Radio Białystok | Wiadomości | Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne

autor: Dominika Dębska

6.04.2023, 07:25, akt. 14:04

To najważniejsze dni w roku liturgicznym. Dziś (06.04) w Kościele Wielki Czwartek rozpoczynający obchody Triduum Paschalnego.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzień ustanowienia dwóch sakramentów

To dzień ustanowienia dwóch sakramentów - wyjaśnia proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Wasilkowie, jezuita ojciec Aleksander Jacyniak.


Wielki Czwartek ma dwie główne liturgie - mszę krzyżma, która jest sprawowana w kościele katedralnym czy archikatedralnym i wieczorem - Mszę Wieczerzy Pańskiej. Nawiązują one do - przede wszystkim - ustanowienia sakramentu kapłaństwa oraz sakramentu Eucharystii - mówi ojciec Aleksander Jacyniak.


Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętnia spotkanie Jezusa z apostołami w Wieczerniku, podczas której ustanowił sakrament Eucharystii - mówi ks. Aleksander Jacyniak.


Chleb, wino i słowa. Chleb i wino mogą szybko popsuć się, słowa mogła okazać się tak bardzo zawodne. Okazuje się, że ta Eucharystia tak bardzo słaba, jest mocniejsza od największych systemów świata, bo wtedy gdy Eucharystia się rodziła, istniały różne systemy geopolityczne, żaden z nich nie przetrwał do dziś, przetrwała Eucharystia - dodaje ks. Aleksander Jacyniak.


Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament będzie przeniesiony do kaplicy zwanej "ciemnicą". Symbolizuje to uwięzienie Chrystusa przed śmiercią. Po mszy wierni będą trwać w adoracji. Aż do Wielkiej Soboty w kościołach zamilkną dzwony i organy, a ołtarze pozostaną bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.


W białostockiej katedrze metropolita białostocki abp Józef Guzdek przewodniczył mszy krzyżma

Kościół nie boi się krytyki, ale niech ona będzie osadzona na fundamencie prawdy i odpowiedzialności za każde słowo - mówił metropolita białostocki abp Józef Guzdek podczas mszy św. krzyżma w Archikatedrze Białostockiej. "Musimy być przygotowani na kpiny, pomówienia i fałszywe oskarżenia, na zmasowany atak na Kościół i ewangeliczne wartości” - podkreślił w homilii.

Liturgię, podczas której w Wielki Czwartek było konsekrowane krzyżmo i błogosławione oleje, koncelebrowali z metropolitą również abp senior Edward Ozorowski i biskup pomocniczy Henryk Ciereszko oraz księża z archidiecezji. Duchowni odnowili też swoje kapłańskie przyrzeczenia; wspominano zmarłych hierarchów.

Rozpoczynając uroczystość abp Józef Guzdek nawiązał do słów Jana Pawła II "nie lękajcie się". "Wtedy polskie społeczeństwo przekonało się, ile nas jest. I wtedy zrozumieliśmy te słowa, wówczas zadrżały posady, pojawił się lęk w tych, którzy chcieli zniszczyć i rozbić Kościół" - mówił metropolita. Dziękował nie tylko duchownym, ale też innym obecnym na mszy św. oraz "tym, którzy stoją murem z nami i przy nas". "To jest bardzo potrzebne, by zadrżeli ci, którzy chcieliby nas podzielić i zniszczyć, którzy dają różne recepty po to tylko, żeby zniszczyć, zohydzić kapłaństwo" - dodał.

"Jesteśmy bardzo potrzebni, by sprawować sakramenty, głosić Eucharystię" - podkreślał.

W homilii mówił o powołaniach kapłańskich, podkreślił, że Wielki Czwartek jest "dniem szczególnego dziękczynienia Bogu za dar powołania kapłańskiego". Dziękował księżom za ich codzienne zaangażowanie. Ale mówił też, iż w takim dniu trzeba jednak przypomnieć, że - jak to ujął - "doświadczając satysfakcji i wdzięczności za duszpasterską posługę" duchowni doświadczają też niejednokrotnie "sprzeciwu i odrzucenia".

Podkreślał, że wszyscy wierzący, a zwłaszcza biskupi i kapłani "wezwani są do wierności Bogu i ewangelicznym wartościom, nawet za cenę prześladowań". Mówił o tym, że "wiele znaków wskazuje" na to, iż wypełniają się słowa o tym, że "nadchodzi era nowych męczenników"; odnosił to do księży. "Nawet jeśli dziś Bóg nie żąda od nas daniny krwi, to z pewnością musimy być przygotowani na kpiny, pomówienia i fałszywe oskarżenia, na zmasowany atak na Kościół i ewangeliczne wartości" - mówił abp Józef Guzdek.

Jako przykład podał "ostatnie ataki" na Jana Pawła II. Przywoływał badania dotyczące informacji o Kościele i księżach, publikowanych w popularnych portalach internetowych. Podawał liczby publikacji "opisujących błędy, potknięcia i słabości księży".

"Prawdziwe lub urojone (błędy - przyp. PAP). Autorzy zamieszczanych artykułów zazwyczaj pomijali milczeniem wspaniałą pracę duszpasterską i wychowawczą tysięcy uczciwych kapłanów w naszej ojczyźnie. A pisali jedynie o celebrytach i tych, którzy zdradzili kapłański etos lub zachowali się niegodnie. Smutne jest także to, że tendencyjnymi komentatorami wydarzeń w Kościele i zarazem jego krytykami, nierzadko bywają dziennikarze lub ich mocodawcy, którzy deklarują się jako ludzie wierzący" - mówił metropolita białostocki.

Pytał, czy motywem takiej postawy jest "autentyczna troska o wyeliminowanie zła z wnętrza Kościoła". "A może tylko chęć zaistnienia w mediach i wzbogacenie się o kilka judaszowych srebrników" - powiedział.

"Kościół nie boi się krytyki, ale niech ona będzie osadzona na fundamencie prawdy i odpowiedzialności za każde słowo, które może zranić i bezpodstawnie niszczyć autorytet (...). Chcę przypomnieć, że w naszych szeregach nie ma miejsca dla tych, którzy sprzeniewierzają się wymaganiom stanu duchownego" - podkreślał.

Zapewniał, że księża są jego "pierwszymi i najważniejszymi współpracownikami"; mówił że każdemu duchownemu, który znajdzie się w kryzysie, udzieli pomocy. "W naszych czasach, gdy nie potrzeba już, albo jeszcze, świadectwa krwi, o wiele mocniejsze i bardziej czytelne musi być świadectwo codziennego kapłańskiego życia" - podkreślał abp Józef Guzdek.

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef MON: Polsko-białoruska granica została utrzymana, nakreślony na Kremlu plan się nie powiódł

4.04.2023, 12:54

Polsko-białoruska granica została utrzymana, nakreślony na Kremlu plan się nie powiódł - to dzięki służbie polskich żołnierzy, Straży Granicznej i innych służb - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas spotkania wielkanocnego z żołnierzami i funkcjonariuszami na granicy z Białorusią.


Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Katolickich przygotowały świąteczne śniadanie dla potrzebujących

4.04.2023, 16:11

Około 350 osób ma zasiąść w niedzielę do wielkanocnego śniadania w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku, które przygotowano dla osób ubogich i samotnych.


ks. dr Matteo Campagnaro [wideo]

3.04.2023, 16:34

W ten weekend byliśmy świadkami wielu manifestacji w obronie dziedzictwa Jana Pawła II.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok