Radio Białystok | Wiadomości | Dotacje do 95 proc. wartości inwestycji mogą dostać gminy z rządowego Funduszu Polski Ład

Dotacje do 95 proc. wartości inwestycji mogą dostać gminy z rządowego Funduszu Polski Ład

7.07.2021, 14:16, akt. 15:28

Będą mogły powstać wodociągi, kanalizacja, nowe przedszkola czy drogi. W środę (7.07) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku samorządowcy z naszego regionu zapoznali się z założeniami nowego rządowego Funduszu Polski Ład.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
Samorządy mogą składać wnioski o wsparcie inwestycji z programu Polski Ład - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji do 31 lipca. W skali kraju mogą się starać o łączną kwotę 20 mld zł, nie ma pul regionalnych. 


Samorządy mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 95 proc. inwestycji - poinformował na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


- Program obejmuje wszystkie jednostki samorządu. Na razie ma charakter pilotażowy, ale ten pilotaż ma służyć temu, aby wypracować jak najbardziej doskonałe zasady tego programu - mówił Bohdan Paszkowski. - Wnioski przyjmuje bank BGK, będzie dokonywał ich kwalifikacji i przekazywał do oceny komisji, którą utworzy premier - dodał wojewoda.


Cele programu to głównie pobudzenie aktywności inwestycyjnej samorządów, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, powstawanie nowych miejsc pracy, lepsze warunki życia obywateli, wsparcie zrównoważonego rozwoju.


 - Poprzez ten program z jednej strony chcemy zwiększyć intensywność działań samorządów w zakresie inwestycji. Chcemy, aby rozwój społeczno-gospodarczy w Polsce, tej lokalnej, był jak najbardziej intensywny. Wszystko oczywiście się wiąże z kwestiami wychodzenia z tego załamania covidowego, które również obserwujemy, wprawdzie stosunkowo łagodnie, ale jednak obserwujemy w obszarze również inwestycji samorządowych - mówił wojewoda.


Zgodnie z zasadami pilotażu od 2 do 31 lipca każdy samorząd może złożyć trzy wnioski, w tym jeden wniosek bez limitu kwoty, jeden do kwoty wsparcia 30 mln zł i jednej do 5 mln zł.

Radosław Kwiecień z zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego podkreślał, że celem programu jest głównie zrównoważony rozwój. Ocenił, że program będzie "wehikułem inwestycyjnym, który pozwoli wyrównywać różnice rozwojowe, różnice pomiędzy słabszymi i mocniejszymi regionami nie tylko w Polsce, ale i w Europie".

Priorytetami w programie są gospodarka niskoemisyjna, efektywna energetyka, ekologiczny transport, cyfryzacja, inwestycje infrastrukturalne. Jak poinformował Radosław Kwiecień, samorządy muszą mieć zapewniony wkład własny. Pierwsze przetargi na inwestycje będą mogły być ogłoszone we wrześniu.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejnych kilkanaście podlaskich gmin z dofinansowaniem z programu "Kreatywna wieś"

1.07.2021, 12:27

Dzięki tym pieniądzom możliwe będą remonty świetlic, utworzenie placów zabaw czy organizacja imprez kulturalnych.


Niemal 40 kół gospodyń wiejskich w Podlaskiem dostało dofinansowanie

30.06.2021, 11:15

Dzięki temu będzie można zorganizować m.in. warsztaty i wycieczki dla mieszkańców. Niemal 40 kół gospodyń wiejskich w Podlaskiem dostało dofinansowanie z samorządu województwa na rozwój i działalność. 


Podlaskie samorządy zmodernizują szkolne stołówki i jadalnie

28.06.2021, 14:17

13 podlaskich samorządów zmodernizuje w wakacje 16 szkolnych stołówek lub jadalni.


Nowa perspektywa finansowa UE wyzwaniem dla zarządu województwa na resztę kadencji

17.06.2021, 13:19

Nowa perspektywa finansowa UE, starania aby region zdobył jak najwięcej środków, to jedno z głównych zadań i wyzwań zarządu województwa podlaskiego na resztę kadencji - ocenił w czwartek marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
PRZYRODA
30.09.2023, 08:47, akt. 18:37

Nurkowie posprzątali Biebrzę


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok