Radio Białystok | Gość | Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska - dyrektorki Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku

Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska

dyrektorki Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku

26.04.2018, 08:07, akt. 10:25

W naszym kraju potrzeba co najmniej 50 tys. kierowców - firmy przewozowe mają ogromne braki kadrowe. Aby wyszkolić pracowników, białostockie technika uruchamiają specjalne klasy.

Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska, fot. Joanna Szubzda
Renata Frankowska i Małgorzata Kleszczewska, fot. Joanna Szubzda

Z Małgorzatą Kleszczewską i Renatą Frankowską rozmawia Lech Pilarski

O tym z dyrektorkami Zespołu Szkół Mechanicznych Małgorzatą Kleszczewską oraz Zespołu Szkól Technicznych Renatą Frankowską rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Czy uda się zasypać tę kadrową lukę?


Małgorzata Kleszczewska: Bardzo nam na tym zależy. Chcielibyśmy, żeby tak było, dlatego otwieramy nowy zawód - uruchamiamy kierunek kierowca - mechanik.


Dlaczego nie sam kierowca?


MK: Po pierwsze, dlatego że to jest taki właśnie zawód. Natomiast oprócz tego, że przewoźnicy potrzebują kierowców, to potrzebują też mechaników. A kierowca - mechanik jest to dwa w jednym, czyli i kierowca, i ktoś, kto zna się dobrze na obsłudze, naprawie samochodów. To też się bardzo przydaje w pracy.


Ilu uczniów będą liczyły klasy?


Renata Frankowska: My jako Zespół Szkół Technicznych rozpoczęliśmy już kształcenie w tym zawodzie w ubiegłym roku. Odpowiadając na potrzeby między innymi Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Drogowego.

Chciałabym podkreślić, że bardzo dużym atutem w wypełnianiu luki na rynku pracy, który powinien przyciągnąć młodzież do kształcenia w tym zawodzie - są starania w ministerstwie, które są już finalizowanie - to to, że najprawdopodobniej od 2019 roku w ofercie kształcenia w ramach zawodu kierowca - mechanik, będzie propozycja uzyskania prawa jazdy kategorii C. Czyli są to już kwalifikacje do poruszania się środkami transportu powyżej 3,5 tony.

W tym roku dokonaliśmy naboru dla 15 uczniów, którzy pozytywnie odpowiedzieli na ofertę szkoły i zdecydowali się na kształcenie w tym zawodzie.


A w Technikum Mechanicznym?


MK: W Zespole Szkół Mechanicznych dopiero w tym roku zaczynamy przyjmować uczniów do takiej klasy. Z organu prowadzącego, czyli z miasta, mamy zgodę na połowę klasy - czyli to też będzie 15 uczniów.


Razem 30 uczniów - to zasypywanie tej luki kadrowej potrwa wieki.


MK: Próbujemy. Na razie chcemy też zobaczyć, jaka będzie odpowiedź rodziców i uczniów na naszą propozycję. Chcielibyśmy oczywiście, żeby tych uczniów było więcej. Jeśli tak będzie, to wtedy będziemy się starać, żeby było więcej takich klas.


RF: Wszystkie nasze działania służą właśnie popularyzacji kształcenia branżowego i technicznego. Dlatego między innymi jesteśmy dzisiaj w Radiu Białystok, żeby zachęcać młodych ludzi do wyboru tej ścieżki kształcenia zawodowego.

MK: Bo mówimy o branżowej szkole. Jest to zawód, który jest w branżowej szkole pierwszego stopnia. Teraz jest możliwość skończenia szkoły branżowej pierwszego stopnia, a potem drugiego stopnia, więc jeśli ktoś będzie chciał uzyskać tytuł technika - to może uczyć się jeszcze 2 lata po skończeniu szkoły branżowej pierwszego stopnia w szkole branżowej drugiego stopnia.


Czyli inaczej rzecz biorąc, szkoła branżowa pierwszego stopnia to dawna zawodówka, a 2 lata to dokształcanie, żeby zostać technikiem.


MK: Można powiedzieć, że jest to takie dawne technikum po zasadniczej szkole zawodowej.


Panie reprezentują dwa podejścia w przygotowaniu do zawodu. W Zespole Szkół Mechanicznych jest piękny warsztat, remontuje się tam samochody. Natomiast w Zespole Szkół Technicznych raczej proponuje się teorię, a uczniów wysyła w drugiej części tygodnia do pracodawcy.


RF: Tak. Jeśli chodzi o Zespół Szkół Technicznych, to bardzo zależy nam na popularyzacji systemu kształcenia dualnego, czyli dwutorowego, które -  tak jak wspomniał pan redaktor - polega na tym, że z przedmiotów teoretycznych kształcimy w budynku szkolnym, natomiast zajęcia praktyczne oraz zapoznanie ze strukturą organizacji zakładów pracy odbywa się już w konkretnych firmach. Obecnie mamy taką współpracę z firmą Adampol, Vimex i z firmą DBD Group DAF.

MK: My proponujemy większość zajęć u nas na miejscu. Wszystkie lekcje z przedmiotów ogólnokształcących, lekcje teoretyczne z przedmiotów zawodowych i zajęcia praktyczne w zdecydowanej większości będą na miejscu. Ponieważ mamy Centrum Kształcenia Praktycznego, mamy bardzo nowocześnie wyposażone warsztaty samochodowe, nie musimy iść do pracodawców, żeby tam uczyć.

To nie oznacza jednak, że będziemy naszych uczniów izolować od pracodawców. Także będą mieli kontakt z firmami transportowymi i innymi. Od wielu lat współpracujemy z firmą Scania. Myślę, że ciekawe dla uczniów będzie też to, że mogą korzystać z tego, co zaoferuje firma Scania i inne firmy, z którymi oczywiście również będziemy współpracować.


Co jest lepsze - nauka dualna czy w Centrum Kształcenia Praktycznego?


MK: Wybór pozostawiamy uczniom i ich rodzicom. To jest tak, że każdy może sobie wybrać - może przyjść i mieć wszystko na miejscu, też współpracę z firmami, a może też zdecydować się na kształcenie już u pracodawców, tak jak proponuje Zespół Szkół Technicznych.


Kiedy rozpoczyna się nabór?


MK: 7 maja. Zapraszamy do naszych szkół nie tylko na kierowcę - mechanika - do innych zawodów również, ale przede wszystkim chcielibyśmy, żeby młodzież zainteresowała się tym kierunkiem. Zapraszamy do odwiedzenia naszych stron internetowych - tam na pewno uczniowie i ich rodzice znajdą wszystkie informacje potrzebne do rekrutacji.


Wspomnijmy też, że ruszy rekrutacja do klasy kolejowej - tam również potrzeba bardzo dużo pracowników. Zrobiła się luka pokoleniowa, w związku z tym trzeba ją uzupełnić.


RF: Bardzo serdecznie zapraszamy. Tak jak wspomniał pan redaktor, technik transportu kolejowego jest również w ofercie Zespołu Szkół Technicznych.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Robert Kasprzycki, fot. Monika Kalicka

Robert Kasprzycki

gitarzysta, kompozytor, wokalista
25.05.2018

Staram się robić dziwną mieszankę, która sprawi, że ludzie wyjdą po koncercie zaintrygowani – co to właściwie było?

Łukasz Wilczewski i Patrycja Zawistowska, fot. Monika Kalicka

Łukasz Wilczewski i Patrycja Zawistowska

z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
25.05.2018

Terytorialsi są szkoleni nie tylko do walki, ale też aby wspierać lokalne społeczności. W projekcie "KRWIOoBIEG TERYTORIALSA" możemy te misję realizować.

prof. Teresa Mróz, fot. Joanna Szubzda

Teresa Mróz

z Uniwersytetu w Białymstoku
25.05.2018

Dane osobowe są walutą gospodarki cyfrowej, ocenia się, że w Europie są warte około biliona euro. Dane osobowe to także nasza godność, nasza prywatność.


Przemysław Sieńko, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Sieńko

artysta
24.05.2018

- Forma moich prac jest mega abstrakcyjna, stąd tytuł wystawy "Niesubordynowane rysy". Miałem na myśli wymknięcie się pewnym ramom, wolność, swawolę.

Krzysztof Koniczek, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Koniczek

kurator wystawy
24.05.2018

Stanisław Sierko to lekarz i artysta malujący Podlasie. "Jego prace ruszają duszę" - mówi Krzysztof Koniczek.

Adam Biernacki i Dawid Malec, fot. Joanna Szubzda

Adam Biernacki i Dawid Malec

reżyser i aktor
24.05.2018

Białostockie "W pustyni i w puszczy 3" przeniesie powieść Henryka Sienkiewicza sprzed ponad stu lat w zupełnie nowe, futurystyczne realia.


Z dr Katarzyną Sztop-Rutkowską rozmawia Lech Pilarski

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

kandydatka na prezydenta Białegostoku
24.05.2018

- Brak ładu przestrzennego w Białymstoku - wydaje mi się, że jest to jeden z największych problemów. Nie szanuje się też przestrzeni zabytkowej - mówi socjolożka dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.05.2018

Zbliża się kolejna przysięga żołnierzy I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ilu żołnierzy już liczy? Na jakim etapie jest jej organizacja.

Krzysztof Korotkich, fot. Monika Kalicka

dr Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
23.05.2018

Na tegoroczny Konkurs Literacki im. Anny Markowej napłynęły 43 prace - opowiadania i zestawy wierszy. Jury doceniło uczniów i studentów, którzy wykazali się szczególnym talentem artystycznym i świadomością literacką.


Kriss Sheridan w Polskim Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Kriss Sheridan

piosenkarz, autor tekstów
22.05.2018

Kariera muzyczna Krissa Sheridana nabiera rozpędu - jego piosenka "I Don't Wanna Say Goodbye" już po 3 tygodniach od premiery uzyskała status Złotej Płyty.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury
22.05.2018

"Belfer" w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka, koncert poświęcony Krzysztofowi Komedzie, występ Chóru Czarownic, spektakl plenerowy Teatr KTO - w Białymstoku rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej.

Jarosław Zieliński, fot. Marcin Mazewski

Jarosław Zieliński

wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji
22.05.2018

- Trzeba zrobić wszystko, żeby niebezpieczne, zakazane przedmioty nigdy nie znalazły się w przestrzeni stadionowej. Tego muszą dopilnować organizatorzy imprez sportowych, policja będzie ich wspierać - stwierdza wiceminister.


Agnieszka Nazaruk-Zdanuczyk, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Nazaruk-Zdanuczyk

z Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód
21.05.2018

V Międzynarodowy Festiwal Piosenki Anny German to szansa dla młodych ludzi, zafascynowanych dobrą piosenką z wartościowym tekstem.

St. sierż. Justyna Bzymek, kom. Joanna Rzepniewska, mł. asp. Wojciech Kosikowski, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

21.05.2018

Czym jest porwanie rodzicielskie i w jaki sposób różni się od zaginięcia?

Mirosław Dymek, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Dymek

były bramkarz Jagiellonii Białystok
21.05.2018

"Jeżeli ta współpraca będzie tak jak do tej pory dobrze wyglądała, Jagiellonia w kolejnych latach ma szansę na kolejne medale, a być może będzie to złoto" - mówi Mirosław Dymek.


Andrzej Ambrożej i Marek Gąsiorowski, fot. Agata Nieciecka

Andrzej Ambrożej

były piłkarz Jagiellonii Białystok
20.05.2018

W niedzielę (20.05) Jagiellonia Białystok zdobyła wicemistrzostwo Polski w piłce nożnej.

Dariusz Jurczak i Jerzy Kułakowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Jurczak

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2018

Jak wygląda atmosfera w szatni Jagiellonii Białystok? - Widać u nich było wielką wolę walki - mówi drugi trener Jagiellonii Białystok.

Agnieszka Syczewska i Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Syczewska

wiceprezes Jagiellonii Białystok
20.05.2018

"Mamy już pewne wicemistrzostwo. Gramy o więcej, gramy o marzenia" - mówi Agnieszka Syczewska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok