wielu lat i są związane z tradycyjnym podziałem ról na przykład w rodzinie.

Uznanie kobiety za osobę odpowiedzialną za domowe obowiązki, za kwestie związane z wychowywaniem dzieci oznacza, że nie dajemy jej pełnego prawa do realizowania siebie na innych płaszczyznach życia zawodowego, osobistego, społecznego czy duchowego. Myślę, że w ten sposób kobiety chcą zaznaczyć, że nie zgadzają się na takie stereotypowe postrzeganie, ponieważ rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona i wielowymiarowa.

Myślę, że w dzisiejszych czasach ważne jest to, aby rozbijać stereotypy, ponieważ z tego, co obserwujemy, stereotypowe postrzeganie roli płciowej niestety szkodzi zarówno kobietom, jak i mężczyznom.


Dlaczego nie chcemy być bardziej emocjonalne niż mężczyźni?


Dlatego że wszyscy przeżywamy emocje. Mężczyźni przeżywają emocje, kobiety przeżywają emocje. Oczywiście inna jest kwestia związana z tym, w jaki sposób wyrażamy swoje emocje. I faktycznie jest tak, że kobiety są bardziej skłonne do wyrażania swoich emocji wprost. Tak pokazują badania. Są bardziej otwarte na to, aby mówić o emocjach. Mężczyznom jest faktycznie trudniej, ale to nie oznacza, że nie przeżywają emocji.

Natomiast być może za etykietowaniem kobiety jako osoby emocjonalnej idzie pejoratywne skojarzenie związane z niestabilnością, chwiejnością emocjonalną, stawia ją od razu w określonym świetle i na przykład utrudnia postrzeganie jej jako osoby zrównoważonej, kompetentnej, takiej, która jest w stanie kontrolować swoje emocje.


Z ostatnich lutowych badań wynika, że kobiety oczekują od swoich bliskich przede wszystkim wsparcia, partnerstwa i odciążenia w obowiązkach. To by oznaczało, że promowane od lat w Polsce partnerstwo w pracy i w rodzinie kuleje. Kobieta nadal jest na dwóch etatach - w pracy i w domu?


Badania pokazują, że faktycznie tak się dzieje, mimo że wiele się zmienia w zakresie tego, jak postrzegamy role społeczne. Coraz częściej osoby w związkach partnerskich decydują się na podział obowiązków i chętniej rozmawiają o tym, w jaki sposób zorganizować swoje wspólne życie.

Jednak badania jasno pokazują, że wciąż pokutują tradycyjne stereotypy na temat podziału obowiązków i wciąż większość obowiązków związanych z prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci spoczywa na barkach kobiet, mimo że coraz częściej mężczyźni próbują się w te obowiązki włączać.


Mimo urlopów tacierzyńskich? Mimo tego, że jednak w niektórych rodzinach jest kalkulacja, komu bardziej opłaca się pracować a komu bardziej być na urlopach macierzyńskich czy tacierzyńskich? Wciąż jest dysproporcja?


Takt. Jest to ciągle obszar, który wymaga tego, żeby o tym rozmawiać. Być może wynika to z tego, że w ogóle nie umiemy ze sobą rozmawiać o takich kwestiach, że być może za mało rozmawiamy o tego typu sprawach, rozpoczynając wspólne życie obok siebie. Być może problem jest w tym, że nie umiemy wyrażać swoich potrzeb wobec drugiej osoby.

Na pewno partnerstwo i zdrowy, satysfakcjonujący związek oparty na głębokiej relacji wymaga rozmowy, wymaga tego, aby szanować nawzajem swoje własne potrzeby, i tego, żeby wychodzić naprzeciw tym potrzebom, czyli otaczać się troską, akceptacją i wzajemnym wsparciem.


Co mogłoby poprawić to partnerstwo w rodzinie i w pracy? Czy jakieś kolejne ruchy instytucjonalne, czy raczej zmiany wewnątrzrodzinne, między małżonkami?


Nie sądzę, aby chodziło tutaj o oddziaływania instytucjonalne. Myślę, że to się musi zadziać w mentalności ludzi, w świadomości, w tym, aby kobiety uwierzyły w to, że mają prawo. Kobiety, i mężczyźni oczywiście też, mają prawo mówić o swoich potrzebach, mają prawo wyrażać to, czego pragną, czego potrzebują w relacji, w związku.

Jeżeli czujemy się przeciążeni, jeżeli czujemy, że mamy za dużo obowiązków, że trudno jest nam podzielić różne role w swoim życiu, rozmawiajmy o tym ze swoim partnerem. Mówmy mu o tym, że potrzebujemy tego wsparcia, że potrzebujemy jego troski, ale również tego, aby nastąpiło odciążenie w zakresie różnych obowiązków domowych.


Czy pani zdaniem pandemia wpłynęła jakoś na wyniki tych badań? Robiono je w lutym, więc tak naprawdę już rok po funkcjonowaniu w pandemii. Czy ta stereotypizacja jeszcze bardziej doskwiera kobietom i jeszcze bardziej uwidoczniła się teraz?


Myślę, że może nie tyle się bardziej uwidoczniła, ile więcej byliśmy ze sobą w domu, w bliższych relacjach i mieliśmy więcej okazji do tego, aby poprzyglądać się temu, jak faktycznie wyglądają nasze relacje rodzinne. Być może trochę pandemia pomogła nam obnażyć pewne prawidłowości czy schematy, które w codziennym biegu są zakamuflowane i trochę od nich uciekamy. Natomiast myślę, że tutaj, w tej bliskości ze sobą była okazja ku temu, aby bardziej się poprzyglądać temu, jak naprawdę te relacje wyglądają.


I poddać refleksji.


I poddać refleksji, choć myślę, że nie dla każdego była to taka oczywista sprawa.


To jest jeden z niewielu plusów pandemii. Chyba tak to można interpretować - jako plus pandemii.


Jak najbardziej. Myślę, że to zależy od osobowości człowieka, ile dobrego z tej pandami wyniósł dla siebie. Są osoby, które ten czas poświęciły na takie właśnie obserwacje samego siebie, na zbliżenie się do siebie samego i do swoich bliskich. Myślę, że w dużym stopniu zależy to od nas samych, ile każdy z nas wyniesie z tego okresu.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.


Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.

fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.


ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.

Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.

Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.


Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.


Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.


Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.

Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok