Radio Białystok | Gość | Andrzej Domański [wideo] - minister finansów

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów

4.04.2024, 08:00, akt. 10:43

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska
Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Andrzejem Domańskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ministerstwo finansów chce zreformować system podziału pieniędzy z budżetu państwa, tak by był on bardziej sprawiedliwy dla samorządów. M.in. o tym, na czym mają polegać te zmiany z ministrem finansów Andrzejem Domańskim rozmawia Adam Janczewski.


 
 
 

Adam Janczewski: W województwie podlaskim spotkał się pan z samorządowcami, konsultował planowaną reformę finansów samorządowych. Jakie są założenia tej reformy? 



Andrzej Domański: Byłem zarówno w Siemiatyczach, w Bielsku Podlaskim, jak i w Białymstoku, rozmawiałem z samorządowcami we wszystkich tych miastach. Cel reformy jest jeden – przywrócenie siły i stabilności finansów jednostek samorządu terytorialnego oraz przede wszystkim odpolitycznienie. Chcemy zbudować taki system, w którym samorządowcy będą wiedzieli, ile środków będą otrzymywać w kolejnych latach. System, w którym wielkość środków nie będzie warunkowana decyzjami, które zapadają w Warszawie. Krótko mówiąc, chcemy, aby system był niewrażliwy np. na zmiany w stawce PIT czy CIT. 



To, w jaki sposób to zrobić? 



Oprzemy się na dochodach generowanych przez przedsiębiorstwa oraz osoby, które pracują na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego, a nie na płaconych przez nich podatkach, bo jak wiemy, podatki są warunkowane również stawką podatku. Tak jak w przypadku Polskiego Ładu, który absolutnie zdemolował finanse polskich samorządów, dochodzi do obniżki podatku kompensowanej, jak wiemy, podwyżką składki zdrowotnej, to oznacza oczywiście, że samorządy na takiej zmianie ponoszą potężne straty. 

Kiedy tworzone są zachęty do przechodzenia na inną formę opodatkowania, na przykład na podatek ryczałtowy, w którym jak wiemy, samorządy nie mają udziału, to również samorządy ponoszą olbrzymie straty i w ciągu tych lat po wprowadzeniu Polskiego Ładu te straty samorządów sięgnęły dziesiątek miliardów złotych. Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje. 



Co z samorządami, gdzie jest mniej biznesu, mniej terenów przemysłowych? W województwie podlaskim mamy, chociażby cztery parki narodowe, gdzie być może ten biznes nie może się tak rozwijać jak w innych miejscach.



To bardzo dobry przykład, dlatego że te tereny, te gminy, gdzie znajdują się parki narodowe, parki krajobrazowe, tereny Natura 2000, one będą w tej reformie potraktowane szczególnie korzystnie. Doskonale wiemy, że w województwie podlaskim, które jest jednym z najpiękniejszych polskich województw, gdzie tych terenów zielonych, bardzo atrakcyjnych turystycznie, jest bardzo dużo, to beneficjentami tego są oczywiście osoby mieszkające również w innych województwach. Natomiast koszty związane z tym, że na tym terenie nie może rozwijać się przemysł, ponoszą lokalne samorządy. Dlatego w nowym systemie będzie specjalna opłata, specjalny system wyrównywania samorządom tych strat, które ponoszą w związku z tym, że tworzą nowy park narodowy czy park krajobrazowy, czy tereny zielone. Bardzo chcę, żeby w Polsce samorządom opłacało się finansowo tworzyć tego typu jednostki, jak właśnie parki narodowe, czy parki krajobrazowe. 



Wydaje się, że wszystkie założenia są jasne, więc po co te spotkania z samorządowcami? Czy pan z nimi jeszcze cokolwiek konsultuje, czy bardziej informuje o tym, co będzie? 



Nie, my odchodzimy od informowania, my jesteśmy na etapie ciągłego konsultowania. Oczywiście w tym systemie jest wiele szczegółów, które chcemy z samorządowcami właśnie przedyskutować. Spotykamy się, żeby dyskutować o różnych parametrach systemu. Już mamy za sobą trzy takie cykle konsultacji, one jeszcze na pewno potrwają. Chciałbym, aby ten nowy system był wdrożony od 1 stycznia 2015 roku. To trzeba wyraźnie powiedzieć - to będzie system, który będzie niósł koszty dla budżetu centralnego. Dlatego, że chcemy, żeby samorządy były jego jednoznacznymi beneficjentami, aby po prostu w tym nowym systemie środków, które trafiają do samorządów, było więcej niż w systemie, który obowiązuje obecnie.



Jesteśmy na ostatniej prostej kampanii przed wyborami samorządowymi. Jest to bardzo gorący okres obietnic wyborczych, ale to też może dobra okazja do rozliczeń obietnic wyborczych przed wyborami parlamentarnymi. Jedną z obietnic Koalicji Obywatelskiej, która była zapisana w stu konkretach, było podniesienie kwoty wolnej od podatku. Sto dni rządu minęło i ta obietnica nie została zrealizowana, ale czy będzie? 



Jesteśmy w konkretnej sytuacji budżetowej, ale też sytuacji geopolitycznej. Wiemy, że mamy wojnę za wschodnią granicą, co wiąże się z bardzo wysokimi wydatkami, które musimy ponosić na zbrojenia i które będziemy ponosić w kolejnych latach. Premier Donald Tusk powiedział bardzo wyraźnie, że w tej kadencji podwyżka kwoty wolnej zostanie zrealizowana i zobowiązał ministra finansów, czyli mnie do tego, żebym przedstawił mu możliwe rozwiązania dojścia do tej kwoty wolnej 60 tysięcy złotych. Będziemy nad tym pracować i mam nadzieję, że ta obietnica wyborcza będzie szybko zrealizowana.



Nie ma pan łatwego zadania, bo według różnych wyliczeń podniesienie kwoty od 30 do 60 tysięcy to jest około 40 miliardów złotych rocznie. 



Oczywiście nie jest to proste. Wiem, że mamy wiele innych zobowiązań wyborczych. Wiem, że mamy, tak jak powiedziałem, bardzo wysoki poziom nakładów na obronę, który musimy utrzymywać, którego musimy bronić, bo sytuacja za naszą wschodnią granicą, tutaj na Podlasiu, nie muszę o tym chyba przypominać, jest bardzo napięta, więc ta obietnica, to zobowiązanie wobec Polaków pozostaje aktualne. W tej chwili budujemy ścieżki jego realizacji. 



Polska uchodzi za wzór w NATO pod względem wydatków na obronność. 4% PKB stawia nas na pozycji lidera. To, czym pewnie szef MON-u czy MSZ-u może się pochwalić, to musi chyba martwić ministra finansów. 



Nie, mnie to nie martwi, ponieważ jesteśmy odpowiedzialni wszyscy jako Rada Ministrów, jako polski rząd za bezpieczeństwo Polaków, w związku z czym musimy modernizować polską armię, musimy utrzymywać wysoki poziom nakładów, musimy te pieniądze również wydawać bardzo mądrze. Oczywiście nie mamy nieskończonych możliwości finansowania tych wydatków z budżetu, czy też innych źródeł, więc pieniądze musimy wydawać rozsądnie, jak najefektywniej budować siłę polskiej armii, budować możliwość odstraszania wschodniego agresora, ale oczywiście na obronę narodową, na budowanie bezpieczeństwa pieniądze muszą być. 



Te 4% PKB w tym roku, ile to może nas kosztować? 



To jest powyżej 120 miliardów złotych. 



Zakładając, że nasza gospodarka będzie się rozwijać, to również ta kwota będzie prawdopodobnie wzrastać. 



Kwota nakładów na obronę narodową będzie oczywiście rosła, tylko pamiętajmy, że budżet MON-u to tylko część wydatków, które wydajemy na obronę. Mamy również przecież wydatki pochodzące z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. 



Ostatnia kwestia. 1,9% to inflacja w marcu. Przyzwyczailiśmy się do innych liczb i aż rodzi się pytanie, czy ten przecinek nie przesunął się w jedną stronę. To oczywiście dobre wieści, ale z drugiej strony od kwietnia wrócił 5% VAT na żywność.



Od 5 lat dynamika cen w polskiej gospodarce nie była tak niska, jak w marcu 2024 roku i to musi jednoznacznie cieszyć. Uważam, że w kolejnych miesiącach inflacja może delikatnie wzrastać, ale oczywiście w tym roku będzie nieporównywalnie niższa niż w roku 2023. 



Inflacja wzrośnie też między innymi przez to, że w połowie roku kończy się tarcza energetyczna?



Inflacja w Polsce będzie, delikatnie tu chcę podkreślić, wzrastać z różnych powodów, także dlatego, że nam bardzo dynamicznie rośnie gospodarka. W tym roku oczekujemy wzrostu polskiej gospodarki w okolicach 3%. Jeżeli chodzi o tarczę, to trwają bardzo aktywne prace w ministerstwie klimatu nad takimi rozwiązaniami, które będą optymalne z punktu widzenia polskich gospodarstw domowych. Wiemy doskonale, że choć ceny energii na rynkach światowych w tym również w Polsce spadły, to nadal są one za wysokie z punktu widzenia wielu gospodarstw domowych, w szczególności tych najsłabiej zarabiających. 



Czyli w jakimś stopniu jest szansa na utrzymanie pewnych ulg. 



Jestem absolutnie przekonany, że rozwiązania, które przedstawił ministerstwo klimatu, zapewnią ochronę polskim gospodarstwom domowym.


| red: sk




ZNAJDŹ NAS




Jacek Brzozowski, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
28.05.2025

Rząd przyjął Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026. To kluczowy dokument, by rozpocząć budowę schronów i miejsc schronienia. Więcej o tym w czwartkowej (29.05) Rozmowie Dnia.

Katarzyna Turosieńska, 28.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezeska Podlaskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki
27.05.2025

- Widać wzrost zainteresowania naszym województwem. W wielu innych regionach mówi się o bonie turystycznym i widać zagęszczenie turystów na naszym terenie - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Edyta Halicka, 27.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
27.05.2025

- Widać czarno na białym, co się dzieje z naszymi zarobkami. Mówimy o tym od lat. Jest ta inicjatywa podpisana przez obywateli i ona zostaje nadal nieruszona - mówiła o płacach nauczycieli Edyta Halicka.


Łukasz Masłowski, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Masłowski [wideo]

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
25.05.2025

- Uważam, że to był wyjątkowy sezon, ale znamy swoje miejsce w szeregu i wiemy, że dzisiaj nie jesteśmy klubem, od którego można oczekiwać, żeby regularnie grał w europejskich pucharach - mówi Łukasz Masłowski.

Daniel Chomicki i Anna Czajkowska, fot. Joanna Szubzda

Daniel Chomicki i Anna Czajkowska

Fundacja "Zdrowe Miasto"
24.05.2025

- Zdrowie niestety nie jest na pierwszym miejscu. Dopóki nie zacznie szwankować, nie szukamy pomocy medycznej. Gdybyśmy tak często chodzili do specjalisty od zdrowia jak od urody, to bylibyśmy dużo zdrowszym społeczeństwem - mówi Daniel Chomicki.

Grzegorz Piekarski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
23.05.2025

-  Ta wiosna jest inna niż wszystkie poprzednie. Mamy bardzo niski poziom wody. W tym roku nie widzieliśmy rozlewisk, więc ptaki wodno-błotne poleciały dalej. Część została i próbuje wysiadywać jajka, wychowywać młode, ale ma trudne warunki - mówi dyrektor NPN.


Bogdan Kalicki, fot. Gabriela Lasota

Bogdan Kalicki

dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku
22.05.2025

- Udało się spowolnić tempo zadłużania. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeśli ta baza jest bardzo wysoka, to potem zatrzymać ten pociąg nie jest łatwo - mówi Bogdan Kalicki.

Łukasz Prokorym, fot. Gabriela Lasota

Łukasz Prokorym

Marszałek Województwa Podlaskiego
21.05.2025

- Szpital wojewódzki odzyskuje zdolność kredytową. To wszystko idzie w dobrym kierunku i szpital wojewódzki znowu staje się szpitalem wojewódzkim, nie tylko z nazwy - mówi marszałek woj. podlaskiego Łukasz Prokorym.

prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Jarosław Matwiejuk

 konstytucjonalista z Wydział Prawa UwB
20.05.2025

- W możliwość oddania głosu wkroczyli młodzi wyborcy, którzy mają nowe spojrzenie i oczekują zmian. Duopol, który trwa już tyle lat, jest dla nich nie do zaakceptowania - mówi prof. Jarosław Matwiejuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
19.05.2025

Wysoki wynik wyborczy Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna to ostrzeżenie dla Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - mówi dr Maciej Białous.

Jacek Zaniewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Zaniewski

prezes Żubrów Chorten Białystok
18.05.2025

Koszykarze Żubrów Białystok są o krok od zwycięstwa w finale II ligi - w pierwszym meczu pokonali na wyjeździe Polonię Leszno 94:79. Już wcześniej, po zwycięstwie w półfinałowej rywalizacji z Mickiewiczem Katowice białostoczanie zapewnili sobie awans do I ligi.

Tomasz Sajewicz, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Sajewicz

Od 2005 roku przez 18 lat nieprzerwanie prowadził biuro Polskiego Radia w Pekinie. Relacjonował wydarzenia m.in. na Półwyspie Koreańskim, w Japonii, Tajlandii, Mongolii i Malezji. Jeden z nielicznych polskich dziennikarzy, któremu udało się dostać do Pjongjangu.
18.05.2025

- Podlasie nauczyło mnie tolerancji, tutejszy konserwatyzm uznawany jest za nietolerancję, ale wydaje mi się, że w nas wszystkich tutaj są ogromne pokłady tolerancji. Rozumienie, że jest inna kultura, jest dla nas naturalne - mówi Tomasz Sajewicz.


St. bryg. Dariusz Koc, fot. Tomasz Kleszczewski

st. bryg. Dariusz Koc

komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
17.05.2025

150 lat temu w Białymstoku powstała Zawodowa Straż Pożarna. Jak przez ten czas zmieniła się praca strażaków? Jakie są nowe wyzwania, którym muszą stawiać czoła?

gen. Sławomir Klekotka, 14.05.2025, fot. Gabriela Lasota

gen. Sławomir Klekotka

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
15.05.2025

- Strefa (buforowa) w chwili obecnej ma 78 km. Nie wnioskujemy o zwiększenie, natomiast będziemy optować za tym, by została utrzymana - mówi gen. Sławomir Klekotka.

Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
15.05.2025

- Oczywistym jest, że rozwój Suwałk musi opierać się na ludziach młodych. Niemniej jednak wiemy, że depopulacja, ujemny przyrost naturalny - one dotykają również naszego miasta - mówił w Polskim Radiu Białystok Czesław Renkiewicz.


Jacek Lenczewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Lenczewski

ekspert do spraw produkcji rolnej z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Białymstoku
14.05.2025

 - Teraz, w okresie kwitnienia, jednodniowy - dwudniowy przymrozek powoduje, że rośliny obumierają i nie będą wydawały plonu. Dotyczy to  szczególnie upraw, których nie możemy ochronić, czyli sadów - wiśni, czereśni, jabłek. Może to przełożyć się na wyższe ceny - mówi specjalista.

Renata Reda i Szymon Hołownia, 13.05.2025, fot. Joanna Szubzda

Szymon Hołownia

kandydat na prezydenta, marszałek Sejmu
13.05.2025

- Ja nikogo nie szantażuję, nikomu nie grożę. Ja tylko mówię, że my dajemy temu rządowi większość po coś. Tym czymś są wartości, a nie stołki - mówi Szymon Hołownia.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
12.05.2025

Uczniowie ostatnich klas podstawówki rozpoczynają egzamin ósmoklasisty. W tym roku na pisanie sprawdzianów mają o 25 procent więcej czasu niż w latach poprzednich.


Marek Jakubiak, fot. Joanna Szubzda

Marek Jakubiak

poseł, kandydat na prezydenta RP
12.05.2025

- Z jednej strony mamy parcie od Ruskich, z drugiej od Niemców, a my jesteśmy, jak zwykle, jak w imadle. Te wybory nie będą dotyczyły tego, czyja Polska będzie, tylko, czy w ogóle Polska będzie - mówi kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak.

dr Radosław Poniat, 12.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
12.05.2025

- W tej chwili ludzie raczej głosują na tych kandydatów, którzy są związani z ich partiami, a wyborcy określonych partii już wcześniej wiedzą, kogo popierają. Natomiast w drugiej turze trzeba przekonać tych, którzy nie są domyślnym elektoratem danego kandydata - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.


Karol Zimnoch, 9.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
9.05.2025

- W praktyce obniżka stóp procentowych przełoży się oczywiście na spadki rat kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Zimnoch.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?

ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.


Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.

Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.


Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.

dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.

Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.


źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.

Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.


Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.

prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok