Radio Białystok | Wiadomości | Po remoncie oddziału w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku znów będą 92 łóżka neurologiczne

Po remoncie oddziału w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku znów będą 92 łóżka neurologiczne

21.01.2020, 12:48, akt. 16:14

Wiosną, gdy zakończy się remont oddziału neurologii, w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku znów będą 92 łóżka dla pacjentów z chorobami neurologicznymi - poinformowano we wtorek (21.01) na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Obecnie jest ich o połowę mniej.

Po remoncie oddziału w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku znów będą 92 łóżka neurologiczne, fot. Renata Reda
Po remoncie oddziału w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku znów będą 92 łóżka neurologiczne, fot. Renata Reda

Po remoncie oddziału w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku znów będą 92 łóżka neurologiczne - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Trwają odbiory techniczne przebudowanego oddziału

Trwają odbiory techniczne przebudowanego oddziału, być może pierwsi pacjenci będą mogli być tam leczeni na początku marca.

Ma to poprawić sytuację braku łóżek neurologicznych w regionie. Obecnie, jak podaje NFZ, w całym województwie w pięciu placówkach jest 191 miejsc dla pacjentów z problemami neurologicznymi. NFZ poinformował, że rocznie w Podlaskiem, na szpitalnych oddziałach leczonych jest ok. 7 tysięcy pacjentów neurologicznych, około dwa tysiące chorych trafia do szpitali z udarem mózgu.

NFZ podaje również, że jedna piąta hospitalizowanych na oddziałach neurologii trafia potem na oddziały rehabilitacji neurologicznej, a miejsc na takich oddziałach jest w regionie 115.

Na konferencji przyznano, że Podlaskie należy do regionów, gdzie śmiertelność z powodu udaru mózgu jest jedną z największych w kraju.

Szpital wojewódzki w Białymstoku podlega samorządowi województwa podlaskiego. Jest jednym z największych szpitali w regionie. Przed remontem oddziału neurologii z pododdziałem udarowym, w tym szpitalu były 92 miejsca dla pacjentów neurologicznych. Na czas remontu oddział przeniesiono do innego budynku, ale liczba miejsc zmniejszyła się do 46. Władze województwa zadeklarowały we wtorek, że po remoncie neurologia będzie działać w obu tych miejscach i będzie przywrócona liczba 92 łóżek, czyli stan sprzed remontu.

Odpowiedzialny za ochronę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski poinformował, że jest podjęta decyzja, by neurologia działała w szerszym zakresie. - Oczywiście dwie rzeczy były ku temu niezbędne, czyli możliwości lokalowe i możliwość pozyskania dodatkowych środków na ten cel - powiedział Marek Malinowski.

Dodatkowe środki na leczenie ma przeznaczyć NFZ

Dodatkowe środki na leczenie ma przeznaczyć Narodowy Fundusz Zdrowia. Dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński dziękował zarządowi województwa za podjęte decyzje. Poinformował, że Fundusz sfinansuje świadczenia na neurologii w obu miejscach w szpitalu wojewódzkim. - Będzie finansował rzeczywistą liczbę udzielanych świadczeń z zakresu neurologii, oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym - powiedział Maciej Olesiński. Nie podał szczegółów finansowych. - (...) deklaruję należyte finansowanie - mówił Maciej Olesiński i wskazywał, że ma być zwiększony ryczałt szpitala w zakresie neurologii.

NFZ podkreśla, że więcej miejsc dla pacjentów neurologicznych w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku jest ważne, bo w regionie jest za mało takich łóżek. Maciej Olesiński w poniedziałek (20.01) apelował do samorządów i szpitali o tworzenie miejsc na neurologii, bo ich brakuje. We wtorek mówił, że mapy potrzeb wskazują, że w kolejnych latach w województwie podlaskim będzie trzeba coraz więcej takich miejsc.

Remont oddziału neurologii ma się zakończyć w połowie lutego

Remont oddziału neurologii w szpitalu wojewódzkim ma się zakończyć w połowie lutego. Prace trwały od jesieni 2018 r. Jak przypomniał we wtorek wicedyrektor szpitala wojewódzkiego Karol Kozłowski, inwestycja kosztowała 19 mln zł (sfinansowana ze środków samorządu województwa i budżetu państwa, wkład własny szpitala). Dodatkowo za 1,8 mln zł kupiono na ten oddział sprzęt medyczny.

Karol Kozłowski zaznaczył jednak, że aby oddział mógł przyjmować pacjentów w obu lokalizacjach, potrzebni są lekarze neurolodzy oraz konieczne jest zatrudnienie ok. 20 pielęgniarek. Przyznał, że z kadrami medycznymi są jednak problemy. Trwają rozmowy z lekarzami.

Marek Malinowski poinformował również, że do utworzenia oddziału neurologii przymierza się szpital w Bielsku Podlaskim. Na południu województwa nie ma takiego oddziału. Neurologia miałaby powstać w budynku po byłej szkole specjalnej w Bielsku Podlaskim.

Dyrektor NFZ mówi, że do 2031 r. w regionie o co najmniej jedną piątą zwiększy się liczba osób, które będą wymagały hospitalizacji na oddziale neurologii z pododdziałem udarowym. Zakładają to priorytety polityki zdrowotnej dla województwa, dlatego w szpitalach powinno przybywać takich miejsc opieki.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Maciej Olesiński [wideo]

21.01.2020, 07:41

Brakuje miejsc na oddziałach neurologicznych w podlaskich szpitalach. - Absolutnie nie jest to kwestia braku finansowania ze strony NFZ. Przyczyna podnoszona przez dyrektorów szpitali to najczęściej po prostu braki kadrowe.


NFZ apeluje do gmin i szpitali w Podlaskiem o tworzenie nowych miejsc opieki neurologicznej

20.01.2020, 17:02

Podlaski NFZ zaapelował do samorządów i szpitali w regionie, by tworzyły nowe miejsca opieki nad pacjentami z chorobami neurologicznymi na oddziałach neurologicznych z pododdziałami udarowymi. W regionie brakuje takich miejsc i lekarzy neurologów.


USK w Białymstoku realizuje ministerialny program leczenia udarów

7.11.2019, 15:49

Pierwsi pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku skorzystali z refundowanych przez NFZ zabiegów tzw. trombektomii mechanicznej, czyli udrażniania naczyń z zakrzepu w leczeniu udaru mózgu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok