Radio Białystok | Galerie | Wystawa prac prof. Strumiłły na zakończenie roku artysty w Podlaskiem

Wystawa prac prof. Strumiłły na zakończenie roku artysty w Podlaskiem

30.11.2017, 19:57, akt. 3.12.2017, 09:16

Najnowsze prace prof. Andrzeja Strumiłły, obrazy z cyklu "Lot", ale też rysunki i projekty z jego szkicowników można oglądać na wystawie otwartej w czwartek wieczorem w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Ekspozycja zamyka obchody Roku Strumiłły w Podlaskiem.

Wystawa prac prof. Strumiłły na zakończenie roku artysty w Podlaskiem, fot. Sylwia Krassowska
Wystawa prac prof. Strumiłły na zakończenie roku artysty w Podlaskiem, fot. Sylwia Krassowska

Z prof. Andrzejem Strumiłłą rozmawia Andrzej Bajguz

O wystawie opowiada dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wystawa na imieniny artysty

Rok Strumiłły został zorganizowany z okazji przypadających w tym roku 90. urodzin artysty. Wystawa "Andrzej Strumiłło. Malarstwo i rysunek. Dziennik A4" została otwarta w dniu imienin artysty. "To taki symboliczny prezent na zamknięcie obchodów roku mistrza" - powiedział dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski.

Ta wystawa to otwarcie nowej dekady w moim życiu artystycznym i osobistym

- powiedział Andrzej Strumiłło. Mówił, że mimo iż wystawa kończy obchody jego roku, to on nadal ma dużo planów i pomysłów na swoją twórczość.

W głównej sali muzeum można oglądać kilkanaście najnowszych obrazów Strumiłły z cyklu "Lot". To wielkoformatowe obrazy przedstawiające postacie ludzkie ze skrzydłami. - Tu odnajdujemy ciągle ten wątek kondycji ludzkiej. Tu jest ogromny humanizm - powiedział Andrzej Lechowski.


Obrazy z uskrzydlonymi postaciami metafora losu ludzkiego

Andrzej Strumiłło mówiąc o swoich najnowszych obrazach, wskazał, że pokazuje na nich symboliczną, uskrzydloną postać. 

Nie jest to człowiek żadnej epoki, jest to uniwersalny człowiek lub człekopodobna istota, która ma bardzo różne skrzydła. Mogą być kamienne, mogą być żelazne, mogą być przejrzyste, mogą być kryształowe, mogą być leciutkie, a mogą być ciężarem, który trzyma przy ziemi, chociaż chcielibyśmy wzlecieć w powietrze. To jest metafora do losu ludzkiego

 - dodał profesor.

Dużą część wystawy stanowią projekty ze szkicowników Strumiłły. Lechowski mówił, że to fascynująca podróż po myślach i inspiracjach profesora. - Tu też widać ten cały motyw przemijania, rozmyślania nad kondycją człowieka i pokazywania jak dochodzi do tych pomysłów. Inni sobie notują słowem, a Strumiłło notuje obrazem - powiedział.

- Dzienniki mówią o mnie więcej niż moje obrazy, bo te dzienniki są formą notacji konceptualnej, czyli to czego nie mogę zrealizować fizycznie, ani takich wielkich obrazów, ani takiej liczby obrazów, ani pewnych technologicznych zderzeń fotografii z obrazem. Ale one są dla mnie bardzo ważne - powiedział Strumiłło.

Przed wejściem do galeryjnych sal stoi instalacja "Dom" przedstawiająca kamienny dom zamknięty w metalowym domu-klatce. Jak mówił artysta, ten dom ma bardzo różny charakter - od domu azylu i miejsca jednostki do domu "ograniczeń i konwencji społecznych, praw, nakazów, obciążeń, zobowiązań".


Andrzej Strumiło: "Chciałbym jeszcze coś zrobić przed odejściem"


Strumiłło pytany, czego mu życzyć na nową dekadę, powiedział, że czasu. - Gdybym ja miał czas, to jeszcze bym coś zrobił. Ale ten czas się kurczy, jest go coraz mniej - dodał. Porównał siebie do sportowca, który widząc metę, chce dać z siebie jak najwięcej. - Tak samo i ja, chciałbym jeszcze coś zrobić przed odejściem, które jest nieuchronne i które się gwałtowanie zbliża - mówił Strumiłło.

O ogłoszeniu 2017 r. Rokiem Strumiłły zdecydował w ubiegłym roku sejmik województwa podlaskiego. Inauguracja miała miejsce w lutym, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Potem dzieła artysty były prezentowane w Szawlach na Litwie, w Ciechanowie, Suwałkach, Sejnach, Wigrach oraz Maćkowej Rudzie, gdzie Strumiłło mieszka. Odbyły się też liczne spotkania, koncerty, plenery związane z osobą Andrzeja Strumiłło.

Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 r. w Wilnie, choć niektóre źródła podają błędnie rok 1928. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 r. osiadł w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie. Został wyróżniony wieloma nagrodami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasług.

Profesor Strumiłło jest honorowym obywatelem Suwałk. W 2009 r. w mieście otwarto Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły, gdzie prezentowany jest dorobek artysty, m.in. obrazy, fotografie, ilustracje książkowe, przedmioty przywiezione z wielu podróży na Daleki Wschód. 

źródło: PAP | red: mak, sk, mag


ZOBACZ TEŻ:


Benefis Andrzeja Strumiłły na zakończenie roku artysty w województwie podlaskim

19.10.2017, 12:01

Benefisem artysty zakończą się w sobotni (21.10) wieczór obchody Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. W Suwalskim Ośrodku Kultury Strumiłło będzie świętował swoje 90. urodziny.


"90 lat Andrzeja Strumiłły" – wystawa w Suwalskim Ośrodku Kultury

29.09.2017, 20:25

"90 lat Andrzeja Strumiłły" to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się w piątek wieczorem (29.09) w Suwalskim Ośrodku Kultury (SOK) z okazji jubileuszu artysty. Rok 2017 jest rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.


W klasztorze wigierskim plener malarski z prof. Andrzejem Strumiłłą

6.09.2017, 14:12

Artyści z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi biorą udział w rozpoczynającym się w środę (6.09) na Wigrach Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Erem” z Andrzejem Strumiłłą. To kolejne wydarzenie w ramach ogłoszonego w województwie podlaskim roku twórczości profesora.


Andrzej Strumiłło odebrał diamentową Włócznię Jaćwingów

5.08.2017, 08:23

Podczas uroczystej gali w Suwalskim Ośrodku Kultury władze Suwałk wręczyły (4.08) doroczne nagrody Włócznie Jaćwingów. 6 statuetek, w tym jedna diamentowa, trafiło do osób, firm i instytucji szczególnie zasłużonych dla miasta w minionym roku.


Osobiste prace artysty na wystawie obok jego domu - Galeria Andrzeja Strumiłły w Maćkowej Rudzie

21.07.2017, 07:30

Druga galeria Andrzeja Strumiłły została otwarta na Suwalszczyźnie - w Maćkowej Rudzie, gdzie artysta mieszka i tworzy od lat 80. XX wieku. Rok 2017 jest rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.


Obrazy i rysunki profesora Strumiłły można oglądać w Białej Synagodze w Sejnach

25.06.2017, 15:30

Nowe obrazy i rysunki profesora Andrzeja Strumiłły będzie można oglądać w Sejnach. W Białej Synagodze odbędzie się w niedzielę (25.06) wernisaż wystawy z cyklu LOT. Tematem głównym są skrzydła. Kilka dni wcześniej obrazy z tego cyklu mogli też oglądać suwalczanie.


Wernisaż wystawy LOT prof. Andrzeja Strumiłły

25.06.2017, 21:18

Wystawę nowych obrazów i rysunków z cyklu LOT prof. Andrzeja Strumiłły będzie można oglądać w Białej Synagodze w Sejnach.


Prof. Andrzej Strumiłło oczami dzieci

8.06.2017, 15:02

To jeden ze sposób świętowania w województwie podlaskim roku profesora Andrzeja Strumilły. Wyzwanie podjęło kilkuset małych twórców z całego regionu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASUrszula w studiu Polskiego Radia Białystok, fot. Monika Kalicka
5.11.2018, 15:35, akt. 6.11.2018, 11:45

"Urszula" [zdjęcia, wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok