Radio Białystok | Gość | Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska - dyrektorki Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku

Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska

dyrektorki Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku

26.04.2018, 08:07, akt. 10:25

W naszym kraju potrzeba co najmniej 50 tys. kierowców - firmy przewozowe mają ogromne braki kadrowe. Aby wyszkolić pracowników, białostockie technika uruchamiają specjalne klasy.

Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska, fot. Joanna Szubzda
Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska, fot. Joanna Szubzda

Z Małgorzatą Kleszczewską i Renatą Frankowską rozmawia Lech Pilarski

O tym z dyrektorkami Zespołu Szkół Mechanicznych Małgorzatą Kleszczewską oraz Zespołu Szkól Technicznych Renatą Frankowską rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Czy uda się zasypać tę kadrową lukę?


Małgorzata Kleszczewska: Bardzo nam na tym zależy. Chcielibyśmy, żeby tak było, dlatego otwieramy nowy zawód - uruchamiamy kierunek kierowca - mechanik.


Dlaczego nie sam kierowca?


MK: Po pierwsze, dlatego że to jest taki właśnie zawód. Natomiast oprócz tego, że przewoźnicy potrzebują kierowców, to potrzebują też mechaników. A kierowca - mechanik jest to dwa w jednym, czyli i kierowca, i ktoś, kto zna się dobrze na obsłudze, naprawie samochodów. To też się bardzo przydaje w pracy.


Ilu uczniów będą liczyły klasy?


Renata Frankowska: My jako Zespół Szkół Technicznych rozpoczęliśmy już kształcenie w tym zawodzie w ubiegłym roku. Odpowiadając na potrzeby między innymi Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Drogowego.

Chciałabym podkreślić, że bardzo dużym atutem w wypełnianiu luki na rynku pracy, który powinien przyciągnąć młodzież do kształcenia w tym zawodzie - są starania w ministerstwie, które są już finalizowanie - to to, że najprawdopodobniej od 2019 roku w ofercie kształcenia w ramach zawodu kierowca - mechanik, będzie propozycja uzyskania prawa jazdy kategorii C. Czyli są to już kwalifikacje do poruszania się środkami transportu powyżej 3,5 tony.

W tym roku dokonaliśmy naboru dla 15 uczniów, którzy pozytywnie odpowiedzieli na ofertę szkoły i zdecydowali się na kształcenie w tym zawodzie.


A w Technikum Mechanicznym?


MK: W Zespole Szkół Mechanicznych dopiero w tym roku zaczynamy przyjmować uczniów do takiej klasy. Z organu prowadzącego, czyli z miasta, mamy zgodę na połowę klasy - czyli to też będzie 15 uczniów.


Razem 30 uczniów - to zasypywanie tej luki kadrowej potrwa wieki.


MK: Próbujemy. Na razie chcemy też zobaczyć, jaka będzie odpowiedź rodziców i uczniów na naszą propozycję. Chcielibyśmy oczywiście, żeby tych uczniów było więcej. Jeśli tak będzie, to wtedy będziemy się starać, żeby było więcej takich klas.


RF: Wszystkie nasze działania służą właśnie popularyzacji kształcenia branżowego i technicznego. Dlatego między innymi jesteśmy dzisiaj w Radiu Białystok, żeby zachęcać młodych ludzi do wyboru tej ścieżki kształcenia zawodowego.

MK: Bo mówimy o branżowej szkole. Jest to zawód, który jest w branżowej szkole pierwszego stopnia. Teraz jest możliwość skończenia szkoły branżowej pierwszego stopnia, a potem drugiego stopnia, więc jeśli ktoś będzie chciał uzyskać tytuł technika - to może uczyć się jeszcze 2 lata po skończeniu szkoły branżowej pierwszego stopnia w szkole branżowej drugiego stopnia.


Czyli inaczej rzecz biorąc, szkoła branżowa pierwszego stopnia to dawna zawodówka, a 2 lata to dokształcanie, żeby zostać technikiem.


MK: Można powiedzieć, że jest to takie dawne technikum po zasadniczej szkole zawodowej.


Panie reprezentują dwa podejścia w przygotowaniu do zawodu. W Zespole Szkół Mechanicznych jest piękny warsztat, remontuje się tam samochody. Natomiast w Zespole Szkół Technicznych raczej proponuje się teorię, a uczniów wysyła w drugiej części tygodnia do pracodawcy.


RF: Tak. Jeśli chodzi o Zespół Szkół Technicznych, to bardzo zależy nam na popularyzacji systemu kształcenia dualnego, czyli dwutorowego, które -  tak jak wspomniał pan redaktor - polega na tym, że z przedmiotów teoretycznych kształcimy w budynku szkolnym, natomiast zajęcia praktyczne oraz zapoznanie ze strukturą organizacji zakładów pracy odbywa się już w konkretnych firmach. Obecnie mamy taką współpracę z firmą Adampol, Vimex i z firmą DBD Group DAF.

MK: My proponujemy większość zajęć u nas na miejscu. Wszystkie lekcje z przedmiotów ogólnokształcących, lekcje teoretyczne z przedmiotów zawodowych i zajęcia praktyczne w zdecydowanej większości będą na miejscu. Ponieważ mamy Centrum Kształcenia Praktycznego, mamy bardzo nowocześnie wyposażone warsztaty samochodowe, nie musimy iść do pracodawców, żeby tam uczyć.

To nie oznacza jednak, że będziemy naszych uczniów izolować od pracodawców. Także będą mieli kontakt z firmami transportowymi i innymi. Od wielu lat współpracujemy z firmą Scania. Myślę, że ciekawe dla uczniów będzie też to, że mogą korzystać z tego, co zaoferuje firma Scania i inne firmy, z którymi oczywiście również będziemy współpracować.


Co jest lepsze - nauka dualna czy w Centrum Kształcenia Praktycznego?


MK: Wybór pozostawiamy uczniom i ich rodzicom. To jest tak, że każdy może sobie wybrać - może przyjść i mieć wszystko na miejscu, też współpracę z firmami, a może też zdecydować się na kształcenie już u pracodawców, tak jak proponuje Zespół Szkół Technicznych.


Kiedy rozpoczyna się nabór?


MK: 7 maja. Zapraszamy do naszych szkół nie tylko na kierowcę - mechanika - do innych zawodów również, ale przede wszystkim chcielibyśmy, żeby młodzież zainteresowała się tym kierunkiem. Zapraszamy do odwiedzenia naszych stron internetowych - tam na pewno uczniowie i ich rodzice znajdą wszystkie informacje potrzebne do rekrutacji.


Wspomnijmy też, że ruszy rekrutacja do klasy kolejowej - tam również potrzeba bardzo dużo pracowników. Zrobiła się luka pokoleniowa, w związku z tym trzeba ją uzupełnić.


RF: Bardzo serdecznie zapraszamy. Tak jak wspomniał pan redaktor, technik transportu kolejowego jest również w ofercie Zespołu Szkół Technicznych.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Anna Mortel i Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

13.08.2018

Ofiarami oszustów często padają osoby starsze...

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

10.08.2018

Wojciech Nowicki rzucił 80 metrów 12 centymetrów i wygrał konkurs rzutu młotem na Mistrzostwach Europy w Berlinie.

Małgorzata Trojanowska, fot. Monika Kalicka

Małgorzata Trojanowska

ze Stowarzyszenia "Musica sacra"
10.08.2018

"Kwarter Prima Vera - czworo młodych muzyków - lubuje się w muzyce międzywojennej i taką będzie można usłyszeć przed Ratuszem" - poleca nasz gość.


Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

z fundacji "Pro Anima"
10.08.2018

"Bohaterem koncertu będzie Marcin Mielczewski - XVII-wieczny polski kompozytor. Jego muzyka pokazuje, jak wysoki poziom osiągali ówcześni kompozytorzy" - mówi nasz gość.

Katarzyn Turosieńska-Durlik, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyn Turosieńska-Durlik

9.08.2018

Koncerty, pokazy filmowe, spektakl kukiełkowy, a także warsztaty dla najmłodszych - przed nami kulturalny sierpniowy weekend w Białowieży.

Wojciech Kosikowski, Michał Wilczyński, Tomasz Organek i Tomasz Staworko, fot. Marcin Mazewski

10:10 z dzielnicowym

6.08.2018

O pracy policyjnych spottersów, procedurze niebieskiej karty i problemach z jakimi spotykają się dzielnicowi w Wysokiem Mazowieckiem.


2018-08.03 Gość Radia: Marcin Siekierko oraz Mariusz Choruży

Marcin Siekierko i Mariusz Choruży

Dyrektor i Instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie
3.08.2018

Niedługo rozpoczną się siódma edycja Białoruskich Spotkań Folkowych. Wystąpi na nich łącznie 160 artystów, 25 zespołów, z tego 6 zespołów zagranicznych.

Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska

sanitariuszka zgrupowania "Gurt", uczestniczka Powstania Warszawskiego
1.08.2018

Z roku na rok jest ich coraz mniej, ich wspomnienia to przejmujące świadectwa pragnienia wolności. O swoim powstańczym szlaku w dniu 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego opowiada bratanica profesora Władysława Tatarkiewicza, sanitariuszka 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik", Zgrupowania "Gurt" - Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska.

Teresa Fiedorczuk i Katarzyna Krupicka, fot. Marcin Gliński

Teresa Fiedorczuk i Katarzyna Krupicka

z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku
31.07.2018

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła do wielu osób informacje o przyszłych emeryturach.


Krzysztof Mnich, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Mnich

prezes Stowarzyszenia Europartner, dyrektor projektu "Cyfrowy Senior"
30.07.2018

W województwie podlaskim realizowany będzie program "Cyfrowy Senior".

Karol Witkowski, Artur Sznajderuk, Wojciech Kosikowski, fot. Marcin Gliński

10:10 z dzielnicowym

30.07.2018

Czy zawsze powinniśmy korzystać ze ścieżek rowerowych jadąc rowerem? Jakie obowiązki względem rowerzystów mają kierowcy samochodów?


fot. Tomasz Kubaszewski

Justyna Rekść-Raubo

dyrektor Letniej Filharmonii AUKSO
27.07.2018

- Wydarzeń będzie tyle, że trudno wybrać coś jednego - mówi Justyna Rekść-Raubo.

Łukasz Wołyniec, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Wołyniec

z białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
27.07.2018

Przed nami wyjątkowe zjawisko astronomiczne - całkowite zaćmienie Księżyca.

ks. Marcin Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

ks. Marcin Kuczyński

kierownik Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę
26.07.2018

"To wspaniała forma rekolekcji połączona z duchem pokuty. Jest też wysiłek fizyczny, więc wartość modlitwy, intencji, które niosą pielgrzymi na pewno się zwiększa" - zachęca ks. Marcin Kuczyński.


Joanna Sitko, fot. Sylwia Krassowska

Joanna Sitko

kuratorka wystawy
25.07.2018

"Obrazy intymne" i "Super carbon facies" - od czwartku (26.07) można oglądać dwie wystawy w białostockiej galerii Marchand.

Agata Rychcik-Skibińska, fot. Sylwia Krassowska

Agata Rychcik-Skibińska

koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP
25.07.2018

"Będziemy w 7 miejscowościach - dziennie jest kilkanaście spektakli, więc każdy może znaleźć coś dla siebie" - zachęca Agata Rychcik-Skibińska.

Piotr Domagała, fot. Marcin Gliński

Piotr Domagała

dyrektor organizacyjny i kurator muzyczny festiwalu Podlasie Slow Fest
24.07.2018

W Supraślu trwa Podlasie Slow Fest. Wśród atrakcji są m.in. warsztaty, koncerty, wycieczki, wykłady, pokazy filmów, ale też wydarzenia kulinarne.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok