Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - wiceminister edukacji narodowej

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej

6.12.2021, 08:21, akt. 10:16

"Minister zdrowia wyraźnie mówi, że jednak widzi mankamenty nauczania zdalnego i że zamykanie szkół będzie ostatecznością" - mówi Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka
Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nowe zasady powoływania dyrektorów szkół, zwiększenie roli kuratorów oświaty - przewiduje projekt ustawy zmieniającej prawo oświatowe. Sejm ma się nim zająć jeszcze w tym tygodniu, głosowanie w najbliższy piątek. Szkoły nadal pracują w cieniu epidemii, a od 13 grudnia będzie można już szczepić dzieci od 5 roku życia. M.in. o tym z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska.


Dorota Niebrzydowska: Zmagamy się z czwartą falą epidemii, widmo kolejne i coraz bardziej realne, uczniowie i nauczyciele od prawie dwóch lat mierzą się z nauką zdalną, hybrydową - wracają do szkoły, potem znowu uczą się przed monitorem komputera. Tymczasem w sejmie czeka ustawa, w zasadzie już pierwsze czytanie jutro, wzmacniająca rolę kuratorów, zmieniająca uprawnienia organów prowadzących. To dobry czas na zmiany?


Dariusz Piontkowski: Zacznijmy od epidemii, bo to chyba teraz wszystkich interesuje. Nie da się uniknąć tego tematu, wszyscy obserwujemy ciągle te słupki, liczby, mówiące o liczbie zakażeń, zachorowań. Oczywiście także szkoły nie są wolne od zachorowań, widzimy także, że jakaś część uczniów, bądź pracowników szkoły choruje. To powoduje, że jakaś część szkół przechodzi na nauczanie hybrydowe najczęściej. Takich szkół, które musiały w całości się zamknąć, wszyscy uczniowie i pracownicy są na kwarantannie i niektórzy z nich chorują, jest naprawdę niewiele, to jest ułamek procenta z kilkudziesięciu tysięcy placówek. 

Widzimy też w ostatnim czasie nawet lekką tendencję spadkową pokazującą, że chyba ta największa fala epidemii jest, w szkołach przynajmniej, poza nami, aczkolwiek te dane mogą być może się zmienić. Mamy nadzieję, że nie będzie zdecydowanie większej liczby zachorowań i to pozwoli nam utrzymać nauczanie stacjonarne. 

Widzimy też zmianę nastawienia ministerstwa zdrowia, które w poprzednim roku zachęcało wręcz do tego, aby do szkoły jak najszybciej zamknąć, tym razem minister zdrowia wyraźnie mówi, że jednak widzi mankamenty nauczania zdalnego i że zamykanie szkół będzie ostatecznością. 


W ogóle ministrowi daleko do lock downu.


I całe szczęście, myślę. To wynika także z tego, że duża część z nas jest zaszczepiona. Z danych, które mamy, to wydaje się, że około 80% nauczycieli przyjęło pełne dawki szczepionek i mamy nadzieję, że to także wpływa na bezpieczniejszą sytuację w szkołach. Rozpoczyna się niedługo możliwość szczepienia tych dzieci młodszych, mamy nadzieję, że tu efekty będą trochę większe, niż w przypadku tych starszych.


Chciałam o to zapytać - do rodziców trafia list ministrów zdrowia i edukacji, że mogą zaszczepić dzieci od lat 5 do 12. Nie udało się przekonać znacznej części rodziców nastolatków i samej młodzieży do tego, żeby się zaszczepili. Czy ten list coś zmieni?


Między 12 a 18 rokiem życia z danych, które mieliśmy ostatnio, to ponad 40% dzieci i młodzieży się zaszczepiło.


Jeszcze niedawno było ponad 20%. 


No właśnie, dlatego mówię, że tutaj jednak także coś się zmienia. Wydaje mi się, że ta wysoka liczba zachorowań w ostatnich tygodniach spowodowała, że dorośli Polacy podejmują decyzję nie tylko o sobie, ale także o swoich dzieciach i ta liczba wzrosła. Mamy nadzieję, że podobnie będzie z tymi dziećmi najmłodszymi, bo niestety dane pokazują, że także te najmłodsze dzieci czasami również chorują, więc szczepionka może być dobrą bronią, która obroni przed tym najcięższym zachorowaniem. 


Od 13 grudnia taka możliwość będzie. A skoro o epidemii - w ubiegłym roku ferie zimowe połączone z przerwą świąteczną, w tym roku jakie plany ministerstwa w związku z tą trudną sytuacją?


Na razie nie przewidujemy żadnych zmian w kalendarzu, chyba że zdarzy się coś nadzwyczajnego, epidemia będzie przybierała jakieś gigantyczne rozmiary, oczywiście wtedy będziemy reagować.


Jakaś kolejna wariacja wirusa?


Miejmy nadzieję, że tak nie będzie i że ta fala powoli będzie mijała i że będziemy mogli wracać do pełnej normalności.


Wróćmy do ustawy, która już jutro będzie miała swoje pierwsze czytanie w Sejmie. Nowe zasady powoływania dyrektorów - komisja konkursowa z większą liczbą głosów kuratora, konieczność uzyskania pozytywnej opinii kuratora, kurator będzie mógł odwołać dyrektora, jeżeli ten nie wypełni zaleceń pokontrolnych, czyli de facto kurator będzie miał pełnię władzy nad dyrektorami szkół?


Nie, nieprawda. Większość tych przepisów to jest wyrównanie uprawnień kuratora i uprawnień, które dzisiaj mają samorządy, na przykład możliwość odwołania dyrektora w szczególnej sytuacji. Urząd miasta, czy gminy, czy wójt może to zrobić w sytuacji, kiedy dyrektor nie wypełnia obowiązków administracyjnych, łamie w zasadniczy sposób na przykład prawa pracownicze, o takich przypadkach słyszeliśmy i nie zawsze one są uzasadnione, to jakby trochę inna sprawa. 

Kurator dotąd takiej możliwości nie miał, a nadzoruje przecież zupełnie inną część funkcjonowania szkoły, tę część pedagogiczno-wychowawczą i jeżeli zauważy zagrożenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, wówczas dajemy mu taką możliwość, aby podobnie jak wójt czy burmistrz również mógł zawnioskować o odwołanie dyrektora. 

Chodziło nam również o takie sytuacje, kiedy dyrektorzy, zwłaszcza placówek niepublicznych, nie wypełniają zaleceń, świadomie łamią prawo i wtedy w zasadzie kurator jest bezradny, nie wiadomo co zrobić, no i w takich szczególnych, wyjątkowych sytuacjach, podobnie jak w pierwszym wypadku, myślę, że będą to pojedyncze sytuacje w skali całego roku i raczej chodzi o to, aby kurator miał możliwość reagowania w sytuacjach ekstremalnych, a nie aby na co dzień używał tego typu narzędzi.


Z apelem do posłów o odrzucenie tych zmian wystąpiło między innymi Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Jego zdaniem zmiany doprowadzą do marazmu i strachu przed karą za wyróżnianie się. Czy oznacza to, że resortowi nie zależy na kreatywnych dyrektorach, tylko na takich, którzy będą posłusznie wypełniali polecenia?


Wręcz przeciwnie. Ministerstwo prowadzi szereg działań zachęcających do innowacji, do wprowadzania nowych, nowoczesnych metod nauczania, tak aby jak najlepiej dzieci, młodzież i nauczać, ale także wychować.


Już teraz niektóre samorządy przyspieszają konkursy na dyrektorów szkół, żeby zdążyć przed wejściem w życie nowych przepisów. Jest się czego bać?


Widocznie niektórzy prezydenci czy wójtowie koniecznie chcą mieć dyrektorów od siebie zależnych i dlatego robią wcześniej konkursy. To z tego powodu wynika, jak rozumiem, kiedy prezydent miasta albo wójt ma swego kandydata i koniecznie chce go przeforsować, to według większości opinii i choćby tego stowarzyszenia dyrektorów nie dzieje się nic. Kiedy kurator ma jakąś opinię i uważa, że któryś z kandydatów, czasami ten, który jest forsowany przez prezydenta czy wójta, a czasami jest to ktoś inny, to wówczas mówi się o jakimś upolitycznieniu. No traktujmy obie strony, które nadzorują szkoły w sposób podobny. 

Ta ustawa zawiera także inne przepisy, bardzo istotne w kontekście choćby funkcjonowania nauczania stacjonarnego. Dotąd tylko przepisy epidemiczne pozwalały przechodzić na nauczanie zdalne, a w sytuacji kiedy wydarzy się coś nadzwyczajnego - wichura, pożar w jakiejś szkole, to trzeba było zamknąć szkołę i nie było możliwości funkcjonowania przy użyciu tych nowoczesnych narzędzi. Ta ustawa będzie taką możliwość dawała i choćby z tego powodu warto ją także uchwalić. 


Rekomendacje były takie, żeby dyrektorzy szkół wprowadzali w tej sytuacji epidemicznej też takie łączone formy, czyli część klasy na zdalnym, część klasy stacjonarnie, dyrektorzy próbowali to robić, ale nie za bardzo się to udawało.


Mówimy wyraźnie, że nie jest to na twardo. Tam, gdzie jest taka możliwość organizacyjna, gdzie są nauczyciele, którzy akurat nie mają zajęć i mogliby prowadzić zajęcia zdalne, albo są możliwości techniczne, aby nauczyciel także włączył choćby kamerkę, mikrofon i w trakcie lekcji udostępnił link tym uczniom, którzy przebywają na kwarantannie, a część klasy uczestniczy w zajęciach stacjonarnie, to tam proponujemy, żeby tak było, ale jak widać, niestety nie jest to takie proste.


Nawet ci, którzy chcieli, już zrezygnowali. To ja wrócę do tego pierwszego pytania - czy to dobry czas na zmiany, kiedy taką jedyną zmianą, na którą czekamy, to jest powrót do życia bez pandemii. 


Ale przecież życie także toczy się normalnie oprócz epidemii, w prowadzane są liczne zmiany podatkowe, polski ład obniżający podatki, są zmiany w akcyzie, w podatkach mające zahamować inflację, a więc także i te działania, które pozwolą kuratorom reagować na sytuacje ekstremalne - nie uważam, żeby nie był to czas dobry. Trzeba zresztą wprowadzić te przepisy dotyczące możliwości wprowadzenia nauczania zdalnego w sytuacjach innych, ekstremalnych, trudnych, niż sytuacja epidemiczna.


Dziękuję bardzo za rozmowę.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
Artur Gaweł, fot. Monika Kalicka

Artur Gaweł

dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
16.01.2022

Jest takie miejsce w regionie gdzie znajdziemy wyjątkowo dużo przedmiotów ze świata babć i dziadków. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej - to jakby jeden wielki kufer do którego trafiają i te małe, i te całkiem pokaźne obiekty z przeszłości. Po co nam one? Czemu gromadzimy materialne dziedzictwo naszych przodków ? Rozmawiamy o tym z dyrektorem PMKL Arturem Gawłem.

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny, fot. Monika Kalicka

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny

zespół Miss Nobody
15.01.2022

"Inspirują nas nie stricte rockowe brzmienia, ale raczej muzyka brytyjska z lat 80. i 90 XX wieku. Uwielbiamy brytyjski "sound" i dążyliśmy do tego, by na naszym pełnym albumie też był taki dźwięk" - mówią członkowie Miss Nobody.

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator fot. Joanna Szubzda

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator

14.01.2022

"Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami". Jak nie zrobić sobie i innym krzywdy podczas jazdy na nartach? W ten weekend podlascy policjanci będą promować bezpieczne zachowania na stoku.


julia kuzyka, fot. Joanna Szubzda

julia kuzyka

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
14.01.2022

- W pewnym momencie się zorientowałam, że piosenki, które śpiewałam na festiwalach, głównie piosenki aktorskiej, to nie jestem do końca ja. Zaczęłam więc pisać - na początku do szuflady, wylewałam żale nastolatki na papier. I tak powstały pierwsze utwory. Miałam chyba 17 lat.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
14.01.2022

- Szacuje się, że w Polsce płacę minimalną otrzymuje ponad 2 miliony osób. Jej wzrost to też np. wzrost dodatku za pracę w porze nocnej, wzrost wynagrodzenia postojowego czy odpraw - mówi dr Karol Łapiński.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
13.01.2022

"O ciężkości przebiegu COVID-19 decyduje w kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na 4. miejscu" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Wojciech Sosiński, fot. Monika Kalicka

Wojciech Sosiński

perkusista zespołu "Complane"
13.01.2022

Nowa płyta powstaje powoli, bardzo się staramy, są chęci, ale brak czasu. Podchodziliśmy do jej nagrania kilkakrotnie - mówi Wojciech Sosiński.

Maciej Olesiński, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
12.01.2022

Wciąż będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus. Projekt ten przedłużono o kolejne miesiące.

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota, fot. Monika Kalicka

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota

finaliści Muzycznej Nagrody "Niebieski Mikrofon"
12.01.2022

"Chcieliśmy wdać ludzi w romans z poezją Anny Markowej, ze sztuką. Młodym słuchaczom chcieliśmy przekazać, że poezja może być interpretowana po swojemu, nie musimy trzymać się klucza znanego ze szkoły. Dojrzałym - że swoje emocje można przelewać przez sztukę, a osobom starszym, że klasyka też może być dzisiaj atrakcyjna".


prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
12.01.2022

"Obniżenie VAT-u z 23% do 8% i około 60-70 gr, może nawet 80 gr na litrze paliwa sprawi, że powinno być ono od 1 lutego tańsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Sławomir Śledziewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Śledziewski

z zespołu Tutorial
11.01.2022

- Samodoskonalenie zespołu i to, żebyśmy każdy kolejny utwór grali coraz lepiej i żeby był on coraz lepiej odbierany przez słuchaczy, to jest cel naszego zespołu - stąd ta nazwa.

Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka (zdjęcie archiwalne)

gen. bryg. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
11.01.2022

- Istnieje niestety możliwość, że ten sztucznie wykreowany szlak może stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.


Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski

prezes rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2022

"Widać było z gry naszego zespołu w rundzie jesiennej, że te wyniki, te efekty, ta postawa nie są takie jakbyśmy tego oczekiwali. To miejsce w tabeli, a szczególnie ostatni mecz skłonił nas do takiej refleksji, że nie wystarczy tutaj drobny makijaż, tylko potrzebna jest gruntowna przebudowa. Nie tylko na stanowisku trenera, ale również w strukturze klubu" - mówił w Radiu Białystok Wojciech Strzałkowski.

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński, fot. Monika Kalicka

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński

z zespołu "Szeptucha"
10.01.2022

"Podlasie jest magiczne, spokojne, ma swój klimat, tu nikt nie spieszy. My się też nie spieszyliśmy ze zrobieniem tej muzyki" - mówi Tomasz Kamiński.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji narodowej
10.01.2022

"Uważamy, że każdy dzień dodatkowej nauki stacjonarnej to dodatkowa korzyść dla dzieci. Wiemy, że nauka na odległość ma jednak mankamenty, nie chodzi tylko i wyłącznie o wiedzę, ale i bezpośredni kontakt" - ocenia Dariusz Piontkowski.


Seasonal (Maciej Sochoń), fot. Barbara Sokolińska

Seasonal

finalista 3. edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
8.01.2022

"Zawsze ciągnęło mnie w stronę rocka sentymentalnego - bardzo lubiłem tę melancholię. Szukam melodii i w życiu, i muzyce" - mówi Seasonal.

fot. Monika Kalicka

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
7.01.2022

"Można się spodziewać różnych prowokacji ze strony białoruskiej. Oni nie pozwolą na to, żeby budowa zapory przebiegała bez problemów. Musimy się przyzwyczaić do tego, że granica polsko-białoruska będzie taką płonącą granicą" - mówi dr Wojciech Szewko.

Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

ekspert kredytowy
5.01.2022

"Widać już, że w bankach jest mniej klientów, którzy chcą skorzystać z kredytu na mieszkanie" - mówi ekspert kredytowy Karol Zimnoch.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
5.01.2022

"Spodziewamy się, że pod koniec stycznia w naszym regionie wariant Omikron może być wariantem dominującym, a ilość zakażeń w skali kraju może sięgnąć nawet 30 tysięcy" - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Janina Mironowicz, fot. Joanna Szubzda

Janina Mironowicz

dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
4.01.2022

- W podlaskich urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 33 tys. osób bezrobotnych i wydawałoby się, że wśród nich można byłoby poszukiwać też takich osób, które spełniałyby wymagania pracodawców, ale niestety nie zawsze tak jest.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik KWP
3.01.2022

"Szczególnie dotkliwie dla naszego portfela robi się już w momencie, kiedy przekroczymy prędkość o 30 km. Tutaj musimy się liczyć już z 800 złotowym mandatem" - mówi Tomasz Krupa.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
31.12.2021

"Nie tylko sfałszowane wybory, ale też ta bezwzględna akcja rozprawiania się ze społeczeństwem białoruskim, obywatelskim doprowadziła do tego, że Białoruś zdecydowanie skręciła w kierunku autorytaryzmu" - ocenia prof. Daniel Boćkowski.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
30.12.2021

To sytuacja bez precedensu - łomżyńscy radni odrzucili przedstawiony przez prezydenta projekt budżetu na przyszły rok. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przez kilka godzin apelował o wprowadzenie poprawek i przyjęcie - tej najważniejszej dla samorządu - uchwały. Jednak nic nie wskórał.

prof. Mariusz Popławski, fot. Joanna Szubzda

prof. Mariusz Popławski

dziekan wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2021

Duże zmiany podatkowe od stycznia. - W założeniach aż 18 milionów ludzi ma płacić niższe podatki, a dodatkowo 9 milionów ma przestać w ogóle płacić podatek dochodowy od osób fizycznych - podkreśla prof. Popławski.


Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.12.2021

W Podlaskiem zwiększyła się umieralność, przyrost naturalny jest ujemny, a długość życia się skróciła. W I półroczu 2021 r. ubyło ponad 3 tys. mieszkańców województwa - takie dane przedstawia Dorota Wyszkowska z Urzędu Statystycznego w Białymstoku.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
28.12.2021

"Dla wirusa nie ma granic, na pewno Omikron będzie i prognozy nie są optymistyczne. Przy tym poziomie zaszczepienia, który mamy, wydaje się, że zakażeń będzie bardzo dużo. Optymistyczne jest to, że specjaliści cały czas pracują nad dostosowaniem szczepionek właśnie do tych nowych wariantów" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Anna Rzepko, fot. Sylwia Krassowska

Anna Rzepko

z Pronaru
27.12.2021

"Mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Kiedyś to pracownicy bardzo zabiegali o pracę w różnych instytucjach, w tej chwili często to pracodawcy muszą zabiegać, a trudno jest o wykwalifikowanych pracowników" - mówi gość Radia Białystok.


dr Piotr Guzowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Guzowski

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
27.12.2021

"Wydaje mi się, że doświadczenie, które zdobywamy, pozwala ludziom już po iluś miesiącach podejmować racjonalne decyzje także w kontekście epidemii. To nie jest już tak nieznane, ludzie się z tym troszeczkę oswoili" - mówi historyk.

abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
24.12.2021

"Wielu z nas będzie świętować przy stole wigilijnym w gronie rodzinnym, a oni tam będą stać, to na te dni zapowiadane jest kilkanaście stopni mrozu i trzeba stać, i trzeba być czujnym. Należy się im ogromny szacunek" - mówi o żołnierzach, strażnikach granicznych i policjantach abp Józef Guzdek.

Jan Dziedziczak, fot. Edyta Wołosik

Jan Dziedziczak

pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą
23.12.2021

- Cała polska dyplomacja stara się doprowadzić do tego, że temat prześladowań Polaków na Białorusi nie jest tematem polsko-białoruskim, tylko jest tematem wolny świat versus reżim białoruski.


Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn [wideo]

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
22.12.2021

"Święta będą dniami, które nadal będą wymagały bardzo dużej czujności, monitorowania całej linii granicznej z Białorusią. Na pewno nie odpuszczamy. Nasi funkcjonariusze i żołnierze pozostaną czujni. Widzimy po działaniach służb białoruskich i części cudzoziemców, że oni są w stanie działać z dużym wyrachowaniem, często w nikczemny sposób. Spodziewamy się, że będą zainteresowani również atakami w tych szczególnych dla nas dniach".

Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
22.12.2021

Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń. W Polsce od wielu lat spada liczba osób w wieku produkcyjnym. Już teraz pracodawcy mają problem, by zaspokoić potrzeby kadrowe swoich firm.

Kamil Karpowicz, fot. Marcin Gliński

Kamil Karpowicz

onkolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
21.12.2021

"Nie warto narażać swojego życia czy swoich dzieci dla internetowych doradzaczy, dla internetowych teorii. Życie pokazało zupełnie co innego. To jednak lekarze, którzy przekonywali, że szczepienia mogą zmniejszyć liczbę chorujących i ciężkość przebiegu choroby, mieli rację. Jeszcze nie jest za późno. Punkty szczepień cały czas przyjmują" - mówi Kamil Karpowicz.


Marek Zaniewski, fot. Monika Kalicka

Marek Zaniewski

wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
20.12.2021

"Angelika Borys i Andrzej Poczobut zostali aresztowani 9 miesięcy temu, mamy z nimi bardzo ograniczony kontakt, nie dochodzi korespondencja, bo w więzieniu jest cenzura" - mówi Marek Zaniewski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
20.12.2021

"Musimy de facto odbudować, jeżeli to jest możliwe, nasze aktywa na Ukrainie, rozszerzając także możliwości działania naszych służb dyplomatycznych tam" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Agnieszka Syczewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Syczewska

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2021

- Przepraszam wszystkich, którzy to oglądali. Mam nadzieję, że nie będziemy już oglądali takiej postawy. Jesteśmy zażenowani - mówi prezes Jagiellonii Białystok Agnieszka Syczewska o ostatnich występach żółto-czerwonych w ekstraklasie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok