Radio Białystok | Gość | Artur Sulik - szef kliniki chorób zakaźnych w UDSK w Białymstoku

Artur Sulik

szef kliniki chorób zakaźnych w UDSK w Białymstoku

28.11.2021, 00:26, akt. 11:37

"Chciałbym namówić do myślenia o szczepieniu na COVID-19, jak o każdym innym szczepieniu. My mamy na rynku wiele szczepionek i one wszystkie są badane w ten sam sposób, przez tę samą europejską agencję" - mówi Artur Sulik.

Artur Sulik, fot. Monika Kalicka
Artur Sulik, fot. Monika Kalicka

Z Arturem Sulikiem rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W drugiej połowie grudnia mogą rozpocząć się w Polsce szczepienia przeciwko Covid-19 dzieci od 5 do 11 roku życia. Dzisiaj Europejska Agencja Leków powinna zezwolić na stosowanie preparatu Pfizera w Unii. Tymczasem wczoraj padł dzienny rekord nowych zakażeń koronawirusem - prawie 28 400, zmarło 460 osób z Covid-19. O tym z szefem kliniki chorób zakaźnych w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku Arturem Sulikiem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Wczoraj padł rekord tej fali epidemii w Polsce, w podlaskich w szpitalach jest ponad 1200 chorych zakażonych koronawirusem. Jaka sytuacja jest w UDSK, czy widzicie wzrost zachorowań?


Artur Sulik: Obserwujemy to samo w naszym szpitalu. Na pewno chorych jest więcej niż podczas poprzednich fal zakażeń, jest to kilkadziesiąt osób. Może troszeczkę obserwujemy stabilizację obecnie, 2 tygodnie temu mogło to być 40 osób, teraz może 30 dzieci, ale to nadal jest duża liczba.


W jakim wieku są ci chorzy i jak przebiega u nich choroba?


To są dzieci w każdym wieku, czyli zarówno noworodki - nowo urodzone dzieci, jak i dzieci i młodzież do 18 roku życia. W każdym wieku w zasadzie.


A najcięższe przypadki?


Najcięższe przypadki dotyczą zarówno tych najstarszych dzieci - młodzieży, chorują niemal jak dorośli, jak i tych najmniejszych. Jeden z małych pacjentów - noworodków trafił wczoraj na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, wymaga specjalistycznego leczenia, intensywnego nadzoru.


Zdarza się, że kobiety ciężarne nie szczepią się i wtedy przeciwciał nie mają ich maleństwa nowo narodzone. W wielu przypadkach właśnie noworodek mógłby przecież uniknąć zakażenia, gdyby jego mama się zaszczepiła jeszcze jak była w ciąży.


Można by uniknąć zakażenia, a następnie hospitalizacji, leczenia w szpitalu.


Jesteście jedynymi oddziałem zakaźnym dla dzieci w regionie, jak sobie radzicie teraz podczas generalnego remontu?


Radzimy sobie nie tylko podczas generalnego remontu, ale radzimy sobie od początku pandemii, zarówno z leczeniem pacjentów z chorobą COVID-19, jak i wszystkich pozostałych pacjentów z chorobami zakaźnymi, które przecież nie zniknęły. Dzieci chodzą do lasu, kleszcze w tym lesie są cały czas obecne, przenoszą choroby - kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, inne choroby zakaźne wciąż występują, więc musimy leczyć zarówno te choroby zakaźne, które występowały uprzednio, jak i nową chorobę COVID-19 i staramy się zrobić jak najlepiej. Mogę powiedzieć, że zakażeń szpitalnych w ramach naszego oddziału chorobą COVID-19 u dzieci, które przyszły z innego powodu, nie notujemy, więc wydaje mi się, że staramy się to robić jak najlepiej i robimy to dobrze.


Ile tych przypadków innych zakażeń macie?


Mniej więcej połowa dzieci hospitalizowanych obecnie leży z powodu COVID-19, a podobna liczba z powodu innych chorób.


Grypy jeszcze nie macie?


Grypy jeszcze nie mamy. Okres grypy to początek roku, nie wiemy, jak będzie w tym roku, zobaczymy.


Oby przynajmniej z koronawirusem w miarę się uporać, zanim nadejdzie grypa. Po USA  Izrael rozpoczyna szczepienia pięciolatków, w Stanach Zjednoczonych zaszczepionych jest już kilka milionów dzieci do 11 roku życia i na razie wyniki - jak mówią naukowcy - są obiecujące, a dzieci bardzo dobrze reagują na szczepionki. Co przemawia za szczepieniem najmłodszych przeciwko koronawirusowi?


Wszyscy państwo doświadczacie tego, przecież chorują państwa dzieci, państwa dzieci mają kontakt z chorymi, więc jedna rzecz to uniknięcie ciężkiego zachorowania, pobytu w szpitalu, który zawsze jest stresem, a może skończyć się niekoniecznie najlepiej, a druga rzecz to powtarzające się kwarantanny. Państwo to przecież obserwujecie, jak dzieci są na kwarantannach z powodu choroby nauczyciela, z powodu choroby kolegi w klasie, z powodu choroby kogoś w rodzinie, więc to też na pewno ma wpływ na psychikę dziecka i istotne byłoby ograniczenie tych kwarantann, żeby mogły dzieci się uczyć, żeby mogły chodzić do szkoły, to jest bardzo ważne dla nich.


Czym szczepionka dla dzieci różni się od tej dla starszych osób?


Ta szczepionka, która jest obecnie używana dla dzieci powyżej dwunastego roku życia, jest niemal identyczna. Szczepionka dla młodszych dzieci będzie zawierała mniejszą ilość antygenu, dopasowaną do ich wieku. Ale jej działanie będzie podobne. Zaszczepiono już nie tylko to, co pani wspomniała miliony dzieci, ale zaszczepiono już wiele milionów osób dorosłych tą samą szczepionką, tym samym preparatem, tylko w dawce dostosowanej dla dorosłych, więc wiemy już o tym naprawdę dużo więcej.


Ale co będzie się różniło w podawaniu tej szczepionki 5-latkom, inne odstępy?


Będzie się różniła dawka, odstęp jest podobny - 21 dni. Kolejne preparaty pewnie będą rejestrowane, będą miały też ustalany sposób podawania, więc można się spodziewać, że w dalszej kolejności będą na rynku kolejne preparaty dostępne tej grupie wiekowej.


W przypadku dzieci mamy do czynienia z wieloma szczepieniami, nie tylko przeciwko COVID-19. Na co trzeba zwracać uwagę?


Ja przede wszystkim chciałbym namówić państwa do myślenia o szczepieniu na COVID-19 tak jak o myśleniu o innych szczepieniach. My mamy na rynku wiele szczepionek i one wszystkie są badane w ten sam sposób, przez tę samą europejską agencję. One nawet wytworzone są w podobny sposób, są efektem inżynierii molekularnej szeroko pojętej, więc to nie jest żadna nowość, że w ten sposób wytwarzamy szczepionki. One są stosowane od lat kilkunastu - kilkudziesięciu i państwa dzieci otrzymują wiele takich szczepionek. Myślcie o tej szczepionce tak samo jak o innych.Ale pamiętajmy też o pewnych odstępach między poszczególnymi szczepieniami, chociażby np. żeby ze względu na różne odczyny poszczepienne.


Tu akurat nie ma potrzeby zachowywania takiego istotnego odstępu, to jest szczepionka, która nie zawiera żywych drobnoustrojów, a więc nie może wywołać danej choroby. Wtedy nie ma takiej potrzeby, aczkolwiek oczywiście obserwacja odczynów poszczepiennych, które mogą się pojawić, jest istotna.


I tylko chociażby ze względu na to należałoby jakoś rozgraniczyć podawanie czasowo tych szczepionek?


Nie ma takiego obowiązku, ale można tak zrobić. 


Statystyki pokazują, że w Polsce im młodsze dziecko, tym rodzice bardziej obawiają się jego zaszczepienia, w grupie 12-latków zaszczepionych mamy około 12% osób, podczas gdy w przypadku 16-latków - ponad 40%. Wielu mówi, że poczekamy - zobaczymy. Czy jest to bezpieczna szczepionka dla pięciolatków, czy możemy się spodziewać podobnych powikłań, czy mniejszej liczby, jak u osób dorosłych, czy większej?


Chciałem powiedzieć nie o powikłaniach, tylko o niepożądanych odczynach poszczepiennych i można się spodziewać, że po podaniu szczepionki, przecież państwa dzieci otrzymują wiele szczepionek, takie niepożądane odczyny poszczepienne się pojawią. Zaczerwienienie po szczepieniu, ból ręki, czasem może ból głowy, podwyższona temperatura, ale to są przemijające odczyny w pierwszych dniach po szczepieniu.  Państwo na pewno to obserwowali przy innych szczepionkach, będzie tutaj tak samo, podobnie.


Polska jest na 5. miejscu od końca wśród krajów europejskich pod względem liczby zaszczepionych osób. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje - do wiosny może umrzeć w Europie kolejnych 700 tysięcy osób. Wiele krajów wprowadza duże obostrzenia sanitarne, w Polsce politycy dyskutują o dodatkowych krokach w tej sprawie. Według sondażu dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF-u prawie 40% badanych uważa, że rząd powinien wprowadzić obostrzenia dla niezaszczepionych. Jakie jest pana zdanie na ten temat?


Myślę, że można to zaobserwować, jak to działa w innych krajach. Przecież wielu z państwa odwiedza te kraje i tam pewne ograniczenia istnieją już od dłuższego czasu, nawet żeby pójść do siłowni, żeby skorzystać z restauracji - trzeba pokazać certyfikat. To działa naprawdę bardzo sprawnie i zapewnia bezpieczeństwo tym osobom, które znajdują się w tych miejscach. Także myślę, że to jest pierwsze takie zalecenie, które można by wprowadzić w miarę łatwo również w Polsce.


A jeżeli chodzi o wprowadzenie obowiązkowych szczepień, na przykład wśród pracowników ochrony zdrowia?


Osobiście nie jestem zwolennikiem zmuszania ludzi, jestem zwolennikiem przekonywania ludzi i dlatego przyjąłem pani zaproszenie.


Czyli jednak będzie pan stał na stanowisku, że nawet pracowników ochrony zdrowia należy cały czas przekonywać, by się zaszczepili dla dobra pacjentów.


Wielu z moich współpracowników zaszczepiło się i mogę powiedzieć ze swojego punktu widzenia, tak jak podczas poprzednich fal zakażenia wielu z moich kolegów chorowało, to podczas tej fali są to naprawdę pojedyncze osoby i to osoby niezaszczepione. Także to naprawdę działa.


A przynajmniej zmieniły zdanie w kwestii szczepienia przeciwko COVID-owi?


Mam taką nadzieję.


Dziękuję bardzo za wizytę.


| red: mak, mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
8.12.2021

- Nikomu się nie udało w 100 proc. i ja również nie jestem jakimś cyborgiem czy osobą doskonałą. Wiadomo, że parę rzeczy się nie udało i jeszcze się parę rzeczy nie uda, ale ważny jest bilans - mówi Tadeusz Truskolaski o swojej prezydenturze.

fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska

rzeczniczka Straży Granicznej
7.12.2021

"Na pewno po stronie białoruskiej jest jeszcze bardzo dużo cudzoziemców, szacujemy, że nawet do 10 000 i na pewno strona białoruska będzie próbowała wypchnąć te osoby na stronę polską, więc zakładamy również taki scenariusz, że te bardzo duże grupy będą próbowały przekraczać granicę" - mówi por. Anna Michalska.

Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej
6.12.2021

"Minister zdrowia wyraźnie mówi, że jednak widzi mankamenty nauczania zdalnego i że zamykanie szkół będzie ostatecznością" - mówi Dariusz Piontkowski.


Joanna Węglarz, źródło: archiwum prywatne

Joanna Węglarz

psycholog kliniczna i terapeutka
3.12.2021

"Jeżeli ktoś jest na granicy wypalenia, to wtedy potrzebuje wsparcia, poklepania po plecach, potrzebuje takiego powiedzenia: dziękuję, że jesteś, dziękuję za to co robisz, fajnie pracujesz i czy ja ci mogę jakoś pomóc. To jest bardzo ważna rzecz" - mówi Joanna Węglarz.

foto: Monika Kalicka

Paweł Mikłasz i Marcin Urbański

wójtowie Kuźnicy i Mielnika
2.12.2021

- Mieszkańcy przyzwyczaili się do tej sytuacji, choć pojawiają się głosy, że są już generalnie zmęczeni tym wszystkimi i chcieliby wrócić do normalności, do spokoju, który panował w gminie od dawien dawna - mówi wójt gminy Mielnik.

Arkadiusz Niedźwiecki, fot. Marcin Gliński

dr Arkadiusz Niedźwiecki

ekonomista z UwB
1.12.2021

Rząd przygotował tarczę antyinflacyjną. Czy skutecznie ochroni ona rodziny i przedsiębiorców przed skutkami rosnącej inflacji?


prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
30.11.2021

Zmiana klimatu. - Jeśli chodzi o temperaturę, to należy się spodziewać, że taka typowa północno-wschodnia zima będzie stosunkowo rzadka. To nie znaczy, że jej nie będzie w ogóle, ale będzie ona dosyć krótkotrwała.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego
29.11.2021

- Rynek pracy potrzebuje specjalistów nie z wykształceniem wyższym, ale po prostu wykwalifikowanych robotników po szkołach branżowych, niekoniecznie po studiach - murarzy, tynkarzy, magazynierów, kierowców samochodów ciężarowych, sprzedawców...

Artur Sulik, fot. Monika Kalicka

Artur Sulik

szef kliniki chorób zakaźnych w UDSK w Białymstoku
28.11.2021

"Chciałbym namówić do myślenia o szczepieniu na COVID-19, jak o każdym innym szczepieniu. My mamy na rynku wiele szczepionek i one wszystkie są badane w ten sam sposób, przez tę samą europejską agencję" - mówi Artur Sulik.


Wojciech Koronkiewicz, fot, Joanna Szubzda

Wojciech Koronkiewicz

autor książki "Podlasie zdrowo zakręcone"
28.11.2021

Mówi o sobie, że jest kolekcjonerem spotkań, interesują go wszyscy, którzy coś robią - bez względu na skalę czy wagę działania. Wojciech Koronkiewicz jest pozytywnym człowiekiem, który apeluje o uśmiech. Jeździ po regionie i zbiera opowieści - tym razem korzystał z pokaźnego kalendarza z adresami.

Robert Ciborowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
26.11.2021

"Każdy lepiej się czuje, jak coś kupuje, ale mimo wszystko przewartościowałbym pewne wydatki i może ten Black Friday potraktował przede wszystkim jako właśnie selekcję tego, co nam jest potrzebne, a nie to, że trzeba za wszelką cenę kupować" - mówi prof. Robert Ciborowski.

Doktor Arsalan Azzaddin, fot. Aleksandra Sadokierska

Arsalan Azzaddin

lekarz ze szpitala w Bielsku Podlaskim
25.11.2021

- Większość kurdyjskich migrantów nie ucieka przed wojną, a przyjeżdża do Europy w poszukiwaniu lepszego życia - tak mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Bielsku Podlaskim doktor Arsalan Azzaddin, który z pochodzenia jest Kurdem. Do jego placówki trafiają cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.


Marzena Wilczko, fot. Monika Kalicka

Marzena Wilczko

z Muzeum Wojska w Białymstoku
25.11.2021

"Naszym założeniem było dotarcie z tematyką historyczną i wojskową do dzieciaków ze szczególnymi potrzebami - z dysfunkcjami wzroku, słuchu i intelektualnymi" - mówi Marzena Wilczko.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.11.2021

"W tym roku deficyt będzie mniejszy, dzięki temu zadłużenie województwa się nie zwiększy. Widać, że sytuacja finansowa województwa podlaskiego wygląda bardzo dobrze" - mówi Artur Kosicki.

prof. Krzysztof Pyrć, źródło: archiwum prywatne

prof. Krzysztof Pyrć

wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze
23.11.2021

- Zarówno z punktu widzenia obłożenia służby zdrowia, jak i samej pandemii osoby niezaszczepione stanowią większe ryzyko, dlatego cały cywilizowany świat wprowadza takie zasady, że w tych miejscach, które są uznawane za miejsca wysokiego ryzyka, te osoby nie mogą tak po prostu przebywać albo przebywają, ale z pewnymi ograniczeniami.


mjr Marek Nabzdyjak, fot. Monika Kalicka

mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
22.11.2021

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
19.11.2021

- Zaszczepieni mogą zakażać, ale nie w takim samym stopniu. Pomimo że jestem zaszczepiony już trzema dawkami, to zakładam maseczkę, gdy gdzieś wchodzę nie po to, żeby ochronić siebie. Chodzi o to, żebym ja nie przeniósł zakażenia na inne osoby, które są wrażliwe.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński

ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich
18.11.2021

"To jest konkretna narracja władz białoruskich zrealizowana według starej, sowieckiej zasady, że własne winy trzeba wmówić czy też przerzucić na adwersarza, na drugą stronę. Strona białoruska swój cynizm, swoje bestialstwo wobec emigrantów, manipulowanie nimi, stosowanie przemocy, przerzuca na stronę polską. To jest działanie czysto propagandowe w nadziei, że może ktoś to kupi".


Marcin Urbański, źr. arch. pryw.

Marcin Urbański

wójt gminy Mielnik
17.11.2021

"Nie ma żadnej paniki, ludzie już się przyzwyczaili do tej sytuacji. Dochodzi do incydentów, przekroczeń granicy przez grupy kilkunastoosobowe, ale absolutnie to nie jest tak, jak ma to miejsce w Kuźnicy" - mówi Marcin Urbański.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
17.11.2021

"Widzimy, że ta fala mocniej nas dotyka, z większą częstością. Na szczęście większość pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem w miarę łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.

Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Łatuszka

były ambasador Białorusi, obecnie opozycjonista, kierownik białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego
16.11.2021

- Trzeba zrozumieć, że Łukaszenka nigdy nie zaprzestanie. Dzisiaj kryzys migracyjny, wczoraj porwanie samolotu, jutro wymyśli coś innego. Ten człowiek jest i zawsze będzie zagrożeniem dla stabilności w centralnej i wschodniej Europie, a tak naprawdę dla całej Europy.


Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
15.11.2021

"Czekamy na pierwsze informacje szczegółowe o harmonogramie budowy zapory. Są zapowiedzi, że w tym roku będą już pierwsze części jej montowane" - mówi Stanisław Żaryn.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

ekspert od handlu ze Wschodem
12.11.2021

"Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że UE zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet".

Kapitan Szymon Szczepański z Dowództwa Garnizonu Warszawa, fot. archiwum prywatne

kpt. Szymon Szczepański

z Dowództwa Garnizonu Warszawa
11.11.2021

"Mundur jest przede wszystkim honorem, godnością. To jest wielkie wyróżnienie" - mówi kapitan Szymon Szczepański.


gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
10.11.2021

- Migranci wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą, atakuje służby mundurowe.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
10.11.2021

"Między 12 a 24 listopada będziemy realizowali badania kontrolne w ramach prac spisowych. Badanie będzie krótkie, zaledwie kilka pytań m.in. o mniejszość narodową, o liczbę osób w mieszkaniu" - mówi Dorota Wyszkowska.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Sylwia Krassowska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
9.11.2021

"Wypychanie naprzód kobiet i dzieci to próba zagrania na emocjach. Wiadomo, że płacz dzieci czy krzyk kobiet robi na wszystkich wrażenie. Jest to celowe działanie po to, by osłabić ochronę naszych granic, by reszta osób, która stoi z tyłu, mogła przedrzeć się do Polski".


płk Marek Pietrzak, fot. Joanna Szubzda

płk Marek Pietrzak [wideo]

rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej
9.11.2021

"Mamy zadanie ochrony granicy. Jej nielegalne przekroczenie jest łamaniem prawa, nie możemy do tego dopuścić (...) Na granicy jest ok. 800 żołnierzy WOT. Ich zaangażowanie będzie następstwem decyzji podejmowanych przez Straż Graniczną".

Paweł Mikłasz, fot. Joanna Szubzda

Paweł Mikłasz [wideo]

wójt Kuźnicy
9.11.2021

"To trudna, kłopotliwa dla nas sytuacja, niespotykana od okresu wojny, ale czujemy się bezpiecznie, bo polegamy na służbach, które nas chronią" - mówi Paweł Mikłasz.

Piotr Rećko, źródło: facebook.com/powiatsokolski.starostwopowiatowe

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
9.11.2021

"To, co się w tej chwili dzieje na granicy, to jest bezpośredni atak za pośrednictwem ludzi na terytorium Unii Europejskiej, na terytorium Polski. Ludzie niestety się boją. Ludzie też wiedzą, że możemy liczyć na naszych żołnierzy, na nasz rząd" - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta sokólski Piotr Rećko.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
8.11.2021

"Takiego przesilenia jeszcze nie było. Widać, że władze białoruskie przygotowały się do tego bardzo solidnie. Trudno powiedzieć, co było zaplanowane. Na pewno przygotowywano coś bardzo medialnego" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki, fot. z archiwum prywatnego

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki

8.11.2021

- Ze strony państw Unii Europejskiej i NATO działanie w przestrzeni politycznej powinno być bardziej zdynamizowane, a także nakładane skuteczne sankcje na reżim Łukaszenki. A te możliwości są jeszcze duże.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
5.11.2021

Kilka dni temu trzydziestu włodarzy miast-powiatów utworzyło Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. Jak zadeklarowali: chcą wspólnie, ponad podziałami politycznymi, przyjąć plan działania na rzecz usprawnienia pracy swoich samorządów.


dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki [wideo]

prezes IPN
5.11.2021

"Wiedza o historii najnowszej i w ogóle sama historia jest jednym z elementów, który buduje niepodległą, wolną Polskę. Sprawia, że jesteśmy częścią jednego narodu" - mówi dr Karol Nawrocki.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
4.11.2021

"Nie stać nas na utrzymanie takiej szerokiej infrastruktury. Likwidujemy te oddziały, które są deficytowe, gdzie nie widzimy możliwości reaktywowania tej działalności" - mówi Marcin Doliasz.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
4.11.2021

- Wierzę, że tak jak zawsze będzie biało-czerwono, że setki biegaczy, które stawią się na starcie, pokażą, jak też możemy świętować wolność.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok