Radio Białystok | Wiadomości | Kultura w regionie: koncert z publicznością w OiFP, "Kaszalot" w BTL-u, rockowa potańcówka z zespołem Tramp

Kultura w regionie: koncert z publicznością w OiFP, "Kaszalot" w BTL-u, rockowa potańcówka z zespołem Tramp

autor: Olga Gordiejew

29.08.2020, 10:34, akt. 11:04

Przed nami ostatni weekend wakacji. Spędźmy ten czas kulturalnie!

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"Młodość" – koncert z publicznością w OiFP

Pod hasłem "Młodość" przebiegnie kolejne spotkanie białostockich filharmoników z melomanami. Wieczorem (29.08) w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej zabrzmią młodzieńcze dzieła Richarda Straussa i Felixa Mendelssohna. 

Symfonia na orkiestrę smyczkową nr 8 napisana przez kilkunastoletniego Mendelssohna zabrzmi w Białymstoku po raz pierwszy. Gratką dla melomanów będzie też Suita na 13 instrumentów dętych Straussa. 

Orkiestrę poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk. Początek koncertu w ramach letniej sceny białostockiej Opery o 19:00.


Ofensywa splotów, czyli I Festiwal Tkactwa w Białymstoku

Przed nami 2-dniowy festiwal tkactwa "Ofensywa Splotów". 

Dziś wernisaże aż czterech wystaw. Od 16:00 w białostockich Spodkach będziemy mogli oglądać prace tkaczek z pracowni ze szlaku "Kraina wątku i osnowy" oraz wystawę fotograficzną o Eleonorze Plutyńskiej. A o 19:00 w Podlaskim Instytucie Kultury przy Kilińskiego 8 - prace artystów profesjonalnych inspirowanych tkactwem ludowym, a także tkaniny z archiwum Liceum Plastycznego w Supraślu.

Poza tym pokaz filmów o tkactwie to o 17"00, a także spektakl dla rodzin z dziećmi o 15:00 "Nić. Opowieść z przędzy i słów" Anety Cruz-Kąciak i Agnieszki Jackowiak. A jutro Piknik Tkacki w białostockim parku Konstytucji 3 Maja. Od 11:00 do 18:00 w programie: kiermasz, pokazy i warsztaty wykonywania tkanin dwuosnowowych, wielonicielnicowych, sejpaku, perebor, krajek, czapek i łapawic, przędzenia na kołowrotku, tkania na krośnie dywaników czy wykonywania makram, zabawy muzyczne dla dzieci oraz działania animacyjne w przestrzeni.


"Kaszalot" w BTL-u

Już w niedzielę (30.08) kolejna premiera w Białostockim Teatrze Lalek. 

"Kaszalot" - tytułowy bohater nowego spektaklu zabierze widzów w niesamowitą podróż. Jak skończy się ta wyprawa? Przekonamy się już jutro. Po tekst Marty Guśniowskiej - dramaturg Białostockiego Teatru Lalek - sięgnęła reżyserka Anna Retoruk.

To opowieść o twórcach, o lalkarskim środowisku. Jednocześnie to tekst o poszukiwaniu siebie w sobie, swojej drogi, drugiej połówki, o znalezieniu siebie w świecie. Reżyserka zdecydowała się na formę lalkową, która będzie połączona z żywym planem.

Premiera jutro o 16:00. Kolejne spektakle za tydzień w sobotę i niedzielę o 13:00. 


Wielkie otwarcie Epi-Centrum Nauki w Białymstoku

Jest tam ponad sto eksponatów i stanowisk doświadczalnych, które pozwalają poznać otaczający nas świat.

W Białymstoku dziś oficjalnie otwarte będzie Epi-Centrum Nauki na Stadionie Miejskim. Początek zwiedzania o 11:00. Będzie tam też Polskie Radio Białystok.

Osoby, którym dziś nie udało się zapisać na dzisiejsze bezpłatne zwiedzanie, mogą kupić bilety wstępu już na niedzielę.


Rockowa potańcówka z zespołem Tramp

Kto chce potańczyć na zakończenie wakacji, będzie miał taką okazję w 6-Ścian PUB.

Będzie tanecznie i rockowo zarazem. O dźwięki zadba podwórkowa kapela Tramp, w której grają m.in. znani Beata Rudzik i Mirek Kozioł. Początek o 20:30.


Muzyczna sobota w Augustowie 

Mateusz Pospieszalski Quintet wystąpi dziś w Augustowie. Będzie więc rockowa energia, swingujący puls, jazzowe skale, a do tego witalny folk i muzyka źródeł.

Koncert o 19:00 w Bazylice Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego.


Trochę wcześniej, bo o 16:00 w parku przy Rynku Zygmunta Augusta zagra Augustowska Orkiestra Dęta. Muzycy pracujący pod batutą Jana Mlejneka ponownie tego lata zaprezentują się w hitach muzyki rozrywkowej. Wstęp wolny.


Odwołano dzisiejsze spotkanie z cyklu Kino pod Obłoczkiem – seans miał się rozpocząć o 11:00, Nie odbędzie się ze względu na prognozowane obfite opady deszczu.


Podlaskie kino plenerowe

Po regionie wędruje podlaskie kino plenerowe. Jutro zawita do amfiteatru w Supraślu. Tam o 19:00 rozpocznie się pokaz filmu "Berek", a o 21:00 zobaczymy "Narodziny gwiazdy".


Bach, Mozart i Vivaldi w Łomży

Koncert w Łomżyńskiej Katedrze zainauguruje w niedzielę (30.08.) XVI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki "Sacrum et Musica".

W programie znajdą się słynne dzieła sakralne m.in. Bacha, Mozarta i Vivaldiego. Początek koncertu o 19:00. 

Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego poprowadzi dyrektor Jan Miłosz Zarzycki, a solistami koncertu będą: sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział i tenor Leszek Świdziński.

Wcześniej tego samego dnia, bo o godz. 12:45 w kościele pw. Świętego Ducha w Kadzidle "Preludium Festiwalowe" z tym samym programem i wykonawcami.

Kolejne koncerty w ramach festiwalu "Sacrum et Musica" w kolejne soboty i niedziele w świątyniach łomżyńskich, ale także m.in. w Drozdowie, Kupiskach i w Piątnicy.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ofensywa splotów, czyli I Festiwal Tkactwa w Białymstoku

29.08.2020, 10:16

To propozycja dla miłośników tradycyjnego rękodzieła.


Kultura w regionie - teatralne premiery, finałowe koncerty i kino w plenerze

28.08.2020, 10:46

BTL proponuje komedię Szekspira w wersji dla najmłodszych, w Teatrze Dramatycznym spektakl "Irańska konferencja" do obejrzenia online, poza tym kino pod gwiazdami w Białymstoku i Tykocinie i finałowy recital Katedralnych Koncertów Organowych.


Białostockie Spodki nie trafią do rejestru zabytków

27.08.2020, 15:07

Po kilkumiesięcznej analizie odmowną decyzję w tej sprawie wydała wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok