Radio Białystok | Gość | Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska - dyrektorki Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku

Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska

dyrektorki Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku

26.04.2018, 08:07, akt. 10:25

W naszym kraju potrzeba co najmniej 50 tys. kierowców - firmy przewozowe mają ogromne braki kadrowe. Aby wyszkolić pracowników, białostockie technika uruchamiają specjalne klasy.

Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska, fot. Joanna Szubzda
Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska, fot. Joanna Szubzda

Z Małgorzatą Kleszczewską i Renatą Frankowską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O tym z dyrektorkami Zespołu Szkół Mechanicznych Małgorzatą Kleszczewską oraz Zespołu Szkól Technicznych Renatą Frankowską rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Czy uda się zasypać tę kadrową lukę?


Małgorzata Kleszczewska: Bardzo nam na tym zależy. Chcielibyśmy, żeby tak było, dlatego otwieramy nowy zawód - uruchamiamy kierunek kierowca - mechanik.


Dlaczego nie sam kierowca?


MK: Po pierwsze, dlatego że to jest taki właśnie zawód. Natomiast oprócz tego, że przewoźnicy potrzebują kierowców, to potrzebują też mechaników. A kierowca - mechanik jest to dwa w jednym, czyli i kierowca, i ktoś, kto zna się dobrze na obsłudze, naprawie samochodów. To też się bardzo przydaje w pracy.


Ilu uczniów będą liczyły klasy?


Renata Frankowska: My jako Zespół Szkół Technicznych rozpoczęliśmy już kształcenie w tym zawodzie w ubiegłym roku. Odpowiadając na potrzeby między innymi Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Drogowego.

Chciałabym podkreślić, że bardzo dużym atutem w wypełnianiu luki na rynku pracy, który powinien przyciągnąć młodzież do kształcenia w tym zawodzie - są starania w ministerstwie, które są już finalizowanie - to to, że najprawdopodobniej od 2019 roku w ofercie kształcenia w ramach zawodu kierowca - mechanik, będzie propozycja uzyskania prawa jazdy kategorii C. Czyli są to już kwalifikacje do poruszania się środkami transportu powyżej 3,5 tony.

W tym roku dokonaliśmy naboru dla 15 uczniów, którzy pozytywnie odpowiedzieli na ofertę szkoły i zdecydowali się na kształcenie w tym zawodzie.


A w Technikum Mechanicznym?


MK: W Zespole Szkół Mechanicznych dopiero w tym roku zaczynamy przyjmować uczniów do takiej klasy. Z organu prowadzącego, czyli z miasta, mamy zgodę na połowę klasy - czyli to też będzie 15 uczniów.


Razem 30 uczniów - to zasypywanie tej luki kadrowej potrwa wieki.


MK: Próbujemy. Na razie chcemy też zobaczyć, jaka będzie odpowiedź rodziców i uczniów na naszą propozycję. Chcielibyśmy oczywiście, żeby tych uczniów było więcej. Jeśli tak będzie, to wtedy będziemy się starać, żeby było więcej takich klas.


RF: Wszystkie nasze działania służą właśnie popularyzacji kształcenia branżowego i technicznego. Dlatego między innymi jesteśmy dzisiaj w Radiu Białystok, żeby zachęcać młodych ludzi do wyboru tej ścieżki kształcenia zawodowego.

MK: Bo mówimy o branżowej szkole. Jest to zawód, który jest w branżowej szkole pierwszego stopnia. Teraz jest możliwość skończenia szkoły branżowej pierwszego stopnia, a potem drugiego stopnia, więc jeśli ktoś będzie chciał uzyskać tytuł technika - to może uczyć się jeszcze 2 lata po skończeniu szkoły branżowej pierwszego stopnia w szkole branżowej drugiego stopnia.


Czyli inaczej rzecz biorąc, szkoła branżowa pierwszego stopnia to dawna zawodówka, a 2 lata to dokształcanie, żeby zostać technikiem.


MK: Można powiedzieć, że jest to takie dawne technikum po zasadniczej szkole zawodowej.


Panie reprezentują dwa podejścia w przygotowaniu do zawodu. W Zespole Szkół Mechanicznych jest piękny warsztat, remontuje się tam samochody. Natomiast w Zespole Szkół Technicznych raczej proponuje się teorię, a uczniów wysyła w drugiej części tygodnia do pracodawcy.


RF: Tak. Jeśli chodzi o Zespół Szkół Technicznych, to bardzo zależy nam na popularyzacji systemu kształcenia dualnego, czyli dwutorowego, które -  tak jak wspomniał pan redaktor - polega na tym, że z przedmiotów teoretycznych kształcimy w budynku szkolnym, natomiast zajęcia praktyczne oraz zapoznanie ze strukturą organizacji zakładów pracy odbywa się już w konkretnych firmach. Obecnie mamy taką współpracę z firmą Adampol, Vimex i z firmą DBD Group DAF.

MK: My proponujemy większość zajęć u nas na miejscu. Wszystkie lekcje z przedmiotów ogólnokształcących, lekcje teoretyczne z przedmiotów zawodowych i zajęcia praktyczne w zdecydowanej większości będą na miejscu. Ponieważ mamy Centrum Kształcenia Praktycznego, mamy bardzo nowocześnie wyposażone warsztaty samochodowe, nie musimy iść do pracodawców, żeby tam uczyć.

To nie oznacza jednak, że będziemy naszych uczniów izolować od pracodawców. Także będą mieli kontakt z firmami transportowymi i innymi. Od wielu lat współpracujemy z firmą Scania. Myślę, że ciekawe dla uczniów będzie też to, że mogą korzystać z tego, co zaoferuje firma Scania i inne firmy, z którymi oczywiście również będziemy współpracować.


Co jest lepsze - nauka dualna czy w Centrum Kształcenia Praktycznego?


MK: Wybór pozostawiamy uczniom i ich rodzicom. To jest tak, że każdy może sobie wybrać - może przyjść i mieć wszystko na miejscu, też współpracę z firmami, a może też zdecydować się na kształcenie już u pracodawców, tak jak proponuje Zespół Szkół Technicznych.


Kiedy rozpoczyna się nabór?


MK: 7 maja. Zapraszamy do naszych szkół nie tylko na kierowcę - mechanika - do innych zawodów również, ale przede wszystkim chcielibyśmy, żeby młodzież zainteresowała się tym kierunkiem. Zapraszamy do odwiedzenia naszych stron internetowych - tam na pewno uczniowie i ich rodzice znajdą wszystkie informacje potrzebne do rekrutacji.


Wspomnijmy też, że ruszy rekrutacja do klasy kolejowej - tam również potrzeba bardzo dużo pracowników. Zrobiła się luka pokoleniowa, w związku z tym trzeba ją uzupełnić.


RF: Bardzo serdecznie zapraszamy. Tak jak wspomniał pan redaktor, technik transportu kolejowego jest również w ofercie Zespołu Szkół Technicznych.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Krystyna Czerni, fot. Wojciech Szubzda

Krystyna Czerni

biografka Jerzego Nowosielskiego
21.10.2018

"Jerzy Nowosielski w ciągu całej swej praktyki artystycznej zaprojektował wystrój prawie 30 świątyń katolickich i prawosławnych" - pisze biografka tego artysty Krystyna Czerni.

Rafał Malinowski, fot. Monika Kalicka

Rafał Malinowski

rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA
19.10.2018

"Po tym jak zostaną usunięte wszystkie oznakowania tymczasowe, daję gwarancję na przejechanie, zgodnie z przepisami, drogi Białystok - Warszawa w półtorej godziny"


prof. Jerzy Kopania, foto; Monika Kalicka

prof. Jerzy Kopania

filozof, etyk
19.10.2018

W najbliższą niedzielę (19.10) będziemy wybierać swoich kandydatów na prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i radnych.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor konkursu "Cantu Gaudeamus"
19.10.2018

"Możemy gościć zespoły chóralne z różnych stron Polski i z zagranicy. Chodziło o to, byśmy mogli wymienić się doświadczeniami" - mówi pomysłodawczyni konkursu.

Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
18.10.2018

"Przychodzi mnóstwo seniorów, uczniów ze szkół średnich, którzy chcą przebywać wśród ludzi, którzy czytają" - mówi Dominik Sołowiej.


Elżbieta Półkośnik, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Półkośnik

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
18.10.2018

"Głównym celem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest umożliwienie wymiany doświadczeń lokalnym liderom kultury" - mówi nasz gość.

Piotr Gliński, fot. Danuta Matloch

Piotr Gliński

wicepremier, minister kultury
18.10.2018

"Na naprawdę fajne rzeczy, takie które są bezdyskusyjne, to my wyściubimy zawsze jakieś pieniądze" - mówi minister kultury.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.10.2018

W czasie kończącego się właśnie sezonu pożarowego w Puszczy Białowieskiej leśnicy zanotowali największą od 12 lat liczbę pożarów. Ich przyczyną najczęściej są podpalenia i zaniedbania.


prof. Violetta Bielecka, fot. Joanna Szubzda

prof. Violetta Bielecka

17.10.2018

To okazja do wysłuchania m.in. "Tryptyku Rzymskiego" - poematu autorstwa Jana Pawła II. W Białymstoku odbędzie się koncert upamiętniający 40. rocznicę wyboru Polaka na papieża.

Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki, fot. Joanna Szubzda

Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki

z Kooperacji Flug
17.10.2018

Tematem spektaklu "Wilcze dzieci" są losy niemieckich sierot, które po drugiej wojnie światowej uciekały z Prus Wschodnich. Po stracie rodziców tysiące osieroconych dzieci błąkały się bez dachu nad głową. Wiele z nich miesiącami ukrywało się w lesie. Uciekały na Litwę.

dr Michał Klepka, fot. Joanna Szubzda

dr Michał Klepka

ze Szkoły Głównej Handlowej
17.10.2018

Kiedy możemy powiedzieć, że City jest Smart? Jak wygląda wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w polskich miastach?


Krystyna Kunicka, fot. Joanna Szubzda

Krystyna Kunicka

koordynatorka wystawy "ETNOdesign po podlasku"
16.10.2018

- Chcemy pokazać wzornictwo podlaskie, czyli wykorzystanie wzorów np. z tkaniny dwuosnowowej, z ręczników, z makatek. Wzornictwa tego można używać na torbach, saszetkach a nawet rowerach.

Piotr Duda

16.10.2018

- Jeżeli wiodąca działalność firmy związana jest z handlem, to nie może być tak, że sieci to wykorzystują i obchodzą przepisy i są w tym dniu instytucją, w której można odebrać przesyłki pocztowe. Polak potrafi, ale tak nie powinno się do tego podchodzić. Dlatego musimy to uszczelnić.

Piotr Półtorak, fot. Monika Kalicka

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego
15.10.2018

"Przedstawienie "Popiełuszko" okazało się ogromnym sukcesem, spotkało się z olbrzymim aplauzem, dobrym przyjęciem. Na spektaklu cisza, po - owacje na stojąco" - mówi dyrektor Teatru.


Łukasz Pogorzelski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Pogorzelski

z Fundacji Okno na Wschód
15.10.2018

"Jako województwo podlaskie jesteśmy społeczeństwem z bardzo niedużą liczbą organizacji pozarządowych w skali kraju, zajmujemy 3-4 miejsce od końca" - mówi Łukasz Pogorzelski.

Katarzyna Gromadzka i Kamil Michałowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.10.2018

"Po przeczytaniu atrakcyjnej oferty pracy, wydaje się nam, że to szansa na spełnienie marzeń. Sprawdźmy firmę, czy ona w ogóle istnieje" - ostrzega policja.

Katarzyna Polak

polonistka ze Szkoły Podstawowej nr 42 w Białymstoku
15.10.2018

"Nie każdą aktywność ucznia powinno się oceniać stopniem, gdyż jest to zwyczajnie niesprawiedliwe" - mówi nauczycielka - Katarzyna Polak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok