Radio Białystok | Gość | Tomasz Goździkiewicz - dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

Tomasz Goździkiewicz

dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

18.01.2018, 08:38, akt. 14:32

- Należy się liczyć z tym, że z końcem kwietnia może zostać znacznie ograniczony nasz potencjał szpitalny jeśli idzie o możliwość zapewniania opieki psychiatrycznej stacjonarnej - mówi dyrektor szpitala w Choroszczy po tym, jak 30 lekarzy złożyło wypowiedzenie.

Tomasz Goździkiewicz, fot. Wojciech Szubzda
Tomasz Goździkiewicz, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Z Tomaszem Goździkiewiczem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Trzydziestu lekarzy ze szpitala psychiatrycznego w Choroszczy złożyło wypowiedzenia z pracy. Nie chcą pracować za mniej niż rezydenci. Dyrekcja szpitala i samorząd województwa apelują do NFZ o podwyżkę o złotówkę wyceny świadczeń za tzw. punkt.

Z dyrektorem szpitala psychiatrycznego w Choroszczy rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Na naszej antenie, a także w prasie tytuły i informacje dotyczące szpitala w Choroszczy są bardzo dramatyczne. Kurier Poranny: "Szpital w Choroszczy tonie".


Tomasz Goździkiewicz: Można tak powiedzieć, patrząc na to, co może się wydarzyć za jakieś 3 miesiące. Z kadry liczącej u mnie 147 lekarzy, w tym są także lekarze kontraktowi i lekarze konsultanci, etatowych jest 92, 30 psychiatrów specjalistów złożyło wypowiedzenia z pracy.

Wypowiedzenia są 3-miesięczne, czyli należy się liczyć z tym, że z końcem kwietnia może zostać znacznie ograniczony potencjał nasz szpitalny, jeśli idzie o możliwość zapewniania opieki psychiatrycznej stacjonarnej.


A szpital psychiatryczny w Choroszczy jest największy w Polsce. Jaki to jest kombinat?


To jest kombinat, jeśli tak to możemy nazwać, jest porównywalny z 3 czy 4 może szpitalami w Polsce, które mają różne czy translokację, czy specyfikę swoją. My jesteśmy najwięksi, jeśli idzie o lokalizację w jednym miejscu. Liczymy w tej chwili łóżek rejestrowych 927, a na dzień dzisiejszy przebywa 826 pacjentów, to z porannego raportu informacja i pracuje w tej chwili 964 pracowników etatowych.


Razem z lekarzami?


Razem z lekarzami, a lista płac przekracza 1040. 


To ogromna firma. To co doprowadziło do tak dramatycznej sytuacji?


Myślę, że kroplą, która przelała czarę goryczy, narastającą od dawna, jaką jest niedofinansowanie psychiatrii stały się - z jednej strony: ustawa mówiąca o najniższych wynagrodzeniach w służbie zdrowia, a następne, w skutek protestu rezydentów, błyskawicznie podpisane, bez żadnej konsultacji rozporządzenie ministra ws. wynagrodzeń rezydentów. 


Podwyższono wynagrodzenia rezydentów i różnica - jak zdążyłem wyczytać i się dowiedzieć - pomiędzy lekarzami specjalistami a rezydentami to jest ok. 2 tys. zł.?


Tak możemy powiedzieć. Zwłaszcza, że ja nie neguję wynagrodzeń dla rezydentów, tego poziomu. Uważam, że za taką naukę, za tak ciężką pracę i za to, że stale się trzeba jednak uczyć chcąc być dobrym lekarzem, winno być sensowne wynagrodzenie.

Natomiast należało - moim zdaniem - resort winien, czy sam minister pomiarkować, w jakiej wysokości dać podwyżkę i jak to się będzie działo w stosunku do wynagrodzeń pozostałych grup, które aktualnie funkcjonują. 


Ale pan jest menedżerem nie od lat. To takie zadziwiające, że uczeń zarabia więcej od mistrza. Ja rozumiem genialnego ucznia, bo może być słaby mistrz, ale jak jest tylu mistrzów, to uczniowie nie mogą chyba więcej zarabiać od nich?


Nie, no to kłóci się z samym poczuciem, z jednej strony sprawiedliwości społecznej, dwa - po prostu ze zwykłego, też opisanego prawem kodeksu pracy. Art. 153 mówi, że nie można dyskryminować, jeżeli ktoś posiada te same umiejętności, robi to samo, w tym samym miejscu, ma te same kwalifikacje wymagane przez pracodawcę i pod tym samym kierownictwem.

W związku z powyższym od razu automatycznie te rozporządzenie spowodowało, także jednym elementem zróżnicowano w jednej grupie wynagrodzenia rezydentów.


Zostawmy rezydentów, zajmijmy się szpitalem i lekarzami. W gruncie rzeczy ci wszyscy lekarze mogą Pana podać do sądu za mobbing, bo za te same kwalifikacje różnie Pan płaci.


No, nie tyle za mobbing, co dyskryminację ze względu na to, że oferuję wyższe wynagrodzenie za te same warunki pracy mniej doświadczonemu personelowi - jeśli tak to mogę nazwać. 


No to jest paradoks. I jak to naprawić? Jak odwrócić tę niebezpieczną tendencję? Odnoszę takie wrażenie, że również psychiatria w reformie zdrowia nie znalazła miejsca, bo szpitale psychiatryczne nie są w sieci. 


Sieć rzeczywiście nie objęła opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień. Poza siecią zostało ok. 700 podmiotów realizujących opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień w Polsce.


Dlaczego?


W założeniu jest, wprowadzony w rozporządzeniu Rady Ministrów Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego zakładający przemodelowanie opieki psychiatrycznej na opiekę środowiskową. Odejście od modelu azylowego, czyli wielkich szpitali psychiatrycznych.


Czyli, co likwidacja, w konsekwencji, za ileś tam lat takiego wielkiego szpitala w Choroszczy?


Tak, bądź przekształcenie na inny profil, typu psychogeriatria bądź opieka długoterminowa. Więc te zadanie na pewno się znajdzie dla tego typu obiektu, natomiast założeniem tego programu jest opieka nad chorym pacjentem w środowisku. Wspomaganie jego rodziny, w miejscu pracy, w środowisku, w którym on przebywa.

Ale nie ukrywajmy: część tych pacjentów musi przebywać w szpitalach. Nie ma takiej możliwości, żeby opanowała go poradnia czy przychodzący terapeuta, bądź rodzina.


Wszystko fajnie jest w dużym mieście, kiedy do psychiatry jest niedaleko. No bo planowano w reformie, że będzie ok. 380 placówek, to jest mniej więcej jedna placówka na powiat. No i w takim powiecie monieckim niech przez te bagna przejedzie do psychiatry codziennie.


Tzn. jeśli idzie o województwo podlaskie planowane były centra zdrowia psychicznego mniej więcej, mówi się o 200 tys. osób, które centrum ma obejmować czy ewentualnie mniej - ok. 100 tys. To musimy zgromadzić ludność 3-4 powiatów czy 5.

Ja sobie nie wyobrażam, żeby pacjent dojeżdżał dzień w dzień do oddziału dziennego 60 km na własny koszt, żeby być pod opieką psychiatry.


To specjalnie nie ma sensu. Ale wracając teraz do sytuacji: Jak można te problemy lekarzy, te problemy szpitala załatwić?


Zespół lekarzy wyłonił grupę negocjacyjną, jeśli tak to mogę nazwać, która rozmawia z nami. Oni swoje oczekiwania przedstawili, cały czas podkreślają, że nie są to działania wymierzone w dyrekcję szpitala, tylko po prostu w sam system. Oczekują wynagrodzeń, że psychiatra, żeby zarabiał dwie średnie krajowe, a specjalista trzy średnie krajowe.


Średnia krajowa to jest ok. 5 tys. zł, czyli razy 3 to 15 tys. miesięcznie?


Tak wygląda.


A jak Pan ma średnią ok. 4 tys. dla specjalisty, no to o 11 tys. podwyżka, to jest niemożliwa.


Jest nierealna, niemożliwa. Natomiast gdyby pojawiły się środki, o których była mowa na wczorajszej konferencji prasowej, w ilości zwiększenia wynagrodzenia za punkt, bo psychiatria jest wyceniana w punktach - o złotówkę więcej, mamy szansę wyrównać wynagrodzenie rezydenta z wynagrodzeniem lekarza startującego do pracy, młodszego asystenta.


I na to by się medycy zgodzili?


Trudno mi powiedzieć. Jesteśmy na początku drogi. Mamy 3 miesiące do dopięcia tematu, a może nawet mniej.


Jak się Pan nie dogada to co, szpital zamkną?


Znaczy istnieje ryzyko ograniczenia przyjęć. Kilka oddziałów może być zredukowanych do liczby minimalnej, bądź zamkniętych. Co z tym idzie, za 30 ludźmi może odejść 200-300, będzie zmuszonych - przepraszam - 200-300 osób innego personelu. Pielęgniarek, salowych, terapeutów, psychologów.


No ale pacjenci zostaną. Oni wymagają opieki. To jak to załatwić?


To jest właśnie problem, pytanie do decydentów. Bo my ze swojej strony organizujemy pracę jak możemy. Staramy się, ale przy tym niedofinansowaniu, to ja to szaro widzę.


No ale, dochodzą też do nas takie informacje, że czarę goryczy przelało również Pana działanie, czyli podjęcie decyzji o tym, że lekarz będzie pracował w systemie 12/24, a wiadomo, że psychiatrzy mają swoją prywatną praktykę i nie będzie czasu na to.


Skorzystaliśmy tu w tym przypadku z możliwości jakie daje nam regulamin pracy, nasz wewnętrzny. 


Rozumiem, ale ludzie się na to nie godzą.


Ale musieli przyjąć te warunki, bo inaczej od razu automatyczne wypowiedzenie z pracy i to niemalże w trybie dyscyplinarnym.


A dlaczego musiał Pan zmienić ten system 12/24?


Wypowiedzenie klauzuli opt-out, czyli też pochodna protestu rezydentów. A z kolei nasz równoważny czas pracy, to jest 12 godz. dziennie. 12/24 - każdy z lekarzy ma jakiś, czy gabinet czy pracuje w drugim miejscu pracy czy po prostu ma małoletnie dzieci i chce się poświęcić rodzinie. I to burzy cały porządek dnia.

Ja rozumiem lekarzy, ale z drugiej strony skorzystałem z tej możliwości jaką na ten moment mam. Bo dla nas najważniejszy w tym wszystkim jednak jest pacjent. Więc, żeby zapewnić opiekę pacjentom skorzystaliśmy z tej możliwości. Tak ustawiliśmy lekarzy, grafik do końca miesiąca jest zapewniony. W tej chwili pracujemy nad grafikiem na luty. 


No i poszukiwaniem pieniędzy?


I poszukiwaniem pieniędzy. Działania są, wsparcie władz samorządu, skierowaliśmy apel do wszystkich władz. Będziemy rozmawiali z NFZ-tem. Może nie zasypało by ten dół - ta złotówka do tzw. punktu do naszej wyceny. Czyli zbliżenie się do średniej krajowej wyceny w psychiatrii.

Jeszcze chciałbym powiedzieć, że gdybyśmy byli 100 km dalej, w Ostrowi Mazowieckiej, za to co w tej chwili wykonujemy na rzecz naszego województwa - kontrakt za samą psychiatrię jest tam pięćdziesiąt kilka mln - byśmy dostawali prawie 10 mln więcej. Taka jest różnica w wycenie. 

| red: wsz


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko

psycholog
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".


Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.


fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda [wideo]

ekspert rynku nieruchomości
11.03.2024

"Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Nie wiem, czy w najbliższych latach, czy miesiącach dobijemy aż do 15 tys. zł za m², ale myślę, że dążymy w tym kierunku" - mówi Marek Szubzda.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
8.03.2024

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa
7.03.2024

- To jest forma protestu, która ma zwrócić uwagę na problem. Natomiast nie możemy dopuścić do tego, że w ruch idzie kostka brukowa, idą narzędzia, które nie powinny wystąpić. Na pewno trzeba to bezwzględnie potępić. Oczywiście jest też analizowane zachowanie policjantów - mówi wiceminister.

prof. Maciej Perkowski, fot. Barbara Sokolińska

prof. Maciej Perkowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.03.2024

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić rolnikom pakiet propozycji zmniejszający obciążenia. To reakcja na trwające od tygodni protesty.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
6.03.2024

- Likwidacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie dotyczy oczywiście likwidacji walki z korupcją. Projekt zakłada, że powstanie coś na wzór Centralnego Biura Śledczego w policji, pod roboczą nazwą Centralnego Biura Zwalczania Korupcji - mówi Jacek Dobrzyński.

Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
5.03.2024

"Wybory samorządowe mają swoją specyfikę. Ludzie są zazwyczaj zmęczeni tą polityką dużą, ogólnopolską, więc chcą usłyszeć, co dla poszczególnych miast czy poszczególnych gmin mają do zaproponowania kandydaci i kandydatki" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Agnieszka Krokos-Janczyło, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Krokos-Janczyło [wideo]

podlaska kurator oświaty
4.03.2024

- Uważam, że szkoła bez prac domowych jest przyszłością. Jako wieloletni nauczyciel obserwowałam, że praca domowa stawała się problematyczna, dlatego że dzieciaki, wracając ze szkoły często po 8 godz., musiały jeszcze siedzieć 4-5 godz. nad lekcjami - mówi kurator.


Jacek Protas, fot. Joanna Szubzda

Jacek Protas [wideo]

wiceminister funduszy i polityki regionalnej Polski
1.03.2024

- Koncentrujemy wsparcie na gminach i powiatach przygranicznych, bo to one dzisiaj tego wsparcia najbardziej potrzebują. Skupiamy się na tych przedsięwzięciach, które z programów europejskich nie mają szansy dofinansowania - mówi Jacek Protas.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
1.03.2024

- W przypadku zamknięcia granicy branży mleczarskiej grozi utrata kolejnego rynku zbytu. Oznaczałoby to trudności finansowe dla wielu eksporterów, którzy nastawieni są na produkcję właśnie na ukraiński rynek, ale też doprowadziłoby do konieczności obniżenia cen płaconych rolnikom za mleko.

Ewa Wierzbicka-Nosal i Katarzyna Zadykowicz-Sokół, fot. Barbara Sokolińska

Ewa Wierzbicka-Nosal i Katarzyna Zadykowicz-Sokół

ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet" i radczyni prawna
29.02.2024

"Chcemy promować wszystkie kobiety, które kandydują w wyborach samorządowych na terenie naszego województwa" - mówi Katarzyna Zadykowicz-Sokół.


dr Ewa Tokajuk, fot. Barbara Sokolińska

dr Ewa Tokajuk [wideo]

ekonomistka
28.02.2024

- Przede wszystkim pieniądze z KPO mają bezpośrednio trafiać na początku do samorządów. To one są pierwszymi beneficjentami, a później oczywiście będą trafiały też do innych podmiotów (...). Wszystko jest ukierunkowane na dobro obywateli - mówi dr Ewa Tokajuk.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

psychoterapeuta
27.02.2024

Zakaz używania telefonów w szkołach. To coraz częściej wprowadzana zmiana w światowym systemie edukacji. Na taki krok zdecydowały się już m.in. Francja, Australia i Kanada, Grecja, Portugalia czy Włochy. To próby systemowej walki z uzależnieniem wśród dzieci i młodzieży.

mjr SG Andrzej Juźwiak fot. Konrad Szwed

mjr Andrzej Juźwiak [wideo]

rzecznik prasowy Straży Granicznej
27.02.2024

"Dla Straży Granicznej najistotniejsze jest to, żeby jak najmniejszej liczbie osób udawało się przedostawać na polską stronę. Cały czas pracujemy nad tym, żeby ta granica była jak najbardziej szczelna. Stąd m.in. kolejna inicjatywa, czyli podpisane umowy na zaporę elektroniczną na rzekach Świsłocz i Istoczanka" - mówi mjr Andrzej Juźwiak.


prof. Jerzy Bieluk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Bieluk [wideo]

prawnik z Wydziału Prawa UwB, ekspert m.in. do spraw prawa rolnego
26.02.2024

- To Polska tak naprawdę i polskie firmy przejmowały ukraińskie zboże, chciały na tym zarobić i w dużej części zniszczyły ten rynek. Trzeba wprowadzić określone ograniczenia w eksporcie zboża. Inaczej się tego nie da załatwić - mówi prof. Bieluk.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.02.2024

"Mamy bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów, takich jak: Henryk Dębowski, Izabela Smaczna-Jórczykowska czy Mariusz Gromko. Któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku" - mówi Artur Kosicki.

Łukasz Żurkowski, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Żurkowski

lider zespołu Żurkowski, laureat Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
22.02.2024

- Koncerty, kontakt z publicznością nas buduje, wszystkich muzyków to buduje, bo po to to robimy, żeby dzielić się z ludźmi naszymi przemyśleniami, naszymi utworami - mówi Łukasz Żurkowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi
22.02.2024

- Od początku mówimy, że jesteśmy po stronie rolników, tych, którzy dzisiaj protestują - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Stefan Krajewski.

dr Małgorzata Wenclik, fot. Gabriela Lasota

dr Małgorzata Wenclik

dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet"
21.02.2024

"Kobiet, które działają w biznesie i z sukcesem jest coraz więcej. Jest też coraz więcej kobiet, które działają w organizacjach społecznych i też odnoszą sukces. Coraz więcej kobiet jest też na kierowniczych stanowiskach w wielu instytucjach publicznych i nie tylko. Natomiast wydaje mi się, że jeszcze wciąż za mało kobiet jest w administracji publicznej, tej przedstawicielskiej" - mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".

Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok