Radio Białystok | Gość | dr Jacek Raubo - ekspert portalu Defence24

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24

8.06.2022, 08:22, akt. 12:15

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl
Jacek Raubo, źródło: defence24.pl


0:00
0:00
Z dr. Jackiem Raubą rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Polska podpisuje jeden z największych w ostatnim trzydziestoleciu kontraktów na eksport broni. Ukraina ma dostać sprzęt wart prawie 3 miliardy złotych. Uzbrojenie do naszego sąsiada płynie też z innych państw, głównie ze Stanów Zjednoczonych. Jak wpływa to na sytuację na froncie rosyjsko-ukraińskim? O tym z dr. Jackiem Raubą, ekspertem portalu Defence24 rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Jak w tej chwili ocenia pan sytuację na froncie w Ukrainie?


dr Jacek Raubo: Przede wszystkim przeszliśmy do fazy bardzo często statycznych działań, gdzie decydującym elementem po stronie rosyjskiej jest przewaga artyleryjska oraz przewaga w zakresie liczebności sił rzucanych do kolejnych ataków. 

Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dlatego, że jeszcze nie do końca wprowadzone zostały wszystkie systemy uzbrojenia, które Ukraina otrzymuje z państw zachodnich, mogące między innymi wpłynąć na efektywność rosyjskiej artylerii, a z drugiej strony widać olbrzymią determinację dowódców rosyjskich, ale determinację w często irracjonalnym wymiarze, jeśli chodzi o poświęcenie własnych żołnierzy. 

Jest to sytuacja wysoce niebezpieczna dla strony ukraińskiej. Przede wszystkim Ukraina liczy się ze stratami własnymi, a Rosjanie nie. Z jednej strony rzeczywiście w takich debatach, relacjach z linii walk możemy nie zauważyć zmian, ale te zmiany odnoszą się przede wszystkim do wymiaru strat, zarówno w ludziach, jak i zasobach, jeśli chodzi o logistykę, jeśli chodzi o zaplecze - to może być dostrzegalne dopiero w kolejnych fazach działań zbrojnych. 

Wydaje mi się, że na pewno musimy przywyknąć do tej specyfiki konfliktu, który będzie się toczył w Ukrainie jeszcze przez dość długi czas.


Epicentrum walk w Ukrainie jest teraz Siewierodonieck, czy podzieli on los Mariupola?


Przede wszystkim walki w terenie zurbanizowanym są bardzo trudne, zarówno dla nacierających, jak i dla tych którzy się bronią. Wiążą się one nie tylko z możliwością występowania bardzo często przesuwanej linii frontu, takiej umownej linii frontu, ale również z kwestią obecności ludności cywilnej, to widzieliśmy w Mariupolu. 

Niewątpliwie dla broniących największym problemem jest strata właśnie tej przestrzeni, dewastacja obiektów użyteczności publicznej, czy też obiektów cywilnych oraz potrzeba zabezpieczenia pozostałych cywilów, a dla nacierających największym problemem jest kwestia zmniejszenia możliwości działania, chociażby jednostkami zmechanizowanymi i pancernymi, dlatego że w miastach Ukraina broni się bardzo efektywnie, to pokazała w trakcie pierwszej fazy walk, niszcząc znaczne ilości, chociażby rosyjskich pojazdów pancernych i wszystkich jednostek sprzętu, które Rosjanie rzucali do walk w terenie zurbanizowanym. 

Stąd te walki w Siewierodoniecku przykuwają uwagę, one budują rzeczywiście naturalne skojarzenia z Mariupolem, ale pamiętajmy, że to jest ten wymiar taktyczno-operacyjny. Decydujące będą również inne walki prowadzone, chociażby na linii rzek, czy też w kontekście wzmocnienia zaplecza. 

Pamiętajmy, że Ukraina najprawdopodobniej ma przygotowanych kilka, jeżeli chodzi o wersje planistyczno- operacyjne, scenariuszy na przykład wycofywania się, czy też podchodzenia pod kontrataki w konkretnych miejscach. 

Ale ja bym się nie przywiązywał do tego, stąd też zachować należy pewną ostrożność, bo pamiętajmy, iż raz - nie dysponujemy pełnym obrazem walk, w terenie zurbanizowanym jest to nawet dzisiaj przy tej całej skomplikowanej aparaturze w zakresie dronów, w zakresie transmisji internetowych rzecz niemożliwa, żebyśmy ten obraz mieli, a z drugiej strony nie ma co ukrywać, że walki w Siewierodoniecku wkomponowane są w szersze plany działań rosyjskich i ukraińskich, a do nich nie mamy dostępu, możemy tylko domniemywać. 

No rzeczywiście walki w mieście to dzisiaj jest pewien symbol, aczkolwiek wydaje mi się, że musimy się przygotowywać, będę to powtarzał, być może do znudzenia, do kolejnych etapów tej wojny.


Także do tego etapu, gdy Ukraina będzie miała znacznie większe sukcesy na froncie i będzie chciała odzyskać swoje terytoria zagarnięte w 2014 roku, czy zachód się na to zgodzi?


Jeśli chodzi o odzyskanie kontroli nad własnym terytorium, tu możemy tego typu scenariusz budować dlatego, że z jednej strony Ukraina pokazała wielokrotnie, iż bardzo szybko przyswaja sobie model operowania znany z zachodu, a więc lepsze wykorzystanie systemów uzbrojenia, lepsza motywacja, morale własnych wojsk. Wykorzystując te czynniki, Ukraina ma szansę odzyskać kontrolę nad częścią terytorium. Wydaje mi się, że pewną granicą, która jest bardzo trudna dzisiaj w zakresie nawet scenariuszy takich optymistycznych, jest odzyskanie kontroli nad okupowanym Krymem, dlatego że Rosjanie skomasowali tam rzeczywiście znaczne ilości wojska, z drugiej strony postawili od początku pewną granicę, traktując okupowany Krym, jako przestrzeń własnego terytorium. 

Wydaje mi się, że ta wojna już wielokrotnie pokazywała, że każdy scenariusz, nawet ten najbardziej wydaje się dzisiaj nieprawdopodobny - musi być brany pod uwagę. 

Niewątpliwie na razie bym poczekał z tymi wszystkimi wizjami odzyskiwania terytorium, niech Ukraina ustabilizuje front, przede wszystkim przetrwa ten moment, takiego trochę interwału czasowego, kiedy z jednej strony jej żołnierze są bardzo zmęczeni, obciążeni walką od lutego przecież, a przede wszystkim jeszcze na zapleczu ukraińskim tworzone są jednostki w oparciu o sprzęt, który cały czas jest dostarczany z zachodu. 

I musi jeszcze nastąpić jeden z elementów, żebyśmy powiedzieli o skuteczności kontrofensyw, czy też kontrofensywy - to jest kwestia zwiększenia zaplecza amunicyjnego po stronie ukraińskiej. Czym innym jest przekazanie kilku systemów artyleryjskich, a czym innym jest zgromadzenie odpowiedniej ilości amunicji do nich tak, aby to nie była tylko kwestia, nazwijmy to opóźniania, czy też niwelowania przewagi rosyjskiej, ale możliwości na przykład skomasowania ostrzału tak, aby wojska ukraińskie mogły przejść do kontrofensywy. 

Naprawdę jest tak wiele czynników na dziś niepewnych i zależnych również od pomocy zachodniej, więc ja bym nie snuł tutaj wizji kiedy i w jaki sposób Ukraina będzie mogła odzyskiwać terytorium swojego państwa okupowane przez Rosję, bo dzisiaj to wiemy dokładnie, że w 2014 roku mieliśmy pierwszą agresję. A tak naprawdę to, co widzieliśmy od lutego tego roku, to jest kontynuacja tamtej agresji i tego typu działań rosyjskich, tyle że z większą skalą i z pełnym wskazaniem właśnie, że Rosja jest tym państwem atakującym.


A na razie cały czas mamy groźby Rosji pod adresem zachodu, łącznie z użyciem broni nuklearnej. Co się pod nimi kryje?


Przede wszystkim Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową. Ta karta atomowa jest elementem nie tyle gry politycznej, bo politycy i decydenci wiedzą, czym jest broń atomowa, wiedzą też, w jakim zakresie Rosjanie mogą eskalować te groźby, jeśli chodzi o użycie broni atomowej, ale społeczeństwa tego nie wiedzą, społeczeństwa są przygotowane w pewnym sensie do warunków lat 90., czy początku lat 2000, gdzie broń atomowa była pewnym tabu, gdzie przede wszystkim zwracaliśmy uwagę na rozbrojenie atomowe, nikt nie mówił o tym, że jakieś państwo będzie straszyć na przykład użyciem taktycznej, czy też nawet strategicznej broni atomowej. 

Dzisiaj ta karta jest kartą przede wszystkim, w moim odczuciu, psychologiczną. Ona ma doprowadzić do animowania ruchów antywojenny, ale takich, które oczywiście sprzyjają Rosji, takich, które żądają na przykład rozbrojenia, czy też zatrzymania walk, ale w wymiarze takim, który jest komfortowy dla Kremla. 

Niewątpliwie ja bym to traktował właśnie tak, jak pani redaktor powiedziała - w kategoriach groźby, ale groźby, która ma wymusić bierność, albo wymusić wręcz uległość wobec Rosji, w tym oczywiście na pierwszym miejscu jest kwestia zatrzymania własnych zdolności obronnych. 

Widzieliśmy to w Wielkiej Brytanii, gdzie protestowano przed jedną z baz lotniczych brytyjskich dlatego, że potencjalnie mogła się pojawić tam broń atomowa amerykańska tak, jak w okresie zimnej wojny. To jest nic innego jak rosyjskie działania, już nawet nie wskazując, że jedną z organizacji, która protestowała, to była jakaś brytyjska organizacja komunistyczna. Widzimy, że Rosjanie wyciągają stare modele operacji wpływu zakresu sowieckiego i ich będą używać.


A u nas te modele też się mogą sprawdzić? 


My mamy trochę inne spojrzenie, proszę zwrócić uwagę, że myśmy mieli jakąś taką ciekawą dyskusję i już raz wprowadzono w momencie, kiedy pojawiły się wątki tak zwanego programu "NATO nuclear sharing", kiedy gdzieś tam zasugerowano, że istnieje taka idea, taka koncepcja, żeby chociażby amerykańskie ładunki nuklearne mogły znajdować się bliżej flanki wschodniej, więc wydaje mi się, że w naszym przypadku jesteśmy bardziej uodpornieni na to, ale społeczeństwa brytyjskie, niemieckie w mniejszym stopniu, szczególnie że te elementy trochę oporu wobec energii atomowej Rosjanie wykorzystują nie tylko w warunkach, nazwijmy to atakowania dozbrojeń zachodu, ale zwróćmy uwagę, że bardzo efektywnie też wykorzystali retorykę antyatomową, jeśli chodzi o próby sabotowania, czy też wypierania energii atomowej na potrzeby cywilne w państwach Europy Zachodniej, w większości państw Europy Zachodniej, bo oczywiście Francja jest tutaj uodporniona na tego typu propagandę. 

Także musimy się spodziewać grania kartą atomową w różnych wymiarach, nie tylko w tym wymiarze wojskowym.


Dziękuję bardzo za rozmowę. 

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Eduardas Borisovas, fot. Joanna Szubzda

Eduardas Borisovas

ambasador Litwy w Polsce
6.07.2022

"Przełom w relacjach polsko-litewskich trwa już od 2019 roku. Sytuacja polepsza się z każdym rokiem. Wojna w Ukrainie popsuła niestety to, co planowaliśmy, ale w tej sytuacji widać, że ta nasza współpraca jest naprawdę bardzo ważna" - mówi Eduardas Borisovas.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2022

"Wynik matur w województwie podlaskim jest niższy niż w ubiegłym roku. Odnosząc ten wynik do zdawalności w kraju, jest on również niższy. W poprzednich latach wynik ten był wyższy lub na tym samym poziomie" - mówi Agnieszka Muzyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
5.07.2022

"Jest to bardzo prawdopodobne, że po wakacjach liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrośnie" - mówi prof. Joanna Zajkowska.


Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych, opiekun podlaskich struktur PiS
4.07.2022

Prawo i Sprawiedliwość zmieniło kierownictwo w podlaskich strukturach ugrupowania. Zamiast jednego szefa, którym był wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, od lipca są trzej okręgowi pełnomocnicy: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Jacek Bogucki. Opiekunem regionu został natomiast wicepremier, minister aktywów państwowych - Jacek Sasin.

fot. Joanna Szubzda

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
4.07.2022

Polska armia ma być wzmocniona, wydatki na nią będą przekraczać 3 proc. PKB. - Świętym obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do stanu pełnego bezpieczeństwa - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Joanna Szubzda

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
1.07.2022

"W końcu przeszliśmy na bardzo mobilny charakter ochrony granicy. Patrolowanie na pojazdach, pieszo, poruszanie się wzdłuż linii granicy, a nie stacjonowanie na poziomie posterunków obserwacyjnych, jak to było jeszcze przed budową zapory" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.


źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok