Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczęła się rozbiórka kładki na białostockim dworcu kolejowym [zdjęcia, wideo]

Rozpoczęła się rozbiórka kładki na białostockim dworcu kolejowym [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

22.03.2022, 07:20, akt. 15:48

Pasażerowie korzystali z niej od końcówki lat 80-tych. Kładka nad torami na białostockim dworcu kolejowym znika z powierzchni ziemi. Kolejarze zaczynają rozbiórkę konstrukcji, która z dworca PKP prowadzi do dworca PKS.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Rozpoczęła się rozbiórka kładki na białostockim dworcu kolejowym - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kolejarze rozbierają kładkę

Pierwsze prace rozbiórkowe (lamp oświetleniowych) rozpoczęły się w poniedziałek (21.03), ale główne prace demontażowe i zamknięcie kładki wykonawca zaplanował na wtorek.

Od tego czasu nie będzie można korzystać z kładki bliżej dworca PKS. Ale nadal można korzystać z drugiej - tej koło ul. św. Rocha.


Niektórzy pasażerowie, z którymi rozmawialiśmy na białostockim dworcu mówili, że kładka to ich trauma z dzieciństwa. Bali się stromych schodów, dużych odstępów między nimi i tego, że spadną przez szczeliny między stopniami.

Jak podają kolejarze rozbiórka konstrukcji jest niezbędna ze względu na kolejny etap prac na stacji w Białymstoku i planowane roboty torowe.


- Dojście do czynnych peronów nr 3 i 4 będzie zapewnione z obu stron stacji przez drugą kładkę (w pobliżu ul. św. Rocha). Od strony budynku dworca kolejowego można też wejść na perony przejściem w poziomie szyn. Taka organizacja ruchu zapewni podróżnym dostęp do pociągów, a wykonawcy kontynuowanie prac - wyjaśnia Tomasz Łotowski ze spółki PKP PLK.


Zmienia się stacja Białystok

Projekt modernizacji stacji w Białymstoku zakłada budowę tunelu od budynku dworca na perony i drugą stronę torów. Dla podróżnych, szczególnie osób o ograniczonej możliwości poruszania się, łatwy dostęp umożliwią windy i schody ruchome. W tunelu znajdzie się również oznakowanie dla osób niewidomych i niedowidzących.

Nowością na stacji będą zadaszone perony, które mają nawiązywać do zabytkowego budynku dworca - mówi Tomasz Łotowski ze spółki PKP PLK.


- Zadaszone perony będą w Białymstoku po raz pierwszy w historii, odkąd istnieje w tym mieście stacja kolejowa. Co więcej, chcemy to zadaszenie zbudować w taki sposób, aby nawiązywały architektonicznie do wyglądu zabytkowego budynku dworca. Chodzi o zachowanie spójnej, architektonicznej całości - podkreśla Tomasz Łotowski.


Wcześniej inna spółka kolejowa - PKP S.A. wyremontowała dworzec kolejowy.Na białostockim dworcu kolejowym będą dwa podziemne przejścia. Jedno buduje spółka PKP PLK, a oddzielne przejście podziemne przy peronach buduje Urząd Miejski w Białymstoku.


Rail Baltica w budowie

Rozbiórka kładki koło budynku dworca PKS to część przebudowy stacji Białystok i trasy kolejowej Rail Baltica.

Na odcinku Czyżew - Białystok zaplanowano łącznie budowę 14 bezpiecznych przejść pod torami. Zaawansowane są budowy w Czyżewie, Szepietowie oraz w pobliżu osiedla Zielone Wzgórza w Białymstoku. 

W Czyżewie działa już m.in. nowa nastawnia.
Modernizacja ok. 71 km odcinka Czyżew-Białystok Rail Baltica jest dofinansowana z UE z programu CEF - Łącząc Europę. Łączna wartość tej inwestycji to 3,4 mld zł.Prace przy przebudowie trasy Rail Baltica potrwają do końca przyszłego roku.

| red: wsz, bs, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rail Baltica w przebudowie - kolejarze korzystają już z nowej nastawni w Czyżewie [zdjęcia, wideo]

24.02.2022, 07:12

Większa przepustowość linii kolejowej i m.in. nowe perony. Tak będzie wyglądał modernizowany podlaski odcinek trasy Rail Baltica. Np. w Czyżewie kolejarze pracują już na nowoczesnych urządzeniach sterowania ruchem w tak zwanej nastawni.


Transport kolejowy w rejonie Sokółki będzie szybszy i bezpieczniejszy

10.02.2022, 13:41

Szybszy i bezpieczniejszy transport kolejowy w rejonie Sokółki i przejścia granicznego w Kuźnicy zapewni inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Zmodernizowany będzie odcinek Geniusze - Kuźnica Białostocka. Po prawie trzydziestu latach przywrócona będzie też możliwość przewozu i rozładunku towarów na stacji w Geniuszach.


Kierowcy mogą już korzystać z nowego wiaduktu nad torami w Szepietowie

29.01.2022, 12:11

Kierowcy mogą już korzystać z nowego wiaduktu nad torami nad linią kolejową Rail Baltica w Szepietowie. Inwestycja jest elementem modernizacji odcinka Czyżew-Białystok Rail Baltica.


Kolejarze apelują do kierowców o rozsądek na przejazdach

23.01.2022, 15:12

Kolejarze apelują do kierowców o ostrożność podczas przejeżdżania przez tory. Wystartowała kolejna odsłona kampanii społecznej "Bezpieczny Przejazd".


Zobacz, jak będzie wyglądał dworzec w Białymstoku po przebudowie [wizualizacje]

17.01.2022, 11:48

Zadaszone perony, podziemne tunele i ruchome schody - tak ma wyglądać białostocki dworzec kolejowy. Spółka PKP PLK publikuje wizualizacje stacji po przebudowie.


Przystanki PKP w Suchowolcach i Kleszczelach będą przebudowane

30.12.2021, 10:34

To pierwsze inwestycje w Podlaskiem, które powstaną z rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych. Spółka PKP PLK podpisała umowę z wykonawcą na przebudowę przystanków w Suchowolcach i Kleszczelach.


Mieszkańcy gmin Wasilków i Dobrzyniewo Duże mówią "nie" jednemu z wariantów obwodnicy kolejowej

14.12.2021, 11:31

Mieszkańcy podbiałostockich gmin Wasilków i Dobrzyniewo Duże nie chcą budowy kolejowej obwodnicy Białegostoku w swojej okolicy.


Trzy warianty przebiegu Północnej Kolejowej Obwodnicy Białegostoku

10.12.2021, 12:48

Najkrótszy ma blisko 7 km, kolejny prawie 16 km, a najdłuższy ponad 22 km - trzy warianty przebiegu północnej kolejowej obwodnicy Białegostoku do dalszych prac wybrała spółka PKP PLK.


Przystanki kolejowe na linii Białystok - Waliły mogą nie być wyremontowane

10.12.2021, 07:54

17 przystanków na liście podstawowej i blisko 30 na rezerwowej. Tak wyglądał rządowy program modernizacji przystanków kolejowych w województwie podlaskim. Listę już wcześniej publikowało Ministerstwo Infrastruktury. Teraz okazuje się, że nie wszystkie przystanki mogą być remontowane.


Przy tunelu Fieldorfa "Nila" w Białymstoku powstają zbiorniki na wodę opadową

1.11.2021, 08:44

To inwestycja, która ma poprawić bezpieczeństwo w ruchu kolejowym na stacji Białystok. Przy tunelu im. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" powstają bardzo duże zbiorniki na wodę opadową. Będą służyć do odprowadzania wody z terenów kolejowych.


Pracownicy PKP PLK zorganizowali szkolenie dla instruktorów nauki jazdy

27.10.2021, 15:10

Instruktorzy nauki mogli dowiedzieć się m.in. jak bezpiecznie przejechać przez przejazd kolejowy, co zrobić kiedy nasz samochód utknie między szlabanami, a także czym jest żółta naklejka.


Oddano do użytku wiadukt w Uhowie na drodze Białystok-Łapy

4.10.2021, 13:45

Od poniedziałku (04.10) kierowcy mogą jeździć wiaduktem nad torami kolejowymi w Uhowie koło Łap. Był to jedyny brakujący element w zbudowanej wcześniej drogowej obwodnicy Uhowa. To ważny element trasy drogowej Białystok-Łapy.


PKP PLK zmodernizuje dwa przystanki kolejowe na linii Białystok - Czeremcha

15.09.2021, 12:09

Ma to poprawić dostępność do kolei. Spółka PKP PLK ogłosiła przetarg na budowę dwóch przystanków kolejowych na linii Białystok - Czeremcha.


Będzie wygodniej i bezpieczniej - trwa budowa przystanku kolejowego Białystok Zielone Wzgórza

27.07.2021, 17:33

Pasażerowie zyskają lepszy dostęp do kolei, a piesi bezpieczne przejście pod torami. Trwa budowa nowego przystanku kolejowego Białystok Zielone Wzgórza.


Można już korzystać z wyremontowanego budynku dworca PKP w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

1.10.2020, 08:58

45 mln zł brutto kosztowała gruntowna modernizacja zabytkowego dworca PKP w Białymstoku. W czwartek obiekt oficjalnie oddano do użytku. Dworcowi nadano historyczny charakter nawiązujący do wyglądu z 1910 r. Obiekt pochodzi z 1862 r.


Rail Baltica - rozpoczęła się modernizacja odcinka Czyżew-Białystok

17.09.2020, 12:12

Ponad 3,5 mld zł będzie kosztowała modernizacja ok. 71-km odcinka Czyżew-Białystok, fragmentu międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok