Radio Białystok | Gość | prof. Anna Wasilewska - dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

prof. Anna Wasilewska

dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

7.06.2018, 07:38, akt. 10:20

Pielęgniarki z UDSK zakończyły protest - udało im się porozumieć z dyrekcją. "Najtrudniejsze były żądania płacowe - nie byliśmy w stanie zwiększyć puli środków, które przeznaczyliśmy na podwyżki".

prof. Anna Wasilewska, foto: Renata Reda
prof. Anna Wasilewska, foto: Renata Reda

Z prof. Anną Wasilewską rozmawia Renata Reda

Nie będzie już ograniczeń w przyjmowaniu małych pacjentów do szpitala dziecięcego. Po trzech dniach protestu pielęgniarek w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku udało się osiągnąć porozumienie płacowe.Jest porozumienie z dyrekcją - pielęgniarki ze szpitala dziecięcego w Białymstoku kończą protestRenata Reda: Ogólna kwota podwyżki nie zwiększyła się, ale porozumienie z pielęgniarkami udało się osiągnąć?


prof. Anna Wasilewska: Bardzo się cieszę, że udało nam się po trzech dniach rozmów osiągnąć takie porozumienie, bo dalej się obracamy w dopuszczalnej kwocie. Pozostaliśmy przy kwocie wcześniej ustalonej 165 zł podwyżki dla wszystkich od 1 lipca. Natomiast pielęgniarki z najwyższym stażem - o co wnioskował Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych - zostały dodatkowo docenione wyższą kwotą podwyżki na podstawie tabeli, która funkcjonuje u nas od 10 lat. Najwyższe stawki dotyczą przede wszystkim oddziałowych i osób z najwyższym doświadczeniem i ze specjalizacjami.


Podwyżka nie była większa dla osób z wyższym wykształceniem tylko dla tych z wyższym stażem.


Tak, podwyżka dotyczyła przede wszystkim osób z wyższym stażem i z większą liczbą specjalizacji, ponieważ jest to szpital wysoko specjalistyczny i zależy nam na tym, aby utrzymać w pracy osoby najbardziej doświadczone, od których właściwie zależy funkcjonowanie tej jednostki.


Ile pielęgniarek w ciągu trzech dni poszło na zwolnienia?


Jest to około 120 zwolnień lekarskich.


Co było najtrudniejsze w szpitalu?


Najtrudniejsza sytuacja, jaka zaistniała, to to, że myśmy się nie spodziewali takiego obrotu spraw i w poniedziałek nie zdążyliśmy powiadomić pacjentów o tym, żeby do nas nie przyjeżdżali na planowaną diagnostykę.

Natomiast już w kolejnych dniach pacjenci byli powiadomieni i widać było mniejszy ruch w szpitalu, mniejsze obłożenie oddziałów. SOR miał informację, gdzie ma pacjentów odsyłać. Działaliśmy w trybie awaryjnym, ale uważam, że pacjenci byli powiadomieni i nie powinno być problemów ani utrudnień dla pacjentów z naszej strony.


Czy wpłynęły jakieś skargi od pacjentów?


W ciągu tych trzech dni nie dotarły do mnie żadne skargi pacjentów, poza jedną osobą, z którą rozmawiałam w ramach działania swojej kliniki a nie szpitala.

Chciałam podkreślić rolę naszego podmiotu tworzącego, panów rektorów, przedstawiciela wojewody, którzy przyłączyli się do negocjacji, i myślę, że wiele informacji, które panie pielęgniarki mogły uzyskać na temat finansowania służby zdrowia, spowodowały to, że ta decyzja, która zapadła, jest decyzją pozytywną dla nas, dającą nam czas na poszukiwanie środków na dalsze podwyżki wynagrodzeń.

Wszystko jest uzależnione oczywiście od środków, które ministerstwo planuje na podwyżki, bo wiem, że jakieś działania w tym kierunku są podejmowane. W tej chwili nie mamy żadnych informacji, które mogłyby spowodować zmianę naszych decyzji czy zmiany tych stawek.

Czekamy na to, co będzie w lipcu - może dodatkowe środki się pojawią i wtedy oczywiście należy dążyć do tego, aby wynagrodzenie w grupach zawodowych, szczególnie w szpitalach specjalistycznych, było istotnie wyższe.

Od wielu miesięcy apelujemy o to, żeby zwrócić uwagę na szpitale kliniczne, na szpitale wysoko specjalistyczne, żeby wycena procedur w tych szpitalach, gdzie musimy zatrudniać i szukać personalu najbardziej doświadczonego, była zupełnie inna niż w szpitalach terenowych. Na razie nie przyniosło to żadnego skutku.


Kiedy rozpoczynacie przyjęcia planowe?


Planujemy, że pełną parą szpital ruszy w poniedziałek. Wówczas kończą się zwolnienia lekarskie większości personelu. Natomiast już od dzisiaj będziemy zwiększać liczbę przyjęć. Dzieci nie będą już odsyłane do szpitali terenowych. Natomiast przyjęcia planowe będziemy realizować zgodnie z możliwościami.


Jaka kolejka obowiązuje dla tych osób, które w ciągu trzech dni zostały odesłane ze szpitala?


Oczywiście one będą przyjęte w pierwszej kolejności. Jest to uzależnione od terminu badań, które nam się uda ustalić. Ale na pewno nie będą czekały w kolejce.


Ilu osób to dotyczy?


Jeżeli chodzi o przyjęcia planowe, to w ciągu tych trzech dni szacuję, że to jest około 200 osób.


Ile osób przyjął szpital wojewódzki?


To nie były duże liczby. Przez trzy kolejne dni na dyżurze było to około 20 osób.


W jakim czasie według pani uda wam się nadrobić te 3 dni zaległości w przyjęciach planowych?


Do końca miesiąca powinniśmy sobie z tym poradzić.


Kiedy kolejna tura negocjacji z pielęgniarkami?


Pielęgniarki proszą, żeby to było pod koniec roku. Natomiast trudno jest mi w tej chwili oszacować skutek finansowy co do złotówki, więc zobaczymy, jak to wszystko przeliczymy, jakie będą możliwości zwiększenia potencjalnie umowy sieciowej czy opłaty nadwykonań i wtedy będziemy mogli wrócić do rozmów.

Czekamy również na decyzję z ministerstwa o jakichś regulacjach płacowych, ponieważ na poziomie szpitala nie jesteśmy naprawdę w stanie zrobić nic więcej.


Wszystkie instytucje, które monitorowały sytuację w szpitalu, zostały już zawiadomione o porozumieniu z pielęgniarkami?


Wszystkie instytucje zostały powiadomione natychmiast - i Podlaski Urząd Wojewódzki, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, i Urząd Marszałkowski.


Co było najtrudniejsze w negocjacjach z pielęgniarkami?


Rozmowy dotyczące sprawy finansowej, bo postulatów było kilka. Postulaty dotyczące zatrudnienia ratownika medycznego czy zatrudnienia sanitariusza do pomocy to rzeczywiście są postulaty do spełnienia w najbliższym czasie.

Postulat dotyczący przesunięć personelu między oddziałami jest możliwy do spełnienia, ale nie możemy przyjąć tego w formie zakazu przesuwania, ponieważ bywają sytuacje różne - szpital jest akurat taką instytucją, gdzie dzieją się różne rzeczy nagle i personel może być gdzieś potrzebny. Tutaj oczywiście doszliśmy do porozumienia.

Najtrudniejsze były żądania płacowe - tutaj, tak jak mówię, nie byliśmy w stanie zwiększyć puli środków, które przeznaczyliśmy na podwyżki. Mogliśmy tylko operować kwotami w ramach przesunięć, czyli zróżnicować grupę pielęgniarek najmłodszych, przychodzących do pracy, gdzie ta kwota dalej pozostaje niesatysfakcjonująca, ponieważ pozyskanie pracownika wykwalifikowanego z pensją zasadniczą 2 200 - 2 300 naprawdę nie jest łatwe.

Ale przede wszystkim zależało nam na utrzymaniu naszej starej, doświadczonej kadry z posiadanymi specjalizacjami, ponieważ w szpitalu specjalistycznym bez tych osób nie jest możliwe wykonywanie żadnych procedur specjalistycznych.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Helena Szuhalska, fot. Joanna Szubzda

Helena Szuhalska

pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego
23.09.2018

Helena Szuhalska - znakomity pedagog, choreograf, instruktor tańca dawnego. Znana jest jako popularyzator kultury polskiej. Jest przede wszystkim choreografem grupy tanecznej, kierownikiem artystycznym Zespołu Muzyki Dawnej "Capella Antiqua Bialostociensis", z którym to zespołem osiągnęła wiele sukcesów.

Joanna Jakubiuk, fot. Joanna Szubzda

Joanna Jakubiuk

autorka książki "Ziemniak"
23.09.2018

W swojej książce chce zmierzyć się z najbardziej niedocenianym warzywem - ziemniakiem.

Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka

Adam Woronowicz

aktor
21.09.2018

"Mój Białystok jest we mnie jako miasto przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne. Miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z pogodnym czasem, radosnym bardzo" - mówi Adam Woronowicz.


Grażyna Dworakowska i Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska i Maciej Rant

z Białostockiego Ośrodka Kultury
21.09.2018

"To zachęta do jeszcze większej pracy. Skoro po 4 nominacjach dostaliśmy nagrodę, to moglibyśmy je dostawać co roku" - mówi Maciej Rant.

ks. Stanisław Gniedziejko, fot. Monika Kalicka

ks. Stanisław Gniedziejko

proboszcz parafii pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Sokółce
21.09.2018

Uroczystości 98. rocznicy Bitwy Niemeńskiej będą wpisywać się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Łukasz Radziszewski, fot. Monika Kalicka

Łukasz Radziszewski

artysta wizualny i aktywista
21.09.2018

"Skomponowałem sieć kilkuset ludzi z każdej strefy czasowej, oni zgodzili się streamować wschody i zachody słońca tam, gdzie są" - opowiada artysta.


Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Białymstoku
21.09.2018

"Ważne jest to, żeby ta sprawa była nagłośniona, mieszkańcy miasta muszą wiedzieć jak się zarządza ich finansami" - mówi radny Tomasz Madras.

Bożena Kraśko, fot. Joanna Szubzda

Bożena Kraśko

muzyk, instruktor muzyczny
20.09.2018

- Bardzo trudno jest zainteresować młodzież muzyką dawną, ze względu na to, że nie ma tego w telewizji. Ale jak to poznają, to już jest na całe życie.

dr Marcin Zaborowski, fot. Lech Pilarski

dr Marcin Zaborowski

politolog z Uczelni Łazarskiego w Warszawie
20.09.2018

Sondaże wskazują, że PiS będzie mógł rządzić samodzielnie w trzech województwach, a w ogóle w ośmiu wygra wybory do sejmiku. Czy partia rządząca będzie w stanie sformować koalicje?


ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta
19.09.2018

"CHWDP, Chrystus Wam Daje Pokój" - tak rapuje białostocki ksiądz. - Nauczony doświadczeniem wielu lat stwierdziłem, że spróbuję troszkę zaszokować, wchodząc w sutannie w przestrzeń zła - mówi.

Anna Gawlik, fot. Joanna Szubzda

Anna Gawlik

inicjatorka imprezy "Wczoraj spotyka dziś"
19.09.2018

Pokaz mody ze strychu, modelki w strojach swoich babć, suknie ślubne nawet z lat 30. XX w. - taki pokaz mody szykuje się w Gródku.

Piotr Miałchowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Miałchowski

z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
19.09.2018

Internauci mogą testować aplikację na komputery stacjonarne, która pozwoli sprawdzić prędkość łącza internetowego i wnieść reklamację, jeżeli szybkość transmisji danych jest wolniejsza niż w umowie z dostawcą.


Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.09.2018

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
17.09.2018

Ta sztafeta wzbudza zainteresowanie, bo to szalony pomysł. Pewnie będziemy pierwsi i jedyni na świecie, którzy coś takiego zrobią - mówi o sztafecie "100 km na stulecie" Grzegorz Kuczyński.

Emil Kalinowski, Maciej Zakrzewski, Wojciech Marcinkiewicz i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.09.2018

Rozmawiamy o sukcesie podlaskich policjantów, para funkcjonariuszy z Białegostoku wygrała ogólnopolski turniej "Patrol roku".


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
17.09.2018

"O 12:00 zawyją syreny. Zatrzymajmy się na chwilę, przystańmy, zatrzymajmy nasze samochody, oddajmy w ten sposób cześć tym, którzy cierpieli i walczyli o niepodległą".

Marek Chojnowski, fot. Monika Kalicka

Marek Chojnowski

radny
14.09.2018

Odkąd jestem radnym Rady Miasta z ramienia PiS zawsze sprzeciwiałem się polityce pana Jurgiela - myślę, że to zaważyło głównie, że nie ma mnie na listach - mówi Marek Chojnowski.

Marek Gąsiorowski, fot. Sylwia Krassowska

Marek Gąsiorowski

bluesmen, dziennikarz Radia Białystok
14.09.2018

- Każdy instrumentalista, który chce grać jakąkolwiek muzykę, czy jazzową czy rockową, przede wszystkim musi zgłębić tajniki bluesa - mówi Marek Gąsiorowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok